TOP 10 על ויטמין C

פורסם ב: 08/06/2022

10 דברים שלא ידעתם על ויטמין C

 

ויטמין C הוא אחד המרכיבים הכי ותיקים ואפקטיביים בתעשיית הקוסמטיקה, הוא מהווה חלק חשוב בשגרת הטיפוח כבר עשורים רבים. הוא מוכר לרבים כאחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר, אבל זו לא התכונה החשובה היחידה שלו לעור. הנה עשרה דברים שלא ידעתם על הוויטמין המופלא הזה

 

בתעשיית הקוסמטיקה ויטמין C הוא אחד המרכיבים הוותיקים ביותר. כיום, אין כמעט מי שלא יודע שהוא מהווה את אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר בטבע, וככזה, עוזר למנוע את הנזקים החמצוניים שפוגעים בתאי העור. אבל מתברר שזו לא התכונה החשובה היחידה שלו.
הנה עוד עשרה דברים שכדאי לכם לדעת על ויטמין C, ולמה הוא כל כך חשוב לעור.

 

 1. יצירת קולגן בעור
  ויטמין C נחוץ ליצירת החלבון קולגן בגוף, ובין היתר גם בעור. מחקרים קליניים הראו שמריחה עורית של ויטמין C מגרה את יצירת הקולגן בעור, ושבעזרת מריחתו על העור ניתן לגרום ל"שזירה מחדש" של סיבי הקולגן בעור מבוגר. חשיבותו של הוויטמין לעור נובעת מהתפקיד המרכזי שהוא ממלא בייצור קולגן בגופנו, ובין היתר בעור. הוויטמין משמש
  כקו-פקטור (גורם מסייע) לאנזימים האחראים ליציבות ולקשרים של מולקולות הקולגן.
  סדרת סי דה סקסס מכילה ריכוז גבוה ופעיל של הוויטמין, ולכן מהווה טיפול אנטי אייג'ינג יעיל במיוחד, שעוזר משמעותית לצמצם קמטים, קמטוטים וסימני גיל.

 1. מגן שמש
  לוויטמין C יש תפקיד מרכזי בהגנה על תאי העור מפני הקרינה האולטרה סגולה של השמש, ונמצא כי הוא יעיל הן כנגד קרני ה-UVB והן כנגד קרני ה-UVA. זאת, בראש ובראשונה בזכות יכולתו לנטרל באופן יעיל את הרדיקלים החופשיים. הרדיקלים החופשיים הם מולקולות פעילות מאוד שגורמות לנזקי חמצון ולפגיעה בעור לאורך כל שכבותיו. למרות שמולקולות אלה מיוצרות בגופנו כל הזמן, הקרינה האולטרה סגולה מאיצה את ייצורם, ועל ידי כך מגבירה את הנזק שלהם לעור. מחקרי מעבדה הוכיחו שמריחת ויטמין C בריכוז של 10% הובילה להפחתה מובהקת באדמומיות בעור כתוצאה מקרינת UVB, ולהפחתה של 40%-60% ביצירת כוויות תאיות.

 1. מתקן נזקים בדנ"א של תאי העור
  מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שכאשר חושפים תאי עור אנושיים לוויטמין C, הוויטמין מגרה את החלוקה של תאים פיברובלסטים – התאים שמרכיבים את רקמת החיבור בעור ואשר אחראים לייצור הקולגן והאלסטין ולהתחדשות העור.

 

 

 1. מסייע בהבהרת העור
  ויטמין C פועל לעיכוב יצירת המלנין – הפיגמנט שמעניק לעור את צבעו. חשיפה מצטברת לקרינת השמש גורמת להפרשה עודפת של מלנין. אולם, ויטמין C חוסם את הפעילות של האנזים טירוזינאז, האחראי ליצירת המלנין בעור, ועל ידי כך למעשה מעכב את היצירה המוגזמת של המלנין. ואכן, נמצא שעל ידי שימוש בתכשירים המכילים ריכוז גבוה של ויטמין C ניתן להפחית פיגמנטציה ולהבהיר את העור.

 • לסדרת דרמה לייט להבהרת כתמי עור  לחצי כאן.

 1. פעילות נוגדת דלקת
  ויטמין C מעכב את היצירה של חלבונים מסוימים אשר ממלאים תפקיד מרכזי ביצירת תהליכי דלקת בגוף. כתוצאה מכך, הוא מהווה טיפול יעיל במצבי עור דלקתיים כגון אקנה ורוזציאה, מסייע לריפוי פצעים ועוזר למנוע כתמים פוסט-אקנתיים ופוסט-דלקתיים.

 2. מונע אלרגיות בעור
  לוויטמין C יש גם פעילות נוגדת אלרגיה. במצבים של תגובה אלרגית, תאי דם לבנים שנקראים תאי פיטום מפרישים חומר שנקרא היסטמין. חומר זה הינו מתווך דלקת, וכשהוא מופרש בכמות מוגזמת, הוא גורם ליצירת דלקת. ויטמין C מעכב את שחרור ההיסטמין ומגביר את פינויו מהגוף.

 1. מסיס במים
   ויטמין C הוא ויטמין המתמוסס במים, ולכן פעילותו העיקרית נגד הרדיקלים החופשיים מתרחשת בנוזל הבין תאי.

 

 1. חיוני לגוף האדם
  בדיוק כמו כל יתר הוויטמינים, ויטמין C חיוני לתפקודו התקין של הגוף, אך איננו מיוצר בגופנו. לכן, אנו חייבים לקבלו מבחוץ.

 2. ספיגה במריחה חיצונית טובה יותר מאשר דרך מערכת העיכול
  בשונה מחלק מהוויטמינים, שאינם נספגים היטב במריחה על העור, מחקרים מראים שוויטמין C נספג לעומק העור אפילו טוב יותר מאשר דרך מערכת העיכול. במאמר שפורסם בכתב העת Plastic and Reconstructive Surgery, סיכמו החוקרים את יעילותו לעור כך: "אף שנטילתו דרך הפה עשויה גם היא להועיל, מריחתו על העור יכולה להעביר כמות גדולה יותר לאזור שבו הוא נחוץ. מריחת הוויטמין על העור מגבירה את יכולת העור לנטרל רדיקלים חופשיים, וכך מונעת את נזקי השמש לעור".

 3. רגיש לאור ולאוויר  
  לצד כל יתרונותיו, ויטמין C הוא אחד הוויטמינים הרגישים ביותר. הוא רגיש למים, לאוויר, לחום ואפילו לאור. כתוצאה מכך, קשה למאוד לשמרו מבלי שהוא יאבד מהאפקטיביות שלו. בחברות הקוסמטיקה המקצועיות פותחו טכנולוגיות מיוחדות המאפשרות לשמרו. במעבדות HL פותחה טכנולוגיה חדשנית, העושה שימוש במיליקפסולות כדי לשמר את הוויטמין הרגיש. סרום ויטמין C מסדרת סי דה סקסס מבוסס על מיליקפסולות האוצרות בתוכן את הוויטמין הפעיל, ומאפשרות לשמר אותו עד לשימוש בו.

 

סדרת סי דה סקסס מבוססת על ריכוז גבוה של ויטמין C, ופועלת להאטת תהליך ההזדקנות, לצמצום ולהחלקה של קמטים וקמטוטים בעור הפנים, לשיפור גמישות העור, להרגעה ולהזנה. תכשירי הסדרה מבוססים על ויטמין C פעיל, בשילוב עם רכיבים צמחיים אחרים העשירים אף הם בוויטמין זה, כמו שמן תפוזים, למון גראס ותמצית אשכולית.
הסדרה מיועדת למגוון רחב של קהלי יעד ובמיוחד לעור המאופיין בסימני גיל התחלתיים ומתקדמים.

תכשירי הסדרה כוללים:

 • קלינזר – תחליב לניקוי יסודי ואינטנסיבי של עור הפנים. הקלינזר מבוסס על ויטמין C ועל חומצות אלפא הידרוקסיות המופקות מפירות שפועלות לחידוש העור, וכמו כן פנטנול ואלנטואין.
 • קרם יום אינטנסיבי – הפועל להאטת תהליך ההזדקנות של העור, לשיפור ולחיזוק מרקם העור, ולהעלאת רמת הלחות בעור. מכיל ויטמין C, שמן תפוז, למון גראס ותמצית אשכוליות.
 • קרם לילה – קרם הזנה ללילה התורם להפחתת הנזקים לעור ולצמצום הקמטים והקמטוטים, ומעניק מראה בהיר ואחיד יותר. הקרם מבוסס על ויטמין C ועל למון גראס.
 • סרום ויטמין C – מבוסס על מיליקפסולות המכילות ריכוז גבוה של הוויטמין, וכן שמן מנדרינות והממליס.
 • סרום לעיניים – סרום ייחודי המשפר את מראה העור באזור מתאר העין ופועל לצמצום עומק הקמטים. הסרום מבוסס על ויטמין C, בשילוב עם הממליס, חומצה היאלורונית, ליקוריץ, ארניקה וג'ינקו בילובה.
 • מסכה טיפולית אינטנסיבית – פועלת לחידוש העור ולהבהרתו, ומעניקה לעור גוון אחיד וזוהר. המסכה מבוססת על ויטמין C בריכוז פעיל, מינרלים, למון גראס ותמצית צמחים מבהירה.
 • קרם עיניים אינטנסיבי – קרם עיניים מזין פועל לטשטוש קמטי הבעה ומעניק לחות אינטנסיבית באזור מתאר העין. בנוסף לוויטמין C הוא מכיל חמאת שיאה, תמצית תפוח, פפטידים וחומצה היאלורונית.

 

 

החשיבות הרבה של ויטמין C לעור נובעת ממגוון המנגנונים שבהם הוא פועל. מעבר להיות נוגד חמצון עוצמתי, מתברר שהוא גם פועל כנוגד דלקת וכמגן שמש, הוא חיוני לגופנו באופן כללי, ולייצור הקולגן בפרט, הוא מתקן נזקים בדנ"א של תאי העור, ממלא תפקיד חשוב במניעת אלרגיות, ואף יכול להבהיר את העור. נוסף על כך חשוב לדעת כי הוויטמין המיוחד הזה רגיש מאוד, אך הוא נספג בעורנו היטב, ולמעשה ספיגתו דרך העור טובה יותר מאשר דרך מערכת העיכול.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן
לכתבות נוספות לחצי כאן