מה אומרות עינייך?

מה אומרות עינייך?

אזור מתאר העין – בעיות אופייניות וטיפולים חדשניים העיניים הן החלק הדומיננטי ביותר בפנים שלנו. הן המראה של הנשמה, מעידות על האופי שלנו ומביעות את הרגשות. כאשר העור באזור העיניים מטופל ומוזן היטב, הפנים נראות חיוניות וזוהרות. אלא שאזור זה הוא גם הראשון להסגיר את סימני הגיל השונים. הסיבה לכך נעוצה במאפיינים הייחודיים של העור באזור העיניים, המבדילים אותו מהעור ביתר אזורי הפנים. ראשית, העור באזור מתאר העין עדין ודק מיתר אזורי הפנים. למעשה עובי העור באזור זה מגיע בממוצע לכרבע מהעובי באזורים אחרים. בעוד שעובי העור בדרך כלל עומד על כ 2- מילימטרים בממוצע, הרי שעוביו של העור מסביב לעיניים הוא כ 0.5- מילימטר בלבד. כתוצאה מכך, הוא רגיש ופגיע יותר להשפעתם המצטברת של נזקים סביבתיים, בהם קרינת השמש, רוחות, קור, מזגנים ועוד. נוסף על כך, בשונה מאזורים אחרים, באזור מתאר העין אין בלוטות חלב, ולכן הוא חסר שומן ונוטה יותר ליובש. גם שכבת השומן התת- עורי באזור זה דקה מאוד, ומנגד, נימי הדם בו צפופים מאוד, דבר שהופך אותו מועד יותר לנפיחות. כתוצאה מכך נוצרים קמטים וקמטוטים, עיגולים שחורים, שקיות ונפיחויות, וכן שקעים מתחת לעיניים.

מהם הגורמים לבעיות אלו וכיצד ניתן לטפל בהן? 

קמטים וקמטוטים מסביב לעיניים

• תנועת מימיקה - אזור מתאר העין מאופיין בתנועתיות רבה, שכן אנו נוטים לבצע בעזרת העיניים הרבה מאוד פעולות מימיקה, פעולות אלה גורמות לכיווץ שריר ה- orbicularis oculi - שריר העין החוגי הסובב את העין, ומהוות את הגורם העיקרי לקמטים ולקמטוטים שבצידי העיניים ("רגלי העורב") ובין הגבות. חשיפה מרובה לשמש – זהו הגורם העיקרי להופעת קמטים בעור הדק והעדין באזור הזה. הנזק הנגרם מקרני השמש מתווך על ידי הופעת רדיקלים חופשיים בעור. מולקולות פעילות אלו הינן בעלות השפעה הרסנית על תאי העור ועל רקמת החיבור.

 בעיות ראייה – כדי להתגבר על בעיות של קוצר או רוחק ראייה, אנו נוטים למצמץ ולכווץ את העיניים, וכתוצאה מכך מאיצים את הופעת הקמטים שבצידי העין.

• עישון – נמצא במחקרים שאנשים מעשנים נוטים יותר להופעה מוקדמת של "רגלי עורב", שכן העישון מגביר את פעילות הרדיקלים החופשיים, ובנוסף, גורם למצמוץ מוגבר בשל הגירוי שנגרם לעיניים מעשן הסיגריות.

• טיפול לא נכון – כשהעור באזור מתאר העין יבש ואינו מוזן היטב, האלסטיות שלו נפגעת, ולכן השפעתן של פעולות המימיקה גוברת, ועם השנים היא מצטברת ומשווה לעינינו מראה עייף, נפול ומקומט. 

שקיות ונפיחות מתחת לעיניים

הגורם המרכזי להופעת "שקיות" מתחת לעיניים הוא גנטי. במצב זה, שמתפתח בהדרגה, העור שמתחת לעיניים נעשה בתחילה רפוי ומדולדל. מאוחר יותר, השומן המרפד את העפעף התחתון של העין מתחיל לנוע ממקומו וגולש מטה, אל תוך השקע הריק שנוצר כתוצאה מהידלדלות העור. במקרה כזה, הפתרון הוא ניתוח קוסמטי שבו מוציאים את השומן מן השקע ומותחים את העור.

לעומת ה"שקיות", נפיחות מתחת לעיניים עלולה להיגרם כתוצאה ממחלות שונות וגורמים נוספים, כגון:

• מחלות כליה

• יתר לחץ דם ומחלות שונות הפוגעות בניקוז הלימפטי.

• שתיית אלכוהול מוגזמת, המכבידה על הכליות, שתפקידן לסנן את הנוזלים בגוף.

• צריכת מלח מוגברת, הגורמת לבצקת ולאגירת נוזלים.

• גורמים זמניים, כגון חוסר שינה, בכי ממושך ושימוש בתכשירים קוסמטיים לא מתאימים. 

עיגולים שחורים 

הופעת כהויות מתחת לעיניים היא תוצאה של השתקפות הדם בנימים באזור זה, המכוסה ברשת צפופה של כלי דם. בעוד שבעורקים צבע ההמוגלובין העשיר בחמצן הינו אדום, הרי שבוורידים צבע ההמוגלובין, לאחר ששחרר חמצן, נע בין כחול-סגול לחום. מאחר שהעור באזור מתאר העין דק מאוד והנימים עדינים, משתקפים פיגמנטים אלו ויוצרים מראה של עיגולים כהים המקיפים את העין.

גם לתופעה זו סיבות מגוונות:

תורשה – המתבטאת בבעיה מבנית של כלי הדם ו/או בעור דק ושקוף.

אנמיה וחוסר בוויטמינים – נמצא במחקרים כי חוסר בברזל הינו גורם מרכזי להופעת כהויות באזור מתאר העין. בנוסף, אנמיה וחוסר בוויטמינים גורמים לחיוורון, המבליט את הנימים מתחת לעור.

חוסר שינה – עייפות וחוסר שינה פוגעים בזרימת הדם, דבר המוביל לריכוז גבוה יותר של הדם בנימים שמסביב לעיניים.

עישון – עישון הוא גורם ידוע לפגיעה בתפקוד כלי הדם. בנוסף להחדרת רעלים שונים למחזור הדם, הוא פוגע גם בזרימת הדם. זה קורה כמובן בכל חלקי הגוף, אבל בולט במיוחד בכלי הדם העדינים של מתאר העין. 

שקעים מתחת לעיניים 

בעיה שכיחה זו נגרמת עם תהליך הזדקנות העור כתוצאה מספיגה הדרגתית של השומן התת-עורי, אך מופיעה גם אצל אנשים צעירים, כתוצאה ממבנה מולד או בשל ספיגת שומן בעקבות ירידה דרסטית במשקל. אצל חלק מהאנשים, השקעים יוצרים גם אשליה של כהות מתחת לעיניים, כאשר הכהות היא למעשה הצל של העפעף התחתון.

כיצד ניתן לצמצם את הופעת הנזקים ולעכב את סימני הגיל באזור מתאר העין?

אזור דק ועדין זה דורש שגרת טיפוח שונה משגרת הטיפוח הרגילה. 

כדי למנוע הופעה מוקדמת של הנזקים, חשוב להקפיד על הכללים הבאים:

להשתמש בתכשירים ייעודיים לאזור העיניים – בשנים האחרונות פותחו תכשירים ייעודיים המתאימים במיוחד לאזור זה, ומבוססים על רכיבים הפועלים לשיפור הניקוז הלימפטי, להעלאת רמת הלחות, להפחתת נפיחות ושקיות מתחת לעיניים, ולצמצום והחלקת הקמטוטים. כך לדוגמה, פפטידים ייחודיים, כגון אצטיל טטראפפטיד 5 והקספפטיד 10 , פועלים לשיפור זרימת הדם והניקוז הלימפטי, וכך לצמצום משמעותי של השקיות והעיגולים השחורים, להפחתת עיגולים שחורים ולחיזוק העור מתחת לאזור העיניים ולמיצוקו. רכיב יעיל נוסף הוא קפאין, שהוכח כבעל יכולת להמריץ את פעילות התאים ואת זרימת הדם והלימפה, וכך לסייע בניקוז הנוזלים מהחלל הבין-תאי ולהפחית את הנפיחות והשקיות. בנוסף, רכיבים נוגדי חמצון ודלקת, כגון תה ירוק וקלנדולה, מסייעים לטפח את העור העדין ולנטרל את פעילות הרדיקלים החופשיים.

להימנע מתכשירים קוסמטיים בלתי מתאימים – חלק מתכשירי הטיפוח עלולים להיות פעילים ו/או עתירי שומן מדי עבור העור באזור זה. כתוצאה מכך, הם יכולים לגרום לבעיה בניקוז הלימפטי, לבצקת ולהופעת שקיות מתחת לעיניים. בנוסף, גירוי יתר על ידי תכשירים לא מתאימים עלול לגרום לדלקת התורמת אף היא
להזדקנות העור.

להגן על מתאר העין מקרינת השמש – באמצעות משקפי שמש המגנות מפני קרינת ה- UV בקיץ ובחורף, ובעזרת מריחת קרם הגנה גם סביב העיניים. מחקרים מראים שזהו אחד האזורים שרוב האנשים נוטים לשכוח להגן עליו מפני השמש, וחושפים אותו לנזקיה.

להקפיד על שעות שינה מספיקות – חוסר בשעות שינה תורם לנפיחות ולמראה עייף.

להקפיד על תזונה בריאה – כדי לספק כמות מספקת של ויטמינים ומינרלים.

להגביל את צריכת המלח – המעיטו בצריכת מזונות מעובדים המכילים כמויות גדולות של מלח. לעומת זאת, הרבו באכילת מזונות מְשַתְּנִים כגון פטרוזיליה ואספרגוס, שמפחיתים בצקת ונפיחות.

צריכת אלכוהול במידה מתונה – כמויות מתונות של אלכוהול יכולות לתרום לבריאות, אך חשוב להימנע משתיית אלכוהול

לבצע בדיקת עיניים תקופתית – ובמידת הצורך להתאים משקפי ראייה.  

טיפולים ייעודיים לאזור מתאר העין

כיום, תכשירי הקוסמטיקה המתקדמים מציעים פתרונות יעילים, העוזרים לצמצם את קמטי ההבעה ואת הקמטוטים סביב העיניים, לחזק את מארג העור ולסייע במיצוקו, להעלות את רמת הלחות ולשפר את גמישותו. הטיפול באזור מתאר העין זוכה לדגש מיוחד במעבדות HL . במטרה לטפח ולשקם את אזור מתאר העין פותחו תכשירים ייעודיים, המבוססים על רכיבים המותאמים במיוחד לאזור עדין ורגיש זה, ומסייעים להשיג תוצאות יעילות הנראות לאורך זמן. 

סדרת סי דה סקסס C THE SUCCESS הנה סדרה הפועלת להאטת תהליך הזדקנות העור, לתיקון ושיקום נזקים וסימני הזדקנות, הנגרמים כתוצאה מתהליכים הקשורים לגיל ומחשיפה מצטברת לשמש. תכשירי הסדרה מכילים שילוב פעיל של ויטמין C, שמן תפוזים ותמצית אשכולית הפועלים לעיכוב תהליכי הזדקנות העור, להפחתת עומק הקמטים והקמטוטים, למיצוק העור ולהענקת מראה עור אחיד וקורן.

בסדרה ניתן למצוא:
קרם עיניים אינטנסיבי C THE SUCCESS , המבוסס על ויטמין C ופועל להזנה, לחיזוק סיבי הקולגן והאלסטין, לטשטוש קמטי ההבעה, ומעניק לחות אינטנסיבית לאזור מתאר העין.

לחצי כאן לפרטים נוספים

סרום עיניים C THE SUCCESS - סרום ייחודי לטיפול באזור מתאר העין, המבוסס על ויטמין C, פועל לשיפור מראה העור, מזין ופועל לצמצום עומק הקמטים.

לחצי כאן לפרטים נוספים : 

סדרת פרפקט טיים PERFECT TIME מעניקה מענה מדויק לצורכי העור המאופיין בקמטים. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים איכותיים, ליפו-פפטידים חדשניים וחומצות אמינו חיוניות, הפועלים להעלאת נפח השומן התת עורי ובכך למילוי קמטים ולהחלקת העור. כמו כן, תכשירי הסדרה ממצקים ומחזקים את קווי מתאר הפנים,
הצוואר והמחשוף ומעניקים מראה מהודק, חד וצעיר יותר.

בסדרה ניתן למצוא קרם עיניים לטשטוש קמטים PERFECT TIME - קרם המועשר בקפאין וליפו-פפטידים הפועל לצמצום קמטים ולטשטוש נפיחויות באזור מתאר העין, ומעניק מראה קורן וצעיר.

סדרת ג'ובילסט JUVELAST הינה סדרה חדשנית ויעילה במיוחד לשיקום עור יבש והזנתו. הסדרה מבוססת על פטנט בלעדי ל- HL הנקרא DNA CoFactor , אשר נבדק והוכח מדעית במחקרים קליניים כיעיל במיוחד לשיפור טקסטורת העור ולהפחתת עומק הקמטים. 

בסדרה ניתן למצוא קרם עיניים מזין JUVELAST - הפועל להזנת העור ולטשטוש קמטי הבעה ונפיחויות באזור מתאר העין. הקרם מבוסס על קומפלקס נחושת-פפטידי, ליפוזום מתמצית צמח הארבידופסיס, המנטרל את נזקי הרדיקלים החופשיים. בנוסף מכיל חמאות קפואסו ומורו-ומורו לריכוך העור ולשיפור הגמישות, שמן אגוז ברזילאי העשיר באומגה 6 ובאומגה 9, וכן פפטידים וסרמידים לצמצום הקמטים.

סדרת דרמה לייט DERMALIGHT הינה סדרה טיפולית עוצמתית להבהרת כתמים והיפר פיגמנטציה. הסדרה מבוססת על חומצות, רכיבים פעילים וחומרים מבהירים
נוספים המגבירים את יעילות הטיפול בצורה משמעותית ותורמים להבהרת העור ויצירת גוון אחיד. 

בסדרה ניתן למצוא קרם עיניים מטשטש כהויות ונפיחויות DERMALIGHT עם/ בלי מייק-אפ - קרם מועשר בקפאין ותמצית קינואה לצמצום נפיחויות וכהויות מתחת לעיניים, קומפלקס נחושת להפחתת קמטים עמוקים, וויטמין C להענקת מראה אחיד וקורן.