מה קורה לעור במהלך הריון?

פורסם ב: 13/11/2023

 

טיפול פנים בהריון


מזל טוב הבייבי בדרך! הריון הוא אחת התקופות המרגשות ביותר בחיים. אבל התקופה הזו גם כרוכה בשינויים רבים שחלקם משפיעים על העור.  אז איך מטפחים את העור ושומרים עליו בתקופה המיוחדת הזו, באילו תכשירים וחומרים כדאי להשתמש וממה כדאי להימנע

הריון הוא אחת התקופות המרגשות ביותר בחיים. היא גם כרוכה בשינויים פיזיולוגיים רבים שחלים בגוף ומשפיעים על העור.  השינויים האלה הם אלו המעניקים לעור הפנים את הזוהר הידוע של תקופת ההריון, אבל לעתים הם עלולים גם לגרום להופעת פיגמנטציה, כתמים אדומים או פצעוני אקנה, שלא לדבר על סימני מתיחה בבטן וורידים בולטים ברגליים. אז איך באמת מטפחים את העור במהלך ההיריון, באילו תכשירים וחומרים כדאי להשתמש ובמה לא מומלץ? על כך בכתבה הבאה

 

מה קורה לגוף במהלך ההריון?


בתקופת ההיריון הסביבה הפנימית של הגוף משתנה. שינויים אלה מתחילים ממש מתחילת ההפריה והיווצרות העובר, והם מהירים ומשמעותיים, ומשפיעים על כל מערכות הגוף, ובין היתר גם על העור. השינויים המרכזיים שמשפיעים על העור כוללים שינויים הורמונליים – כמו למשל, הופעת הורמון ההריון ועלייה ברמות ההורמונים הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון); שינויים בכלי הדם בעור – שמתבטאים בהרחבה שלהם; שינויים בחילוף החומרים ושינויים במערכת החיסון.

 

איך משפיעים השינויים האלה על העור?

 

פיגמנטציה

אחת התופעות האופייניות להיריון היא הופעת פיגמנטציה -  כתמים חומים בעור הפנים. הפרעת עור זו מכונה בשפה הרפואית – מלזמה, ובשפה העממית 'מסכת הריון', שכן היא בעלת צורה אופיינית של מסכה דמוית כנפי פרפר הנפרשות באופן סימטרי מכיוון השפה העליונה והאף, כלפי הלחיים, הרקות והמצח. הגורם לתופעה הוא השינויים ההורמונליים, ובעיקר העלייה ברמות האסטרוגן, שמעודדת יצירה מוגברת של מלנין בעור. התופעה שכיחה יותר בקרב נשים בעלות עור כהה, שעורן מייצר באופן טבעי יותר מלנין, ואצל נשים המרבות להיחשף לשמש. ברוב המקרים מסכת הפרפר נעלמת תוך מספר שבועות לאחר הלידה, אך אצל חלק מהנשים היא אינה נעלמת לחלוטין גם בתום תקופת ההריון וההנקה.

נקודות אדומות ו/או נימי דם אדומים

אצל חלק מהנשים ההרות, העלייה ברמות ההורמונים מובילה לנטייה מוגברת להרחבת כלי הדם, ביניהם כלי הדם המובילים את הדם לעור. להתרחבות זו של כלי הדם תפקיד חשוב, שכן היא מזרימה אל העור רכיבי הזנה ולחות הגורמים לו להיראות קורן ובריא. מאידך, היא עלולה לעתים לגרום להופעת נקודות אדומות על העור ולהסתמנות נימי הדם באופן בולט על פני העור.

פצעי אקנה

ֿתופעה שכיחה נוספת בהיריון היא התפרצות פצעי אקנה, המופיעה בעיקר בשליש השלישי. התופעה נובעת מהאצה בפעילות בלוטות החלב, כתוצאה מהעלייה ברמות ההורמונים, ובעיקר ברמות הפרוגסטרון. הפצעים עלולים להופיע לא רק על עור הפנים, אלא גם בעור הגב, החזה, הישבן ואף הזרועות. גם תופעה זו חולפת לרוב עם תום ההיריון, אך במקרים מסוימים, עלולה להותיר אחריה כתמים חומים ואדומים, ולעתים אף צלקות.

רגישות מוגברת בעור

בגלל הפעילות ההורמונלית המוגברת, חלק מהנשים נוטות גם לרגישות יתר של העור

ממה כדאי להימנע?

  • טיפולים תרופתיים בעור – במהלך ההריון השימוש בתרופות מרשם המבוססות על רטין A (נגזרת של ויטמין A) כמו ראוקוטן, וכן בסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה, אסור. זאת, בשל החשש מטרטוגניות (גרימת מומים לעובר) כתוצאה מספיגה למחזור הדם.
  • שימוש חיצוני ברטינואידים – גם השימוש החיצוני ברטין A וברטינול אינו מומלץ בהריון.
  • שימוש בהידרוקינון – חומר מבהיר זה הינו יעיל מאוד, אך אסור לשימוש בהריון. יש לציין כי בישראל הוא נמכר כתרופת מרשם בלבד, אך נמצא בתכשירים ללא מרשם בחו"ל.
  • פילינגים המבוססים על פנול – הפנול מוגדר אף הוא כחומר טרטוגני והשימוש בו אסור בהריון.
  • פילינגים מכניים – מומלץ להימנע במהלך ההריון גם מפילינגים אגרסיביים המבוססים על גרגרים ומשפשוף העור, כדי לא לגרות אותו.
  • לנסות תכשיר חדש שרכשת באחת מרשתות הפארם ללא הדרכה של קוסמטיקאית מוסמכת – ההריון הוא הזמן הכי פחות טוב להתנסות בתכשירים או חומרים חדשים שאין לך יכולת לדעת מה הם מכילים, ושעלולים להזיק לעור, או גרוע מכך, לחדור למחזור הדם ולהזיק לעובר.

 

מה כדאי לעשות במקרה של פיגמנטציה בהיריון 

 

פני לייעוץ מקצועי אצל קוסמטיקאית מומחית

זאת על מנת שתאבחן במדויק את מצב העור שלך ותתאים לך את הטיפול המתאים ביותר, בתכשירים המותרים ומומלצים לשימוש במהלך ההיריון.

השתמשי בתכשירים עדינים וייעודיים להרגעת העור

כאלו המבוססים על רכיבים שיעזרו להרגיע את העור ולהתמודד עם התסמינים והבעיות האופייניים להריון, להקל על התסמינים ולשקם את מרקם העור. סדרת הטיפוח המומלצת במיוחד בהריון היא סדרת קאלם דרם – סדרה טיפולית יעילה הפועלת להרגעת העור, להקלה על תחושת גרד, להפחתת דלקת, לשיקום העור ולהעלאת רמת הלחות. הסדרה מיועדת לעור רגיש, קופרוזי ואדמומי, וגם לטיפול במחלות עור דלקתיות כגון רוזציאה, סבוריאה, אסתמה של העור ופסוריאזיס. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקמו, כגון סרמידים, אומגה 6 ואלוורה, רכיבים מרגיעים, כמו הממליס, ורכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים. כמו כן, הסדרה מכילה רכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור, כמו אנזימים וקומפלקס פפטיד-נחושת.

תגידי סי לוויטמין C

 שימוש בתכשירים המבוססים על ויטמין C נמצא כטיפול בטוח ויעיל מאוד למניעה ולטיפול בהיפר-פיגמנטציה, כולל כזו המופיעה בהריון, וגם מעודד את הריפוי של נגעי אקנה.

קרם הגנה בהיריון

כדי למנוע הופעת פיגמנטציה, השתדלי להמעיט ככל האפשר בחשיפת העור לשמש, ואם אין ברירה, הגני עליו באמצעות שימוש מוקפד במסנני קרינה. סדרת תכשירי ההגנה סנברלה פותחה במיוחד כדי להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני קרני UVA ו-UVB. הסדרה כוללת מסנני קרינה עם מקדמי הגנה 30 SPF ו-+50 SPF, לצד מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית.

קרם פנים בהיריון

אם את מרגישה שהעור שלך זקוק לפילינג ולחידוש, תוכלי לעשות זאת באופן בטוח ובעדינות גם במהלך ההריון בעזרת הקרם המחדש מסדרת קאלם דרם, שמבוסס על המרכיב בקוצ'יאול. מרכיב חדשני זה מופק ממקור צמחי ומהווה תחליף מושלם לרטינול המעודד את ייצור הקולגן ופועל ביעילות מרשימה לחידוש העור, להפחתת קמטים וקמטוטים, להבהרת פיגמנטציה וכתמים, ולשיפור גמישות העור ומוצקותו.

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור? 

  • תקופת ההריון כרוכה בשינויים פיזיולוגיים רבים שחלים בגוף ומשפיעים על העור.
  • השינויים המרכזיים שמשפיעים על העור כוללים שינויים הורמונליים – כמו למשל, הופעת הורמון ההריון ועלייה ברמות ההורמונים הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון); שינויים בכלי הדם בעור – שמתבטאים בהרחבה שלהם; שינויים בחילוף החומרים; ושינויים במערכת החיסון.
  • שינויים מערכתיים אלה הם המעניקים לעור הפנים את "זוהר ההריון", אבל לעתים קרובות הם גם גורמים לבעיות אופייניות, כמו 'מסכת הריון' ופיגמנטציה, נקודות אדומות ו/או נימי דם אדומים בפנים, פצעי אקנה ורגישות מוגברת בעור.
  • כדי למנוע החמרה של המצב מומלץ להימנע מטיפולים תרופתיים ומתכשירים וטיפולים קוסמטיים שאסורים במהלך ההריון, ובמקום זה להתייעץ עם קוסמטיקאית מוסמכת שתדע לאבחן את מצב עורך במדויק ולהתאים לך את הטיפולים והתכשירים הנכונים והבטוחים, להשתמש בתכשירים עדינים וייעודיים להרגעת העור ולטיפול בו, ולהגן על העור ככל האפשר מהשמש.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן