שיקום וחידוש העור לאחר החשיפה לנזקי הקיץ

מידע מקצועי לקוסמטיקאיות - כל מה שצריך לדעת על שיקום וחידוש העור לאחר החשיפה לנזקי הקיץ

 

חשיפה ממושכת לקרני ה-UV של השמש מובילה לפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין המעניקים לעור מוצקות וגמישות, לאחר חודשי הקיץ יש להחזיר לעור את החיוניות, לחדש ולשקם אותו. איך תעשו זאת? כל הפרטים בכתבה:

לאור השמש ישנם תפקידים קריטיים בבריאותנו, כולל סנכרון השעון הביולוגי שלנו והיכולת של תאי העור לייצר ויטמין D. ואולם, חשיפה יתירה ומצטברת לקרינת ה-UV  באור השמש מובילה לפגיעה ארוכת טווח אשר לה תפקיד מכריע בהזדקנות העור, ובין היתר, הופעת כתמי שמש ופיגמנטציה, קמטוטים וקמטים. לאחר החשיפה המוגברת לשמש, חודשי הסתיו הם הזמן האידיאלי לטפל בעור, לחדשו ולשקמו ולטפל בתופעות אלו באמצעות רכיבים פעילים התורמים לחידוש העור ולשיקומו. תודות למחקרים המצטברים בתחום, פותחו בשנים האחרונות טיפולים יעילים לחידוש ולשיקום עור הפנים.

 

הפגיעה של קרני ה-UV בעור מתרחשת ברמת הדנ"א של תאי העור, כשהנזקים המצטברים משפיעים על כל שכבות העור, החל מהשכבה החיצונית – האפידרמיס, וכלה בעומק העור.  מלבד כתמי פיגמנטציה ונמשים שנראים לעין ברמת האפידרמיס, החשיפה המצטברת מובילה לפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין המהווים את השלד התומך במבנה העור ומעניקים לו את מוצקותו וגמישותו. לא פחות חמורה מכך היא הפגיעה ברכיבים חיוניים המאפשרים לעור לשמר לחות, על ידי ספיחת מים מהסביבה החיצונית ומניעת אידוי הלחות הטבעית מהעור. נזקים אלו גורמים להתרופפות במבנה הרקמה ולאבדן המבנה המאורגן שלו, ליובש ולחוסר לחות, להפחתת גמישותו וחיוניותו ולהופעה מוקדמת של קמטים.

 

קלפו את נזקי הקיץ

הסתיו הוא הזמן האידיאלי לביצוע פילינג מקצועי במכון הקוסמטי. טיפולי פילינג המבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות המבוצעים במכון הקוסמטי הם אחת השיטות היעילות ביותר הידועות כיום לשיפור ולתיקון מרקם העור, שבעזרתם ניתן לשקם נזקי פוטו-אייג'ינג, להפחית קמטים וקמטוטים, לטשטש צלקות, להבהיר כתמי עור, לטפל בעור שמן ולאזנו, ולהעניק לעור מראה בריא, חלק ומוצק יותר. טיפולים אלו במכון הקוסמטי מוגדרים כבינוניים עד שטחיים, ומבוססים על סדרה בת מספר טיפולים. 

החומצות האלפא הידרוקסיות מנתקות את הדבק הבין תאי ומאפשרות קילוף והמסה של תאי העור המתים. כתוצאה מכך, העור עובר תהליך התחדשות טבעי, והשכבות שקולפו מתחלפות בתאי עור חדשים. בנוסף, נמצא שחומצות אלו פועלות להגברת ייצור הקולגן והאלסטין בעומק העור, וכן לעידוד ייצורם של מרכיבי עור חשובים נוספים כגון חומצה היאלורונית. 

החומצה הבטא הידרוקסית נקראת גם חומצה סליצילית, שכן היא מהווה למעשה נגזרת של חומצה אצטיל סליצילית – המרכיב הפעיל באספירין. ככזו, היא ניחנה בתכונות אנטי דלקתיות. נוסף על כך, מאחר שהיא מסיסת שומן, היא יכולה לחדור לנקבוביות העור המכילות שומן ולקלף את תאי העור המתים המצטברים בתוכן וסותמים אותן. אפיונים אלו הופכים אותה ליעילה במיוחד לשימוש בעור שמן עם קומדונים ופצעונים.

השתמשו בתכשיר המכיל רטינול, כדי לשקם את ייצור הקולגן שנפגע בקיץ

רטינול הוא נגזרת של ויטמין A. בשנים האחרונות נחשב חומר זה לאחד המרכיבים הקוסמטיים היעילים ביותר, לצד החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, המסוגלים לתקן נזקי עור הנובעים מחשיפה לשמש ולהבהיר כתמי שמש. הרטינול, המאושר לשימוש במוצרים קוסמטיים ובתכשירים קוסמטיים פרא-רפואיים, מתפרק בעור והופך שם לחומצה רטינואית, הפועלת על תאי העור. מחקרים מראים שמריחה חיצונית לאורך זמן של נגזרות ויטמין A כולל רטינול, מאיצה משמעותית את הייצור של קולגן ופרו קולגן (חומר המוצא שממנו נוצר הקולגן בעור), וכך מסייעת לשמור על מבנה העור ועל חוזקו, לחדש את העור, לטשטש קמטים ולהחליק את מרקמו. הרטינול גם מסייע לוויסות  ייצורו של פיגמנט המלנין, והוכח מחקרית כבעל יכולת לתקן נקי עור מצטברים המופיעים לאחר חשיפה לשמש, ואף להבהיר כתמי פיגמנטציה. נמצא שכבר לאחר חודש של מריחת תכשיר המכיל ריכוז של 0.1% חומצה רטינואית, מופיעה הפחתה דרמטית של למעלה מ-80 אחוזים בהיקף כתמי הגיל, כמו גם בהבהרה כללית של העור.

זמן להבהרת העור

מספר רכיבים הוכחו בשנים האחרונות כיעילים במיוחד להבהרת העור, בהם חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, ארבוטין, ויטמין C , וויטמין 3B. טיפול משולב ברכיבים אלו ובחומצות אלפא ובתא הידרוקסיות מביא לתוצאות יעילות במיוחד בהבהרת העור ובתיקון נזקי שמש:

 • חומצה קוג`ית

  חומצה המיוצרת על ידי פטריות עובש, כגון פניציליום או אספריגילוס, וכן מהווה תוצר לוואי בתהליך ההתססה של לתת-אורז או בתהליך הייצור של סאקי - יין האורז היפני. החומצה הקוג'ית מעכבת את ייצור המלנין על ידי הפחתת יעילותו של האנזים טירוזינאז – אנזים המאיץ ומעודד את ייצור המלנין בעת חשיפה לשמש.

 • חומצה אזלאית 

  גם החומצה האזלאית מעכבת את אנזים הטירוזינאז, וכשהיא משולבת ביחד עם החומצה הקוג'ית, היא מסייעת להשיג תוצאה מהירה יותר בדיכוי המלנין ובהפחתת הכתמים.

 • ארבוטין

  ארבוטין הוא נגזרת צמחית של הידרוקינון, המופק מעלי תות יער, חמוציות, אוכמניות וצמחים דומים, ואף הוא מדכא ביעילות את ייצור המלנין על ידי עיכוב אנזים הטירוזינאז.

 • ויטמין C

  נוגד חמצון מסיס מים זה, שנקרא גם חומצה אסקורבית, הינו אחד מנוגדי החמצון המרכזיים בטבע, והוא ממלא תפקיד חיוני בנטרול נזקי הרדיקלים החופשיים לעור. נוסף על כך, ממלא ויטמין C תפקיד חיוני בייצור הקולגן והאלסטין, ולו פוטנציאל חשוב בעיכוב ואף בהפיכת הנזקים הנגרמים לעור על ידי קרינת השמש. ואכן, מחקרים הוכיחו כי בעזרת מריחת הוויטמין על העור ניתן להגן על העור מפני נזקי שמש ואף לשקם את סיבי הקולגן והאלסטין, לתקן נזקים קיימים ולצמצם כתמי פיגמנטציה.

 • ויטמין B3 (ניאצינאמיד)

  ויטמין זה פועל במסלול אחר להפחתת ייצור המלנין – על ידי עיכוב מעבר מלנוזומים לתאים הקרטינוציטים. כמו כן, הוא ידוע כבעל יכולת לחדש את העור ולעודד צמיחת תאים ולהעניק לחות.

הרגיעו תהליכי דלקת בעור

הנזק החימצוני שיוצרת החשיפה לקרינת השמש גורמת לתהליכי דלקת המאיצים את ההזדקנות הטבעית של העור.  לתהליכים אלו תורמים גם הקור והיובש בחורף, הגורמים להחלשת מערכת החיסון של העור. למניעת הנזקים הללו ולשיקום העור השתמשו בתכשירים קוסמטיים המבוססים על פרוביוטיקה. החיידקים הפרוביוטיים חוסמים חלבון שנקרא  NF-kappa-B – שכיום מיוחס לו תפקיד מרכזי בתהליכי דלקת בגוף, וכתוצאה מכך בגרימת מחלות רבות ובהאצת תהליכי ההזדקנות, כולל הזדקנות מוקדמת של העור. בנוסף, הפרוביוטיקה גם מעלה את רמת הלחות בעור ומשפרת את הייצור והספיגה של ויטמינים ומינרלים בעור. יתר על כן, נמצא שהשימוש בחיידקים פרוביוטיים תורם לחיזוק העור גם כנגד הקרינה האולטרה סגולה ומפחית את השינויים הכימיים הנגרמים כתוצאה מחשיפה אליה.

שקמו את מחסום העור

מחסום העור מורכב מחומרים המיוצרים בעור, בהם סבום, שומנים אחרים וגורמי לחות טבעיים. כדי לשקם את מנגנוני שימור הלחות בעור, השתמשו בתכשיר איכותי, המכיל לא רק אחוז גבוה של מים, אלא גם מרכיבים נוספים ומתוחכמים, כגון  חומצות אמינו, סכרידים, אוריאה וגליצרין. מרכיבים אלו מסייעים להחדיר את המים לעור, גורמים לספיחתם ולהחזקתם בעור ומונעים התאדות של המים. ללא חומרים אלה, מריחת קרם הלחות דומה למריחת מים על העור. המים מתנדפים במהירות מהעור ואף מושכים איתם מים נוספים שנמצאים בעור, וכך עלולים לייבש אותו עוד יותר. אם העור שלכם נוטה לחוסר לחות ויובש, בחרו תכשיר לחות שמכיל גם חומצה היאלורונית, שמשמשת כמעין ספוג, הסופח את המים ומחזיק אותם בתוך העור. היא מספקת לעור לחות ומעניקה לו נפח, רכות וגמישות ומראה עור חלק, מתוח וחיוני. בנוסף, יש לה תפקיד חשוב בייצור הקולגן.

 

במעבדות HL פותחו מגוון תכשירים יעילים לשיקום העור מנזקי החשיפה לשמש:

סדרת דרמה-לייט

סדרה ייחודית זו מבוססת על קומפלקס תמציות צמחים, הפועל להפחתת פעילות אנזים הטירוזינאז, בשילוב עם חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית ויטמין C וארבוטין. יוצרת טיפול יעיל ביותר, המביא לתוצאות ניכרות לעין בהבהרת כתמי היפר-פיגמנטציה, הפחתת כתמי גיל ומלזמה, מניעת היווצרות כתמי עור חדשים ויצירת מראה עור זוהר ובריא, ובעל גוון עור אחיד.  הסדרה כוללת תכשירים להבהרה במכון – בהם קלינזר, תכשירי פילינג, בוסטר לעיסוי מקצועי, סרום מבהיר, מסכה מבהירה וקרם הבהרה פעיל, וכן תכשירי הבהרה להשלמת הטיפול בבית.

סדרת ABR COMPLEX

סדרה פעילה זו מיועדת לחידוש ולשיקום עור הפנים, והיא מאפשרת להגיע לתוצאות מרשימות. תכשירי הפילינג המקצועיים בסדרה מבוססים על חומצות אלפא הידרוקסיות טבעיות, המופקות מפירות ומחלב, בשילוב עם חומצה בטא הידרוקסי וחומרים פעילים נוספים, כאשר הפעילות הסינרגטית ביניהם מאפשרת להגיע לאפקט מרשים ביותר ובעל השפעות ארוכות טווח, וזאת בטיפול בטוח, מבלי לייצר כוויה וטראומה לעור, וכאשר המטופל יכול להמשיך בשגרת החיים הרגילה.

סדרת סי דה סקסס

סדרה המבוססת על ריכוז גבוה של ויטמין סי ופועלת להאטת תהליך הזדקנות העור הנובע מגורמים סביבתיים ופיזיולוגים. ויטמין סי פועל כנוגד חמצון רב עוצמה , מנטרל רדיקלים חופשיים, מגביר את ייצור הקולגן בתאי העור ומעניק מראה עור אחיד וקורן

פילינגים לטיפול בית

בנוסף לפילינגים המקצועיים שפיתחה החברה לטיפול במכון הקוסמטי, ישנם מגוון תכשירי פילינג ייעודיים, המסייעים ביעילות לחידוש העור ולשיקומו מנזקי הקיץ. לדוגמה, White Peel - פילינג הפועל להמסת החומר הבין-תאי, מסייע בהבהרה ומעלה את רמת הלחות בעור; Daily Micro Peel המכיל אנזימים לתיקון העור וויטמין C ופועל לניקוי ולחידוש מרקם העור, להסרת תאי עור מתים, לחידוש ולהחייאה של העור, ומעניק מרקם חלק, אחיד וקורן.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן


לכתבות נוספות לחצי כאן