כתמים וצלקות

כתמים וצלקות: מהם הגורמים לבעיות עור אלה וכיצד ניתן לטפל בהם ולשקם את העור?


כתמי עור וצלקות הם הגורמים השכיחים ביותר לפנייה לקוסמטיקאיות ולרופאי עור, וכל מי שסבל אי פעם מבעיות אלה יודע עד כמה הן משפיעות על מראה העור. יותר מכך, סקרים רבים מצביעים על כך שלבעיות עור אלו יש השלכות פסיכולוגיות, והן משפיעות לרעה על הדימוי העצמי של אלו הסובלים מהן.

מהם הגורמים שמובילים לבעיות עור אלו, כיצד הן משפיעות על העור ואיך ניתן לטפל בהן ולשקם את העור?

כתמי עור ופיגמנטציה

  • חשיפה לשמש – הגורם המרכזי להופעת כתמי עור ופיגמנטציה הוא חשיפה מוגברת לקרינת השמש האולטרה סגולה (UV). כשאנו חושפים את עורנו לשמש, תאי עור שנקראים מלנוציטים, המצויים בחלקה התחתון של שכבת האפידרמיס (שכבת העור העליונה) מייצרים כמות גדולה יותר של פיגמנט המלנין. הפיגמנט החשוב הזה, שמעניק לעור את הגוון האופייני לו, יש תפקיד חשוב – לספוג את קרני השמש החודרות לעור ולאחר מכן להחזירן. בדרך זו הוא מונע מהן לפגוע בתאי העור. ואולם ייצור יתר של מלנין, במיוחד כשהחשיפה לשמש מצטברת, גורמת להיפר-פיגמנטציה ולהופעת כתמי עור חומים.
  • גנטיקה – בעיות פיגמנטציה שכיחות יותר בקרב כהי עור לעומת אנשים בהירי עור, והכתמים אצלם גם בולטים יותר לרוב. זאת, ככל הנראה, בשל נטייה גנטית.
  • שינויים הורמונליים – כתמי עור ופיגמנטציה נפוצים יותר בקרב נשים לעומת גברים, כתוצאה מהשינויים ההורמונליים החלים במהלך חיי האישה, כגון הריון או נטילת גלולות.
  • נטילת תרופות - תרופות שונות משפיעות על הופעת פיגמנטציה. העיקריות שבהן הן משככי כאב כמו נורופן, אדוויל, אדקס, וולטרן ונקסין; תרופות לטיפול באקנה כמו רואקוטן, תרופות אנטיביוטיות כמו טטרציקלין; תרופות ללב כגון אמיודרון, פרוקרדיה, קרדיזם ודיאלקור; נוגדי דיכאון וחרדה ועוד.

 

צלקות

  • פצעי אקנה – אקנה וולגריס הוא אחת הסיבות המרכזיות להתפתחות צלקות בעור. צלקות אלו מכונות "פוסט-אקנה", והגורם המרכזי להן הוא דלקת כרונית שמתפתחת בזקיק השיער ובבלוטות החלב מצדדיו. בניסיון לחסל את חיידקי האקנה המשגשגים בבלוטות החלב, הגוף מייצר דלקת. כאשר הדלקת הופכת לכרונית וחמורה, או שהיא אינה מטופלת כהלכה, נוצר קרע בבלוטות החלב שמוביל להתפתחות פצעונים וציסטות מוגלתיות. לעתים, הפצעים והזיהום עלולים להוביל לפגיעה בשכבת הדרמיס, השכבה העמוקה של העור, וכתוצאה מכך, לשיבוש בתהליך הריפוי ולהיווצרות רקמת צלקת מסביב לנגעים. צלקות אלו הן לרוב שקועות ונראות כחטטים, אך לעתים נוצרות צלקות בולטות (צלקת קלואידית), בעיקר באזור החזה ובגב. בנוסף למרקם העור, הצלקת משפיעה גם על צבע העור, ועלולה להוביל גם להתפתחות כתמים אדמדמים או בגוון חום-אפרפר.
  • מצבי דלקת – גם מצבי דלקת אחרים בעור עלולים לגרום לפגיעה בשכבת הדרמיס, ולהתפתחות רקמת צלקת.
  • גנטיקה – למרות שלא התגלו עד כה גנים מסוימים האחראים לכך, נמצא שלקבוצות אתניות מסוימות, כמו למשל אפרו-אמריקאים, וכן אצל כהי עור באופן כללי, יש נטייה גנטית להתפתחות צלקות.
  • עישון – עישון סיגריות פוגע בתהליך ההחלמה של פצעים ומגביר תהליכי דלקת, וכתוצאה מכך עלול להגביר את הנטייה להצטלקות.

 

איך ניתן לטפל בבעיות אלה ולשקם את העור?


צלקות וכתמי עור הן בעיות מאתגרות. ואולם, באמצעות התערבות של קוסמטיקאית מקצועית בשלב מוקדם ככל האפשר של הופעת הבעיה – ובמקביל הקפדה על שגרת טיפול ביתית, יביאו לתוצאות משמעותיות ומרשימות במצב העור. ככל שהטיפול יהיה מוקדם יותר, כך שיקום העור יהיה קל יותר והתוצאות תהיינה טובות יותר. לרוב, בשלבי הטיפול הראשונים חשוב להקפיד על ביקור במכון הקוסמטי אחת למספר שבועות, כשבהמשך ניתן לרדת לתדירות של אחת לחודש וחצי חודשיים.

להתמדה בטיפול הביתי יש חשיבות רבה לא פחות. כדי להשיג תוצאות מיטביות, מומלץ להשתמש בקרם הטיפולי מסדרת רה-ניו-פורמולה, הפועל לחידוש ולשיקום העור, לאיזון רמת הסבום, ובמקביל, להבהרת העור. פורמולה ייחודית זו משלבת ריכוז גבוה של חומצה אזלאית עם רטינול וחומצה סליצילית. החומצה האזלאית פועלת לוויסות הסבום ולאיזון העור, כמו גם להבהרת העור ולהפחתת שינויים בגוון העור שנותרים בשלב הפוסט-אקנה. בנוסף, היא גם בעלת פעילות נוגדת דלקת וחיידקים. הרטינול והחומצה סליצילית, פועלים אף הם למניעת התפתחות צלקות ולשיקומן, כמו גם לחידוש העור ולהבהרתו.

הסינרגיה בין מרכיבים אלו פועלת להשגת תוצאות ממשיות בתהליך התחדשות העור, ומסייעת למנוע ולמזער צלקות, להבהיר כתמי עור ולשפר את גוון העור ומרקמו. בזכות רב-גוניותו וכושר הפעולה הרחב שלו, התכשיר מיועד למגוון רחב של קהלי יעד, ובעיקר לעור המאופיין בסימני גיל התחלתיים, בצלקות ובכתמים.

כתמי עור וצלקות הם בעיות עור שכיחות, אשר מהוות גורם מרכזי בפנייה לקוסמטיקאיות ולרופאי עור. הגורמים לשתי הבעיות הללו מגוונים – החל מגנטיקה ובשינויים הורמונליים, וכלה בגורמים סביבתיים כמו חשיפה לשמש, עישון ונטילת תרופות. על מנת להשיג תוצאות מיטביות בטיפול בבעיות מאתגרות אלה חשוב להקפיד על טיפול מקצועי אצל קוסמטיקאית, ובמקביל, על שגרת טיפול ביתית בתכשירים יעילים ומקצועיים. הפורמולה הייחודית של הקרם הטיפולי מסדרת רה-ניו-פורמולה משלבת ריכוז גבוה של חומצה אזלאית עם רטינול וחומצה סליצילית, כאשר הסינרגיה ביניהם הופכת את הטיפול לעוצמתי במיוחד, ובעל מגוון השפעות מיטיבות על העור.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן


לכתבות נוספות לחצי כאן