זוג מנצח

פורסם ב: 13/11/2023

קולגן וחומצה היאלורונית: השילוב המנצח

 

את שני השחקנים האלה בזירת הקוסמטיקה אין סיכוי שאת לא מכירה – קולגן וחומצה היאלורונית. אבל מעטים מודעים לעוצמה הטמונה בשילוב ביניהם. למעשה, שני החומרים הללו משלימים זה את זה במספר תפקידים חשובים, בהם הגנה על המחסום האפידרמלי, מניעת קמטים ושיקום העור. איך בדיוק הם עושים זאת, לאילו סוגי עור הם מתאימים ובאילו תכשירים תוכלי למצוא אותם?

 

קולגן וחומצה היאלורונית הם שניים מהחומרים הפעילים הוותיקים והמוכרים ביותר, ובקוסמטיקה המקצועית הם ממלאים תפקיד מרכזי. אבל מעטים מודעים לעוצמה הטמונה בשילוב בין שני החומרים הללו. למעשה, הקולגן והחומצה ההיאלורונית פועלים – כל אחד מהכיוון שלו – להגן על המחסום האפידרמלי. שניהם גם פועלים למניעת קמטים, לריפוי פצעים ולשיקום העור, רק שהם עושים זאת במנגנונים משלימים. איך בדיוק, לאילו סוגי עור הם מתאימים ובאילו תכשירים תוכלי למצוא אותם? על כך בכתבה שלפנייך.

 

מהו קולגן?

הקולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגופנו, והוא מהווה כ-80% מהחלבונים בעור הפנים. הוא זה שמעניק לעור חוזק מבני וקשיחות שמונעים ממנו להיקרע. הוא בנוי מסיבים עבים ושזורים הפונים לכיוונים שונים, ובדרך זו שומרים על חוזקו של העור. ייצור הקולגן בעור מתרחש בעיקר בשכבת הדרמיס – השכבה האמצעית של העור, על ידי תאים שנקראים פיברובלסטים. התאים האלה הם יצרני הקולגן.

מהם היתרונות של הקולגן לעור?

 • הוא תומך ברקמות העור – ואחראי לעיצוב, לתמיכה ולנפח העור, ולמראה המוצק, הרענן והבריא שלו.
 • הוא ממלא תפקיד חיוני בשיקום ובריפוי פציעות – שכן הוא מושך לאזור הפגוע תאים האחראים על ייצור ועידוד חומרים שפועלים לשיקום ולריפוי, כגון , וכך מעודד שיקום שלו.
 • הוא עוזר לשימור לחות – הוא פועל כמעין 'עור שני' כדי להגן על תפקוד מחסום העור. כשהוא נספג בשכבת העור העליונה, הוא נועל ומחזיק את הלחות.

לאילו סוגי עור מתאימים תכשירי קולגן?

 • לעור הזקוק לשיקום
 • לעור הנוטה לרפיון וצניחה
 • לעור עייף וחסר חיות
 • לעור חסר לחות

 

מהי החומצה ההיאלורונית?


החומצה ההיאלורונית היא חלבון סוכרי שמיוצר באופן טבעי בגופנו, והיא ממלאת תפקידים מרכזיים במגוון תהליכים ביולוגיים בעור, בהם, שימור רמת הלחות בעור, פעילות אנטי דלקתית, יכולת לחידוש רקמות ולריפוי פצעים ופעילות אנטי-אייג'ינג.

 

מהם היתרונות של החומצה ההיאלורונית?

 • מלחחת את העור – המאפיין המרכזי ביותר של החומצה ההיאלורונית הוא יכולתה לספוח מים ולאגור אותם. כתוצאה מכך, ממלאת תפקיד מפתח ביכולתו של העור לשמר מים.
 • עוזרת למנוע קמטים – זאת, על ידי כך שהיא מגרה את יצירת הקולגן והאלסטין בעור, וחומרים חשובים נוספים החשובים להתחדשות העור.
 • מעבירה מסרים חשובים לתאי העור – היא ממלאת תפקיד מפתח בתקשורת בין התאים, בהתחלקותם ובנדידתם, כאשר היא פועלת כמעין שליח המעביר מסרים בין התאים, ובינם לבין חומרים שונים.
 • פועלת לתיקון ולריפוי העור ולזירוז החלמה מפציעות ומזיהומים – כאשר מתרחשת פציעה, מערכת החיסון מגיבה בשליחת חומרים שתפקידם בין היתר לחסל חיידקים, לפרק את הרקמות הפגועות ולפנות אותם דרך מחזור הדם. הבעיה היא שבתהליך זה נוצרות תגובות דלקתיות שגורמות לחמצון הרקמות, לכן נטרול התגובות האלה חשוב לשיקום ולריפוי מלא ומהיר.

לאילו סוגי עור היא מתאימה?


החומצה ההיאלורונית מתאימה למעשה לכל סוגי העור, אבל היא חשובה במיוחד לעור מיובש הסובל מחוסר בלחות.

 

למה השילוב ביניהם כה יעיל?


הקולגן והחומצה ההיאלורונית למעשה משלימים זה את זה במספר תפקידים חשובים:

 • בראש ובראשונה, שניהם מגינים על מחסום העור – כל אחד מהם במנגנון הייחודי לו. בעוד שהחומצה ההיאלורונית מהווה את מאגר המים של העור – הקולגן עוזר לנעול ולהחזיק את המאגר הזה בעור. כך, הם יוצרים למעשה פעולה משלימה המגבירה משמעותית את רמת הלחות בעור ומעצימה את יכולת העור לשמר את הלחות.

 • שנית, שני החומרים הללו פועלים למניעת קמטים ולתמיכה בעור – מצד אחד, הקולגן עצמו הוא החלבון המבני האחראי למוצקות העור. מצד שני, החומצה ההיאלורונית מגרה ומעודדת את יצירת הקולגן והאלסטין.

 • שלישית, שני החומרים ממלאים תפקידים חשובים בריפוי ובשיקום פציעות – הקולגן על ידי כך שהוא מושך אל הפצע תאים הפועלים לריפוי, ואילו החומצה ההיאלורונית על ידי נטרול התגובות החמצוניות הכרוכות בתגובת הגוף לפציעה.


אילו תכשירים מכילים קולגן וחומצה היאלורונית, ואיך בדיוק הם עובדים?

החומצה ההיאלורונית היא המרכיב המרכזי בסדרת ויטאלייז, שפותחה במיוחד כדי להעלות את רמת הלחות בעור ולשפר את מוצקותו ואת מראהו הצעיר. בנוסף, משלבת הסדרה רכיבים נוספים שנמצאו במחקרים כבעלי יכולת לעודד את הייצור הטבעי של החומצה ההיאלורונית בעור, בהם חומצה לקטית, ויטמיני A, C ו-E, פפטידים, תה ירוק ושמני בורג', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. הסדרה כוללת קלינזר, סרום לחות אינטנסיבי, קרם יום לחותי וקרם לילה לחותי, מסכה לחותית וקרם עיניים. בוסט מיוחד של לחות מעניקים סרום הלחות האינטנסיבי והמסכה הלחותית. תכשירי הסדרה פועלים ביעילות להעלאת רמת הלחות בעור ולמניעת התאדות הלחות הטבעית, ומעניקים לעור נפח, רכות וגמישות, משפרים את מוצקות העור ומצמצמים את עומק הקמטים.

 

קולגן הוא אחד המרכיבים העיקריים בסדרת ביו ריפאר, שפותחה במיוחד לשיקום עור עייף, פגוע וחסר חיות. במקביל, משלבת הסדרה קומפלקס טבעי מתקן, אלסטין ורכיבים נוספים כמו ויטמין E. שימוש בתכשירי הסדרה ממריץ את תהליך השיקום הטבעי של תאי עור פגועים ומזרז את התחדשות התאים. התוצאה: צמצום עומק הקמטים, עידון וחיזוק מרקם העור, הרגעת העור ושיפור בגמישות וברעננות העור.

 

 

ולסיכום, מה כדאי לזכור? 

 • בעוד שהקולגן והחומצה ההיאלורונית הם שניים מהחומרים הפעילים המוכרים ביותר בתחום הקוסמטיקה, מעטים מודעים לעוצמה וליעילות הרבה הטמונה בשילוב בין שני החומרים הללו.
 • חלבון הקולגן הוא זה שמעניק לעור חוזק מבני וקשיחות, ואילו החומצה ההיאלורונית היא חלבון סוכרי שלו יכולת ספיחת נוזלים מופלאה, ולכן הוא תורם להעלאת רמת הלחות של העור ולהגברת הגמישות והרכות שלו.
 • למעשה, הם משלימים זה את זה במספר תפקידים חשובים. העיקרי שבהם הוא הגנה על המחסום האפידרמלי. כמו כן, שניהם פועלים למניעת קמטים, לריפוי פצעים ולשיקום העור.