הבהרת כתמי פיגמנטציה – הטיפולים היעילים ביותר להבהרת העור ולחידושו

הבהרת כתמי פיגמנטציה - הטיפולים היעילים ביותר להבהרת העור ולחידושו

הבהרת כתמי פיגמנטציה - מהם הטיפולים היעילים ביותר להבהרת העור ולחידושו?

הגורם העיקרי לכתמי פיגמנטציה הוא חשיפה מצטברת לקרינת השמש העל-סגולה המובילה לשינויים במלנין, פיגמנט העור הקובע את צבעו. כתמים אלו נחשבים לאחד האתגרים המורכבים לטיפול בתחום אסתטיקת העור. עם זאת, חברות הקוסמטיקה המתקדמות פיתחו בשנים האחרונות מגוון פתרונות המאפשרים להבהיר את העור ולטפל ביעילות בהיפר-פיגמנטציה. הפתרונות היעילים ביותר מטפלים בשורש הבעיה – דהיינו, פתרונות המתערבים במנגנונים שבהם נוצרים הכתמים.

רכיבים הפועלים על אנזים הטירוזינאז:
אחד ממוקדי הטיפול העיקריים הוא הטירוזינאז – האנזים האחראי ליצירת המלנין. אנזים זה מייצר מלנין מהחומצה האמינית טירוזין. כשאנו נחשפים לשמש, הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין בתאים המלנוציטים כדי להגן על העור, וכך העור הופך כהה יותר. אךפיזור חלקיקי הפיגמנט איננו תמיד אחיד, ולעתים מצטברים חלקיקי הצבע באזור מסוים. כך נוצרים כתמים בעור או אזורי היפר-פיגמנטציה. ככל שהחשיפה לשמש מתמשכת ומצטברת, כך מתרבים הכתמים ואזורי ההיפר-פיגמנטציה, והופכים לקבועים, חמורים ובולטים יותר.
באמצעות עיכוב יצירת הטירוזינאז בעור, ניתן אפוא לעכב את ייצור המלנין וכך להשפיע על תופעת הפיגמנטציה. מספר רכיבים הוכחו כבעלי יכולת לעכב את האנזים ולהפחית את יעילותו:

  • ארבוטין –  נגזרת צמחית של הידרוקינון, המעכבת את ייצור המלנין בעור. הארבוטין מופק מעלי תות יער, דומדמניות, אוכמניות, חמוציות וגרגרי יער נוספים. מנגנון הפעילות שלו מבוסס על עיכוב יצירת האנזים טירוזינאז, המאיץ את ייצור המלנין בעת חשיפה לשמש.
  • חומצה קוג'ית – חומצה המיוצרת על ידי פטריות עובש, כגון פניציליום או אספריגילוס, וכן מהווה תוצר לוואי בתהליך ההתססה של לתת-אורז או בתהליך הייצור של סאקי- יין האורז היפני.
  • חומצה אזלאית – חומצה זו מופקת מגרעיני חיטה, שעורה או שיפון.
  • בוטיל רזורצינול – נגזרת של החומר אלקיל רזורצינול, שאף הוא הוכח במחקרים כמעכב עוצמתי ביותר של אנזים הטירוזינאז.

רטינול
רטינול הינו נגזרת של ויטמין A- ויטמין החיוני להתמיינות התאים. מריחת חומצה רטינואית על העור מגבירה את קצב חלוקת התאים ומובילה לחידוש מהיר של פני העור, וכך יוצרת אפקט הדומה לפילינג. רטינול גם מסייע לוויסות ייצורו של פיגמנט המלנין, והוא הוכח מחקרית כבעל יכולת לתקן נזקי עור מצטברים המופיעים לאחר חשיפה ללא הגנה משמש, ולהבהיר באופן דרמטי כתמי פיגמנטציה.

ויטמין C 
מעבר ליעילותו הרבה בטיפול נזקי גיל, מחקרים קליניים הוכיחו שלוויטמין C תפקיד חשוב בעיכוב ייצור בלתי מבוקר של מלנין ובצמצום כתמי פיגמנטציה, שכן הוא מעכב את שלב החמצון ביצירת המלנין.

חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות
חומצות אלו פועלות באמצעות קילוף תאי העור המתים שהצטברו בשכבה הקרנית, וכך מאפשרות נשירה של תאי העור המתים, מעודדות צמיחה של תאי עור חדשים ויצירת רקמת אפידרמיס חדשה, שמרקמה וגונה צפופים, אחידים ובריאים יותר. בנוסף, נמצא שהחומצות האלפא הידרוקסיות הטבעיות, המופקות מפירות ומחלב, יוצרות בעור שינויים המגרים את ייצור הקולגן והאלסטין בשכבת הדרמיס.

חומצה בטא הידרוקסית (חומצה סליצילית) הינה מסיסת שומן ולכן מצליחה  לחדור לנקבוביות העור המכילות סבום ולקלף את תאי העור המתים המצטברים בתוכן וסותמות אותן. בנוסף, היא בעלת תכונות נוגדות דלקת.

ישנן עדויות המצביעות על כך שטיפול המשולב ברכיבים חוסמי טירוזינאז, כמו ארבוטין וחומצה קוג'ית, עם חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, ובעיקר פילינג באמצעות חומצות אלפא הידרוקסיות, מביא לתוצאות יעילות במיוחד בהבהרת העור ובתיקון נזקי שמש.

חומצה אלפא ליפואית (ALA)
מחקרים מצאו ששימוש בתכשירים המכילים ALA על העור מסייע במלחמה בפיגמנטציה. חומצה זומסייעת לדיכוי הטירוזינאז.  כמו כן, היא משפרת את מרקם העור שניזוק מהשמש. עם זאת, היא יעילה במיוחד בהבהרת כתמי עור כשהיא משולבת עם רכיבים אחרים.

כאשר שוקלים איזה טיפול לבחור, יש לקחת בחשבון את עומק הפיגמנטציה. ברוב המקרים, הצטברות הפיגמנט נמצא באפידרמיס, וטיפולי הבהרה בתכשירים הפועלים לחסימת הטירוזינאז יעשו את העבודה ביעילות. כאשר הצטברות עמוקה יותר, חשוב לשלב טיפולים אלו ביחד עם טיפולי פילינג המבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסי.
במעבדות HL אנו מודעים לצורך לתת מענה אפקטיבי לנושא ההבהרה וההיפר פיגמנטציה, ועל כן פיתחנו תכשירים יעילים במיוחד, המבוססים על שילובים מתוחכמים של רכיבים פעילים אלו, כגון סדרת דרמה לייט, סדרת אלפא בטא ורטינול וסדרת סי דה סקסס. טיפול משולב בתכשירי הסדרות הללו יוצר סינרגיה טיפולית, המאפשרת יעילות גבוהה במיוחד, ומעניק שינוי מידי ומרשים במראה העור, ובמקביל, תוצאות ארוכות טווח.

דרמה לייט -   DERMALIGHT

סדרה ייחודית המבוססת על קומפלקס תמציות צמחיםחומצה קוג'יתחומצה אזלאיתחומצה מנדליתויטמין C וארבוטין.

סדרת דרמה לייט DERMALIGHT פועלת ביעילות רבה לטשטוש כתמי היפר-פיגמנטציה ולהבהרת העורמבוססת על חומרי גלם פעילים ואיכותיים במיוחד המעניקים תוצאות ממשיות.

השילוב של החומרים המבהיריםהחומצות והרכיבים הפעילים הנוספים מגבירים את יעילות הטיפול בצורה משמעותית ותורמים להבהרת העור וליצירת גוון אחיד.

סדרת ABR COMPLEX
סדרת איי בי אר קומפלקס מיועדת לחידוש עור הפנים ומאפשרת להגיע לתוצאות מרשימות. תכשירי הפילינג המקצועיים מבוססים על חומצות אלפא הידרוקסיות טבעיות, המופקות מפירות ומחלב, בשילוב עם חומצה בטא הידרוקסי וחומרים פעילים נוספים. הפעילות הסינרגטית ביניהם מאפשרת להגיע לאפקט מרשים ביותר בעל השפעות ארוכות טווח, זאת בטיפול בטוח, מבלי לייצר כוויה וטראומה לעור, כאשר המטופל יכול להמשיך בשגרת החיים הרגילה.

 סדרת סי דה סקסס   - C THE SUCCESS
סדרת סי דה סקסס מיועדת להאטת תהליך הזדקנות העור, ולתיקון ושיקום נזקי עור וסימני הזדקנות מוקדמת, הנגרמים כתוצאה מתהליכים הקשורים לגיל ומחשיפה מצטברת לשמש. תכשירי הסדרה מכילים שילוב פעיל של ויטמין סי, שמן מנדרינות והממליס, ופועלים לעיכוב תהליכי הזדקנות העור, להפחתת עומק הקמטים והקמטוטים ולהשגת עור חלק וגמיש יותר, בעל גוון בהיר ואחיד. שילוב הרכיבים פועל להפחתת הנזק שנגרם לעור על ידי הרדיקלים החופשיים המצויים בקרינת ה-UV ובמזיקים סביבתיים נוספים, במקביל מוביל לייצור מואץ ולארגון מחודש ותקין של סיבי הקולגן והאלסטין, ולשיקום מנגנונים טבעיים נוספים האחראים לתיקון ולריפוי העור. בדרך זו, הם פועלים להפחתת עומקם של קמטים וקמטוטים, להרגעת העור, להבהרה ולשיפור בגוון, במרקם ובמראה העור. התוצאה: צמצום עומק הקמטים והקמטוטים ושיפור מתמשך במראם; שיפור בגמישות העור וברכותו; גוון עור בהיר ואחיד יותר; הבהרת כתמי שמש וגיל.