סוגי כתמים בעור

פורסם ב: 07/03/2023

כתמי עור - מהם הכתמים שאת רואה?

אם את סובלת מכתמים בעור – את לא לבד. למעשה, כתמי עור ופיגמנטציה הם אחת הסיבות המובילות לפנייה לקוסמטיקאיות, ולעתים קרובות גם לרופאי עור.

כתמי העור מוגדרים כ"שינוי בגוון התקין של העור". הכתם יכול להיות כהה יותר מצבע העור התקין שלנו, או במקרים מסוימים בהיר יותר, כאשר הוא יכול להיות ממוקד או מפושט, ולהופיע במגוון צבעים – כתמים חומים, לבנים, אדומים או סגולים, ושילובים שונים שלהם. למרות שלעתים, כתמים בעור יכולים להוות סימן אזהרה לבעיה בריאותית ולכן חשוב לבדוק אותם אצל רופא, לא כל הכתמים אמורים להדאיג, ולמעשה, ברוב המקרים מדובר בבעיה אסתטית בלבד. הכתבה שלפניכם סוקרת את הסוגים העיקריים של כתמי עור, את הסיבות להופעתם ומה ניתן לעשות כדי לטפל בהם.  

 

האם ישנה סיבה אחת עיקרית שבגללה נוצרים כתמים על העור?

כתמי עור נוצרים בשל מגוון סיבות. השתיים העיקריות הם חשיפה מוגברת לשמש ותורשה, אך ישנן סיבות נוספות, שחלקן משתלבות עם התורשה והחשיפה לשמש, כמו למשל, שינויים הורמונליים אצל נשים, נטילת תרופות מסוימות, הגלדה של פצעים, תהליכים דלקתיים, נטילת תרופות ומחלות שונות.

 

כל סוגי הכתמים על העור - סקירה מלאה!

הסקירה שלפניכם מציגה את מגוון סוגי הכתמים העיקריים הקיימים, על פי גוון הכתם, ואת הגורמים להם.

כתמים חומים על העור

נמשים

כתמים חומים אלה הם השטחיים ביותר, והם שכיחים בעיקר בקרב בהירי עור ושיער.

מה גורם להם: הגורם לנמשים הוא ייצור עודף של פיגמנט המלנין בעקבות חשיפה לשמש. אצל ילדים, הנמשים בולטים יותר בקיץ ונעלמים בחורף, אך עם השנים, כשהחשיפה לשמש מצטברת, הם הופכים בהדרגה לקבועים.
איך מטפלים: דרך יעילה, זמינה ובטוחה לטיפול בנמשים היא באמצעות תכשירים קוסמטיים המכילים רכיבים מבהירים, אשר מטפלים בשורש הבעיה – עודף הייצור של פיגמנט המלנין. בעוד שתכשירי המדף מכילים ריכוז נמוך יחסית של חומרים אלה, התכשירים אצל הקוסמטיקאיות מגיעים בריכוזים גבוהים יחסית. אחד החומרים הפעילים שהוכחו כיעילים במיוחד להבהרת כתמי עור הוא חומצה קוג'ית, שמעכבת את ייצור המלנין על ידי הפחתת יעילותו של האנזים טירוזינאז – אנזים המאיץ ומעודד את ייצור המלנין בעת חשיפה לשמש. סדרת דרמה לייט משלבת את החומצה הקוג'ית יחד עם רכיבים מבהירים נוספים, בהם חומצה אזלאית, שאף היא פועלת לעיכוב הטירוזינאז וויטמינים C ו-E.
שילוב עוצמתי זה יוצר טיפול יעיל ביותר, המביא לתוצאות ניכרות לעין בהבהרת כתמי פיגמנטציה, בהפחתת כתמי גיל וביצירת מראה עור זוהר ובעל גוון אחיד.

 

סולאר לנטיגו

כתמים אלה הם בעלי צבע חום כהה, והם מכונים לעתים קרובות כתמי גיל או "כתמי כבד". הם עמוקים יותר מהנמשים ומעידים על נזק משמעותי וקבוע לעור.

מה גורם להם – כתמים אלה נוצרים כתוצאה מחשיפה מצטברת לשמש במשך שנים רבות, שמובילה לעלייה בפעילות הייצור של התאים המלנוציטים (יצרני המלנין) בשכבת האפידרמיס. ברוב המקרים הם מופיעים בגיל מבוגר יותר, בעיקר על פני הגב העליון וגב הידיים והזרועות. עם זאת, הם יכולים לעתים להופיע גם בגיל צעיר, בעיקר לאחר כוויות שמש קשות, באזורי הכוויה.
איך מטפלים: הכתמים האלה נחשבים לבעייתיים יותר מהנמשים, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבת העור העליונה. עם זאת, גם כאן סדרת דרמה לייט יכולה להיות יעילה, שכן היא פותחה במיוחד כדי להתמודד עם כתמים עקשניים, כולל סולאר לנטיגו. השימוש בתכשירי הסדרה מוביל להבהרת הכתמים ולהפחתתם, להבהרת העור וליצירת גוון אחיד.

 

מלזמה

כתמים אלה מכונים לעתים קרובות "מסכת הריון", שכן הם מופיעים בין היתר אצל נשים הרות ונראים כמעין מסכה: אלו הם כתמים חומים בהירים יחסית, סימטריים ורחבים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים, מרכז המצח ומעל לשפה העליונה. 

מה גורם להם – שילוב של חשיפה לשמש על רקע שינויים הורמונליים, כגון הריון, נטילת גלולות או טיפול הורמונלי. לעתים, כתמי המלזמה מתבהרים כחצי שנה לאחר הלידה או עם הפסקת הגלולות.
איך מטפלים: גם כתמי המלזמה נחשבים לעקשניים, שכן הפיגמנט מצטבר בדרמיס, שכבת העור העמוקה. עם זאת, שימוש בתכשירי הבהרה פעילים, כגון סדרת דרמה-לייט וסדרת אבר קומפלקס, יכולה לעזור להבהיר את הכתמים ולהפחיתם, וליצור גוון עור אחיד ובריא.

 

כתמי "קפה בחלב"

כתמים בגוון חום בהיר שיכולים להופיע בכל גיל ובכל חלקי הגוף.
מה גורם להם – הסיבה להופעת כתמים אלה היא תורשתית.

איך מטפלים: הכתמים התורשתיים נחשבים לבעייתיים ועקשניים במיוחד. לרוב לא ניתן להסירם לחלוטין, וגם אם כן, הם חוזרים מאוחר יותר. כדי להשיג תוצאה מיטבית, מומלץ לשלב את הטיפול בסדרת דרמה-לייט ביחד עם טיפולי פילינג מקצועיים במכון הקוסמטי, המבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסי ורטינול.


כתמים לבנים על העור

כתמי היפו-פיגמנטציה בעור

כתמים לבנים בעלי צורה טיפתית מופיעים לרוב אצל אנשים בגילאי 30 ומעלה, ולעתים קרובות הסובלים מהם טועים לחשוב שמדובר בפטרייה.

מה גורם להם – ברוב המקרים, גם כתמים אלה נובעים מחשיפה מוגזמת לשמש, אך בניגוד לכתמים החומים, הם נובעים מכך שהתאים המלנוציטים (יצרני המלנין) מייצרים פחות מדי מלנין (היפו-פיגמנטציה), לרוב בשל מחסור בוויטמינים או מחלה זיהומית כלשהי. במקרים מסוימים, היפו-פיגמנטציה יכולה להיות תוצאה של מחלת הויטיליגו (בהקת) – מחלת עור אוטואימונית שפוגעת בכ-1%-2% מהאוכלוסייה, שבה מערכת החיסון תוקפת את התאים המלנוציטים ומשמידה אותם. כתוצאה מכך מופיעים כתמים לבנים על עור הפנים (בעיקר מסביב לפה ולעיניים) ובמקומות שונים בגוף.

איך מטפלים: הכתמים הלבנים בעייתיים לטיפול .

 

כתמים אדומים על העור

כתמי רוזציאה

כתמים אדמומיים על עור הפנים, שמופיעים לרוב על האף, הלחיים, המצח והסנטר, יכולים להעיד על רוזציאה. מחלת עור כרונית זו, שמכונה גם "אקנה של הגיל המבוגר", יכולה להתבטא גם בנפיחות, פצעונים וכלי דם מורחבים קטנים ושטחיים.
מה גורם להם – המחלה משלבת בין נטייה גנטית ומעורבות של טפיל בשם דמודקס המחולל דלקת. גורמים נוספים שיכולים להוות טריגר להתפרצות הם חיידקי מעיים מסוימים, מחלות כמו סוכרת, תרופות שונות, וגורמים סביבתיים כמו טמפרטורות קיצוניות, מתח וחרדה, או מזונות ומשקאות המרחיבים את כלי הדם.
איך מטפלים –
במקרה של חשד לרוזציאה, כדאי מאוד להתייעץ עם רופא עור ועם קוסמטיקאית מקצועית, שתוכל להמליץ לכם על תכשירים ייעודיים שיעזרו להרגיע את האדמומיות ולהקל על התסמינים. תכשיר ייעודי יעיל במיוחד הוא רדנס רליף מסדרת קאלם דרם, שפותח במיוחד לטיפול ברוזציאה ובעור בעל נטייה לאדמומיות. הוא מבוסס על תמצית צמח הטרמבוריזה, בטא גלוקן וקומפלקס לחותי טבעי, מפחית אדמומיות, מרגיע את העור, פועל לחיזוק ההגנה הטבעית של העור ומונע תחושת יובש.

 

 כתמי אטופיק דרמטיטיס

אם אתם סובלים מתפרחת אדומה המלווה ביובש וגרד, יש סיכוי טוב שמדובר באטופיק דרמטיס, מחלת עור דלקתית כרונית המכונה גם אסתמה של העור.

מה גורם להם – הגורמים לבעיה הם תורשה, בשילוב עם שיבוש בבקרה על מנגנוני דלקת ועל תאי מערכת החיסון, שמוביל להרחבת כלי הדם, לדלקת ולאדמומיות ונפיחות. למצב זה תורמים גם גורמים נוספים, כמו מתח נפשי, אלרגיה, זיהומי עור ועוד.
איך מטפלים – גם במקרה זה חשוב לקבל ייעוץ מקצועי. קוסמטיקאית מנוסה תוכל להמליץ לכם על תכשירים ייעודיים שיעזרו להתמודד עם ההתפרצות והתסמינים. תכשיר ייעודי יעיל לטיפול באטופיק דרמטיטיס הוא טופיקס רליף. הוא מבוסס על קומפלקס נחושת-פפטידי ובטא גלוקן. מסייע להרגעת הגרד, לחידוש מרקם העור ולשיקומו, ותורם לחיזוק מערכת ההגנה של העור.

 

סבוריאה
אם הכתמים האדמומיים מלווים בקשקשת ובקילוף העור, הם יכולים להוות סימן לסבוריאה. במקרה זה, התסמינים מופיעים בעיקר באזור ה-T בפנים, על הגבות, בבסיסי הריסים, באזורי השפם והזקן, וכן על הקרקפת, בתעלות האוזן החיצונית ומאחורי האוזניים, ולעתים רחוקות יותר בצוואר, ובקפלי הגוף.

מה גורם להם – הגורם לכתמים הוא יצירה מוגברת של חלב שומני (סבום) מבלוטות החלב בעור, בשילוב עם תהליך דלקתי בעור. במחקרים זוהו מספר גורמים המעורבים בהופעת המחלה ובהתפרצותה, בהם פטרייה שנקראת מלזיה פיטירוספורום אובלה, שיבוש בפעילות המערכת ההורמונלית, חסרים תזונתיים, אלרגיות למזון, מחלות ותרופות שונות ועוד. ברוב המקרים, המצב משתפר בקיץ ומחמיר בחורף.

איך מטפלים – גם במקרה של חשד לסבוריאה חשוב לפנות לייעוץ מקצועי אצל רופא וקוסמטיקאית. תכשיר ייעודי יעיל לטיפול במצבי סבוריאה הוא סבו רליף קרם בעל מרקם קליל, המתאים במיוחד לעור הסובל מסבוריאה, ופועל לוויסות בלוטות החלב, לחיזוק מנגנון ההגנה הטבעי של העור, לאיזון רמת הלחות ולשיפור גמישות העור. הוא מבוסס על על קומפלקס אנטי-סבוראי ועל ביסבלול, קמומיל, סרמידים ואומגה 6.

 

כתמים סגולים על העור

אכימוזה

כתמים סגולים כהים על העור הם לרוב תוצאה של אכימוזה – שהוא המונח הרפואי המשמש כדי לתאר את מה שרובנו קוראים לו "מכה כחולה" או חבורה.

מה גורם לכתמים – ברוב המקרים, הכתמים הסגולים נוצרים כאשר בעקבות פציעה, כמו מכה, נפילה או התנגשות, הדם זולג מכלי הדם שנפגעו אל שכבות העור ונכלא מתחת לעור. עם זאת, ישנן סיבות נוספות להופעת חבורות מסוג זה.
איך מטפלים – לרוב, אכימוזה תתרפא מעצמה בתוך 2-3 שבועות. כדי לזרז את תהליך הריפוי מומלץ להניח שקית קרח על האזור הפגוע ב-24-48 השעות הראשונות לאחר הפציעה, ולאפשר לאזור הגוף שנפגע מנוחה.

 

פורפורה (אַרגְמֶנֶת)

פורפורה הם כתמים סגולים כהים בקוטר של 4-10 מילימטרים. סוג זה של דימום נוטה להיות מוגדר יותר מאשר אכימוזה, ולפעמים הכתם נראה יותר כמו פריחה מאשר חבורה. בשונה מאכימוזה, פורפורה אינה נגרמת בעקבות פציעה, אלא לרוב כתוצאה מזיהום, תרופות מסוימות (כמו מדללי דם) או בעיות בקרישת דם.

איך מטפלים – אם מדובר בחבורה אחת או שתיים, ככל הנראה אין סיבה לדאגה. עם זאת, כאשר מופיעות חבורות רבות ללא סיבה נראית לעין, כדאי מאוד לגשת לרופא ולהתייעץ איתו.

 

כתמים על העור - האם יש סיבה לדאגה?

ברוב המכריע של המקרים, כתמי עור ופיגמנטציה אינם מסוכנים, והם מהווים בעיה אסתטית בלבד. עם זאת, כאמור, במקרים מסוימים הכתם עלול להעיד על בעיה רפואית. לכן, אם הסיבה לכתם אינה ברורה, חשוב לפנות לרופא עור – שיוכל לאבחן את סיבתו ומקורו.

 

חשוב לסנן

הטיפול הטוב ביותר ברוב כתמי העור הנובעים מהשמש הוא המניעה, ובמקרה זה המניעה היעילה ביותר מושגת באמצעות שימוש קבוע במסנני קרינה. בכל יציאה לשמש הקפידו למרוח קרם הגנה איכותי שמספק הגנה גבוהה מהשמש. סדרת תכשירי ההגנה סנברלה של HL פותחה במיוחד כדי להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני קרני UVA ו-UVB. הסדרה כוללת מסנני קרינה עם מקדמי הגנה 30 SPF
ו-50+ SPF, לצד מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית.

 

ולסיכום, כתמי עור ופיגמנטציה הם בעיה שכיחה, שלה מגוון ביטויים, כאשר הכתם יכול להיות ממוקד או מפושט, ולהופיע בצבעים שונים – חום, לבן, אדום או סגול. הסיבות להופעת הכתמים מגוונות, כשהעיקריות בהן הן חשיפה לשמש ותורשה. סיבות נוספות יכולות להיות שינויים הורמונליים (כמו למשל במקרה של כתמי מלזמה), תרופות שונות, פצעים שהגלידו, תהליכים דלקתיים ומחלות שונות. בעוד שכתמי שמש, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבה העליונה של העור, הם קלים יחסית להסרה, וניתן לטפל בהם ביעילות באמצעות תכשירים קוסמטיים ייעודיים להבהרת העור, הפועלים על המנגנון שבו נוצר עודף הפיגמנטציה. הכתמים התורשתיים וכתמי המלזמה בעייתיים יותר, ויש צורך לעתים בשילוב של טיפול בתכשירי הבהרה לצד טיפולי פילינג במכון הקוסמטי. ברוב המקרים, הכתמים מהווים בעיה אסתטית בלבד, אך לעתים הם עלולים להעיד על בעיה רפואית כלשהי, ולכן חשוב להתייעץ עם רופא בכל מקרה שבו לא בטוחים בגורם לכתם.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן