פיגמנטציה והשפעותיה על עור הפנים

פורסם ב: 14/12/2020

בעיות פיגמנטציה הן אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופאי עור ולקוסמטיקאיות. כיצד בדיוק נוצרים כתמים אלה, איך הם משפיעים על עור הפנים ומה מגביר את הסיכון ללקות בהם?


מדובר, למעשה, במנגנון ההגנה של העור, שנועד לסנן את קרני השמש. המנגנון הזה מבוסס על פיגמנט המלנין, החומר שמעניק לעור את צבעו. תפקידו של המלנין הוא לספוג את קרני השמש החודרות לעור ולאחר מכן להחזירן, ובדרך זו, למנוע מקרני השמש לגרום נזק לתאי העור. המלנין נוצר על ידי תאים שנקראים מלנוציטים, המצויים בחלקה התחתון של שכבת העור העליונה. כאשר אנו נחשפים לשמש, המלנוציטים מייצרים כמות גדולה יותר של מלנין כדי להגן על העור, וכתוצאה מכך העור מקבל גוון שזוף. הבעיה מתחילה כשהחשיפה לשמש מוגזמת. ההשפעה המצטברת של קרינת השמש גורמת ליצירת היפר-פיגמנטציה – עודף פיגמנט, שמתבטאת בהופעת כתמים חומים על פני העור, ובעיקר בעור הפנים והזרועות. מאחר שהפיזור של חלקיקי הפיגמנט איננו תמיד אחיד, כאשר הוא מצטבר באזורים מסוימים, נוצרים כתמים.

מספר גורמים מגבירים את הסיכון לבעיות פיגמנטציה, בהם מגדר, המוצא האתני, גוון העור, תורשה, גורמים הורמונליים, וכמובן החשיפה לשמש. כך לדוגמה, בעיות פיגמנטציה שכיחות יותר אצל נשים לעומת גברים, עקב שינויים הורמונליים במהלך החיים, המעודדים פיגמנטציה מוגברת, והן שכיחות יותר בקרב כהי עור, לעומת אנשים בהירי עור, כאשר גם השינויים אצלם בולטים יותר.

למרבה המזל, ישנם כיום טיפולים יעילים ביותר, שיכולים לעזור כמעט בכל מצב לשיקום נזקי פיגמנטציה. הטיפולים המבוצעים במכון הקוסמטי כוללים טיפולי פילינג, המבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, אשר צוברים בעשורים האחרונים פופולריות רבה. במקביל, ישנם טיפולים חדשניים המבוססים על רכיבים שנמצאו כיעילים, בהם חומצה קוג'ית, חומצה מנדלית, ויטמין C, ארבוטין, חומצה אזלאית, רטינואידים ועוד.

חשוב מאוד לטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר, שכן קל הרבה יותר לטפל בכתמים חדשים מאשר בכתם עם ותק של שנים. כתמים שהופיעו לאחרונה והם עדיין קטנים ניתן לרוב להסיר בקלות יחסית באמצעות טיפולי הבהרה במכון הקוסמטי. לעומת זאת, כתמים ותיקים וגדולים יותר מצריכים לעתים התערבות משמעותית.