חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות – החומצות שכבשו את הרשת

פורסם ב: 13/12/2021

לא רק פילינג: כל הדברים שחומצות אלפא-בטא הידרוקסיות יכולות לעשות לעור שלכן ולא ידעתן

 

החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות הפכו בעשורים האחרונים לכוכבות הבלתי מעורערות של עולם הקוסמטיקה והרפואה האסתטית. אין כמעט כנס מדעי בתחום הדרמטולוגיה שבו לא דנים ביעילות של החומצות הפופולריות האלה בחידוש העור, אין כוכבת הוליוודית שמתראיינת לעיתוני האופנה והיופי ולא מספרת על השיפור הדרמטי שחוותה בעורה בעקבות השימוש בהן, אין קוסמטיקאית שלא משתמשת בהן לחידוש העור, וכמעט כל טיפול פילינג במכון הקוסמטי מכיל אותן בהרכב כזה או אחר. אבל מה באמת יכולות החומצות האלו לעשות לעור שלנו? התשובה, כך מתברר, מרתקת ומפתיעה הרבה יותר ממה שרוב האנשים יודעים.

 

 • לחדש את העור - בחלוף השנים מושפע עורנו מתהליכים מזיקים חיצוניים ופנימיים, תהליכים אלו משפיעים על עור הפנים ובעיקר על מרקמו , הפילינג פועל להסרת תאי עור מתים ובכך לחידוש העור ולמראה צעיר וקורן.

 • להעניק לחות לעור – זה נכון במיוחד לגבי חומצה לקטית, שמהווה בעצמה חלק מהמרכיבים של מחסום העור (NMF). מחקרים מראים שכבר לאחר 4 שבועות של טיפול בחומצה לקטית, עולה הרמה של החומצה ההיאלורונית בעור. התכונה החשובה ביותר של החומצה ההיאלורונית היא היכולת שלה לקשור כמויות גדולות של מים, ובדרך זו לספק לעור לחות. כדי לקבל את האפקט המצטבר, חשוב להשתמש בתכשירים איכותיים, שמאפשרים לשלב את החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות בשגרת הטיפול היומית. קרם יום מסדרת ABR קומפלקס נועד במיוחד למטרה הזו – להעלות את רמת הלחות בעור, במקביל לחידושו.

 • להפוך את העור לגמיש ומוצק יותר – מחקרים רבים מראים שהחומצות הללו מצליחות לעשות הרבה יותר מאשר השלת התאים המתים בשכבת העור העליונה: הן מצליחות לחדור לעומק שכבת הדרמיס – השכבה האמצעית של העור שבה מיוצרים הקולגן והאלסטין, ושם הן פועלות לעידוד הייצור של שני החלבונים החשובים הללו, שאחראים לאלסטיות ולטונוס של העור, וגם לשיפור האיכות והצפיפות שלהם. כדי לקבל תוצאות נראות לעין מומלץ להשתמש בקרם לילה מחדש מסדרת ABR קומפלקס, המשלב חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, רטינול, תה ירוק ותמצית משי. בזכות השילוב הייחודי הזה, במקביל לחידוש העור, הוא פועל באופן אינטנסיבי לשיפור הגמישות והמוצקות של העור ולצמצום קמטים וקמטוטים.

 • ליצור אפקט התפחה ולהעניק לעור עובי – האפקט הזה מושג בשתי דרכים: האחת, על ידי הגברת כמות החומצה ההיאלורונית ורכיבים נוספים אשר סופחים מים בעור. השנייה, על ידי הגברה של איכות סיבי הקולגן והאלסטין והצפיפות שלהם. כתוצאה מכך, העור חוזר להיראות מלא וצעיר יותר.

 • להגן על העור מפני ההרס שגורמים הרדיקלים החופשיים ומזהמים שונים – העובדה שהחומצות האלפא הידרוקסיות גורמות להתרופפות תאי העור המתים בשכבת העור העליונה ידועה היטב. מה שפחות ידוע הוא שבתהליך זה, הן גם מנטרלות את הרדיקלים החופשיים ומזהמים שונים, ועל ידי כך מגינות על העור מפני זיהומים, תהליכי דלקת ונזקים סביבתיים.

 • לתקן נזקי פוטו-אייג'ינג – המיתוס הרווח הוא שהחומצות האלפא והבטא הידרוקסיות פשוט "מקלפות" את השכבות שניזוקו, אבל האמת היא שהן יודעות לעשות הרבה יותר מזה: מחקרים שבהם השתמשו בחומצה גליקולית, חומצה לקטית או חומצה ציטרית בעור שניזוק מהשמש, הראו שכבר כעבור שישה שבועות, נצפו שינויים משמעותיים באיכות העור שהובילו לשיקומו. כדי להגיע לתוצאות האלו מומלץ מאוד לנסות את הסרום המחדש מסדרת ABR קומפלקס, המבוסס על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול המאוחסן במיליקפסולות.

 • להבהיר את העור – מחקרים הראו שבנוסף לחידוש מרקם העור, חומצות האלפא והבטא הידרוקסיות גם מבהירות את גוון העור. כדי להעצים את האפקט הזה, המסכה המבהירה מסדרת ABR קומפלקס מכילה בנוסף לחומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, גם רטינול, ויטמין C ומיץ לימון, שאף להם יש יכולת ידועה להבהיר את העור. התוצאה: כבר בתוך שימוש של כ-8-12 שבועות תראו שיפור ניכר בגוון העור ובאחידותו. נסו גם את סבון מחדש, שגם הוא מבוסס על החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, רטינול ותה ירוק, ופועל כפילינג עדין לשימוש יומיומי התורם להבהרת העור.

 • להפחית מצבי דלקת והתפרצויות אקנה – למטרה זו יעילה במיוחד החומצה הבטא הידרוקסית, המשלבת תכונות אנטי דלקתיות עם יכולת לקלף ולהסיר את התאים המתים המצטברים בנקבוביות ובבלוטות החלב. סדרת ABR קומפלקס יעילה במיוחד לטיפול במצבי דלקת ובעור הנוטה לאקנה, שכן בנוסף לחומצה הבטא הידרוקסית, היא גם מכילה רטינול, שאף הוא פועל נגד אקנה, על ידי כך שהוא משפר את תחלופת התאים. לפני השינה, על עור נקי, השתמשו ברטיות הפילינג מסדרת ABR קומפלקס כדי להשיג תהליך פילינג מבוקר ומתמשך לחידוש העור ולמניעה של חסימת הנקבוביות והתפרצויות אקנה. הרטיות מבוססות על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, רטינול ותה ירוק.

איפה ניתן למצוא את החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות?

החומצות האלפא הידרוקסיות נמצאות באופן טבעי בפירות ובצמחים שונים – למשל, חומצה ציטרית שנמצאת בפירות הדר, חומצה טרטרית שנמצאת בענבים, חומצה מלית שנמצאת בתפוחים, וחומצה גליקולית שנמצאת בקני סוכר. סוג נוסף של חומצה אלפא הידרוקסית – חומצה לקטית, נמצאת בחלב.

החומצה הבטא הידרוקסית (חומצה סליצילית) היא נגזרת של חומצה אצטיל סליצילית, שהיא המרכיב הפעיל באספירין.

למה צריך אותן?

החומצות האלפא והבטא הידרוקסי מאפשרות להשיג תוצאות מרשימות בטיפול במגוון מצבי עור, לטווח הקצר והארוך – בהם חידוש העור והפחתת קמטים וקמטוטים, שיפור גוון העור, טיפול בכתמי גיל ובפיגמנטציה, וטיפול באקנה.

מה ההבדל בין החומצות השונות?

הן החומצות האלפא הידרוקסיות (AHA) והן החומצות הבטא הידרוקסיות (BHA) פועלות לקילוף והסרה של תאי העור המתים. עם זאת, לכל אחד מהסוגים יש חוזקות שונות. חומצות ה-AHA פועלות לקילוף בשכבה העליונה של העור, אך גם בעומק העור, שם הן מעודדות את הייצור של מרכיבים חשובים, כמו קולגן ואלסטין. לכן, יש להן תפקיד חשוב מאוד בטיפולים לחידוש העור ולשיקומו מנזקי שמש וגיל, והן משמשות כמרכיבים מרכזיים בטיפולי אנטי אייג'ינג.
גם בין חומצות ה-AHA השונות ישנם הבדלים. למשל, החומצה הלקטית עדינה יותר מיתר החומצות האלפא הידרוקסיות ולכן מתאימה יותר לעור רגיש ועדין. היא גם פועלת במנגנון המעניק לחות לעור, ולכן מתאימה מאוד לעור הזקוק ללחות.
החומצה הבטא הידרוקסית יעילה מאוד לטיפול בעור שמן ואקנתי, ובמניעת התפרצות אקנה, פצעים וקומדונים. זאת, בזכות העובדה שהיא מסיסת שומן. לכן, היא יכולה לחדור לנקבוביות ולבלוטות החלב ולקלף מתוכן את התאים המתים המצטברים בהם. בנוסף, יש לה גם תכונות נוגדות דלקת, והיא יכולה לדכא הפרשה של חומרים בעור שמעודדים התרבות חיידקים הגורמים לדלקת.

על מה כדאי להקפיד כשמשתמשים בתכשירים המבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות?

 • בחרו בתכשירים איכותיים ומתקדמים – למרות שלריכוז גבוה של חומצות AHA יש חשיבות בהשגת תוצאות אפקטיביות בטיפולי אנטי-אייג'ינג, הרי שלריכוזים גבוהים מדי עלולה להיות השפעה מגרה על העור. לכן, הפורמולות המתקדמות משלבות מספר חומצות שונות, כאשר כל אחת מהן בריכוזה היעיל ביותר, סדרת ABR קומפלקס מכילה שילוב של חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, וכמו כן כוללת רכיבים נוספים כמו רטינול וויטמין C, שיוצרים סינרגיה המשפרת את יעילות הפילינג, ובו בזמן מפחיתים את הסיכון לגירוי.
 • שטפו היטב את הפנים לאחר שימוש בתכשירי פילינג ומסכות אלפא ובטא הידרוקסיות – כדי לעצור את ההשפעה המגרה. מרחו לאחר מכן את תכשיר הלחות או את קרם הלילה שלכם.
 • הקפידו על הגנה יומיומית מהשמש – כדי למנוע גירוי יתר לעור כתוצאה מחשיפה לשמש, הקפידו להשתמש במהלך היום מעל לקרם הלחות בקרם הגנה איכותי המכיל מסנני קרינה מפני קרני ה-UVA וה-UVB המזיקות. סדרת סנברלה פותחה במטרה להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני קרניים אלו, ובנוסף למקדמי ההגנה משלבת גם מגן שמש הפועל בדרך פיסיקלית לחסימת הקרינה.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן