מה ההבדל בין אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג?

אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג
images

אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג: כיצד תדעו באיזה שלב נמצא עור הפנים שלכן?

המחקר המרתק בתחום הזדקנות העור בשנים האחרונות חושף את המנגנונים שמובילים לנזקי עור ולהאצת תהליך הזדקנותו. שני המנגנונים המרכזיים הגורמים לנזק הם אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג. מה ההבדל בין שני התהליכים וכיצד ניתן לעכב ולצמצם את הנזקים?

 

  • אייג'ינג

    הזדקנות העור שלנו מושפעת במידה רבה מתהליכים פיזיולוגיים, בהם תהליכים הורמונליים וביוכימיים המתרחשים עם הגיל. אחד המרכזיים שבהם הוא ירידה הדרגתית בייצור ובהפרשה של הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון בגיל המעבר. כתוצאה מכך, פוחתת כמות השומן התת-עורי, ובמקביל חלה ירידה במספרם של התאים הפיברובלסטים – יצרני הקולגן והאלסטין ובכך פוחת משמעותית הייצור של שני חלבוני העור החשובים האלה. גם הייצור של רכיבים חיוניים נוספים בעור, בהם למשל, החומצה ההיאלורונית, פוחת ככל שהעור מתבגר. בנוסף, חלה ירידה בתכולת השומן ובקצב תחלופת התאים בעור, וגם התדלדלות בשלד התומך במרכיבים הבין תאיים של העור. כל התהליכים הללו גם יחד מגבירים את הנטייה לקמטים ולצניחה של העור.

  • פוטו-אייג'ינג

    בשונה מתהליך האייג'ינג, שהוא תהליך טבעי המתרחש עם הגיל ומושפע מתהליכים פיזיולוגיים, המונח פוטו-אייג'ינג מתייחס לשינויים שנגרמים לעור כתוצאה מהחשיפה לקרינה האולטרה סגולה (UV). למעשה, כיום ידוע ששינויים אלה הם האחראים העיקריים להזדקנות העור ולהופעת קמטים ונזקי עור. הגורם המרכזי המעורב בתהליך זה הוא הרדיקלים החופשיים המצויים בקרינת השמש. הקרינה האולטרה-סגולה מאיצה את הייצור של מולקולות הרסניות אלה בגופנו, וכתוצאה מכך, הן גורמות לשרשרת של נזקים חימצוניים בתאי העור המובילים להרס הרקמה, החל מפגיעה בדנ"א של התאים, דרך תהליכי דלקת ועד פגיעה במערכת החיסון של העור ובכושר ההתחדשות הטבעית שלו. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הצביעו על הבדלים משמעותיים המתבטאים בתצורת התאים בין עור שנחשף לקרני השמש לבין עור שזכה להגנה מהקרינה.

הנזק לתאים מתבטא בכל שכבות העור ובמגוון רחב של תאים: בשכבת האפידרמיס, תהליכי החמצון פוגעים בתאים הקרטינוציטים שתפקידם להגן על העור מפני חדירת גורמים זרים, בתאי מערכת החיסון של העור ובתאים המלנוציטים, המייצרים את המלנין שמעניק לעור את צבעו.  בשכבת הדרמיס, השכבה העמוקה יותר, נוצר הרס מואץ של סיבי הקולגן שגורם להתפרקותם, ובמקביל, פוחת ייצור הקולגן. כמו כן, נפגעים גם מרכיבים נוספים בעור, כמו החומצה ההיאלורונית המשמשת כג'ל סופח מים, וגורמת לעור להיראות חלק, מתוח וצעיר.

 

מה ניתן לראות על עור בשלבים מתקדמים של נזקי אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג לעומת עור צעיר?


הפגיעה בשרשרת הקולגן והאלסטין שגורמים תהליכי החמצון מובילה ישירות לאובדן האלסטיות של העור, ובמקביל גורמת  להתרופפות המבנה של רקמת העור. פגיעות אלו מתבטאות על פני העור בהופעת קמטוטים וקמטים ובצניחת העור. השינויים מופיעים בהדרגה, כאשר בשלב ראשון הקמטים מופיעים רק במהלך תנועה של הפנים, ובהמשך הם הופכים קבועים. צניחת העור הופכת לבולטת יותר עם הזמן, ככל שהשלד האלסטי של העור נפגע. הפגיעה במרכיבי הלחות של העור כגון החומצה ההיאלורונית מתבטאת אף היא בירידה בגמישות העור, ובמקביל גורמת למראה עייף וחסר ברק.

 

כיצד ניתן לצמצם את נזקי האייג'ינג והפוטו-אייג'ינג, ולמנוע קמטים ונזקים נוספים?

הדרך היעילה ביותר לצמצם את הנזקים הנגרמים לעור כתוצאה מתהליכי האייג'ינג והפוטו-אייג'ינג ולמנוע קמטים ונזקים נוספים היא לטפל בשורש הבעיה – התהליך החמצוני המואץ שיוצרים הרדיקלים החופשיים. במקביל, חשוב לתמוך בפעילותם של מנגנוני השיקום הטבעיים של העור, כך שאלה יוכלו לפעול לתיקון נזקי האייג'ינג והפוטו-אייג'ינג. השגת המטרות האלו מצריכה בראש ובראשונה ריכוז גבוה של נוגדי חמצון עוצמתיים.

סדרת רניו פורמולה פותחה במיוחד לעיכוב תהליך הזדקנות העור ולשיקום נזקי פוטו-אייג'ינג הנובעים מחשיפה לשמש ומהרדיקלים החופשיים. היעילות הגבוהה של הסדרה בנטרול נזקי החמצון ובשיקום נזקי העור נובעת מהעובדה שהיא מבוססת על ריכוז גבוה במיוחד של ויטמיני C ו-E  ושל חומצה אלפא ליפואית – שלושה נוגדי חמצון מהעוצמתיים ביותר בטבע, כאשר השילוב בין השלושה יוצר סינרגיה עוצמתית במיוחד.

ויטמין Cהוא אחד המרכיבים היעילים ביותר בשיקום העור. נוגד חמצון רב עוצמה זה נספג בשכבות העמוקות של העור ופועל לנטרול הרדיקלים החופשיים. הוא מזרז את ייצור הקולגן, מעכב את יצירת המלנין ומסייע להבהרת העור וליצירת מראה עור בריא, גמיש וחיוני יותר, ובעל גוון אחיד.

ויטמין Eהוא נוגד חמצון מסיס שומן החודר היטב לתאי העור ופועל לצמצום נזקי השמש, ובנוסף חיוני לשיפור רמת הלחות בעור ולמניעת איבוד מים מהאפידרמיס. בדומה לוויטמין C, גם הוא מגביר את פעילותם של מנגנוני התיקון הטבעיים בתאים, ועל ידי כך מצמצם את נזקי הקרינה ואף מסייע לתיקון קמטים.

חומצה אלפא ליפואית (ALA) – היא חומצת שומן המיוצרת בגופנו, שהינה חיונית למגוון תהליכים הקשורים לחילוף החומרים בגוף. ALA נחקרה רבות בשל יכולתה לשמש כנוגד חמצון עוצמתי הנלחם ביעילות ברדיקלים החופשיים, לנטרל את נזקי החמצון ולעכב את תהליך הזדקנות העור. היא חודרת בקלות דרך קרומי התאים ומנטרלת את הנזקים הן בקרום התא והן בתוך התאים. בנוסף, היא מסייעת בהפחתת מצבי דלקת, שכן היא מעכבת ייצור גורמי דלקת המזיקים לתאים, שמאיצים את תהליכי הזדקנות העור; עוזרת למנוע גליקוליזציה הפוגעת בגמישות התאים, ומסייעת לזרימה טובה יותר של הדם לעור, וכתוצאה מכך, להפחתת נפיחות ובצקות וליצירת ברק בריא בעור. יתר על כן, היא פועלת בסינרגיה עם ויטמיני C ו-E ומגבירה את יעילותם ואת השפעותיהם נוגדות החמצון.

בנוסף על נוגדי חמצון אלה מכילה הסדרה גם רכיבים המסייעים לשיקום העור, בהם רטינול, נגזרת של ויטמין A המגבירה את תחלופת התאים ופועלת לחידוש העור; חומצה סליצילית, שפועלת כנוגדת דלקת, ובו בזמן ממיסה ומקלפת תאים מתים שסותמים את הנקבוביות, ועל ידי כך מזרזת אף היא את חידוש התאים; חומצה אזלאית, הפועלת להבהרת העור; ותמצית פרוביוטית, המחזקת את מערכת החיסון של העור ומסייעת לתאי העור לשמור על תפקודם החיוני ולתקן נזקים שנגרמו להם.

השילוב בין כל המרכיבים הללו יוצר טיפול בעל יעילות יוצאת דופן בחידוש העור שנפגע מנזקי הסביבה ובתיקונו, וכך ניתן למנוע את הופעת הנזקים, ובמקביל לאזן את רמת הלחות של העור ולשפר את הגוון והמרקם שלו.

שני המנגנונים המרכזיים הגורמים לנזקי עור ולהאצת תהליך הזדקנות העור הם אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג. בעוד שהאייג'ינג מושפע בעיקר מהתהליכים הפיזיולוגיים, תהליך הפוטו-אייג'ינג מתרחש כתוצאה מחשיפה לקרינת השמש ולגורמים סביבתיים מזיקים נוספים, ונובע בעיקר מהרדיקלים החופשיים המצויים בקרינה זו, שגורמים לנזקי חמצון המובילים להרס הרקמה. נזקים אלו מתרחשים בכל שכבות העור, ומתבטאים בהדרגה על פני העור בהופעת קמטוטים וקמטים ובצניחת העור. כדי לצמצם ביעילות את נזקי האייג'ינג והפוטו-אייג'ינג, חשוב להשתמש בריכוז גבוה של נוגדי חמצון עוצמתיים. לכן, סדרת רה-ניו-פורמולה, המבוססת על ריכוז גבוה במיוחד של ויטמיני C ו-E  ושל חומצה אלפא ליפואית, ובמקביל על רכיבים משקמים המסייעים לתהליכי התיקון בעור, מהווה טיפול בעל יעילות יוצאת דופן בחידוש העור שנפגע מנזקי הסביבה ובתיקונו, ובמקביל במניעת הנזקים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן

כתבות נוספות

טעויות הטיפוח שאת חייבת להכיר

מהם ההרגלים בשגרת הטיפוח שלנו שמונעים מאיתנו לקבל עור קורן ובריא? כל טעויות הטיפוח וההמלצות שאתן חייבות להכיר, בכתבה הבאה >>

בלי לחץ

עור הפנים שלנו מושפע מגורמים רבים, בניהם גם מצבי הרוח, לחץ וחרדה. אז איך הסטרס משפיע על עור הפנים שלנו? ומה אפשר לעשות? התשובות בכתבה >>

כרטיס הכניסה לעולם הקוסמטיקה המקצועית

קוסמטיקה מקצועית: מתי כדאי להתחיל להשתמש בתכשירי קוסמטיקה מקצועיים? ואיך אפשר לטפל בנזקים ושינויים עתידיים בעור הפנים? כל הפרטים בכתבה >>