דלקת עור סבוראית

סבוריאה – דלקת עור חלבית


סבוריאה היא מחלת עור שכיחה, המתבטאת בדלקת כרונית בעור. המחלה פוגעת בשכבות העליונות של העור וגורמת לקשקשת, אדמומיות וקילוף העור. היא מופיעה באזורי הגוף שבהם ישנן בלוטות המפרישות חלב: קרקפת, פנים, אוזניים, קדמת החזה העליון וקיפולי הגוף (בית השחי, מפשעות, מתחת לשדיים ובטבור). מקור הבעיה הוא בייצור והפרשה מוגברת של חלב שומני (סבום) מבלוטות החלב של העור הממוקמות בדרמיס. מתוך בלוטת החלב יוצאת צינורית דקה המתחברת למעטפת השערה, החלב מופרש דרך אותה צינורית וגולש על פני מעטפת השערה, ומשם הוא מופרש על פני העור ומקנה לו את מראהו השמנוני. לעתים, החלב המופרש מגרה את העור וגורם לדלקת. שילוב זה של הפרשת שומן עם תהליך דלקתי בעור נקרא סבוריאה דרמטיטיס.
כ-15%-20% מכלל האוכלוסייה סובלים מהמחלה בצורתה השכיחה והקלה ביותר שלה המתאפיינת בקשקשים בקרקפת. כ-3%-5% אחוז מהאנשים סובלים מהמחלה בדרגת חומרה גבוהה.
המחלה מופיעה לרוב לאחר גיל ההתבגרות, כשעיקר השכיחות שלה הוא בקרב גילאי 40. זוהי מחלה כרונית הנמשכת שנים, אך יש בה תקופות של הטבה, בעיקר בקיץ. בעונת החורף בדרך כלל חלה החמרה (למרות שנצפים גם מצבים הפוכים).
בנוסף, קיימת שכיחות מוגברת של המחלה בקרב תינוקות, שאצלם היא מופיעה על עור הקרקפת. מצב זה חולף ברוב המקרים באופן ספונטני, לרוב בגיל 3-6 חודשים. לעתים רחוקות, בגלל ההורמונים העוברים לתינוק דרך חלב האם ומעודדים ייצור סבום, המחלה עוברת לקראת גיל שנה, עם הפסקת ההנקה.
בקרב חלק מהאנשים סבוריאה יכולה להיות קשורה להתפתחות מחלת הפסוריאזיס, ובקרב אנשים עם מחלות נוירולוגיות, בעיקר פרקינסון או איידס, יכולה להתפתח מחלת סבוריאה דרמטיטיס חמורה.

תסמיני המחלה
התפתחות הסבוריאה הינה הדרגתית, והתסמינים העיקריים שלה הם פריחה אדומה וצורבת, המלווה בקשקשים יבשים או שומניים בעור, נפיחות, הפרשת חלב צהבהבה, ובחלק מהמקרים אף בתחושת גרד, בעיקר באזור הקרקפת. במקרים חמורים יותר, המחלה מלווה בפצעונים עם קשקשים בגוון אדום-צהבהב. תסמינים אלה מופיעים בעיקר באזור ה-T בפנים, על הגבות, בבסיסי הריסים, באיזורי השפם והזקן, וכן על הקרקפת, בתעלות האוזן החיצונית ומאחורי האוזניים. לעתים רחוקות יותר התסמינים מופיעים בצוואר, בקדמת בית החזה, בבתי השחי, במפשעות ובטבור.
איזור הקרקפת והפנים עשיר במיוחד בבלוטות חלב אלו. התייבשות החלב עם הקרטין (שכבת העור החיצונית ביותר הנושרת באופן קבוע) יוצרת את הקשקשים הנראים בעיקר בפנים ובראש. הקשקשים הם לרוב עדינים ובעלי מרקם אבקתי, ואם אין מטפלים בהם, הם הופכים גסים יותר, צהובים ושומניים. בנוסף להפרעה האסתטית, הקשקשים והאדמומיות גורמים לאי-נוחות ולסבל.

 

מהם הגורמים לסבוריאה?


המנגנון המדויק הגורם לסבוריאה אינו ברור לחלוטין, אולם ממחקרים עולה כי ישנם מספר גורמים המעורבים בהופעת המחלה ובהתפרצותה:
• תגובה לקויה של מערכת החיסון לסוג של פטרייה הנקראת מלזיה פיטירוספורום אובלה הנמצאת באופן טבעי על העור. עם זאת לא מדובר במחלה פטרייתית או זיהומית.
• שיבוש בפעילות המערכת ההורמונלית - מה שמחזק את ההשערה שגורמים הורמונליים ממלאים תפקיד במחלה זו היא העובדה ששכיחותה עולה לאחר גיל ההתבגרות. במספר מחקרים נמצאה פעילות יתר של בלוטות החלב בתגובה לנוכחות הורמוני מין גבריים, דבר היכול אולי להסביר את העובדה שהבעיה שכיחה מעט יותר אצל גברים.
• בילודים הורמונים שהופרשו מהאם דרך השלייה לעובר ומעבר של הורמונים באמצעות הנקה מעודדים ייצור יתר של בלוטות החלב. עם ירידת רמת ההורמונים ביילוד (תוך מספר חודשים) והפסקת ההנקה ניתן לראות שיפור במצב הסבוריאי.
• חסרים תזונתיים, ובעיקר חסר בוויטמינים 6B, 12B וביוטין.
• אלרגיות למזון עלולות להוביל להתפרצות המחלה
• תורשה
• חולים במחלת הפסוריאזיס
• מחלות הקשורות למערכת העצבים, כגון: פרקינסון.
• תרופות שונות עלולות לגרום לסבוריאה או להחמיר את מצבה.
• מזג האוויר – אצל רוב האנשים, הסבוריאה נוטה להחמיר בחורף, בעוד שבקיץ חל שיפור במצב.
• מתח ולחץ נפשי.

אבחנה מבדלת:

במקרים רבים נדרש להבדיל בין דלקת עור סבוראית לפסוריאזיס. בשני המקרים מדובר לרוב בנטייה משפחתית. כמו כן בשני המצבים שכיחים רבדים אדומים מכוסי קשקשת בקרקפת. בפסוריאזיס יופיעו לעתים קרובות ממצאים גם באזורי המרפקים והברכיים. לעומת זאת, דלקת עור סבוראית מאופיינת יותר בשטחי עור וורודים בצידי האף ובין הגבות שאינם נפגעים בדרך כלל בפסוריאזיס. במקרים נדירים קיים שילוב בין פסוריאזיס לסבוריאה המכונה על ידי רופאי העור סבוריאזיס.

סדרת קאלם דרם CALM DERM מציעה, לצד שגרת הטיפוח היומית בעור הרגיש, מגוון מוצרים יעודיים לטיפול משלים במחלות עור דלקתיות כגון:

פסוריאזיס, סבוריאה, אסתמה של העור ורוזציאה.

סבו רליף

קרם במרקם קליל המותאם במיוחד לטיפוח עור מגורה, יבש באופן קיצוני ונוטה לחוסר איזון. שימוש יומיומי בקרם יסייע לאזן את העור, לכווץ נקבוביות, לשמור על רמת לחות תקינה ולשפר את מרקם העור. הקרם מכיל סרמידים, מועשר באומגה 6 התורמת לאיזון רמת הלחות ושיפור גמישות העור.