צלקות בעור הפנים

אחרי האקנה: איך משקמים את העור ומעלימים את הצלקות?


כל מי שסבל אי פעם מאקנה בגיל ההתבגרות יודע שלרוב, המצב משתפר עם השנים. ואולם לעתים, כתוצאה מטיפול לא נכון ו/או החלמה לא תקינה של העור, נוצרות צלקות, אשר נותרות הרבה אחרי שבעיית האקנה עצמה כבר נרפאה ופוגעות במראה ובאיכות החיים.אחרי האקנה: איך משקמים את העור ומעלימים את הצלקות?
מה בדיוק גורם לצלקות הפוסט-אקנה וכיצד ניתן לשקם את העור ולהעלים את הצלקות?

הגורם לצלקת: התגובה הדלקתית של הגוף

מתברר שהגורם המרכזי להתפתחות הצלקות הוא אותה בעיה מרכזית שמאפיינת את מחלת האקנה - הדלקת הכרונית בזקיק השיער ובבלוטות החלב מצדדיו. דלקת זו היא תוצאה של ניסיון של הגוף להיפטר מחיידקי האקנה, המצטברים בבלוטות החלב.

הבעיה מתחילה כאשר כתוצאה מהפרשה מוגברת של ההורמונים האנדרוגניים (זכריים) בגיל ההתבגרות, בלוטות החלב מתחילות לייצר כמות מוגברת של סבום. בנוסף, התאים הקרטינוציטים (המייצרים את חלבון הקרטין) בהן משגשגים באופן מוגזם. כתוצאה מכך, נוצר עוד ועוד סבום, ובמקביל, מצטברים תאי עור מתים החוסמים את זקיק השערה. מצב זה יוצר את התנאים האידיאליים להתרבות חיידקי האקנה בבלוטות החלב, שכן חיידק זה הינו אנאירובי – כזה שאינו יכול לחיות בסביבה של חמצן.

בשלב הזה, הגוף מגייס חלבון מעודד דלקת שנקרא אינטרלוקין 1. החלבון הזה, הפועל כמתווך במערכת החיסון, מעביר תשדורת ליצירת דלקת, במטרה לסלק את חיידקי האקנה.

מחקרים הראו שעוצמת הדלקת, ולאו דווקא עצם הימצאות החיידק או אפילו הכמות שלו, היא זו שקובעת את חומרת האקנה, ובסופו של דבר, את הסיכון להיווצרות צלקות.

 

כשהדלקת חמורה ו/או בעיית האקנה אינה מטופלת כהלכה, עלול להיווצר קרע בבלוטות החלב, שמחמיר עוד יותר את הזיהום ומוביל להיווצרות פצעונים, נודולות וציסטות מוגלתיות. כתוצאה מכך, בתהליך הריפוי עלולה להיווצר רקמת צלקת מסביב לנגעים. הצלקת נגרמת כאשר שכבת הדרמיס, השכבה העמוקה של העור, נפגעת. בניסיון לתקן את הנזק שנגרם, הגוף מניח סביב האזור הפגוע סיבי קולגן חדשים. הבעיה היא שהגוף אינו יכול לשחזר את הרקמה כפי שהייתה, ולכן הרקמה החדשה עלולה להיות בעלת מרקם ואיכות שונים מהרקמה שמסביב. ברוב המקרים, צלקות פוסט-אקנה הן שקועות ונראות כחטטים. לעתים רחוקות יותר נותרות צלקות בולטות, בעיקר באזורי החזה והגב. בנוסף למרקם העור, הצלקת משפיעה גם על צבע העור ויכולה להוביל להתפתחות כתמים אדמדמים או בצבע חום-אפרפר.

 

איך ניתן לשקם את העור ולמנוע היווצרות צלקות או להעלימן?
הטיפול הטוב ביותר הוא כמובן המניעה. טיפול נכון בעזרת קוסמטיקאית מקצועית מוקדם ככל האפשר – כולל שגרת טיפול ביתית במקביל לטיפולים במכון הקוסמטי, יעזור למנוע או לצמצם את הדלקת ולמנוע התפתחות ציסטות ונודולות, שעלולות להוביל להצטלקויות.

אם כבר הגעתם למצב שבו הופיעו צלקות, חשוב מאוד להתחיל לטפל בהן בהקדם. גם בשלב זה עדיין ניתן לשפר משמעותית את מצב העור. ככל שהטיפול יהיה מוקדם יותר, כך שיקום הרקמה יהיה קל יותר ואיכותה תישמר.

 

לטיפול הקוסמטי המקצועי למניעה ולהעלמת צלקות יש שתי מטרות מרכזיות:

צמצום עוצמת הדלקת – בראש ובראשונה, במצב שבו האקנה עדיין פעיל, הדבר החשוב ביותר הוא לצמצם ככל הניתן את עוצמת הדלקת, שהיא כאמור הגורם העיקרי המוביל להתפתחות צלקות הפוסט-אקנה. מטרה זו נמצאת במוקד הטיפול בשלב הראשון של הטיפול, שהוא אינטנסיבי יחסית, וכולל לרוב 2-4 טיפולים, המבוצעים בתדירות של אחת לעשרה ימים. זאת, כמובן במקביל לשגרת הטיפול הביתית.

האסטרטגיות המשמשות לצמצום עוצמת הדלקת הן הקטנת הכושר הזיהומי של חיידקי האקנה וניקוי עמוק של הנקבוביות החסומות, ובמקביל, איזון פעילות בלוטות החלב, כדי שהפרשות הסבום תהיינה מתונות יותר. זאת, באמצעות תכשירים מתקדמים שפותחו במיוחד למטרה זו, כמו סדרת אקנוקס שלנו, שמבוססת על רכיבים נוגדי דלקת, כמו חומצה סליצילית וחומצה שיקימית, חומרים הפועלים להפחתת הפעילות החיידקית כמו פרוביוטיקה, חומרים מאזנים כמו תמצית Rosebay, וכן חומרים הפועלים לחידוש העור כמו אבץ.

שיקום העור שיקום העור מתחיל להתבצע כבר במהלך הטיפולים לריפוי האקנה, במקביל לטיפול המיועד לצמצם את עוצמת הדלקת, והוא שלב מרכזי מאוד במניעת הצלקות, בחידוש העור ובשיקומו, ונמשך גם לאחר ריפוי בעיית האקנה הפעילה. בשלב זה הטיפול מבוצע אחת לשלושה שבועות לערך, ובהמשך, לאחר סיום התהליך, ניתן לרדת לתדירות של אחת לחודש וחצי חודשיים, שבהם מתבצעים טיפולי תחזוקה.
כמה מהרכיבים החשובים שהתגלו כיעילים ביותר לשיקום העור מצלקות אקנה הם חומצה אזלאית, רטינול וחומצה סליצילית. החומצה האזלאית ידועה ביכולתה לעכב את יצירת המלנין בעור, וכך להפחית את השינויים בגוון העור במצבי אקנה. במקביל, היא פועלת לצמצום קצב התחלקות תאי העור, ובהם תאי בלוטת החלב המפרישים סבום, וגם להפחית את עודף השומן המופרש מבלוטות החלב. לכן יש לה חשיבות רבה הן באיזון העור ובמניעה של סתימת זקיקי השיער. לתכונות האלה נוספת גם פעילות נוגדת דלקת וחיידקים, שהופכות אותה למרכיב אידיאלי לטיפול באקנה ולמניעת התפתחות חיידקי האקנה והתרבותם.

החומצה האזלאית היא מרכיב מרכזי בקרם הטיפולי מסדרת רה ניו פורמולה שלנו, ונמצאת בו בריכוז גבוה. קרם טיפולי עוצמתי ורב-תועלתי זה פועל לחידוש ולשיקום העור, ובמקביל גם להבהרתו ולאיזון רמת הסבום. בנוסף, משלבת הפורמולה הייחודית גם רטינול וחומצה סליצילית, שני רכיבים הפועלים אף הם למניעת התפתחות צלקות ולשיקומן. הרטינול, שהינו נגזרת של ויטמין A, הוכח כבעל יכולת לפחית את שגשוג היתר של הקרטינוציטים בבלוטות החלב ומונע מהתאים המתים לחסום את זקיקי השערה, וכך יוצר סביבה פחות אנאירובית, שמקטינה את כושרם הזיהומי של חיידקי האקנה ומעכבת משמעותית התפתחות נגעים. בנוסף, נמצא שהרטינול מסייע לטשטוש צלקות אקנה. החומצה הסליצילית יעילה מאוד לטיפול באקנה, בזכות תכונותיה נוגדות הדלקת והשפעתה המשמעותית על בלוטות החלב. הסינרגיה בין מרכיבים אלו בקרם הטיפולי מסדרת רה ניו פורמולה, בשילוב עם ויטמין E ואלפא ביסבולול, פועלים להשגת תוצאות ממשיות בתהליך התחדשות העור, ומסייעים למנוע ולמזער סימני פוסט-אקנה, להבהרת העור, לשיקומו, לשיפור גונו ומרקמו. בזכות רב-גוניותו וכושר הפעולה הרחב שלו, התכשיר מיועד למגוון רחב של קהלי יעד, ובעיקר לעור מעורב המאופיין בסימני גיל התחלתיים ובסימני פוסט-אקנה.

 

כפי שראינו, הגורם המרכזי להתפתחות צלקות הפוסט-אקנה הוא הדלקת הכרונית הנוצרת בזקיקי השיער ובבלוטות החלב. כשהדלקת חמורה ו/או בעיית האקנה אינה מטופלת כהלכה, עלול להיווצר קרע בבלוטות החלב, שמחמיר עוד יותר את הזיהום ומוביל להיווצרות פצעונים, נודולות וציסטות מוגלתיות. כתוצאה מכך, בתהליך הריפוי עלולות להיווצר צלקות. הבשורה הטובה היא שעל ידי טיפול מוקדם ככל האפשר בתכשירים המשלבים רכיבים הפועלים לצמצום הדלקת, לחידוש העור, לשיקומו ולהבהרתו, כמו חומצה אזלאית, רטינול וחומצה סליצילית, ובעזרת קוסמטיקאית מקצועית, ניתן למנוע את התפתחות הצלקות הללו ואף למזערן ולשקם את העור.

 

לכתבות נוספות לחצי כאן

לסדרת רהניו פורמולה לחצי כאן