איך מחלת האקנה באה לידי ביטוי?

פורסם ב: 07/07/2022

אקנה וולגריס וביטוייו השונים: איך תדעו מה מצב העור שלכם?

 

אקנה וולגריס הוא בעיית העור השכיחה ביותר, המופיעה ברוב המכריע של בני הנוער, ולעתים גם בקרב מבוגרים.

כיצד תדעו מה מצב העור שלכם, באיזה סוג של אקנה לקיתם, ובעיקר – איך מטפלים בבעיה ביעילות ובמהירות מירבית?

אקנה וולגריס הוא המונח המקצועי לבעיית העור השכיחה ביותר – פצעי בגרות, המופיעים על עור הפנים, החזה והגב.

בעיה זו, הקשורה לעלייה בפעילות הורמוני המין במהלך גיל ההתבגרות, מופיעה בקרב כ-80%-95% מאוכלוסיית המתבגרים, אם כי לעתים גם בקרב מבוגרים.

מעבר להשלכות הפיזיות שלה, בעיית האקנה כרוכה גם בהשפעה פסיכולוגית משמעותית, בעיקר בקרב בני נוער, שהתופעה גורמת לפגיעה במראה העור שלהם בתקופה משמעותית בחייהם.

 

אקנה היא למעשה דלקת כרונית של זקיק השיער ובלוטות החלב שמצדדיו.

הבסיס להופעתה הוא שילוב בין נטייה תורשתית לבין השפעות הורמונליות על בלוטות החֵלֶב בעור.

ישנם ארבעה גורמי מפתח המעורבים בהתפתחות האקנה: עלייה ביצירת השומן על עורי  (Sebum) בבלוטות החלב בעור; התרבות של חיידקי האקנה (פ. אקנה); חסימת פתח זקיק השערה; התפתחות תהליכי דלקת ושחרור גורמי דלקת לתוך העור.

 

בעיית האקנה מתחלקת לשני סוגים עיקריים:

אקנה שאינו דלקתי


סוג זה של אקנה מתבטא בעיקר בקומדונים, שהם נגעים לא דלקתיים. בשלב הראשון מופיעים מיקרו-קומדונים, שהם פצעונים פנימיים בעור שאינם נראים לעין.

נגעים אלו הם הבסיס להתפתחות הקומדונים. הקומדונים מופיעים בשתי צורות – קומדונים לבנים וקומדונים שחורים.

שתי הצורות נגרמות על ידי הצטברות סבום בפתח זקיקי השיער, אך הקומדונים הלבנים, שנראים כגושי שומן קטנים תת-עוריים, נותרים לבנים משום שהם עדיין סגורים ולא נחשפו לחמצן.

לעומת זאת, בהמשך, כאשר הקומדונים נפתחים, הם נחשפים לחמצן ותהליך החמצון גורם להם לצבעם שחור.

 

אקנה דלקתי

אקנה זה מתבטא בהופעת פצעים דלקתיים המתפתחים ממיקרו קומדונים או מקומדונים.

פצעונים דלקתיים אלה מכונים פאפולות ופוסטולות.

פאפולות הן פצעונים קטנים שקוטרם עד כ-5 מילימטרים. הפאפולה נראית כתפיחה קטנה ומחוספסת על פני העור.

פוסטולה הן פצעונים תפוחים בצורת כיפה המכילים מוגלה, שהיא תערובת של תאי עור מתים, תאי דם לבנים מתים  וחיידקים. ברוב המקרים, פוסטולות שנרפאות מבלי להתפתח לציסטה אינן מותירות צלקת.

האקנה הדלקתי עלול לעתים להתפתח לאקנה נודולרי או אף לציסטות:

  • אקנה נודולרי - פצעי הנודולה נחשבים לאחת מצורות האקנה החריפות ביותר. אלו הם נגעים דלקתיים בגודל מעל 5 מילימטרים, שיכולים להיות רגישים למגע ולהכאיב. במידה שהם אינם מטופלים, הם עלולים להוביל להתפתחות צלקות שהן כמעט בלתי הפיכות.
  • אקנה עם ציסטות - ציסטות הן פצעי אקנה גדולים יותר מהנודולות והפאפולות, והן לרוב דלקתיות, חודרות לתוך שכבות העור העמוקות, ולעתים קרובות מכאיבות מאוד ועלולות להותיר צלקת. הציסטה מכילה בתוכה חומר נוזלי למחצה, שהוא תערובת של תאי עור מתים, תאי דם לבנים מתים וחיידקים.

 

 

איך מטפלים באקנה בעזרת שיטת הטיפול הסימולטני?

הגישה היעילה ביותר כיום מבוססת על שילוב בין הורדת הכושר הזיהומי של החיידקים מחוללי הדלקת, לבין חידוש ושיקום העור ומנגנוני ההגנה הטבעיים שלו, שנפגעו כתוצאה מהדלקת.

אסטרטגיה זו נקראת 'שיטת הטיפול הסימולטני' ומאפשרת להתייחס בו זמנית לכל המנגנונים הפתולוגיים המעורבים בהופעת האקנה.

חשוב להדגיש שטיפול מוקדם ככל האפשר במצבי אקנה הוא קריטי, שכן הזיהום החיידקי עלול להיות מוחמר כאשר נגעי האקנה מוזנחים.

במצב זה עלולה להיווצר רקמת צלקת מסביב לפצע או לציסטה בתהליך הריפוי, וכתוצאה מכך נותרות צלקות שקועות או תפוחות גם לאחר שהאקנה עצמה כבר נרפאת.

התערבות מוקדמת ככל האפשר וטיפול אינטנסיבי ועקבי יכולים למקסם את יעילות התוצאות בכל דרגות החומרה של האקנה.

 

הגישה הטיפולית הזו עומדת בבסיס הפיתוח של סדרת אקנוקס פלוס של HL – סדרה מקצועית המיועדת במיוחד לטיפול בעור שמן-אקנתי ובאקנה וולגריס. הסדרה פועלת להורדת הכושר הזיהומי של החיידקים ולשיכוך הדלקת על ידי פגיעה ממוקדת בהתפתחותם, ובמקביל, להרגעת התהליך הדלקתי. זאת, באמצעות שילוב של מספר רכיבים ייחודיים, בהם תמצית רוזביי ואבץ, וכן חומרים אנטי חיידקיים.

 

במקביל, הסדרה כוללת רכיבים מחדשים ומשקמים, כולל חומצה סליצילית, וחומצה שיקימית, וכן פרוביוטיקה, הפועלת להגנת העור מפני זיהומים ומחוללי מחלות, תורמת לחיזוק החיידקים הידידותיים ובמקביל להרס חיידקים פתוגניים, ובפרט של חיידק הפ. אקנה, ושומרת על רמת החומציות התקינה של העור.


סדרה נוספת, המתאימה למצבים של עור שמן ואקנה קל, עם הופעת הסימנים הראשונים של האקנה, היא סדרת דאבל אקשן.
סדרה זו מיועדת למניעת הופעת ברק שמנוני, הפחתת היווצרות קומדונים ופצעונים על פני העור, חיטוי וריפוי העור, ייבוש מוקדים דלקתיים, שיפור מרקם העור ולהשגת מראה רגוע, בהיר וחלק. הסדרה מכילה שמן אקליפטוס, ציפורן, מנטה, קלמין, תמצית קמומיל וקמפור.

 

בעיית האקנה, שהינה שכיחה ומוכרת למרבית בני הנוער, וגם ללא מעט מבוגרים, כרוכה גם בהשפעה פסיכולוגית משמעותית. הבסיס להופעתה הוא שילוב בין נטייה תורשתית לבין השפעות הורמונליות, והיא מתחלקת לשני סוגים עיקריים – אקנה שאינו דלקתי ואקנה דלקתי. האקנה הדלקתי בתורו יכול להיות בעל ביטויים ודרגות חומרה שונים, אך בכל מקרה, חשוב ביותר לטפל בו בשלב מוקדם ככל האפשר ולהתייחס בו זמנית לכל המנגנונים הפתולוגיים המעורבים בהופעתו, כדי למנוע התפרצות חמורה ובלתי נשלטת. הגישה היעילה ביותר כיום מבוססת על שילוב בין הורדת הכושר הזיהומי של החיידקים מחוללי הדלקת, לבין חידוש ושיקום העור ומנגנוני ההגנה הטבעיים שלו, שנפגעו כתוצאה מהדלקת.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן