כל מה שחשוב לדעת על ויטמין A

פורסם ב: 23/03/2020

ויטמין A 

 

ויטמין A מוכר בציבור הרחב בעיקר בזכות תפקידו החשוב במנגנון הראייה, ובפרט בראיית לילה. אולם לוויטמין מסיס-שומן זה תפקידים חשובים רבים נוספים, שאחד המעניינים ביותר בהם הוא תפקידו בשמירה על עור רך וחלק. הנה עשרה דברים שכדאי לכם לדעת על הוויטמין:

בשימוש על העור, ויטמין A יכול לסייע להבראה והתחדשות העור, לצמיחת שכבה צעירה חדשה, ללא קמטים או כתמים. בעקרון, ההשפעות של ויטמין A מאוד דומות להשפעות טיפולי פילינג, אלא שהוא חודר גם לשכבות העמוקות ולא פועל רק על פני העור, בעקבות כך, רק באמצעות מרשם רופא תוכלו להשיג תרופות המכילות רטין A שתהיה להם השפעה על עור הפנים שלכן.

הנה 10 עובדות שחשוב לדעת על ויטמין A: 

 

1. הוא יחידי הסגולה בעיכוב הזדקנות העור

הוכח במחקרים קליניים כי מריחה חיצונית שלהם לאורך זמן יכולה לחולל שינוי של ממש בעור הפנים – מה שאומר שויטמין A לפנים לא רק יכול להביא לעיכוב הזדקנות העור, אלא אף להפוך תהליכי הזדקנות, להביא לשיפור במצב הקמטים ולשקם את העור. מאמר שפורסם לאחרונה ב-Archieces of Dermatology הכתירו חוקרים את השימוש ברטינול (נגזרת אחרת של ויטמין A שנמצאת בתכשירי קוסמטיקה) כאחד משלושת הטיפולים שהוכחו באופן מדעי כיעילים להחלקת קמטים.

2. הוא ראשון מסוגו

השפעתו של ויטמין A על העור כה דרמטית ויעילה עד כי הוא נחשב כיום לאחד המרכיבים החשובים של רפואת האנטי אייג'ינג. ורטין A – שהוא נגזרת שלו, היה החומר הראשון שאושר על ידי ה-FDA ב-1996 כתרופה לטיפול בקמטים (בריכוז של 0.05%).

3. ויטמין A מוכר כאחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר

המגִנים על גופנו מפני ההשפעות המחַמצנות המזיקות של הרדיקלים החופשיים. אלה "שוברים" את מולקולת הקוֹלָגֶן, מסבים נזק לעור, גורמים לאובדן גמישותו, הופכים אותו לקשה ומחוספס וגורמים להזדקנותו המהירה, ואף להיווצרות מוטציות - שינויים בעלי פוטנציאל סרטני. נוגדי חמצון הם תרכובות המגִנות על התא מחומרים הנוטים לחַמצֵן.

4. הוא חיוני לתהליך התמיינות התאים (חלוקת ה-דנ"א)

מריחת חומצה רטינואית על העור גורמת להגברת קצב חלוקת התאים ולחידוש מהיר של פני העור, ועל ידי כך יוצרת אפקט דומה לפילינג.

5. הוויטמין נחוץ גם לייצורם של מספר מרכיבים מבניים חיוניים בעור האחראים לחוזק, למוצקות ולאלסטיות של העור

  • קולגן – החלבון החיוני ביותר בעור, האחראי לשמירה על מבנה העור. הוא בנוי מסיבים עבים ושזורים, הפונים לכיוונים שונים ועל ידי כך שומרים על חוזק העור ומאפשרים לו להימתח מבלי להיקרע.
  • פרו-קולגן – חומר המוצא שממנו נוצר הקולגן בעורנו. הגברת ייצורו מובילה כמובן גם לייצור מוגבר של הקולגן.
  • אלסטין – החלבון המעניק לעור את גמישותו. סיבי האלסטין דקים יחסית, והם פועלים בדומה לגומי, המאפשר לעור לחזור לצורתו המקורית. עם השנים, כשפוחת ייצורו, העור מאבד מגמישותו ומוצקותו.
  • חומצה היאלורונית – כולנו מכירים את החומצה ההיאלורונית – בעיקר מתחום הפלסטיקה, שבו היא משמשת כחומר מילוי שהפלסטיקאים מזריקים לקמטים, וגם כאחד המרכיבים בתכשירים קוסמטיים. החומצה ההיאלורונית היא מרכיב טבעי בגוף המצוי ברקמות החיבור של העור וברקמות רבות נוספות. חומר זה, המבוסס על חלבונים סוכריים, קושר אליו מים, מספק לחות ומעניק נפח, רכות ואלסטיות לעור.
  • גליקוז אמינו גליקן – מולקולה סוכרית נוספת, שתכונתה החשובה היא יכולתה לקשור כמויות גדולות של מים, ובכך מספקת לחות ומעניקה נפח לעור.
  • מחקרים קליניים גילו שמריחת ויטמין A לעור או רטינול על העור לאורך זמן גורמת לייצור מואץ של כל החומרים המבניים הללו בעור.

6. הוא תורם להבהרת הכתמים 

ויטמין A ונגזרותיו גם מסייעים לוויסות ייצורו של פיגמנט המלנין, שהוא הצבען שמגן על העור שלנו מפני קרינת השמש, ויש להם תפקיד ידוע ומוכח בהפחתת הסיכון לסרטן העור. יתירה מכך, מחקרים מצאו כי ויטמין זה הוא גם אחד משני החומרים היחידים בעולם שהוכחו עד כה במובהק כבעלי יכולת לתקן נזקי עור מצטברים המופיעים לאחר חשיפה לשמש ולהבהיר באופן דרמטי פגמי פיגמנטציה ומֶלַזְמָה, הנפוצים בקרב נשים הנוטלות גלולות ונשים הרות, ובקרב אנשים המרבים להיחשף לשמש. כבר לאחר חודש של מריחת תכשיר חיצוני המכיל ריכוז של 0.1% חומצה רטינואית, מופיעה הפחתה דרמטית של למעלה מ-80 אחוזים בהיקף כתמי הגיל, כמו גם בהבהרה כללית של העור.

7. בשכבת הדֶרְמִיס ישנם קולטנים ייעודיים לוויטמין A, המשמשים להחדרתן של מולקולות החומר לתוך שכבות העור העמוקות

כאשר מורחים חומצה רטינואית על העור (או נגזרת אחרת שעורנו הופך אותה לחומצה רטינואית) המולקולה שלה נקשרת לקולטן שלה, שנמצא על קרום התא, והקישור נותן לתא "פקודה" להתנהג כמו תא צעיר ובריא ולא כמו תא שניזוק מהשמש או תא מבוגר.

8. החוקרים אוהבים אותו

למשל, במחקר שפורסם ב-Archives of Dermatology, מרחו המשתתפות על עורן קרם לחות המכיל רטינול בריכוז של 0.4 אחוזים, או לחילופין קרם לחות ללא רטינול. כעבור 24 שבועות ביצעו החוקרים ניתוח של דגימות ביופסיה מרקמת העור של הנשים, ומצאו הבדלים משמעותיים בעומק הקמטים בין הצד שעליו נמרח התכשיר לבין הצד שלא טופל. במחקרים שבחנו שימוש ממושך שנתיים, נמצא הבדל משמעותי עוד יותר: לפני הטיפול ניכרת בדגימה השפעת נזקי הגיל והשמש על כל שכבות העור, השכבה הקרנית אינה תקינה, האפידרמיס דק מדי ותאיו מאבדים את הסידור האופייני להם, וסיבי הקולגן והאלסטין מדולדלים ומעטים יחסית. בדגימה כעבור שנתיים רואים שהשכבה הקרנית חוזרת למראה נורמלי, האפידרמיס מתעבה ותאיו מתארגנים, סיבי הקולגן והאלסטין מסתדרים והעור הופך גמיש ומוצק יותר.

9. הוא יעיל מאוד גם טיפול באקנה!

החומצה הרטינואית נקשרת לחומצות גרעין התא ומשפיעה על יצירת החלבונים בתא ועל מנגנון ההתחלקות וההתמיינות שלו. כמו כן, היא מכווצת את בלוטות החלב ומפחיתה את ייצור הסבום ואת קצב הפרשתו.

10. בשימוש בויטמין A חייב להישמר מקרינת השמש

יש לזכור כי התרכובות השונות של ויטמין A המשמשות לטיפול באקנה, להצערת העור או לחידושו, גורמות לרגישות יתר בחשיפה לשמש לכן, במהלך תקופות הטיפול בתרכובות אלה יש להיזהר מחשיפה לשמש ולהקפיד על שימוש בתכשירים מסנני קרינה בעלי מקדמי הגנה גבוהים.

ויטמין A לפנים

 

אחד התכשירים המובילים של HL שבהם נמצא ויטמין A הוא סרום מולטי ויטמין, אשר פותח בהסתמך על טכנולוגיית הקיפסול החדשנית המאפשרת ל'ארוז' את החומר הפעיל בתוך מיליקפסולות ובכך להגן עליו מתהליכי חמצון. בדרך זו החומר הפעיל נשמר באופן הטוב ביותר וחודר באופטימליות לעור. תהליך זה מבטיח שחרור מבוקר ויעיל של החומר הפעיל, תוך קבלת שכבה אחידה על העור.

 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן