פילינג: המדריך המלא

פורסם ב: 08/09/2022

המדריך לשימוש נכון בפילינג

טיפולי הפילינג הם אחד האמצעים היעילים ביותר לחידוש העור ולשיקומו. הם מאפשרים לטפל ביעילות מרשימה במגוון בעיות ומצבי עור.

אז איך משתמשים בפילינג באופן שיביא לתוצאות היעילות ביותר? לפניכן מדריך לשימוש נכון בפילינג.

טיפולי הפילינג הם אחת השיטות היעילות ביותר לשיפור ולתיקון מראה העור ומרקמו.

על פי נתוני החברה האמריקנית לניתוחים פלסטיים ואסתטיים, הפילינג נמנה בהתמדה על חמשת הטיפולים האסתטיים הלא ניתוחיים הפופולריים ביותר, ואשר מביאים לתוצאות המרשימות והאפקטיביות ביותר.

טיפולי הפילינג מאפשרים לטפל בקשת רחבה של בעיות ומצבי עור, החל מטיפול בפיגמנטציה, כולל כתמי גיל, פיגמנטציית הריון וכתמים שנותרו בעקבות אקנה, דרך הפחתת קמטים וקמטוטים, טשטוש צלקות, וכלה במיצוק העור, ושיפור המרקם והמראה שלו.

 

מהו פילינג?

טיפולי הפילינג מבוססים על הליך קוסמטי שבו מבצעים קילוף והמסה של החומר הבין-תאי ושל תאי העור המתים בשכבות העור העליונות.

כתוצאה מכך, מתרחשים בעור תהליכי חידוש ושיקום שונים, ותאי העור המתים מוחלפים בחדשים.

בנוסף להתחדשות העור, הקילוף גורם להפרשת מתווכי דלקת שונים, המאיצים ומנרמלים תהליכים שונים שהואטו ונפגעו עם השנים.

יעילותם של טיפולי הפילינג תלויה במידה רבה בהתאמה המדויקת לסוג ולמצב העור של המטופל.

טיפול יעיל, המבוסס על שילוב בין טיפול פילינג במכון, על ידי קוסמטיקאית מקצועית, לבין טיפול משלים בבית, יאפשר להשיג תוצאות מרשימות בחידוש העור ובמיצוקו, בטיפול בנזקי שמש, בהפחתת קמטים ובטשטוש צלקות.


מהי החשיבות של טיפול פילינג לעור הפנים?

למרות שטיפולי הפילינג מבוססים על קילוף העור, מטרת הטיפול איננה ליצור טראומה משמעותית, אלא חשיבותו היא בכך שהוא מגרה את העור באופן שגורם לו להתחדש ולהשתקם, וכמו כן, לשפר את הקליטה של חומרים פעילים.

לכן, מיד לאחר הטיפול העור נראה חדש, נקי, גמיש, עשיר יותר בלחות, חיוני ורגוע יותר.

תוצאות הטיפול נראות לעין באופן מידי כבר לאחר הטיפול הראשון, ובהקפדה על רצף טיפולי, אחת ל-2-3 שבועות.

 

מהן השיטות הקיימות לטיפולי פילינג?

השיטות הקיימות לביצוע פילינג כוללות פילינג מכני, אנזימטי וכימי.

הפילינג המכני מבוסס על אפקט מכני של שפשוף העור, למשל, באמצעות תכשירים המכילים גרגרים.

הפילינגים האנזימטיים מבוססים על אנזימים פעילים שונים, אשר ממיסים את החומר הקושר בין תאי העור, וכך פועלים לפירוק ולהסרה של התאים המתים ולקילוף העור.

הפילינג הכימי מבוסס על תרכובות כימיות, טבעיות או מסונתזות, הגורמות לקילוף, כמו למשל חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות. 

 

מה עדיף? פילינג שטחי, פילינג בינוני או פילינג עמוק?

את הטיפול בפילינג ניתן לבצע בשלוש דרגות עומק: שטחי, בינוני או עמוק. הפילינג השטחי גורם לקילוף שכבת העור העליונה (האפידרמיס) בלבד ומעודד את התחדשות התאים; סוג זה של פילינג מתאים בעיקר לטיפול בקמטים שטחיים ובכתמים עדינים, והוא מאפשר לרענן את מראה העור ולשפר את אחידותו.

הפילינג הבינוני מקלף את העור עד לחלקו העליון של הדרמיס (שכבת העור האמצעית שבה מיוצרים הקולגן והאלסטין).

טיפולים אלו מבוססים לרוב על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות. הם מבוצעים על ידי קוסמטיקאיות בסדרה בת מספר טיפולים ומאפשרים להשיג תוצאות מרשימות בטיפול בנזקי שמש ובחידוש העור –  בטיפול בפיגמנטציה, שיפור הגוון ומרקם העור, צמצום קמטים וקמטוטים, טשטוש צלקות אקנה ומיצוק העור.

 הפילינג העמוק מגיע עד לחלקו העמוק של הדרמיס.

טיפול זה מבוצע באמצעות חומצה שנקראת פנול (או חומצה טריכלורואצטית), והוא מקלף את העור עד לעומק הדרמיס.

בעוד שטיפולי הפילינג השטחיים והבינוניים מבוצעים במכון הקוסמטי, והם מבוססים על סדרה בת מספר טיפולים, הפילינג העמוק יכול להתבצע אך ורק על ידי רופאי עור.

יתרונו העיקרי הוא בכך שבאמצעות טיפול אחד הוא מוביל לתוצאות מרשימות, ואולם מאידך, יש לזכור שככל שקילוף העור עמוק יותר, שכיחות הסיכונים ותופעות הלוואי גבוהה יותר, וגם זמן ההחלמה ממושך יותר.

טיפולי הפילינג הבינוני מאפשרים להשיג במכון הקוסמטי את אותה תוצאה בחידוש ובהצערת העור כמו בטיפולי הפילינג העמוק, ללא הטראומה הקשה לעור ולמטופל, וללא הסיכונים, הכאבים, תופעות הלוואי והצורך בתקופת החלמה ארוכה.

הצלחת טיפולי הפילינג תלויה במידה רבה בהתאמה המדויקת של רכיבי הפילינג ועוצמתו לסוג ולמצב עורו של המטופל ולצרכיו האישיים.

לכן, לבניית תוכנית טיפול מקצועית, המבוססת על אבחון ועל התאמה מקסימלית למטופל, יש חשיבות רבה.

 

באילו טיפולים קוסמטיים נעשה שימוש בפילינג ומהם היתרונות של טיפולי הפילינג לפנים?

טיפולי פילינג הם הבסיס לטיפול בקשת רחבה של בעיות ומצבי עור, לכן הם מהווים חלק בלתי נפרד ממגוון טיפולים, שהעיקריים שבהם הם:

 • טיפולים לחידוש ולשיקום העור כתוצאה מהשלת תאי העור המתים, שמפנים את מקומם להתחדשות מואצת של תאי עור חדשים, ניתן להיווכח כבר בתוך זמן קצר שהעור נראה קורן ובריא יותר, ובעל מרקם וגוון אחידים.

 • טיפולי אנטי-אייג'ינגמחקרים מראים שסדרה של טיפולי פילינג בינוני עד שטחי בחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות יכולה להפוך את העור לגמיש ומוצק יותר. זאת, תודות לעובדה שחומצות אלה מצליחות כאמור, לחדור לעומק שכבת הדרמיס, ושם הן פועלות לעידוד הייצור של הקולגן והאלסטין, שאחראים לאלסטיות ולמוצקות של העור. העור ייראה צעיר, מלא וחלק יותר.
 • טיפולים להבהרת העור – רקמת העור החדשה שמופיעה במקום התאים המתים שנושרים ומוסרים בפעולת הקילוף תיראה בהירה יותר, וגוון העור יהיה אחיד יותר. הקילוף וההבהרה יביאו גם לשיפור ניכר במראה של כתמי שמש ופיגמנטציה.

 • טיפולים המיועדים לשיקום לחות העור – טיפול פילינג בחומצות האלפא הידרוקסיות, ובפרט בחומצה לקטית, מעודד את הייצור של חומצה היאלורונית, שסופחת אליה מים, ועל ידי כך מספקת לעור לחות ונפח. כתוצאה מכך, העור ייראה רך, רווי וגמיש יותר.
 • טיפול במצבי אקנה ודלקת – תהליך הפילינג, במיוחד אם הוא נעשה על בסיס קבוע, מונע חסימה של נקבוביות העור, ועל ידי כך מונע הופעת פצעים והתפרצויות אקנה. כמו כן, לחומצות האלפא הידורקסיות שבהן משתמשים בטיפולי הפילינג יש גם תכונות נוגדות חמצון ודלקת, כאשר הן מנטרלות את הרדיקלים החופשיים המזיקים ומגינות על העור מפני זיהומים ותהליכי דלקת.

 

כל כמה זמן חשוב לבצע טיפול פילינג במכון?

תדירות טיפולי הפילינג במכון הקוסמטי מבוצע לרוב אחת ל-2-3 שבועות, אך תלויה במידה רבה במצב ובסוג העור, כמו גם בסוג הפילינג שמבצעים, בהתאם לאבחון של קוסמטיקאית מקצועית.

 

באילו סוגים של תכשירים קוסמטיים ניתן למצוא רכיבי פילינג?

 • בתכשירי פילינג מקצועיים וביתיים – לאור חשיבותם הרבה ומגוון המנגנונים שבהם פועלים טיפולי הפילינג, ניתן למצוא את רכיבי הפילינג כיום במגוון תכשירים וטיפולים, בהם בראש ובראשונה כמובן, תכשירים שמטרתם הייעודית היא פילינג, הן תכשירי הפילינג המקצועיים המיועדים למכון הקוסמטי, וגם תכשירי הפילינג הביתיים.
  סדרת הפילינגים המקצועית שלנו כוללת 6 תכשירים, שכל אחד מהם בעל עוצמה שונה – היא מכילה ריכוז ויחס שונה של החומצות, וכמו כן, כל תכשיר נועד להשיג מטרה טיפולית שונה, כשהרעיון הוא לאפשר לקוסמטיקאיות לבחור ולהתאים באופן מיטיבי את הפילינג לסוג בעור ולמטרת הטיפול.
  סדרת הפילינגים הביתית כוללת 5 תכשירי פילינג, שאף הם מיועדים להשיג מטרות שונות, בהתאם לצורכי העור ולמצבו. התכשירים פועלים להמסת החומר הבין-תאי, לפירוק ולהסרה של תאי העור המתים, ובכך עוזרים להאיץ את חידוש מרקם העור.
  שתי הסדרות מבוססות על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ועל רטינול, וכן על רכיבים ייחודיים נוספים המגבירים את אפקט הפילינג ומאפשרים לחדש ולשקם את העור בהתאם למצבו ולצרכים הספציפיים שלו.

 • בתכשירי לחות – לדוגמה, קרם היום מסדרת ABR קומפלקס, שמיועד לחדש את העור ולהעלות את רמת הלחות בו, מבוסס על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, רטינול, תה ירוק וויטמין C.

 • בתכשירים לשיקום נזקי אנטי-אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג – למשל, הסרום המחדש וקרם הלילה המחדש מסדרת ABR קומפלקס. הסרום המחדש מבוסס על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול המאוחסן במיליקפסולות, ופועל לחידוש העור ולהאטת תהליך ההזדקנות של העור, להגברת תהליך התחדשות העור, לצמצום הקמטים ולשיפור גוון העור ומרקמו.
  קרם הלילה המחדש משלב אף הוא חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול, ובנוסף תה ירוק ותמצית משי.

 • בתכשירים להבהרת העור – תכשירים המכילים חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות פועלים ביעילות גם להבהרת העור.
  המסכה המבהירה מסדרת ABR קומפלקס מכילה בנוסף לחומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, גם רטינול, ויטמין C ומיץ לימון, שאף להם יש יכולת ידועה להבהיר את העור.
  התוצאה: כבר בתוך שימוש של כ-8-12 שבועות תראו שיפור ניכר בגוון העור ובאחידותו.
  תכשיר נוסף שמסייע להבהרת העור הוא נוזל החידוש האקטיבי מסדרת ABR קומפלקס, שגם הוא מבוסס על החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, רטינול ותה ירוק, ופועל כפילינג עדין התורם להבהרת העור.

 

טיפולי הפילינג מבוססים על קילוף והמסה של החומר הבין-תאי ושל תאי העור המתים בשכבות העליונות. כתוצאה מכך, מתרחשים בעור תהליכי חידוש ושיקום.

ישנן שלוש שיטות מרכזיות לביצוע פילינג – מכנית, אנזימטית וכימית, כאשר בכל אחת מהן, ניתן לבצע את הפילינג בשלוש דרגות עומק: שטחית, בינונית ועמוקה.

מאחר שטיפולי פילינג מאפשרים לטפל בקשת רחבה של בעיות ומצבי עור, הם מהווים חלק בלתי נפרד ממגוון טיפולים, בהם טיפולים לחידוש ולשיקום העור, טיפולי אנטי-אייג'ינג, טיפולים להבהרת העור ולשיקום הלחות שלו, וטיפולים למצבי אקנה ודלקת.

לאור זאת, ניתן למצוא את רכיבי הפילינג במגוון רחב של תכשירים, החל בתכשירים ייעודיים לביצוע פילינג במכון הקוסמטי וגם בבית, דרך תכשירים לשיפור לחות העור, תכשירים לשיקום נזקי אנטי-אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג, ותכשירים להבהרת העור.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן