החומצה שאתן צריכות להכיר

פורסם ב: 07/03/2023

חומצה קוג'ית להבהרת העור

השימוש בחומצות למיניהן כבר הפך מזמן לחלק משגרת הטיפוח של רובנו. כמה מהחומצות, כמו החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, מוכרות היטב לכולן. אך ישנה חומצה נוספת שכדאי לכן להכיר, בעיקר אם אתן סובלות מכתמים ופיגמנטציה – חומצה קוג'ית.

החומצה הזו, שמבוססת על מרכיב טבעי – היא נוצרת בתהליך התסיסה של מזונות מסוימים, יעילה במיוחד בהבהרת העור ובהעלמת כתמי עור ופיגמנטציה, והיא מככבת בתכשירי הבהרה מתקדמים, ולאחרונה גם במרפאות רופאי עור מובילים בעולם, וזוכה לפופולריות גוברת.

כיצד פועלת החומצה הזו ומה בדיוק היא עושה לעור, למי היא מתאימה, איך משתמשים בה, ובאילו תכשירים היא נמצאת?

 

אז מהי חומצה קוג'ית ומה המקור שלה?

החומצה הקוג'ית היא למעשה תוצר לוואי שנוצר בתהליך התסיסה של סאקי - יין האורז היפני, ושל לתת אורז.

במהלך התסיסה נוצרות פטריות, כגון פניציליום או אספריגילוס, שהן המקור שממנו מופקת החומצה הזו.

 

כיצד בדיוק פועלת החומצה הקוגי'ת?

בשונה מהחומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, שפועלות לחידוש העור על ידי קילוף תאי העור המתים בשכבה הקרנית של העור, החומצה הקוג'ית פועלת בעיקר להבהרת העור, והיא עושה זאת על ידי עיכוב ייצורו של פיגמנט המלנין בעור.

המלנין, כידוע, הוא הפיגמנט שמעניק לעור את צבעו, והוא מהווה גם מנגנון ההגנה השומר על העור מפני קרינת השמש. בעור שלנו יש אנזים בשם טירוזינאז, שתפקידו להאיץ את ייצור המלנין כשאנו נחשפים לשמש, כדי להגן עליו.

התוצאה הנראית לעין היא שהעור מתכהה. הבעיה היא שחלקיקי המלנין אינם מתפזרים תמיד באופן אחיד, כך שלעתים הם מצטברים באזורים מסוימים – ויוצרים כתמים ופיגמנטציה בעור.

הכתמים האלו מתרבים והופכים לקבועים, חמורים ובולטים יותר ככל שהחשיפה לשמש מצטברת. הגילוי של מנגנון זה הוביל לפיתוח רכיבים שמאפשרים לטפל במנגנון הביוכימי שבו נוצרים כתמי העור והפיגמנטציה.

על ידי עיכוב פעולת האנזים בעור, ניתן לעכב את היצירה של ייצור המלנין, וכך להפחית פיגמנטציה ואף למנוע הופעת כתמים נוספים.

אחד הרכיבים היעילים שהתגלו הוא החומצה הקוג'ית. מתברר שהחומצה הזו מעכבת את יצירת הטירוזינאז ומפחיתה את יעילותו.

 

 

מהם היתרונות של החומצה הקוג'ית?

  • טיפול בשורש הבעיה – היתרון המרכזי הוא כאמור בכך שהיא מאפשרת לטפל בשורש הבעיה שגורמת לכתמים ולפיגמנטציה, ועל ידי כך לא רק להעלים את הכתמים הקיימים, אלא גם למנוע הופעת כתמים חדשים.
  • הבהרת פיגמנטציה לאחר אקנה ומלזמה – יתרון נוסף הוא בכך שטיפול במסלול האחראי להיווצרות המלנין ועיכוב יצירת הפיגמנט העודף יכולה לעזור גם בהבהרת פיגמנטציה שנוצרת לאחר אקנה ולהפחית כתמי מלזמה – פיגמנטציה הורמונלית שמופיעה בעיקר בנשים בגיל הפוריות ומוחמרת במצבים כמו הריון, נטילת גלולות או טיפולי פוריות.
  • תכונות אנטי-מיקרוביאליות – לחומצה קוג'ית יש גם תכונות אנטי-מיקרוביאליות, שיכולות לסייע בהפחתת עוצמת התפרצויות דלקתיות ופיגמנטציה פוסט-דלקתית.
  • נוגדת חמצון – בנוסף, יש לה גם יכולת נוגדת חמצון, שבזכותה היא עוזרת לתאי העור לנטרל את ההשפעות ההרסניות של הרדיקלים החופשיים שיצירתם מוגברת כתוצאה מחשיפה לקרינת השמש, לעישון, למזהמים שונים ולסטרס חמצוני. לא פחות חשוב מכך – לחמצון עצמו יש תפקיד ביצירת המלנין, כך שלנטרולו יש חשיבות נוספת בהפחתת הפיגמנטציה.

 

האם השימוש בחומצה קוג'ית כרוך בסיכונים או בתופעות לוואי?

השימוש בחומצה הקוג'ית נחשב לבטוח ביותר לכל סוגי העור, ותופעות לוואי הן נדירות למדי. עם זאת, גירוי יכול להופיע, בעיקר כאשר מדובר בעור רגיש.

התופעות השכיחות ביותר שנצפו הן:

  • פריחה אדומה
  • גירוי
  • גירוד
  • תחושת צריבה

רוב תכשירי הקוסמטיקה מכילים ריכוזים של 1%-3%, כך שהסיכון לתופעות אלו נמוך. אם העור שלך רגיש, מומלץ להיצמד לריכוז הנמוך יותר של החומצה כ 1%.

 

חומצה קוג'ית במוצרי HL

קרם הבהרה פעיל מסדרת דרמה לייט – מה שהופך את התכשיר הייחודי הזה לפעיל במיוחד הוא העובדה שהוא משלב את החומצה הקוג'ית יחד עם רכיבים נוספים הפועלים להבהרת העור, בהם תמצית צמחים מבהירה, ויטמין C וויטמין 3B. ויטמין C, שהוא כידוע נוגד חמצון רב עוצמה, נספג בשכבות העמוקות של העור ופועל לנטרול הרדיקלים החופשיים. הוא מזרז את ייצור הקולגן, משפיע על יצירת המלנין ומסייע להבהרת העור וליצירת מראה עור בריא ובעל גוון אחיד. ויטמין B3  (ניאצינאמיד) פועל אף הוא להפחתת ייצור המלנין. כמו כן, הוא ידוע כבעל יכולת לנקות, להעניק לחות, לחדש את העור ולעודד צמיחת תאים.  הסינרגיה בין החומצה הקוג'ית לבין הרכיבים המבהירים הנוספים מוביל לאפקט עוצמתי בהבהרת כתמי שמש וגיל.

 

 

 

 

מסכת זוהר מסכת זהב הפועלת למיצוק העור ואפקט מתיחה, משפרת את מרקם העור ומראהו ומעניקה לעור גוון אחיד, קורן וזוהר. גם מסכה זו משלבת את החומצה הקוג'ית עם תמצית צמחים מבהירה, ובנוסף גם עם מינרלים ושמן גרניום.

 

 

 

לסיכום חומצה קוג'ית היא מרכיב מבהיר מצוין, שהינו בטוח לכל סוגי העור. יתרונותיו החשובים הם בכל שהוא מטפל בשורש הבעיה שגורמת לכתמים ולפיגמנטציה, ולכן מאפשר לטפל גם בפיגמנטציה לאחר אקנה ומלזמה, ובנוסף יש לו גם תכונות אנטי-מיקרוביאליות ותכונות נוגדות חמצון, שהופכות אותו ליעיל במיוחד גם בהפחתת פיגמנטציה פוסט-דלקתית ובנטרול החמצון ההרסני שנגרם על ידי עודף רדיקלים חופשיים. כאשר משתמשים בו במקביל לשגרת הטיפוח היומית הוא יכול להבהיר משמעותית כתמי עור ופיגמנטציה בלתי רצויים, וגם למנוע הופעת כתמים ושינוי גוון של העור בעתיד.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן