מילון החומרים הפעילים המלא

פורסם ב: 08/06/2022

תוצאות עכשיו – איך תתאימו את החומר הפעיל לסוג העור שלכן?

בשנים עברו היה תפקידם של תכשירי הקוסמטיקה מוגבל בעיקר לליחוח העור. ואולם, מרכיבים חדשים שהתגלו, כמו גם טכנולוגיות ושיטות חדשניות ששימשו לשיפור מרכיבים מוכרים, מאפשרים כיום לחולל שינוי של ממש בעור. מהם חמשת הרכיבים היעילים ביותר שמככבים בתכשירי הטיפוח המקצועיים?

תחום הקוסמטיקה עבר בעשורים האחרונים מהפך של ממש. בעוד שבעבר, תכשירי הקוסמטיקה יכלו בעיקר ללחח ולהזין את העור, הרי שמרכיבים חדשים שהתגלו, כמו גם טכנולוגיות ושיטות חדשניות שבאמצעותן שופרו ושודרגו מרכיבים מוכרים, מאפשרים כיום לחולל שינוי של ממש בעור. רכיבים אלה הוכחו כיעילים בהצערת העור, בחידושו ובעיכוב הזדקנותו, וגם בטיפול במצבי דלקת ובאקנה. התכשירים הקוסמטיים המבוססים עליהם מאפשרים להשיג תוצאות ניכרות לעין במראה העור ובמרקמו. אין זה מפתיע אפוא שהם ממלאים כיום תפקיד מרכזי בתחום הקוסמטיקה. הכתבה שלפניכם סוקרת את חמישה הרכיבים היעילים ביותר שמככבים בתכשירי הטיפוח המקצועיים.

ויטמין C

ויטמין C הוא אחד הרכיבים הוותיקים בתעשיית הקוסמטיקה ואולי הכוכב המרכזי מבין הרכיבים היעילים ביותר. הסיבה לכך נעוצה ביכולתו לפעול בשורה של מנגנונים, שהופכת אותו למרכיב חשוב ורב-גוני לטיפולים בטווח רחב של מצבי עור, החל מאנטי-אייג'ינג, דרך כתמים ופיגמנטציה, וכלה בבעיות עור דלקתיות. עובדה זו אינה מפתיעה, לאור תפקידו המרכזי של הוויטמין בגופנו, ובכלל זאת בעור שלנו. הוא נחשב לא רק לאחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר הקיימים בטבע, ומגן על העור מפני נזקי החמצון המובילים להזדקנות מוקדמת שלו. כדי להשיג תוצאות מרשימות בהצערת העור, בחידושו ובהבהרתו, יש צורך בריכוז פעיל של הוויטמין. נסו את סדרת סי דה סקסס, הפועלת להאטת הזדקנות העור, להגברת ייצור הקולגן ולצמצום עומק הקמטים. הסדרה מבוססת על ריכוז גבוה של ויטמין C פעיל, בשילוב עם שמן תפוזים, למון גראס ותמצית אשכולית, העשירים אף הם בוויטמין C. אם העור שלכם זקוק לחידוש מומלץ במיוחד להשתמש בסרום ויטמין C מסדרה זו. סרום ייחודי זה מבוסס על מיליקפסולות המכילות את הוויטמין, וכן שמן מנדרינות והממליס.

מה הוא עושה לעור

 • מצעיר אותו – ויטמין C מגן על העור מפני הרדיקלים החופשיים הנוצרים כתוצאה מחשיפת העור למגוון גורמים סביבתיים מזיקים.
 • מעודד את ייצור הקולגן – מחקרים קליניים ומעבדתיים הראו כי על ידי מריחת ויטמין C על העור, ניתן לגרום ל"שזירה מחדש" של הסיבים הקולגן והאלסטין אפילו בעור מבוגר.
 • מבהיר אותו – ויטמין C פועל גם להבהרת העור, על ידי כך שהוא חוסם את הפעילות של האנזים טירוזינאז, האחראי ליצירת המלנין בעור בעת חשיפה לשמש. מלנין הוא הפיגמנט שמעניק לעור את הגוון האופייני לו. תפקידו הוא לספוג את קרני השמש החודרות לעור ולאחר מכן להחזירן, וכך למנוע מהקרינה לפגוע בתאי העור. ואולם ייצור יתר של מלנין, במיוחד כשהחשיפה לשמש מצטברת, גורמת להיפר-פיגמנטציה ולהופעת כתמי עור חומים.

מטפל במצבי דלקת, כולל אקנה ורוזיצאה – לוויטמין C יש גם פעילות נוגדת דלקת, שכן הוא מעכב את היצירה של חלבונים המעורבים בתהליכים דלקתיים. לכן, הוא משמש כמרכיב יעיל לטיפול במצבים דלקתיים כמו אקנה וולגריס, רוזציאה, סבוריאה ואטופיק דרמטיטיס, לעידוד ריפוי פצעים ולמניעת היווצרות כתמים פוסט-דלקתיים.

 

לאילו סוגים ומצבי עור הוא מתאים

ויטמין C מהווה את אחד המרכיבים החשובים לעור הזקוק לחידוש ולהצערה, ובעיקר כזה המאופיין בסימני גיל התחלתיים ומתקדמים. כמו כן, הוא יעיל מאוד לטיפול בעור הסובל מכתמים ופיגמנטציה, ובמצבי דלקת כרוניים בעור.

 

חומצות אלפא-הידרוקסיות (AHAs)

החומצות האלפא הידרוקסיות מופקות מצמחים ומפירות שונים. בין החומצות הללו נמנות החומצה הגליקולית, חומצה ציטרית, חומצה מלית וחומצה טרטרית. חומצה נפוצה נוספת היא החומצה הלקטית, המופקת מחלב. סדרת ABR קומפלקס פועלת לחידוש, שיקום והבהרה של העור באמצעות שילוב פעיל במיוחד של חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות. ורטינול.

מה הן עושות לעור

מחדשות את העור – החומצות האלפא הידרוקסיות מנתקות את הדבק הבין תאי ועל ידי כך ממריצות את קילוף תאי העור המתים בשכבה הקרנית (שכבת העור החיצונית), גורמות להשלת העור העמום והמחוספס ומעודדות את התחדשות התאים. שימוש קבוע בתכשירים המכילים חומצות אלה משפר את מרקם העור ואף מביא לצמצום עומק הקמטים, הופך את גוון העור לבהיר ואחיד יותר, מבהיר כתמי שמש וגיל ומשפר את רמת הלחות בעור.

מגנות על העור מנזקי חמצון –  זאת, בזכות יכולתן לנטרל את הרדיקלים החופשיים שגורמים לנזק לתאי העור.

משקמות את לחות העור – זאת, על ידי כך שהן משפרות את תפקוד מחסום העור ואת יכולתו לשמר מים, וכך מגבירות את רמת הלחות העור.

הופכות את העור לגמיש יותר – חומצות אלה מסוגלות  לחדור לעומק העור, אל תוך שכבת הדרמיס, שם הן משפרות את איכות סיבי הקולגן והאלסטין ומגבירות את צפיפותם, מעודדות את ייצור הקולגן ומעלות את עובי העור. השפעות אלה מובילות לשיפור משמעותי במראה הקמטים, בליחוח העור ובאפיונים כמו אלסטיות ויציבות העור.

לאילו סוגים ומצבי עור הן מתאימות

תכשירים המבוססים על חומצות אלו מתאימות למעשה לכל סוגי העור, ומהוות את אחד הכלים החשובים להצערת העור. הן מתאימות במיוחד לעור הזקוק לחידוש, לשיקום ולהצערה.

 

חומצות בטא הידרוקסיות

החומצה הבטא הידרוקסית, שמכונה גם חומצה סליצילית, נמנית עם משפחת האספירין ומצויה באופן טבעי בקליפת עץ הערבה. היא דומה מאוד לחומצות האלפא הידרוקסיות, אך בעוד שהחומצות האלפא הידרוקסיות מסיסות מים, החומצה הסליצילית היא מסיסת שומן. מבנה זה מאפשר לה לחדור אל תוך הנקבוביות וזקיקי החֵלֶב.

מה היא עושה לעור

מנרמלת את פעילות בלוטות החלב – בזכות העובדה שהחומצה הסליצילית היא מסיסת שומן, היא יכולה לחדור לנקבוביות ולבלוטות החלב, לקלף את תאי העור המצטברים בתוך דפנות הנקבוביות ולנרמל את פעילות הבלוטות.

מטפלת בדלקות – לחומצה הסליצילית יש גם פעילות נוגדת דלקת ופעילות אנטיספטית כנגד חיידקים ופטריות. לכן היא משמשת בתכשירים לטיפול בדלקות עור, פסוריאזיס וסבוריאה שמנה (המתאפיינת בהפרשת שומן) ובתכשירים אנטי-חיידקיים, וגם בתכשירי פילינג.

לאילו סוגים ומצבי עור היא מתאימה

החומצה הבטא הידרוקסית יעילה מאוד לטיפול בעור שמן ואקנתי, ובמניעת התפרצות אקנה, פצעים וקומדונים. זאת, בזכות העובדה שהיא מסיסת שומן. בנוסף, בזכות התכונות נוגדות הדלקת שלה, היא מתאימה גם לעור הסובל מבעיות עור דלקתיות אחרות, כמו רוזציאה, סבוריאה ואטופיק דרמטיס.

 • לכל הדברים שהחומצות יכולות לעשות לעור שלך לחצי כאן.

 

רטינול

רטינול הוא נגזרת של ויטמין A, שלה יעילות מוכחת בחידוש העור, בשיקומו ובעיכוב הזדקנותו.
בשנים האחרונות נחשב חומר זה לאחד המרכיבים הקוסמטיים היעילים ביותר, לצד החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, המסוגלים לתקן נזקי עור הנובעים מחשיפה לשמש ולהבהיר כתמי שמש. הרטינול, המאושר לשימוש במוצרים קוסמטיים ובתכשירים קוסמטיים פרא-רפואיים, מתפרק בעור והופך שם לחומצה רטינואית, הפועלת על תאי העור.


מה הוא עושה לעור

מעודד את ייצור הקולגן – החלבון החיוני לשמירה על מבנה העור, שמהווה למעשה את המפתח למראה מלא וצעיר יותר לעור.

פועל לחידוש העור – רטינול מגביר את קצב תחלופת תאי העור ועל ידי כך מאיץ את התחדשות האפידרמיס – שכבת העור העליונה. במקביל, הוא מזרז תהליכי שיקום ותיקון בשכבת הדרמיס, העמוקה יותר.

עוזר לטפל באקנה – תודות לפעילותו החשובה בחידוש העור, הרטינול גם עוזר לריפוי ולשיקום עור הסובל מאקנה.

מבהיר את העור – מבהיר כתמי פיגמנטציה – הרטינול  גם מסייע לוויסות ייצורו של פיגמנט המלנין (הצבען המגן על העור מקרינת השמש). בנוסף, הוא פועל לתיקון נזקי עור מצטברים המופיעים לאחר חשיפה לשמש ולהבהרת פגמי פיגמנטציה ומֶלַזְמָה - כתמי השמש המופיעים על רקע שינויים הורמונליים, ובעיקר במהלך היריון או עקב נטילת גלולות, בעיקר אצל כהי עור ואנשים המרבים להיחשף לשמש.


לאילו סוגים ומצבי עור הוא מתאים

בזכות מגוון התפקידים הגדול של הרטינול בעור, הוא מתאים למעשה לכל סוגי העור ולמגוון מצבי עור (למעט במהלך הריון).  הוא מתאים במיוחד לעור הזקוק לחידוש העור, להפחתת קמטוטים וקמטים, לאנשים הסובלים מבעיות פיגמנטציה, כדי למנוע נזקי שמש, וגם לטיפול במצבי אקנה.

 

חומצה היאלורונית

החומצה ההיאלורונית היא רב-סוכר המיוצר באופן טבעי בגופנו. היא ממלא תפקידי מפתח במגוון תהליכים בעור, כולל פעילות אנטי דלקתית, יכולת לחידוש רקמות ולריפוי פצעים ופעילות אנטי-אייג'ינג. תכשירי סדרת ויטלאייז מועשרים בריכוז גבוה של חומצה היאלורונית ופועלים להעלאת רמת הלחות בעור, למיצוק ולהחייאת העור.

 

מה היא עושה לעור

מלחחת אותו – בזכות יכולתה לספוח אליה מים ולאגור אותם, החומצה ההיאלורונית ממלאת תפקיד מפתח ביכולתו של העור לשמר מים, ולמעשה, מהווה את מאגר המים של העור.

מעכבת הופעת קמטים – החומצה ההיאלורונית מגרה את ייצור הקולגן והאלסטין בעור, כמו גם חומרים חשובים אחרים החיוניים לחידוש תאי העור. כתוצאה מכך, היא מהווה גורם חשוב בעיכוב הופעת הקמטים ואף בצמצום קמטים קיימים.

פועלת לתיקון ולריפוי העור – החומצה ההיאלורונית גם ממלאת תפקיד מפתח בתיקון רקמת העור ובזירוז תהליכי ההחלמה מפציעות ומזיהומים. זאת, ככל הנראה באמצעות נטרול תגובות חמצוניות הכרוכות בתגובת מערכת החיסון לפציעה.
משמשת כמתווך המעביר מסרים בין תאי העור – בנוסף לתפקידיה בליחוח העור, בחידושו ובעיכוב הופעת קמטים, החומצה ההיאלורונית פועלת כמעין שליח המעביר מסרים בין התאים, ובינם לבין חומרים שונים. המשמעות היא שהיא ממלאת תפקיד מפתח בתקשורת בין התאים, בהתחלקותם ובנדידתם.

לאילו סוגים ומצבי עור היא מתאימה

לכל סוגי העור, ובפרט לעור מיובש הזקוק ללחות אינטנסיבית.

 • ל – 9 דברים שלא ידעתן על חומצה היאלורונית לחצי כאן.

 

 

מבין שלל הרכיבים המשמשים כיום בתכשירי הקוסמטיקה, מספר תכשירים הוכחו כיעילים במיוחד, ונחשבים לכוכבים בתחום הקוסמטיקה המקצועית. ויטמין C, רטינול, חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות והחומצה ההיאלורונית – הם כולם חומרים שמחקרים רבים הצביעו על יעילותם הרבה וזיהו את פעילותם במגוון מנגנונים. בזכות פעילות נרחבת זו, תכשירים מקצועיים המבוססים על רכיבים אלו מסוגלים לחולל שינויים משמעותיים בעור ולהוביל לתוצאות מרשימות הן בטווח המידי והן לטווח ארוך – החל מהבהרת העור, דרך טיפול במצבי דלקת ובעור אקנתי, וכלה בחידוש העור, בעיכוב הזדקנות העור, ואף בהצערת העור ובצמצום קמטים וקמטוטים.

 

 

חומרים פעילים מה הם עושים לעור

 

לאילו סוגי עור מתאים

ויטמין C

 • מצעיר אותו
 • מעודד את ייצור הקולגן
 • מבהיר אותו

לעור הזקוק לחידוש ולהצערה, לטיפול בעור הסובל מכתמים ופיגמנטציה, ובמצבי דלקת כרוניים בעור.

חומצות אלפא הידרוקסיות
 •  מחדשות את העור
 •  מגנות מנזקי חמצון
 •  משקמות את הלחות
 • מגמישות את העור

לכל סוגי העור, ובמיוחד לעור הזקוק לחידוש, לשיקום ולהצערה.

 

חומצה בטא הידרוקסית
 •  מנרמלת את פעילות בלוטות החלב
 • מטפלת בדלקות

לעור שמן ואקנתי, ובמניעת התפרצות אקנה, פצעים וקומדונים. וכמו כן, לעור הסובל מבעיות עור דלקתיות אחרות, כמו רוזציאה, סבוריאה ואטופיק דרמטיס.

רטינול
 •  מעודד ייצור קולגן
 • פועל לחידוש העור
 • עוזר לטפל באקנה
 • מבהיר את העור

לכל סוגי העור ולמגוון מצבי עור, ובמיוחד לעור הזקוק לחידוש, להפחתת קמטוטים וקמטים, לבעיות פיגמנטציה ולטיפול במצבי אקנה.

חומצה היאלורונית
 • מלחחת
 • מעכבת הופעת קמטים
 • תיקון וריפוי העור
 •  העברת מסרים בין תאי העור

לכל סוגי העור, ובפרט לעור מיובש הזקוק ללחות אינטנסיבית.

 


לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן