עור רגיש VS עור אלרגי

פורסם ב: 04/01/2022

כך תדעו: האם העור שלכם רגיש או אלרגי?

 

אנשים רבים שסובלים מרגישות בעור סבורים בטעות שהם אלרגיים. ואולם, ישנם הבדלים משמעותיים בין שתי הבעיות. מהו ההבדל בין עור אלרגי לרגיש, מה מאפיין את העור הרגיש, איך מאבחנים אותו, האם רגישות בעור היא מצב קבוע או משתנה, וכיצד ניתן לטפל בעור רגיש? כל התשובות בכתבה שלפניכן:

 

מה ההבדל בין עור אלרגי לעור רגיש?

עור אלרגי- אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון כלפי גירוי מסוים שהאדם נחשף אליו. במצב של אלרגיה עורית, החלקיקים של החומר האלרגני (מחולל האלרגיה) החודרים לעור מעוררים תגובה חיסונית שמובילה לדלקת בעור.

מהי שכיחות התופעה: עד כ-10% מהאוכלוסייה מפתחים תגובה אלרגית ברמה מסוימת למרכיב כלשהו בתכשירים קוסמטיים במהלך חייהם.

במה מתבטאת האלרגיה: התסמינים העיקריים הם אדמומיות, פריחה ותחושת גרד, ולעתים גם שלפוחיות או הפרשה באזור המריחה. בחשיפות הראשונות לחומר, התהליך סמוי לרוב מן העין, ורק כשהחשיפה נשנית מופיעים תסמינים. ברוב המקרים, האלרגיה מופיעה כשבועיים-שלושה לאחר המגע הראשון עם החומר. לאחר המגע השני עם החומר, התסמינים יופיעו בתוך 2-4 ימים.

מה גורם לאלרגיה בעור: מבין החומרים השונים המשמשים בתכשירים קוסמטיים, בשמים הם מחוללי האלרגיה העיקריים. הגורם השני הם חומרים משמרים, שנמצאים במרבית התכשירים הקוסמטיים. לחומרים אלה תפקיד חשוב במניעת זיהום התכשירים על חיידקים ופטריות, אך למי שנוטה לכך הם עלולים לגרום לאלרגיה.

עור רגיש

רגישות בעור מתבטאת בתגובות תחושתיות לא נעימות בעקבות חשיפה לחומרים שאינם אמורים לעורר תחושות כאלו. הרגישות יכולה להיות מולדת, ולעתים היא מתפתחת בהדרגה במהלך החיים או מופיעה במפתיע.

במה מתבטאת הרגישות: עור רגיש מתאפיין בנטייה לפתח אדמומיות, פצעים, פריחה ותופעות נוספות, כמו תחושת צריבה או עקצוץ, גרד, תחושת גירוי, קילוף ולעתים הופעת פצעונים. זאת, בתגובה לגירויים פנימיים וחיצוניים, כמו שינויים הורמונליים, מחלות עור, תנאי מזג אוויר קיצוניים, זיהומים או חשיפה לחומרים שונים, כמו למשל רכיבים מסוימים בתכשירי טיפוח.

מהי שכיחות התופעה: השכיחות גבוהה ביותר, הרבה יותר מאלרגיות – 60%-70% מהנשים ו-50%-60% מהגברים מדווחים על דרגה כלשהי של עור רגיש.

מה גורם לרגישות: הגורמים לעור רגיש רבים, בהם גורמים גנטיים וסביבתיים. אצל חלק מהאנשים הסובלים מהבעיה, תאי העצב המצויים מתחת לפני העור רגישים יותר. סיבה שכיחה אחרת היא פגיעה במחסום ההגנה של העור, כתוצאה מחשיפה לגורמים סביבתיים שונים, כמו קרינת השמש, זיהום האוויר או כימיקלים, תרופות ודטרגנטים שונים.

 

האם עור רגיש הוא מצב קבוע?

לא בהכרח. רבים מבעלי העור הרגיש מדווחים על רגישות מוגברת בתקופות מסוימות. למשל, בתקופות של מתח וסטרס, בעונות מעבר או בימים של מזג אוויר קיצוני.

כיצד ניתן לטפל בעור רגיש?

כשמדובר בעור רגיש, חשוב לבחור בתכשירים ייעודיים המפותחים ומותאמים במיוחד במטרה לענות על צורכי העור בהרגעה ובשיקום. אם אתם סובלים מעור רגיש, עברו לסדרת קאלם דרם – סדרה טיפולית יעילה הפועלת להרגעת העור, להקלה על תחושת גרד, להפחתת הדלקת, לשיקום העור ולהעלאת רמת הלחות. הסדרה מיועדת לעור רגיש, קופרוזי ואדמומי, וגם לטיפול במחלות עור דלקתיות כגון רוזציאה, סבוריאה, אסתמה של העור ופסוריאזיס. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקמו, כגון סרמידים, אומגה 6, אלוורה, ביסבולול, אלנטואין ופנתנול, רכיבים מרגיעים, כמו הממליס, תמצית ברוקולי וקמומיל, רכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים, בטה גלוקן, תמציות ואצות. כמו כן, הסדרה מכילה רכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור, כמו אנזימים וקומפלקס פפטיד-נחושת.

 

מהם מבדקי היפואלרגניות בקוסמטיקה המקצועית, וכיצד הם מתבצעים?

על פי תקנות משרד הבריאות, על מנת שיצרניות יוכלו לציין על גבי תכשיר קוסמטי את הטיעון "מיועד לעור רגיש", התכשיר חייב לעבור מבדק קליני לאישור הטיעון, שמטרתו לבדוק התפתחות גירויים בעור בעקבות השימוש בתכשיר. בדיקה זו נחשבת למחמירה אף יותר מבדיקת היפואלרגניות, שכן התנאים לביצועה מחמירים יותר.

סדרת קאלם דרם עברה בהצלחה את המבדק הקליני לאישור הטיעון למוצרים המיועדים לעור רגיש. מבדקים קליניים אלו מבוצעים על ידי רופאי עור במכוני מחקר. במבדק מניחים כמות קטנה של התכשיר שנבחן על השטח העליון של הזרוע של הנבדקים, או לחילופין על הגב בין השכמות, ומעליו מניחים מדבקה כירורגית וחובשים בחבישה אוטמת למשך 48 שעות. לאחר מכן, מעריכים את התגובה. קריאת התוצאות מדורגת בין 0 ל-4 – החל מהיעדר תגובה, דרך אודם, אודם המלווה בהתקשות; ועד להתפתחות שלפוחיות ובועות. רק תכשיר שעובר בהצלחה מבדק זה יקבל רישיון של קוסמטיקה ייעודית, בשונה מרישיון קוסמטיקה כללית.

 

לרכישת מוצרים אצל קוסמטיקאיות מורשות לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן