9 סיבות לאדמומיות בעור הפנים

ממה נגרמת אדמומיות ואיך מטפלים בה?
images

9 סיבות לאדמומיות בעור הפנים – ואיך אפשר להעלים אותה?

גורמים רבים יכולים להוביל לאדמומיות בפנים. איך תדעו ממה היא נובעת? המדריך הבא יעזור לכן לזהות מתי מדובר בתופעה חולפת, ומתי האדמומיות היא תסמין למצב הדורש טיפול

עור הפנים שלכן אדמדם ואין לכם מושג למה? אדמומיות בעור יכולה להיגרם ממגוון סיבות שונות, החל מחשיפה ממושכת לשמש, דרך רגישות או אלרגיה, וכלה במחלות עור כמו סבוריאה, אקנה או רוזציאה. איך תדעו ממה היא נובעת? המדריך הבא יעזור לכן לזהות מתי מדובר בתופעה חולפת, ומתי האדמומיות היא תסמין למצב הדורש טיפול.

אלרגיה

אדמומיות היא אחד התסמינים המובהקים לאלרגיה – תגובה מוגזמת של מערכת החיסון כלפי גירוי מסוים. במצב זה, החומר האלרגני מעורר תגובה חיסונית כשהוא חודר לעור, והתגובה מובילה לדלקת. ברוב המקרים, התסמינים מופיעים רק לאחר חשיפות חוזרות לחומר. חומרים רבים יכולים לעורר אלרגיה, בהם בין היתר, בשמים וחומרים משמרים הנמצאים בתכשירים קוסמטיים. לצד האדמומיות, יכולים להופיע תסמינים נוספים, כמו פריחה, גרד, ולעתים גם שלפוחיות.

עור רגיש

עור רגיש מתאפיין אף הוא באדמומיות.הגורמים לרגישות רבים – תורשתיים וסביבתיים. בחלק לא מבוטל מהמקרים הסיבה היא פגיעה במחסום ההגנה של העור (המערכת ההידרו-ליפידית) כתוצאה מחשיפה לגורמים סביבתיים שונים, כמו מזג אוויר קיצוני, קרינת השמש, זיהום האוויר וגם תרופות ודטרגנטים שונים.
הרגישות יכולה להתבטא גם בתסמינים נוספים, כגון פריחה, תחושת עקצוץ, צריבה או גרד. 

רוזציאה 

זוהי מחלת עור כרונית המאופיינת בהתרחבות כלי הדם השטחיים, וכתוצאה מכך מתבטאת באדמומיות מוגברת וקבועה בעור הפנים, לחיים סמוקות, וכן בנימי דם מורכבים, נפיחות, ולעתים גם פצעונים אדומים קטנים. המחלה משלבת בין נטייה גנטית ומעורבות של טפיל בשם דמודקס המחולל דלקת. גורמים נוספים שיכולים להוות טריגר להתפרצות הם חיידקי מעיים מסוימים, מחלות כמו סוכרת, תרופות שונות, וגורמים סביבתיים כמו טמפרטורות קיצוניות, מתח וחרדה.

סבוריאה דרמטיטיס

בעיה שכיחה זו מתבטאת בדלקת כרונית בעור וגורמת לאדמומיות, המלווה בקשקשת ובקילוף העור. תסמינים אלה מופיעים בעיקר באזור ה-T בפנים, על הגבות, בבסיסי הריסים, באזורי השפם והזקן, וכן על הקרקפת, בתעלות האוזן החיצונית ומאחורי האוזניים, ולעתים רחוקות יותר בצוואר, ובקפלי הגוף. הגורם לבעיה הוא ייצור מוגבר של חלב שומני (סבום) מבלוטות החלב בעור, בשילוב עם תהליך דלקתי בעור. במחקרים זוהו מספר גורמים המעורבים בהופעת המחלה ובהתפרצותה, בהם פטרייה שנקראת מלזיה פיטירוספורום אובלה, שיבוש בפעילות המערכת ההורמונלית, חסרים תזונתיים, אלרגיות למזון, מחלות ותרופות שונות ועוד.
ברוב המקרים, המצב משתפר בקיץ ומחמיר בחורף.

זיהום בעור

מצבי זיהום יכולים אף הם לגרום לאדמומיות בעור. זיהום בעור יכול להיות תוצאה של חיידק, נגיף, פטרייה ולעתים טפילים. במקרה כזה חשוב לפנות לרופא עור בהקדם, כדי שיאבחן את הגורם לזיהום וירשום טיפול מתאים.

יובש בעור

יובש מוגבר, כמו למשל בעונת החורף, יכול גם הוא לגרום למראה עור אדמומי. היובש פוגע במחסום העור (המערכת ההידרו-ליפידית), וכתוצאה מכך במראה ובמרקם העור, שהופך להיות מחוספס וחסר חיוניות וגמישות.

אדמומית לאחר אקנה

אקנה, ובמיוחד אקנה חמור, עלול להוביל לא רק לצלקות פוסט-אקנה, אלא גם לעור אדמומי. הגורם לכך הוא הדלקת הכרונית שמתפתחת בזקיקי השיער ובבלוטות החלב. כשהדלקת חמורה ו/או בעיית האקנה אינה מטופלת נכון, עלולה להיווצר בתהליך הריפוי רקמת צלקת סביב הנגעים, המלווה לעתים קרובות גם בכתמים אדמדמים.

אדמומית לאחר טיפול

טיפולים קוסמטיים יכולים לפעמים לגרום להופעת אדמומיות בפנים, ובפרט טיפולי פילינג, שמהותם היא לגרות את העור כדי לגרום לקילוף התאים המתים ולחידוש העור. ברוב המקרים, האדמומיות חולפת במהירות. עם זאת, ככל שהפילינג עמוק יותר, כך האדמומיות והגירוי יהיו משמעותיים וממושכים יותר.

אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור)

זוהי מחלת עור כרונית דלקתית, המאופיינת בגרד עז, תפרחת אדומה המלווה ביובש ניכר בעור ודלקת זיהומית בעור. הגורמים לבעיה הם תורשה, בשילוב עם שיבוש בבקרה על מנגנוני דלקת ועל תאי מערכת החיסון, שמוביל להרחבת כלי הדם, לדלקת ולאדמומיות ונפיחות. למצב זה תורמים גם גורמים נוספים, כמו מתח נפשי, אלרגיה, זיהומי עור ועוד.

 

איך ניתן לאבחן את הסיבה לאדמומיות ולטפל בה?

אם מדובר באדמומיות שלא הופיעה בעבר נסו לבדוק

האם השתמשתן בתכשיר קוסמטי חדש, באבקת כביסה או בחומר ניקוי חדש כלשהו? במקרה כזה, ככל הנראה מדובר באלרגיה, והפסקת השימוש תוביל לשיפור מידי.

אם הסיבה לאדמומיות לא ברורה או שהיא נמשכת, פנו לרופא עור

שיוכל לאבחן האם מדובר באלרגיה או במחלת עור כלשהי. במקרה של אלרגיה למשל, הרופא ימליץ על ביצוע תבחין אלרגיה כדי לזהות את האלרגן הבעייתי.

פנו למקצוענית

הקפידו על ביקורים קבועים אצל קוסמטיקאית מוסמכת ומקצועית שתוכל להתאים תוכנית טיפול אינדיוודיואלית המתאימה למצב העור שלכם.

טפלו בבעיה בהקדם האפשרי

אם העור שלכן רגיש, אלרגי או סובל ממחלות או בעיות הגורמות לאדמומיות, אל תזניחו את הבעיה. הקפידו לפנות לטיפול מקצועי בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי למנוע את החמרתה.

נסו להימנע ככל האפשר מחשיפת העור לשמש

בכל יציאה לשמש הקפידו למרוח קרם הגנה איכותי שמספק הגנה גבוהה מהשמש. סדרת תכשירי ההגנה סנברלה של HL פותחה במיוחד כדי להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני מפני קרני UVA ו-UVB. הסדרה כוללת מסנני קרינה עם מקדמי הגנה 30 SPF ו-50 SPF, לצד מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית.

השתמשו בתכשירים ייעודיים לעור רגיש, הנוטה לאדמומיות

שיעזרו להרגיע את האדמומיות ולהקל על התסמינים. סדרת קאלם דרם פותחה במיוחד עבור עור רגיש, אדמומי וקופרוזי, וכן לטיפול בבעיות עור דלקתיות כמו פסוריאזיס, סבוריאה, אסתמה של העור ורוזציאה.

השימוש בתכשירים מסייע להרגיע את העור ולהפחית את האדמומיות והדלקת. הסדרה מבוססת על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקם אותו, רכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים, רכיבים המחזקים את מערכת החיסון ומווסתים אותה ורכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור.

לצד שגרת הטיפוח היומית בעור הרגיש, מציעה סדרת קאלם דרם גם מגוון תכשירים ייעודיים לטיפול במחלות עור דלקתיות, כגון סבוריאה, פסוריאזיס, אסתמה של העור ורוזציאה.

התכשירים מהסדרה:

  • רדנס רליף תכשיר ייעודי מסדרת קאלם דרם שפותח במיוחד לטיפול ברוזציאה ובעור בעל נטייה לאדמומיות. הוא מבוסס על תמצית צמח הטרמבוריזה, בטא גלוקן וקומפלקס לחותי טבעי, מפחית אדמומיות, מרגיע את העור, פועל לחיזוק ההגנה הטבעית של העור ומונע תחושת יובש.
  • סבו רליף קרם זה, שהינו בעל מרקם קליל, מתאים במיוחד לעור הסובל מסבוריאה, פועל לוויסות בלוטות החלב, לחיזוק מנגנון ההגנה הטבעי של העור, לאיזון רמת הלחות ולשיפור גמישות העור. הוא מבוסס על קומפלקס אנטי-סבוראי ועל ביסבלול, קמומיל, סרמידים ואומגה 6.
  • טופיקס רליף לטיפול באסתמה של העור המבוסס על קומפלקס נחושת-פפטידי ובטא גלוקן. מסייע להרגעת הגרד, לחידוש מרקם העור ולשיקומו, ותורם לחיזוק מערכת ההגנה של העור.
  • פסורליף להקלה והרגעה של תסמיני הפסוריאזיס המסייע לריפוי ולהפחתת תחושת הגרד, תורם לפעילות תקינה של תאי העור , מעניק הזנה אינטנסיבית ופועל להתחדשות מרקם העור 

אלרגיה, עור רגיש, מחלות עור, זיהומי עור, כמו גם אקנה, טיפולים קוסמטיים וגם יובש בעור – כל הגורמים האלה עלולים להוביל להופעת אדמומיות בפנים. בחלק מהמקרים מדובר במצב זמני וחולף, ובחלקם במצב כרוני. בכל מקרה, חשוב לאבחן את הבעיה מוקדם ככל האפשר, ולהקפיד לטפל בעור בתכשירים ייעודיים לעור רגיש הנוטה לאדמומיות.

 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן

כתבות נוספות

המדריך לשימוש נכון בפילינג

מה זה פילינג? אילו סוגי פילינג קיימים? ואילו תכשירים תרמים להתחדשות העור? המדריך המלא לשימוש נכון בפילינג בכתבה הבאה >>

מה סוג הפילינג שמתאים לך?

פילינג כימי, אנזימתי או בכלל מכני? איך תדעי מה מתאים לעור שלך? כל התשובות בכתבה >>

לראות תוצאות בעיניים

לראות תוצאות בעיניים: מתי מתחילים הקמטים באזור העיניים והאם קרמי העיניים באמת יעילים? כל הפרטים כאן >>