מהי מחלת הרוזיצאה?

פורסם ב: 23/03/2020

רוזציאה 

מחלת העור רוזיצאה אינה מחלה מאוד שכיחה, אך אם אתם נמנים בין אותם 5% מהאוכלוסייה שלוקים בה, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת:

 

רוזציאה, המכונה לעתים גם אקנה של הגיל המבוגר (משום שהיא מופיעה לרוב אחרי גיל 30), היא מחלת עור כרונית, המתבטאת באדמומיות מוגברת וקבועה של עור הפנים, המלווה בתחושת צריבה ובנימי דם מורחבים, ולעתים אף בפצעונים אדומים קטנים דמויי אקנה. בשלבים הראשונים של המחלה הסומק מופיע ונעלם, אך בהמשך הוא הופך לקבוע.

כ-5% מהאנשים סובלים מרוזציאה. המחלה מופיעה בשני המינים, אך שכיחה פי 3 בנשים, ובעיקר מופיעה בגילאים 30-50. המחלה שכיחה בעיקר באנשים עם עור בהיר .

 

תסמיני המחלה

התסמין העיקרי הוא אדמומיות מוגברת של עור הפנים, בעיקר בלחיים, במצח ובסנטר כתוצאה מהתרחבות נימי הדם. כמו כן, מופיעים קשריות ופצעונים אדומים קטנים הדומים לאקנה – קופרוז. במקרים קשים מופיע עיבוי של רקמות הפנים והאף (המכונה רינופימה). בשונה מאקנה, הרוזציאה אינה מאופיינת בהופעת קומדונים, ואין בה מעורבות של הגב והחזה. בחלק מהמקרים, פרט לעור, המחלה מערבת גם את העיניים, ומתבטאת בעיניים דומעות ומגורות.

 

מהם הגורמים לרוזציאה?

הגורם המדויק אינו ידוע, אבל גם במחלה זו מעורב ככל הנראה שילוב גורמים תורשתיים וסביבתיים:

  • נטייה גנטית.
  • מעורבות של טפיל בשם "דמודקס", החודר לעומק הדרמיס ומחולל דלקת.
  • גורמי סיכון נוספים לרוזציאה כוללים ליקויים במערכת האנדוקרינית, כגון סוכרת, כשל שחלתי ושינויים הורמונליים החלים בגיל המעבר, וכן הפרעות במערכת החיסון.
  • חשיפה לשמש – נחשבת לגורם מרכזי להופעת הרוזיצאה, בשל העובדה שהחום מרחיב את כלי הדם, ולכן במדינות חמות כמו ישראל שכיחות המחלה גבוהה יחסית.
  • גורמים סביבתיים נוספים הגורמים להרחבת כלי הדם משפיעים משמעותית על חומרת המחלה, בהם לחץ נפשי, צריכה מופרזת של אלכוהול, מזונות חריפים, שינויי טמפרטורה קיצוניים, רוח, לחות, חום, מאמץ גופני אינטנסיבי ועוד.

 

כיצד מאבחנים רוזציאה?

ברוב המקרים, ניתן לאבחן רוזציאה באמצעות בדיקה חיצונית. לעתים נדרשת בדיקה של המיקרופלורה של העור והערכה של מצב כלי הדם, ובחלק מהמקרים נחוצות גם בדיקות דם כדי להבדיל בין רוזציאה לבין בעיות עור דומות אחרות.

יש לציין שלעתים קרובות, רוזיצאה מאובחנת בטעות כסבוריאה, אקנה, כוויית שמש או סומק מוגבר, והטיפול שניתן אינו פותר את הבעיה. לכן, חשוב לפנות לרופא עור כדי לאבחן את המחלה באופן נכון.

סדרת קאלם דרם מציעה, לצד שגרת הטיפוח היומית בעור הרגיש, מגוון מוצרים יעודיים לטיפול משלים במחלות עור דלקתיות כגון:פסוריאזיס, סבוריאה, אסתמה של העור ורוזציאה.

 

כדאי להכיר - רדנס רליף

רדנס רליף הוא קרם ייחודי לטיפוח עור בעל נטייה לאדמומיות והסמקה, פצעונים ותחושת יובש. הקרם מועשר בתמצית צמח הטמבוריזה הפועלת כנוגד חימצון, מפחיתה אדמומיות, מרגיעה את העור ומטהרת רעלים. בנוסף הקרם מכיל בטא גלוקן הפועל לחיזוק ההגנה הטבעית של העור, וקומפלקס לחותי למניעת תחושת יובש. המוצר נועד להקל בתסמיני המחלה. 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן