מה הגווןן שלך?

מה זה סולם פיצפטריק?

 

בשנים האחרונות, עם המודעות הגוברת לנזקים ולסכנות של קרינת השמש, כולם מדברים על סולם פיצפטריק. אבל מה זה בעצם? המדד הזה, שפותח כבר לפני כמה עשורים, הוא אחד הכלים הבסיסיים המשמשים כיום לאבחון העור, והוא מסייע לנבא ביעילות את תגובת העור לא רק לחשיפה לשמש, אלא גם לטיפולים קוסמטיים. אבחון נכון של העור על ידי הקוסמטיקאית והתאמת הטיפולים והמרכיבים הקוסמטיים תוך התבססות על סולם פיצפטריק יבטיחו לך טיפול יעיל ובטוח יותר, ויצמצמו את הסיכון לתופעות לא רצויות

 

מאז שפותח לפני כמה עשורים, סולם פיצפטריק הוא מדד המשמש לאבחון העור ולתגובתו לחשיפה לשמש. כיום הוא מהווה את אחד הכלים הבסיסיים המסייעים לנבא ביעילות את תגובת העור גם לטיפולים קוסמטיים שונים. אבחון נכון של העור על ידי הקוסמטיקאית והתאמת הטיפולים והמרכיבים הקוסמטיים תוך התבססות על סולם פיצפטריק יבטיחו לך טיפול יעיל ובטוח יותר, ויצמצמו את הסיכון לתופעות לא רצויות

מהו בעצם סולם פיצפטריק?


סולם פיצפטריק הוא שיטה המשמשת לסיווג גוון העור בהתאם לסיכון שלו להישרף או להשתזף בחשיפה לקרינה האולטרה סגולה (UV). את השיטה פיתח בתחילת שנות השבעים ד"ר תומס פיצפטריק, רופא עור מבית הספר לרפואה בהרווארד, והיא שימשה במקור לקביעת המינון המתאים של קרינה אולטרה סגולה לטיפולי פוטותרפיה במחלות עור כמו ויטיליגו, אקזמה ופסוריאזיס. ב-1972 אימץ גם ה-FDA את המדד ונעזר בו להערכה של ערכי ה-SPF במקדמי הגנה.

כיום ידוע שגוון העור יכול לנבא גם את הנטייה של העור לפיגמנטציה, למחלות ומצבי עור שונים, וכן את תגובת העור למרכיבים ולטיפולים אסתטיים שונים. בעקבות זאת, קוסמטיקאיות ורופאים העוסקים ברפואה אסתטית משתמשים בסולם פיצפטריק כדי להעריך כיצד יגיב עורם של המטופלים לסוגים שונים של טיפולים אסתטיים ומרכיבים קוסמטיים.  

אילו סוגי עור קיימים ומה מאפיין כל אחד מהם?


סולם פיצפטריק מסווג את העור לשש קטגוריות על פי הגוון והתגובה שלו לשמש. קטגוריות אלה נעות מ-1 (בהיר מאוד) עד 6 (כהה מאוד).

סוג עור 1:
גוון העור הבסיסי:
עור לבן חיוור או לבן ומנומש.
תגובת העור לחשיפה לשמש: נכווה תמיד בשמש ומפתח אדמומיות, צריבה, שלפוחיות וקילוף, נוטה לנמשים לאחר חשיפה לשמש ולעולם אינו משתזף.
נתונים גנטיים: שיער בלונדיני או ג'ינג'י ועיניים תכולות או ירוקות, עור דק ועדין, ולעתים קרובות רגיש.

סוג עור 2:
גוון העור הבסיסי:
עור בהיר
תגובת העור לחשיפה לשמש: נשרף לעתים קרובות בחשיפה לשמש, נוטה לנמשים וכמעט לעולם אינו משתזף.
נתונים גנטיים: לרוב שיער ועיניים בהירות.

סוג עור 3:
גוון העור הבסיסי: עור בהיר יחסית, אך בעל גוון זהוב.
תגובת העור לחשיפה לשמש: נשרף ונוטה לנמשים לעתים אך משתזף בקלות יחסית.
נתונים גנטיים: שיער חום ועיניים חומות.

סוג עור 4:
גוון העור הבסיסי:
עור בעל גוון בז' זית, שזוף מעט.
תגובת העור לחשיפה לשמש: כמעט לעולם לא נשרף ולא נוטה לנמשים, משתזף בקלות.  
נתונים גנטיים: שיער כהה ועיניים כהות.

סוג עור 5:

גוון העור הבסיסי:
עור שחום בהיר עד שחום כהה
תגובת העור לחשיפה לשמש: נכווה לעתים רחוקות בלבד, משתזף בקלות ומתכהה.  
נתונים גנטיים: שיער ועיניים בגוון חום כהה.

סוג עור 6:

גוון העור הבסיסי:
עור חום כהה או שחור
תגובת העור לחשיפה לשמש: לעולם לא נשרף, משתזף מאוד.  
נתונים גנטיים: עיניים ושיער בגוון חום כהה עד שחור.

 

מהי החשיבות של סולם הפיצפטריק בתחום הקוסמטיקה המקצועית?


לסיווג העור על פי מדד פיצפטריק יש חשיבות קלינית וטיפולית רבה. הוא מאפשר לאבחון העור כדי לצפות את התגובה שלו לחומרים ורכיבים קוסמטיים שונים, כמו גם לטיפולים אסתטיים, והשימוש בו מאפשר להשיג יעילות גבוהה בטיפול תוך צמצום למינימום של סיכונים ותופעות בלתי רצויות.

כיצד מעריכה הקוסמטיקאית את גוון העור?

 

אבחון העור בהתאם לסולם פיצפטריק נעשה תוך התייחסות לשלושה גורמים: הגוון הגנטי הבסיסי,  תגובת העור לחשיפה לשמש והרגלי החשיפה לשמש. הטבלה הבאה תעזור לך להבין את האופן שבו מעריכה הקוסמטיקאית את גוון העור שלך:


התוצאה מתקבלת משקלול הנתונים בשאלות אלה על פי הניקוד באופן הבא:

סוג 1 – 0-7 נקודות

סוג 2 – 2-8 נקודות

סוג 3 – 14-21 נקודות

סוג 4 – 22-27 נקודות

סוג 5 – 28-34 נקודות

סוג 6 – 35 או יותר נקודות

 

כיצד יכולה הקוסמטיקאית לשלב את סולם הפיצפטריק בשגרת הטיפולים במכון הקוסמטי?

 

לאחר אבחון העור בהתאם לסולם פיצפטריק, הקוסמטיקאית יכולה לקבל החלטות לגבי טיפולים שונים, כגון טיפולי פילינג, הבהרה, טיפול ברטינואידים וטיפולי אקנה. הנה כמה דוגמאות מרכזיות:

 

פילינג כימי

 

אם העור שלך בהיר או בהיר מאוד (גוון 1-3), הסיכון שלך לפתח סיבוכים כמו היפר פיגמנטציה או היפו-פיגמנטציה בעקבות טיפולי פילינג בינוני עד עמוק הינו נמוך. לעומת זאת, אם העור שלך כהה יותר (גוון 4-6), הסיכון לפיגמנטציה/היפו-פיגמנטציה כתוצאה מהגירוי שגורם הפילינג גובר, ולכן יש צורך לנקוט באמצעי זהירות כדי למנוע זאת. לדוגמה, על ידי טיפול בסדרת דרמה לייט שמדכאת את ייצור המלנין, לפני הביצוע של פילינג בינוני במכון (פילינגים עמוקים אינם מבוצעים במכון הקוסמטי, אלא רק על ידי רופאי עור), ניתן לצמצם משמעותית את הסיכון להתפתחות כתמי עור. סדרה זו מבוססת על חומצה קוג'ית וחומצה אזלאית, שפועלות לעיכוב ייצורו של המלנין על ידי עיכוב האנזים טירוזינאז, בשילוב עם נוגדי חמצון כגון ויטמיני C ו-E, רכיבים בעלי פעילות נוגדת דלקת, וחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות המאפשרות להגיע לתוצאות מרשימות בטיפול בנזקי שמש ובחידוש העור.

 

שימוש בחומצות וברטינואידים בטיפול הביתי

 

בשונה מתכשירי המדף, התכשירים הקוסמטיים המקצועיים המיועדים לשימוש הביתי יכולים להכיל ריכוזים גבוהים של רכיבים פעילים כגון : חומצות ורטינואידים. אם העור שלך הוא בעל גוון כהה יחסית (4-6), טיפול בתכשיר המכיל ריכוז גבוה של רטינול לדוגמה עלול להוביל לכתמי עור או להתכהות/האפרה של העור. לכן, במצב זה, הקוסמטיקאית תמליץ לך ככל הנראה על תכשירים המכילים ריכוזים בטוחים של חומרים אלה. למשל, דיילי מיקרופילינג מסדרת הפילינגים הביתית. פילינג ייחודי זה, המכיל מיקרו-גרגרים עדינים, מיועד לשימוש יומיומי ומתאים למגוון סוגי עור, כולל עור רגיש ועור הנוטה לפיגמנטציה. הוא מבוסס על פורמולה הכוללת חומצה סליצילית, אנזימים וויטמיני B3 ו-C, ובכך יוצר למעשה פעילות משולבת – מכנית, אנזימטית וכימית. פעילות עדינה זו מאפשרת הסרה של תאי עור מתים, מעודד התחדשות והבהרה של העור ומעניקה לו מרקם חלק, אחיד וקורן.

 

טיפולי אקנה

 

אם העור שלך כהה, הוא גם עלול להיות בעל נטייה להיפר פיגמנטציה פוסט-דלקתית וכן לצלקות קלואידיות, המופיעות בעקבות פציעה של העור, ולעתים קרובות לאחר פצעי אקנה. במקרה כזה, חשוב להכין היטב את העור לטיפולים הכרוכים בגירויו, כמו ניקוז קומדונים, ולטפל בעור באופן שיאפשר ניקוז תקין ויצמצם את כמות הקומדונים כדי להקטין את הצורך בטיפול ממושך ואינטנסיבי, ולא פחות חשוב – יצמצם את עוצמת הדלקת בעור. זיכרי, מניעה היא הטיפול הטוב ביותר – חשוב לטפל בבעיית האקנה בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי למנוע את החמרת הדלקת והתפתחות ציסטות, נודולות ונגעים מוגלתיים, שעלולים להוביל להצטלקויות. סדרת אקנוקס פלוס, המיועדת לטיפול באקנה פעיל ולצמצום עוצמת הדלקת, היא סדרה מקצועית מתקדמת, שמבוססת על רכיבים נוגדי דלקת, כמו חומצה סליצילית וחומצה שיקימית, חומרים הפועלים להפחתת הפעילות החיידקית כמו פרוביוטיקה, חומרים מאזנים כמו תמצית Rosebay, וכן חומרים הפועלים לחידוש העור כמו אבץ.

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור?

 

  • סולם פיצפטריק הוא שיטה המשמשת לסיווג גוון העור בהתאם לסיכון שלו להישרף או להשתזף בחשיפה לקרינה האולטרה סגולה (UV).
  • הסולם מסווג את העור לשש קטגוריות על פי הגוון והתגובה שלו לשמש. קטגוריות אלה נעות מ-1 (בהיר מאוד) עד 6 (כהה מאוד).
  • אבחון העור בהתאם לסולם פיצפטריק נעשה תוך התייחסות לשלושה גורמים: הגוון הגנטי הבסיסי, תגובת העור לחשיפה לשמש והרגלי החשיפה לשמש.
  • לסיווג העור על פי סולם זה יש חשיבות קלינית וטיפולית רבה. לאחר האבחון, הקוסמטיקאית יכולה לקבל החלטות לגבי טיפולים שונים, כגון טיפולי פילינג, טיפול ברטינואידים וטיפולי אקנה, לצפות טוב יותר את תגובת העור לטיפול, ולהשיג יעילות גבוהה תוך צמצום למינימום של סיכונים ותופעות בלתי רצויות.