מחלות עור דלקתיות

מחלות עור דלקתיות - מאפיינים, גורמים ודרכי טיפול

אנשים רבים באוכלוסייה מתמודדים עם מחלות עור דלקתיות כגון סבוריאה, פסוריאזיס, אסתמה של העור ורוזציאה. מחלות אלו גורמות להפרעה במראה האסתטי, ולעתים קרובות גם לסבל ולתחושת אי נוחות בעור. הגורמים המדויקים להופעת מחלות אלו אינם ברורים, אך המשותף לכולן הוא שהן כרוניות, קשורות לתגובה לקויה של מערכת החיסון ומלוות במצב דלקתי של העור.

דלקת עורית הינה תגובה חיונית של מערכת החיסון, מטרתה להגן על הגוף מפני חדירת פולשים, כמו וירוסים, חיידקים, טפילים או זיהום. לעתים, התגובה הדלקתית יוצאת מכלל שליטה והופכת לכרונית. במצב זה, ה"צבא" של מערכת החיסון ממשיך לפעול, ובאש הצולבת פוגע בשוגג ברקמות הבריאות של העור.

סבוריאה – דהנת

בלטינית פירוש המילה סבוריאה הוא "זרימת חֵלב", ואילו המילה דרמטיטיס פירושה "דלקת של העור". ואכן, סבוריאה היא מחלת עור של בלוטות החֵלב המתבטאת בהופעה של קשקשים על רקע עור אדום, הפרשה מוגברת של חֵלב באזורים העשירים בבלוטות חֵלב והתקרנות מהירה של תאי אפיתל והצטברותם מעל העור. מחלת הסבוריאה יכולה להופיע בכל סוג עור.

 

מאפיינים: התפתחות הסבוריאה הינה הדרגתית, והתסמינים העיקריים שלה הם פריחה אדומה וצורבת, המלווה בקשקשים יבשים או שומניים בעור, נפיחות, הפרשת חֵלב צהבהבה, ובחלק מהמקרים גם תחושת גרד, בעיקר באזור הקרקפת. אזור הקרקפת והפנים עשיר במיוחד בבלוטות אלו, התייבשות החֵלב עם הקרטין) שהוא שכבת העור החיצונית ביותר הנושרת באופן קבוע( יוצרת את הקשקשים הנראים בעיקר בפנים ובראש. הקשקשים הם לרוב עדינים ובעלי צורת אבקה, ואם אין מטפלים בהם, הם הופכים גסים יותר, צהובים ושומניים. בנוסף להפרעה האסתטית, הקשקשים והאדמומיות גורמים לאי-נוחות ולסבל.

גורמים: ממחקרים עולה כי ישנם מספר גורמים המעורבים בהופעת המחלה ובהתפרצותה:

תגובה לקויה של מערכת החיסון לסוג של פטרייה שנקראת מלזיה פיטירוספורום אובלה הנמצאת באופן טבעי על העור. עם זאת לא מדובר במחלה פטרייתית או זיהומית.

שיבוש בפעילות המערכת ההורמונלית - מה שמחזק את ההשערה שגורמים הורמונליים ממלאים תפקיד במחלה זו היא העובדה ששכיחותה עולה לאחר גיל ההתבגרות.

חסרים תזונתיים, ובעיקר חסר בוויטמינים B6, B12 וביוטין.

אלרגיות למזון

תורשה

מחלת פסוריאזיס

מחלות הקשורות למערכת העצבים

תרופות

שינויים קיצוניים במזג האוויר (סבוריאה עלולה להחמיר בחורף, בעוד שבקיץ חל שיפור מצב(

מתח ולחץ נפשי

פסוריאזיס – ספחת

מחלת הפסוריאזיס נקראת בעברית ספחת וזאת משום שאין לה ריפוי מלא והיא מסופחת לחולה לכל משך חייו. המחלה שייכת למחלות אוטואימוניות כגון ויטליגו ולופוס. המחלה מאופיינת בפריחה עורית, כתמים מכוסים קשקשים שמתבטאים ברבדים עוריים יבשים מורמים מעל העור, רובם אדומים- סגולים ומכוסים בקשקשים עבים לבנים-כסופים. הנגעים מופיעים בעיקר בקרקפת, במרפקים, בברכיים, בגב, בחזה, בבטן, בציפורניים ובאיברי המין, ויכולים להיות בעלי גודל שונה, ולכסות אזורים קטנים או נרחבים של הגוף. המחלה איננה מידבקת וחומרת תסמיניה משתנה מאדם לאדם המחלה נוצרת עקב התקרנות יתר של תאי האפידרמיס.

 

מאפיינים:

תפרחת – לרוב סימטרית, של רבדים אדומים המכוסים קשקשת עבה לבנה. הפריחה יכולה גם להופיע בצורות שונות ולכל צורה שם המתאר אותה:

פסוריאזיס טיפתית – הנראית כטיפות טיפות המפוזרות על החזה, הבטן והגב ומופיעה בדרך כלל לאחר זיהום חיידקי חריף (דלקת גרון – חיידק הסטרפטוקוק), כשהיא פוגעת בעיקר בילדים ובצעירים.

פסוריאזיס רובד – פלאקים

פסוריאזיס פסטורלי – מוגלה צהובה ואופיינית לכפות ידיים ורגליים.

 10%-20% מהסובלים מפסוריאזיס מפתחים דלקות פרקים פסוריאזיס ארטריטיס.

אצל רוב החולים חלה החמרה בחורף והקלה בקיץ.

 

גורמים:

מספר גורמים מעורבים בהופעתה ובהתפרצותה:

נטייה גנטית – בכ 70%- מהמקרים ידוע בוודאות על קשר גנטי.

תהליך דלקתי וריבוי כלי דם – בשכבת הדרמיס.

שגשוג מואץ של תאי הקשקש בשכבת האפידרמיס. באופן נורמלי תאי הקשקש מתחלפים אחת לחודש. בפסוריאזיס התהליך מתקצר לימים ספורים כתוצאה מכך מצטברים תאי עור חדשים על שכבת האפידרמיס בקצב מהיר מדי, לפני שהתאים הישנים הספיקו לנשור, ונוצרת שכבת קשקשים לבנה עבה.

מתח נפשי, טראומה ומצבי לחץ

חסרים תזונתיים – ויטמין A, אבץ, ויטמין D.

תפקוד פגום של הכבד

בעיות בספיגת חלבון

צריכה מופרזת של אלכוהול ושומנים מהחי

עישון

דלקת עור אטופית (ATOPIC DERMATITIS)

דלקת עור אטופית, המכונה גם אסטמה של העור, היא מחלת עור דלקתית מגרדת, המופיעה בעיקר בגיל הינקות ופוגעת באזור הפנים, פרקי הידיים והחלקים הפנימיים של המפרקים והברכיים. לעתים המחלה הופכת לכרונית ונמשכת גם בבגרות. בחלק מהמקרים חומרתה נחלשת עם השנים.

 

מאפיינים:

תפרחת - פריחה אדמדמה המלווה ביובש ניכר בעור.

גרד - המחלה מלווה בגרד עז הפוגע באיכות חיי המטופל.

דלקת עור - זיהומי עור בפרט בחיידק הסטפילוקוקוס או בפטריות מהווים גירוי חזק לדלקת עור ולהפיכתה למצב דלקתי כרוני.

 

גורמים:

הגורם המדויק אינו ידוע, אבל נמצא שהגורמים הבאים ממלאים תפקיד מרכזי:

הפרעה בשלמות העור ובתפקוד מחסום העור – המאפשרת חדירה של אלרגנים, מיקרואורגניזמים או חומרים מגרים אחרים.

תפקוד לקוי והפרעה בבקרה של הגוף על מערכת החיסון– תאי מאסט מעורם של אנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס נמצאו כבעלי שינויים הגורמים להם לשחרר יותר היסטמין וחומרים אלרגנים אחרים, הגורמים לגירוד ולאקזמה. כמו כןנמצא בעורם עודף בפרוסטגלנדינים מעודדי דלקת, ומנגד, חוסר בפרוסטגלנדינים מעכבי דלקת.

תורשה – נמצא שילדים להורים עם אסתמה או היסטוריה של אלרגיות נוטים יותר לפתח את המחלה.

גורמים חיצוניים עלולים להשפיע לרעה על שיווי המשקל של מערכת החיסון ולתרום להתפרצות המחלה או להחמיר את הדלקת – בהם גירוי פיזיקלי, כגון יובש או פציעה של העור;זיהומי עור, כגון חיידקים, וירוסים ופטריות; אלרגיה – מגע עםגורם חיצוני זר המעורר תגובה אלרגית (אלרגן), כגון מזונותמסוימים, תכשירים מגרים או קרדית אבק הבית; וכן מתח נפשי.

רוזציאה (חזזית ורודה(

רוזציאה, המכונה לעתים גם אקנה של הגיל המבוגר (משום שהיא מופיעה לרוב אחרי גיל 30), הינה מחלת עור כרונית, המתבטאת באדמומיות, גבשושיות ופצעונים אדומים קטנים הדומים לאקנה. שינויים הורמונליים גורמים לאי יציבות של כלי הדם, הסמקה וגלי חום, כאשר העימדון של הדם בוורידים ובקפילריים מביא לזיהום בלוטות החלב .

 

מאפיינים:

אדמומיות מוגברת של עור הפנים, בעיקר בלחיים, במצח ובסנטר, כתוצאה מהתרחבות נימי הדם.

קשריות ופצעונים אדומים קטנים הדומים לאקנה – חשוב לשים לב לאנשים הסובלים ממחלת רוזציאה אין קומודונים.

עיבוי של האף.

 

גורמים:

נטייה גנטית

מעורבות של טפיל בשם "דמודקס", החודר לעומק הדרמיס ומחולל דלקת.

חשיפה לשמש – נחשבת לגורם מרכזי להופעת הרוזיצאה, בשל העובדה שהחום מרחיב את כלי הדם, ולכן במדינות חמות כמו ישראל שכיחות הבעיה גבוהה יחסית.

גורמים סביבתיים נוספים כגון שינויי טמפרטורה קיצוניים, רוח, לחות, חום, חשיפה לשמש, מאמץ גופני אינטנסיבי ועוד. הגורמים להרחבת כלי הדם משפיעים משמעותית על חומרת המחלה.

לחץ נפשי

צריכה מופרזת של אלכוהול

מזונות חריפים

 

כל מחלות העור הדלקתיות ניתנות לריפוי באמצעות הרפואה הקונבנציונלית וניתן לשפר את איכות חיי המטופל בצורה משמעותית בעזרת תכשירים קוסמטיים ייעודים הפועלים להרגעה והקלה על תסמיני המחלות.