האם אפשר להעלים כתמי פיגמנטציה?

האם אפשר להעלים כתמי פיגמנטציה?

 

פיגמנטציה היא בעיה שכל מה עימה מתמודדת בשלב כלשהו בחיים כמעט מחצית מהאוכלוסייה בעולם והיא נחשבת לאחד האתגרים המורכבים באסתטיקת העור.
האם אפשר בכלל להעלים כתמי פיגמנטציה? ואם כן, כמה זמן יכול התהליך הזה לקחת? הנה מה שחשוב לך לדעת לפני שאת מתחילה בתהליך הטיפול

 

כשמדברים על פיגמנטציה, מתכוונים לגוון בלתי אחיד של העור, ולהופעה של פיגמנטציה בפנים - כתמים חומים בעור הפנים או הגוף. כתמי פיגמנטציה בעור הם בעיה שחלק גדול מאיתנו חווים, ולמעשה, ההערכה היא שקרוב למחצית מאוכלוסיית העולם מתמודדת עימה בשלב כלשהו בחיים. לרוע המזל, היא נחשבת לאחד האתגרים המורכבים באסתטיקת העור. האם אפשר בכלל להעלים או להבהיר את הכתמים האלה? ואם כן, כמה זמן יכול התהליך הזה לקחת? הכתבה הבאה מתמקדת בבעיה שכיחה זו ובוחנת אותה. הנה כל מה שחשוב לך לדעת לפני שאת מתחילה בתהליך הטיפול, ולמה לצפות במהלכו.

 

מה גורם לפיגמנטציה?

הגורם המרכזי להופעת פיגמנטציה בעור הוא חשיפה מוגברת לקרינה האולטרה סגולה (UV) של השמש. זה קורה משום שהקרינה מגבירה את ייצור המלנין בעור. מלנין הוא הפיגמנט שמעניק לעור את צבעו, והוא גם מגן על העור מפני קרינת ה-UV. כשאנו נחשפים לשמש, ייצור המלנין מואץ, על מנת לספק לתאי העור הגנה מהקרינה. הבעיה היא שלעתים קרובות, פיזור המלנין נפגע ואיננו אחיד. במצב זה, המלנין מצטבר באזורים מסוימים בעור וגורם לכתמי פיגמנטציה.

עם זאת, ישנם גורמים נוספים שיכולים להוות טריגר להופעת פיגמנטציה, בהם שינויים הורמונליים המתרחשים אצל נשים במהלך החיים, למשל בהריון, כתוצאה מנטילת גלולות למניעת הריון או טיפולים הורמונליים אחרים; תהליכים דלקתיים בעור; נטילת תרופות מסוימות; מחלות שונות וחסרים תזונתיים.

גם התורשה ממלאת תפקיד מרכזי בבעיה זו. כיום ידועים למעלה ממאה גנים המשפיעים על תהליך ייצור המלנין – על מספר התאים המלנוציטים (יצרני המלנין) בעור, על תפקודם ועל כמות המלנין המיוצרת על ידם.


האם אפשרי בכלל להעלים את כתמי הפיגמנטציה?

כאמור, פיגמנטציה נחשבת לאחת הבעיות המאתגרות ביותר בתחום האסתטיקה – לא רק במכון הקוסמטי, אלא גם עבור רופאי עור. בין היתר, בשל העובדה שלעתים קרובות הצטברות המלנין נמצאת בעומק האפידרמיס, וכן בשל הגורמים התורשתיים והפנימיים הממלאים תפקיד בתופעה, שמובילים להישנות עקשנית שלה. זאת, במיוחד בעקבות 'טריגרים' הורמונליים אצל נשים במהלך החיים, וכתוצאה מתהליך ההזדקנות – בפרט במקרה של כתמי גיל (כתמי פיגמנטציה שמכונים גם "כתמי כבד"), שהם עמוקים יחסית ומעידים על נזק משמעותי וקבוע לעור. גם פיגמנטציה פוסט דלקתית, שמתרחשת לאחר נזק ודלקת לעור, כמו אקנה, מחלות עור דלקתיות, פציעות, כוויות, צלקות ניתוחיות, פילינגים עמוקים או טיפולי לייזר (במיוחד אצל כהי עור) הינה מאתגרת במיוחד.

לקריאה נוספת: 

מנגנונים מרכזיים לטיפול בבעיה

ישנם כיום לא מעט חומרים שמאפשרים לטפל בבעיה ולהבהיר את הכתמים ביעילות ובהצלחה מרשימות. חומרים חדשניים אלה פועלים בשני מנגנונים מרכזיים:

 

מנגנון 1: עיכוב המלנין

על מנת להצליח לטפל ביעילות בבעיית הפיגמנטציה, יש לטפל בראש ובראשונה במקור הבעיה – ייצור עודף של פיגמנט המלנין, שמוביל להצטברות לא אחידה שלו ולהופעת הכתמים. בשנים האחרונות הוכחו מספר חומרים כבעלי יכולת לדכא ביעילות את תהליך ייצור המלנין בעור, ועל ידי כך הם מעכבים את הופעת הפיגמנטציה ואף מסייעים להבהרת העור. חומרים אלה מכונים "מדכאי מלנין" או "מעכבי מלנין".

מדכאי המלנין פועלים על ידי כך שהם מטפלים במנגנון שבאמצעותו מיוצר המלנין. מנגנון זה מבוסס על אנזים שנקרא טירוזינאז. בחשיפה לשמש, אנזים הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין כדי להגן על העור. כתוצאה העור מקבל גוון שזוף. הבעיה היא שהייצור העודף מוביל לעתים קרובות לפיזור לא אחיד של חלקיקי המלנין – וכך נוצרים כתמי היפר-פיגמנטציה בעור.

החומרים הפועלים כמדכאי מלנין כוללים בין היתר את החומצה הקוג'ית, ארבוטין, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ויטמין C וויטמין 3B. באופן כללי, הם פועלים על ידי כך שהם מעכבים את ייצור הטירוזינאז ומפחיתים מיעילות פעילותו.

שילוב של מספר מדכאי מלנין נמצא כיעיל במיוחד כדי להשיג תוצאה מהירה ומשמעותית יותר בהפחתת הכתמים. על הרעיון הזה מבוססת סדרת הטיפול החדשנית להבהרת העור דרמה לייט. הסדרה, שמיועדת לטיפול ביתי, מבוססת על קומפלקס תמציות צמחים, שמשלב מגוון מדכאי מלנין, בהם חומצה קוג'ית, ארבוטין, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ניאצינאמיד וויטמין C. הסדרה כוללת קלינזר, סרום מבהיר אינטנסיבי, קרם הבהרה פעיל, קרם עיניים מטשטש כהויות (עם/ללא מייק-אפ), מסכת הבהרה ופילינג. החודש הושק מארז צרכני של הסדרה, שמאגד בתוכו את שלושת תכשירי הבסיס בסדרה – קלינזר, קרם ההבהרה וסרום ההבהרה.


מנגנון 2: קילוף הכתמים

הפילינג הוא אחד הטיפולים הוותיקים והיעילים ביותר לחידוש העור, והוא פועל להפחתת כתמי הפיגמנטציה על ידי קילוף והסרה של שכבת האפידרמיס  - שכבת העור העליונה. הפילינג היעיל ביותר לטיפול בפיגמנטציה הוא זה המבוסס על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות. חומצות אלה מנתקות את הדבק הבין תאי ומאפשרות קילוף והמסה של תאי עור מתים. כתוצאה מכך, העור עובר תהליך התחדשות טבעי, והשכבות שקולפו מתחלפות בתאי עור חדשים, בהירים ואחידים יותר.

פילינג ההבהרה מסדרת דרמה לייט מבוסס על חומצות אלפא הידרוקסיות, בהן חומצה גליקולית, חומצה לקטית, חומצה ציטרית וחומצה מנדלית, וכן על חומצה בטא הידרוקסית. פילינג ייחודי ועוצמתי זה מאפשר להגיע לתוצאות מרשימות על ידי כך שהוא פועל לקילוף העור ולחשיפת תאי עור חדשים באפידרמיס ומבהיר כתמי היפר-פיגמנטציה.

על מנת להשיג תוצאות מיטביות בהעלמת הכתמים, חשוב לשלב בין הטיפולים במכון הקוסמטי לבין הטיפול הביתי.

הטיפול במכון הקוסמטי בטיפולי פילינג בתכשירים מקצועיים ובסדרות ותכשירים משלימים הוא הבסיס לטיפול בבעיה. למשל, תכשיר הרה-ניו פילינג מסדרת הפילינגים המקצועיים למכון הקוסמטי, מיועדת במיוחד לטיפול בפוטו-אייג'ינג וגם לשיקום העור. בנוסף לחומצות אלפא הידרוקסיות, הוא מכיל ויטמין C ורטינול, שאף הוא מסייע לעיכוב המלנין ונמצא שהוא יכול להבהיר משמעותית כתמי פיגמנטציה. הפילינג יעיל מאוד בתיקון העור, בשיקומו ובהבהרתו, והטיפול בו מעניק לעור מראה ומרקם חלקים ובריאים יותר וגוון אחיד וקורן.

במקביל, חשוב מאוד להקפיד על שגרת טיפול יומיומית בסדרת דרמה לייט בין הטיפולים במכון, ובהתאם להמלצת הקוסמטיקאית, לעתים גם בתכשירי פילינג ביתיים.

 

כמה זמן לוקח תהליך להעלמת כתמי פיגמנטציה?


אם תתמידי בטיפול, תוכלי לצפות לשיפור הדרגתי במראה הפיגמנטציה בתוך כ-2-6 חודשים (ישנם הבדלים אישיים בין אדם לאדם במידת התגובה לטיפול), כאשר כבר בתוך כחודש ימים העור מתחיל להתבהר. התוצאה תלויה מאוד במידת ההתמדה בטיפול.

 

האם הפיגמנטציה עלולה לחזור?


למרבה הצער, התשובה היא שכן.
לכתמי הפיגמנטציה יש נטייה לחזור – ולרוב זה קורה בדיוק באותם אזורים, או בסמוך לכתמים שהוסרו. זו הסיבה שבגללה, שגרת הטיפוח לטיפול בפיגמנטציה היא "חתונה קתולית": חשוב מאוד שתתמידי בטיפול הביתי, ובמקביל, אחת לכמה חודשים, תגיעי לטיפול אצל הקוסמטיקאית שלך (התדירות תיקבע בהתאם להמלצת הקוסמטיקאית). חשוב להדגיש: ברגע שתפסיקי – הכתמים עלולים לחזור.

על מה עוד חשוב להקפיד?


חשוב להימנע במידת האפשר מחשיפה ממושכת לשמש כדי למנוע חזרה של הכתמים והופעה של כתמים נוספים.
אם בכל זאת את יוצאת לשמש, הקפידי למרוח קרם הגנה איכותי בעל SPF של 50. סדרת תכשירי ההגנה סנברלה מעניקה לעור הגנה מקסימלית מפני קרני UVA ו-UVB המזיקות, ובנוסף משלבת גם מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית.

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור? 

  • פיגמנטציה נחשבת לאחת הבעיות המאתגרות ביותר בתחום האסתטיקה – לא רק במכון הקוסמטי, אלא גם עבור רופאי עור. בין היתר, בשל העובדה שלעתים קרובות הצטברות המלנין נמצאת בעומק האפידרמיס, וכן בשל הגורמים התורשתיים והפנימיים הממלאים תפקיד בתופעה, שמובילים להישנות עקשנית שלה.
  • עם זאת, ישנם כיום לא מעט חומרים שמאפשרים לטפל בבעיה ולהבהיר את הכתמים ביעילות ובהצלחה מרשימות. חומרים חדשניים אלה פועלים בשני מנגנונים מרכזיים – דיכוי המלנין ו"קילוף הכתמים".
  • ישנם מספר חומרים שהוכחו כ"מדכאי מלנין" – חומרים בעלי אפקט המעכב את ייצור המלנין בעור, בהם ארבוטין, חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ויטמין C וויטמין 3B.
  • קילוף הכתמים נעשה באמצעות פילינג המבוסס על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, שמאפשר להפחית את כתמי הפיגמנטציה על ידי קילוף והסרה של האפידרמיס.
  • על מנת להשיג תוצאות מיטביות בהעלמת הכתמים, חשוב לשלב בין הטיפולים במכון הקוסמטי לבין הטיפול הביתי.
  • לשיפור במראה הפיגמנטציה ניתן לצפות בהדרגה בתוך מספר חודשים, כאשר כבר בתוך כחודש ימים העור מתחיל להתבהר.
  • עם זאת, התוצאה שונה מאדם לאדם, ושכדי להשיג תוצאה יעילה ולשמר אותה – חשוב להקפיד על המשכיות הטיפול, ובפרט על שגרת הטיפוח היומיומית בבית.

 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן