מדכאי מלנין

פורסם ב: 11/01/2024

מדכאי מלנין

מלנין הוא הפיגמנט שמעניק לשיער, לעיניים ולעור שלנו את צבעם. תפקידו המרכזי הוא להגן על העור מפני קרינת השמש המזיקה, אך מאידך, הוא גם מעורב בהופעת כתמי פיגמנטציה. מהו בדיוק הפיגמנט הזה, איך בדיוק הוא קשור להופעת הפיגמנטציה, ואיך יכולים "מדכאי מלנין" לעזור להבהיר כתמי עור?

 

מלנין הוא צבען (פיגמנט) המיוצר באופן טבעי בגופנו, והוא למעשה זה שמעניק לשיער, לעיניים ולעור שלנו את צבעם האופייני. בנוסף, הוא מגן על העור שלנו מנזקי קרינת השמש. אלא שלצד התפקיד החשוב הזה, המלנין גם מעורב בהופעת כתמי פיגמנטציה בעור בעקבות חשיפה מוגברת לשמש ובעיקר כאשר החשיפה מצטברת לאורך השנים.
הנה מה שכדאי לך לדעת על המלנין – מהו פיגמנט זה, כיצד הוא מיוצר, איך הוא מגן על העור, וכיצד בדיוק הוא קשור להופעת פיגמנטציה. וגם – מהם "מדכאי מלנין" ואיך הם עוזרים להתמודד עם הבעיה ולהבהיר את כתמי העור.

 

מהו מלנין?

פיגמנט המלנין מיוצר באופן טבעי בעור, בעיניים ובשיער שלנו, כשהריכוז הגבוה ביותר שלו נמצא בעור. ככל שריכוז המלנין גבוה יותר, כך צבע העור שלנו כהה יותר.

התפקיד החשוב ביותר של המלנין הוא להגן על העור שלנו מפני קרני השמש האולטרה סגולות (UV) המזיקות, שעלולות להאיץ את הזדקנותו ולהוביל לסרטן העור. אם הגוף שלך מייצר מעט מדי מלנין, העור שלך יהיה פגיע יותר לנזקי השמש ולהזדקנות מואצת.

 

איך מיוצר המלנין בגופנו?

המלנין מיוצר על ידי תאים בעור שלנו שנקראים מלנוציטים, המצויים באפידרמיס (שכבת העור העליונה). תאים אלה מכניסים את גרעיני המלנין שהם מפרישים לתוך גופיפים קטנים שנקראים מלנוזומים. כאשר המלנוזומים גדלים, הם מועברים לתוך תאי הקרטין בשכבה העליונה – ושם הם תופחים ומעניקים לעור את צבעו.

האנזים האחראי ליצירת המלנין הוא טירוזינאז, שמייצר אותו מהחומצה האמינית טירוזין. כשאנו נחשפים לשמש, הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין, והתוצאה היא שהעור הופך כהה יותר. זוהי למעשה הסיבה לתופעת השיזוף. מחקרים אף מראים שרמות המלנין בעור לאחר הקיץ גבוהות מאלו שלאחר החורף. ככל שאנו נחשפים יותר לאור השמש, כך מופרש יותר מלנין והעור מתכהה.

 

איך בדיוק מגן המלנין על העור?

מולקולות המלנין מתמקמות מסביב לגרעין התא – המבנה שמכיל את הדנ"א של התא, וכך נוצרות מעין "מטריות" של פיגמנט שמגינות על הדנ"א של תאי העור מפני קרינת השמש. למנגנון פעולה זה יש חשיבות רבה, שכן הקרינה האולטרה סגולה של השמש גורמת להזדקנות מוקדמת של העור ולסרטן העור דרך נזק לדנ"א של תאי העור.

כתוצאה מהמבנה הייחודי שלהן, מולקולות המלנין יכולות לבלוע ביעילות קרינה באורכי גל קצרים, כמו קרינת ה-UV המזיקה, והן ממירות את האנרגיה לטמפרטורה בלתי מזיקה. בדרך זו, הן מפזרות למעלה מ-99.9% מהקרינה האולטרה סגולה הנספגת כחום, מונעות נזק ישיר לדנ"א ומגינות על תאי העור ועל רקמת העור.

 

כיצד משפיע המלנין על הופעת הפיגמנטציה על עור הפנים?

כאמור, בחשיפה לשמש, אנזים הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין בתאים המלנוציטים כדי להגן על העור. אלא שאליה וקוץ בה. חלקיקי הפיגמנט אינם מתפזרים תמיד באופן אחיד, ולעתים מצטברים באזור מסוים. במצב כזה נוצר כתם בעור, או אזור היפר-פיגמנטציה. ככל שהחשיפה לשמש מתמשכת ומצטברת, כך מתרבים הכתמים ואזורי ההיפר-פיגמנטציה והופכים לקבועים, חמורים ובולטים יותר.

 

מהם "מדכאי מלנין"?

"מדכאי מלנין", או בשמם האחר "מעכבי מלנין", הם חומרים בעלי אפקט המעכב את תהליך ייצור המלנין בעור, ועל ידי כך מעכבים את תופעת הפיגמנטציה, מסייעים להתמודד עם כתמי העור ותורמים להבהרתם.

כיום נמצאים בשימוש בקוסמטיקה המקצועית מספר חומרים שהוכחו מחקרית כבעלי יכולת לעכב ביעילות את ייצור המלנין. המרכזיים שבהם הינם:

 • ארבוטין
  ארבוטין הוא מרכיב המופק ממקורות צמחיים שונים, כגון עלי תות יער, חמוציות, אוכמניות וצמחים דומים. הוא מדכא ביעילות את ייצור המלנין על ידי עיכוב פעילות אנזים הטירוזינאז, הוא הוכח כבטוח לשימוש, כולל שימוש ממושך ורציף.
 • חומצה קוג`ית
  גם החומצה הקוג'ית מעכבת ומפחיתה את הייצור העודף של פיגמנט המלנין על ידי הפחתת יעילותו של האנזים טירוזינאז. חומר זה הוא למעשה תוצר לוואי שנוצר בתהליך התסיסה של סאקי - יין האורז היפני, ושל לתת אורז. במהלך התסיסה נוצרות פטריות, כגון פניציליום או אספריגילוס, שהן המקור לחומצה זו.
 • חומצה אזלאית
  גם לחומצה האזלאית יש פעילות המעכבת את אנזים הטירוזינאז. בנוסף, יש לה אפקט מקלף, מחדש ומבהיר, שהופך אותה למרכיב אנטי אייג'ינג יעיל. היא נחשבת לבטוחה לשימוש גם בעור כהה, וכן במהלך הריון ובזמן הנקה.
 • חומצה מנדלית
  חומצה אלפא הידרוקסית, שאף היא פועלת לעיכוב הטירוזינאז. בנוסף, היא בעלת תכונות אנטי בקטריאליות, מעודדת את חידוש התאים ומבהירה היפר-פיגמנטציה. כתוצאה מכך, אחידות גוון העור משתפרת, והעור הופך לבהיר יותר וזוהר למראה. יתרון חשוב של החומצה המנדלית הוא בכך שהיא מתאימה גם לבעלי עור רגיש ולבעלי עור כהה.
 • ויטמין B3 (ניאצינאמיד)

גם ויטמין זה פועל לדיכוי ייצור המלנין, אם כי בדרך שונה מעט, על ידי עיכוב המעבר של גופיפי המלנוזומים לתאי הקרטין. בנוסף, הוא ידוע כבעל יכולת להעניק לחות, לחדש את העור ולעודד צמיחת תאים.  

מוצרי HL המדכאים מלנין

שילוב של מספר מדכאי מלנין הינו יעיל במיוחד להשגת תוצאות בדיכוי ייצור המלנין ובהפחתת הכתמים. זה בדיוק הרעיון שעליו מבוססת סדרה דרמה לייט – סדרה חדשנית לטיפול ביתי הפועלת להבהרת העור. הסדרה מבוססת על קומפלקס תמציות צמחים, שמשלב מגוון מדכאי מלנין, בהם חומצה קוג'ית, ארבוטין, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית וניאצינאמיד.  

 

בנוסף, כוללים תכשירי הסדרה את הוויטמינים נוגדי חמצון C ו-E המטפלים בנזקי הרדיקלים החופשיים, וכן חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, המאפשרות לטפל גם בהצטברויות של פיגמנט הנמצאות בעומק העור. שילוב רב עוצמה זה יוצר טיפול יעיל ביותר, המביא לתוצאות ניכרות לעין בהבהרת כתמי פיגמנטציה, בהפחתת כתמי גיל וביצירת מראה עור זוהר, בריא ובעל גוון אחיד.

החודש הושק מארז צרכני של הסדרה, שמאגד בתוכו את הקלינזר, קרם ההבהרה וסרום הבהרה.

 

סרום ההבהרה דרמה לייט - מבוסס על ריכוזים גבוהים של רכיבים הפועלים להבהרת העור, בהם ארבוטין, חומצה אזלאית וחומצה מנדלית, וכן על רכיבים נוגדי חמצון עוצמתיים – ויטמין E וליפוזום נוגד חמצון. בזכות הריכוז הגבוה של מרכיבים אלו, הסרום מאפשר להשיג תוצאות אפקטיביות ומרשימות בהבהרת כתמי היפר-פיגמנטציה ובשיפור וחידוש העור, ומעניק לו מראה אחיד, בהיר וזוהר.


קרם ההבהרה -
מבוסס על תמצית צמחים מבהירה, חומצה קוג'ית, ויטמין C וויטמין 3B. הוא פעיל במיוחד ופועל לטשטוש כתמי פיגמנטציה ולהבהרת העור, וכן להגנה על העור מנזקי השמש והענקת גוון אחיד, בהיר ובריא.

 

קלינזר מסדרת דרמה לייט - מבוסס על ויטמיני C ו-3B, ועל שמני שקדים, מקדמיה וזית. תחליב זה מספק לעור ניקוי יסודי תוך שהוא שומר על רמת הלחות ומסייע ליצירת גוון אחיד.

 

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור?

 • פיגמנט המלנין מיוצר בגופנו באופן טבעי – בעור, בעיניים ובשיער, ומעניק להם את צבעם האופייני.
 • תפקידו החשוב ביותר של המלנין הוא להגן על העור מפני קרינת ה-UV.
 • המלנין מיוצר על ידי התאים המלנוציטים בעור, והאנזים האחראי ליצירתו הוא טירוזינאז. כשאנו נחשפים לשמש, הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין.
 • הבעיה היא שחלקיקי המלנין לא מתפזרים תמיד באופן אחיד, ולעיתים מצטברים באזור מסוים. במצב כזה נוצר כתם בעור, או אזור היפר-פיגמנטציה.
 • כיום נמצאים בשימוש בקוסמטיקה המקצועית מספר חומרים שהוכחו כ"מדכאי מלנין" – חומרים בעלי אפקט המעכב את ייצור המלנין בעור. זאת, בעיקר על ידי עיכוב הייצור של אנזים הטירוזינאז.
 • ישנו מגוון של חומרים מדכאי המלנין, בהם ארבוטין, חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ויטמין C וויטמין 3B.
 • שילוב של מספר מדכאי מלנין נמצא כיעיל במיוחד להשגת תוצאות בהבהרת כתמי פיגמנטציה ובהשגת תוצאה מהירה ומשמעותית יותר בדיכוי המלנין ובהפחתת הכתמים.

 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן