9 דברים שלא ידעתן על חומצה היאלורונית

פורסם ב: 09/09/2021

9 דברים שלא ידעתן על חומצה היאלורונית

 

החומצה היאלורונית היא חומר המילוי לקמטים מספר אחת המככב במרפאות הכירורגיה הפלסטית בעולם כיום. ואולם, בשנים האחרונות הולך ומתברר כי חומר זה ממלא תפקיד מרכזי במניעת ההזדקנות העור הרבה מעבר לכך. כתוצאה מכך, משמשת החומצה ההיאלורונית לא רק בהזרקה לקמטים, אלא גם בדור החדש של תכשירי הטיפוח של חברות הקוסמטיקה המובילות.

9 דברים שלא ידעתן על חומצה היאלורונית

 

הנה 9 דברים שלא ידעתן על החומצה היאלורונית:

  1. מיוצרת באופן טבעי בגופנו וממוקמת על שטח פני התאים בגוף

  2. היא התגלתה לפני 81 שנה – ב-1934 הצליחו שני חוקרים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, קארל מייר וג'ון פאלמר, לבודד חומר דמוי ג'ל סמיך המיוצר על פני קרומי התאים בכל רקמות הגוף, ושריכוזה גבוה בעיקר בעור, בעיניים ובחלל המפרקים. הם קראו לחומר "חומצה היאלורונית".

  3. החומצה היאלורונית היא למעשה רב סוכר העשיר בחומצה גלוקורונית – חומצה הנגזרת מגלוקוז. מכאן גם נגזר שמה – HYALURONIC ACID – שם המשלב את המלים "זכוכית" ביוונית (HYALOS) וגלוקוז יורוני.

  4. למולקולות שלה ישנה תכונה ייחודית – הן מסוגלות לקשור אליהן מים ולאגור אותם. מאחר שהן נוטות לחבור למולקולות דומות להן וליצור מבנה אטומי גדול, מסוגלות מולקולות החומצה היאלורונית לספוח אליהן אלפי מולקולות של מים. כתוצאה מכך, הן פועלות למעשה כספק לחות לעור ומעניקות לו נפח, רכות וגמישות.

  5. היא ממלאת תפקיד מפתח בתקשורת בין תאי העור – החומצה היאלורונית פועלת כמעין "שליח" המעביר את המסרים בין התאים. לדוגמה, המסר לייצר קולגן, החלבון החיוני לשמירה על עור מוצק.

  6. היא ממלאת תפקיד מפתח בתיקון רקמת העור ובזירוז תהליכי ההחלמה מפציעות ומזיהומים – זאת, ככל הנראה באמצעות נטרול תגובות חמצוניות הכרוכות בתגובת מערכת החיסון לפציעה.

  7. שליש מכמות החומצה היאלורונית בגופנו נמצאת בתהליכי חלופה מתמידים – דהיינו, פירוק ויצירה מחדש.

  8. עם השנים חלה ירידה בכמות החומצה היאלורונית בעור וביעילות תפקודה – כתוצאה מכך, פוחת יכולתה לספק לחות לעור, וגם העברת התקשורת בין תאי העור נפגעת, כך שהתאים אינם מקבלים עוד את המסרים שלהם הם זקוקים כדי לייצר רכיבים חיוניים לשימור מראהו ומרקמו הצעיר של העור. המשמעות: הזדקנות מואצת של העור ושינויים ניכרים במבנהו, המתבטאים בצניחת העור ובהופעת קמטים.

  9. באמצעות החדרתה מבחוץ לעור, ניתן להעלות את רמת החומצה היאלורונית בעור ולהפוך תהליכים אלו – המחקרים המצביעים על חשיבותה בעיכוב הזדקנות העור הובילו לפיתוח דור חדש של תכשירי אנטי אייג'ינג המבוססים על חומצה היאלורונית ומעודדים את ייצורה. החדרת החומצה היאלורונית לעור בשטח מגע גדול ולא רק לקמטים עצמם, יוצרת מאגר גדול של מים בעור ופועלת לשיפור מוצקותו ומראהו. כמו כן, מסייעים תכשירים אלו לשיקום התקשורת התאית, וכתוצאה מכך לעידוד יצירת קולגן ולהצערת העור. דוגמה לכך היא סדרת ויטאלייז של HL, שפותחה במיוחד למטרה זו. הסדרה, המיועדת למכון הקוסמטי ולבית, מבוססת על חומצה היאלורונית ומשלבת גם חומצה לקטית, שהיא חומצה אלפא הידרוקסית המופקת מחלב, וכמו כן, רכיבים שהוכחו במחקרים כבעלי יכולת לעודד את ייצור החומצה היאלורונית הטבעית בעור, בהם ויטמיני A, C ו-E, פפטידים, תה ירוק ושמני בורגי, קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. כתוצאה מכך, מסייעים תכשירי הסדרה להעלות את רמת הלחות הטבעית של העור באופן משמעותי ולשפר את מוצקותו, מעניקים לעור נפח, רכות וגמישות ופועלים לטשטוש מראה הקמטים.

 

סדרת ויטאלייז פועלת להעלאת רמת הלחות, ממצקת, מטשטשת קמטים ומחייה את העור.
הסדרה מבוססת על חומצה היאלורונית, אצות ים, תמציות צמחים וויטמינים הפועלים כנוגדי חמצון לעיכוב תהליך ההזדקנות, תוך הענקת רכות גמישות ומראה קורן.

 

לכתבות נוספות לחצי כאן


לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן