ויטמין סי VS חומצה היאלורונית

פורסם ב: 08/06/2022

 

ויטמין C או חומצה היאלורונית: מה עובד טוב יותר על עור הפנים?

 

קשה לדמיין את עולם הקוסמטיקה העכשווי ללא שני המרכיבים הפופולריים האלו – ויטמין C וחומצה היאלורונית. מה בדיוק עושה כל אחד מהם, כיצד הם משפיעים על העור שלנו ואיך הם עוזרים למנוע את הזדקנות העור?

 

ויטמין C וחומצה היאלורונית הם שניים מהמרכיבים הנפוצים והפופולריים ביותר המשמשים בעולם הקוסמטיקה המקצועית, ולא בכדי. שני החומרים האלה הם בעלי פעילות רחבת טווח, וההשפעות שלהם על העור עוצמתיות ומרשימות. הכתבה שלפניכם משווה, ראש בראש, את שניהם – מה עושה כל אחד מהם לעור שלנו, כיצד הם משפיעים עליו ובאילו מנגנונים הם פועלים לחידוש העור ולעיכוב הזדקנותו.

ויטמין C

 

ויטמין C, שנקרא גם חומצה אסקורבית, נמצא בשימוש בתעשיית היופי כבר שנים רבות. כמו כל הוויטמינים, הוא לא מיוצר בגוף שלנו אך חיוני לפעילותו התקינה, ובין היתר – ממלא תפקידים מרכזיים גם בעור שלנו.


איך הוא פועל להצערת העור ולעיכוב הזדקנותו:

  • מגן מנזקים חמצוניים – ויטמין C הוא החומר נוגד החמצון המוכר והוותיק ביותר. הוא נחשב לאחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר הקיימים בטבע. ככזה, הוא מגן על העור מפני הרדיקלים החופשיים הנוצרים כתוצאה מחשיפת העור למגוון גורמים סביבתיים מזיקים, כמו קרינת השמש, עישון, זיהום אוויר ועוד. מולקולות אלו מחמצנות את מרכיבי העור וגורמות לנזקים שמובילים להזדקנות מוקדמת שלו.
  • חיוני לייצור הקולגן והאלסטין – הוויטמין החשוב הזה ממלא תפקיד מפתח ביצירת הקולגן והאלסטין, שני חלבוני העור המוכרים, האחראים לגמישות וליציבות העור. מחקרים קליניים הראו שמריחתו על העור מגבירה את יצירתם אפילו בעור בוגר.
  • מבהיר את העור – ויטמין C הוא גם מרכיב חשוב המשמש להבהרת העור. הוא עושה זאת על ידי כך שהוא חוסם את הפעילות של האנזים טירוזינאז - האנזים האחראי ליצירת המלנין בעור בעת חשיפה לשמש.
  • מונע דלקת – לוויטמין C יש גם פעילות נוגדת דלקת. לכן, הוא משמש כמרכיב יעיל לטיפול במצבים דלקתיים בעור. מאחר שדלקת כרונית ממלאת תפקיד מפתח בהאצת הזדקנות העור, הרי שלפעילות נוגדת הדלקת של הוויטמין יש חשיבות רבה בעיכוב תהליך זה.

 

כדי להשיג תוצאות מרשימות בהצערת העור, בחידושו ובהבהרתו ובמניעת מצבי דלקת מומלץ להשתמש בסדרת סי דה סקסס, המבוססת על ריכוז גבוה של ויטמין C פעיל. זאת, בשילוב עם רכיבים צמחיים אחרים העשירים אף הם בוויטמין זה, כמו שמן תפוזים, למון גראס ותמצית אשכולית. הסדרה מיועדת למגוון רחב של קהלי יעד ובמיוחד לעור המאופיין בסימני גיל התחלתיים ומתקדמים. הסדרה כוללת קלינזר, קרם יום וקרם לילה, סרום, מסכה טיפולית אינטנסיבית, סרום עיניים וקרם עיניים אינטנסיבי. ריכוז גבוה במיוחד של הוויטמין מכיל הסרום בסדרה זו - סרום ויטמין C, שמבוסס על מיליקפסולות המכילות את הוויטמין, וכן שמן מנדרינות והממליס. הסדרה פועלת להאטת הזדקנות העור, להגברת ייצור הקולגן ולצמצום עומק הקמטים.

 

חומצה היאלורונית

החומצה ההיאלורונית מוכרת לרבים בזכות העובדה שהיא משמשת כחומר מילוי המוזרק לקמטים. אבל בעשורים האחרונים היא הפכה לאחד המרכיבים הפעילים המובילים החשובים ביותר גם בתכשירים קוסמטיים, ובפרט בקוסמטיקה המקצועית. בניגוד לוויטמין C, החומצה ההיאלורונית היא חומר שמיוצר באופן טבעי בגופנו, והיא ממלאת תפקידים מרכזיים במגוון תהליכים ביולוגיים בעור, בהם פעילות אנטי-אייג'ינג, אנטי דלקתית ובעלת יכולת לחידוש רקמות ולריפוי פצעים. ואולם, עם השנים, חלה ירידה משמעותית בכמויות המיוצרות, עד כי בגילאי 60-70 צונחות הכמויות לכדי 50% מאלו המיוצרות בגיל צעיר. כתוצאה מכך, פוחתת במידה ניכרת יכולתה למלא את תפקידיה בעור.

  • ל – 9 דברים שלא ידעתן על חומצה היאלורונית לחצי כאן
  • למילון החומצות השלם שלנו לחצי כאן

איך היא פועלת להצערת העור ולעיכוב הזדקנותו:

  • מלחחת את העור ויוצרת עור חיוני וקורן – המאפיין המרכזי והמוכר ביותר של החומצה ההיאלורונית הוא היכולת המופלאה שלה לספוח אליה מים ולאגור אותם. מולקולה אחת שלה מסוגלת לספוח אליה אלפי מולקולות של מים – פי 1,000 ממשקלה. כתוצאה מכך, ממלאת תפקיד מפתח ביכולתו של העור לשמר לחות, ולמעשה, מהווה את מאגר המים של העור.
  • עוזרת למנוע קמטים – מחקרים מראים שפורמולות המבוססות על חומצה היאלורונית מדגימות השפעה מרשימה על הגמישות ועל מתח העור ועוזרת למנוע קמטים ואף לצמצם קמטים וקמטוטים קיימים. זאת, על ידי כך שהיא מגרה את יצירת הקולגן והאלסטין בעור, וחומרים חשובים נוספים החשובים להתחדשות העור.
  • מעבירה מסרים חשובים לתאי העור – אחד הדברים שפחות ידועים על החומצה ההיאלורונית הוא העובדה שהיא ממלאת תפקיד מפתח בתקשורת בין התאים, בהתחלקותם ובנדידתם. למעשה, היא פועלת כמעין שליח המעביר מסרים בין התאים, ובינם לבין חומרים שונים.
  • פועלת לתיקון ולריפוי העור – החומצה ההיאלורונית גם ממלאת תפקיד מפתח בתיקון רקמת העור ובזירוז תהליכי ההחלמה מפציעות ומזיהומים. זאת, ככל הנראה באמצעות נטרול תגובות חימצוניות הכרוכות בתגובת מערכת החיסון לפציעה.

אלה בדיוק המטרות שלשמן פותחה סדרת ויטאלייז – העלאת רמת הלחות בעור ושיפור מוצקותו ומראהו הצעיר. הסדרה מבוססת על חומצה היאלורונית בשילוב עם רכיבים נוספים שנמצאו במחקרים כבעלי יכולת לעודד את הייצור הטבעי של החומצה ההיאלורונית בעור, בהם חומצה לקטית, ויטמיני A, C ו-E, פפטידים, תה ירוק ושמני בוראג', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. הסדרה כוללת קלינזר, סרום לחות אינטנסיבי, קרם יום לחותי וקרם לילה לחותי, מסכה לחותית וקרם עיניים. בוסט מיוחד של לחות מעניקים סרום הלחות האינטנסיבי והמסכה הלחותית. תכשירי הסדרה פועלים ביעילות להעלאת רמת הלחות בעור ולמניעת התאדות הלחות הטבעית, ומעניקים לעור נפח, רכות וגמישות, משפרים את מוצקות העור ומצמצמים את עומק הקמטים.


אם נסכם את ההשוואה – בשונה מהחומצה ההיאלורונית שמיוצרת בגופנו, וויטמין C אינו מיוצר בגוף. ואולם, שני החומרים חיוניים לתפקוד התקין של גופנו, ובין היתר לתפקוד העור, להתחדשותו ולמניעת הזדקנותו. הן ויטמין C והן חומצה היאלורונית ממלאים תפקידים חשובים ומגוונים בעור: שניהם מעודדים את הייצור של קולגן ואלסטין, גם אם בדרכים מעט שונות. ויטמין C גם פועל להבהרת העור ויש לו פעילות מונעת דלקת, ואילו החומצה ההיאלורונית פועלת כמאגר המים של העור ואחראית למראה החיוני והקורן של העור, וגם עוזרת למנוע קמטים, לתקן ולרפא את העור, ולהעביר מסרים חשובים בין תאי העור.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן
לכתבות נוספות לחצי כאן