מהם שלושת הגורמים המרכזיים להזדקנות העור?

פורסם ב: 01/08/2022

חשיפה לשמש, גנטיקה ושינויים הורמונליים

 

עורנו מושפע ממגוון גורמים ותהליכים, אשר קובעים במידה רבה את המהירות שבה הוא מתבגר. מהם שלושת הגורמים המרכזיים? 

עור הפנים שלנו מושפע מתהליכים המתקיימים בסביבה החיצונית וגם בתוך גופנו, אשר קובעים את המידה שבה נשמר מראהו הצעיר, ואת המהירות שבה הוא מזדקן.
שלושת הגורמים העיקריים שעלולים להאיץ את תהליך ההזדקנות הם חשיפה לשמש, גנטיקה ושינויים הורמונליים.

כיצד בדיוק משפיעים גורמים אלה ואילו טיפולים יכולים לעכב את ההזדקנות העור? המשיכו לקרוא:


חשיפה לשמש

הקרינה האולטרה-סגולה של השמש  (UV) נחשבת כיום לגורם המרכזי להאצת הזדקנות העור.

הביטוי החיצוני של תהליך זה, המכונה פוטו-אייג'ינג, הוא הופעה הולכת וגוברת של קמטים, כתמים, נמשים ונזקי עור, ומראה עייף ונפול. הגורם המרכזי המעורב בתהליך הפוטו-אייג'ינג הוא הרדיקלים החופשיים המצויים בקרינת השמש, אשר פוגעים בדנ"א של תאי העור וגורמים לתהליכי דלקת, לדיכוי מערכת החיסון ולשינויים בתאים.

שינויים אלו חלים בכל שכבות העור – החל משכבת האפידרמיס (השכבה החיצונית של העור), וכלה בשכבת הדרמיס העמוקה, שם נוצר הרס מתמשך של סיבי הקולגן והאלסטין.

נוסף על תהליכים אלו גורמת החשיפה לקרינת השמש לשינויים במולקולות המלנין - פיגמנט העור.
כתוצאה מהמבנה הייחודי שלהן, מולקולות המלנין יכולות לבלוע קרינה באורכי גל קצרים, כמו הקרינה העל-סגולה של השמש, וכך להגן על תאי העור ועל רקמת העור מפניה.


האנזים האחראי ליצירת המלנין הוא טירוזינאז. כשאנו נחשפים לשמש, הטירוזינאז מאיץ את ייצור המלנין כדי להגן על העור, וכתוצאה מכך העור מתכהה. ואולם, כאשר פיזור חלקיקי הפיגמנט איננו אחיד, מצטברים חלקיקי הצבע באזור מסוים, וכך נוצרים כתמי פיגמנטציה בעור.

ככל שהחשיפה לשמש מתמשכת ומצטברת, כך מתרבים הכתמים ואזורי הפיגמנטציה נעשים חמורים ובולטים יותר.

  • לכתבה על נזקי השמש על עור הפנים לחצי כאן.

 

 

שינויים הורמונליים וביוכימיים

גורם נוסף שממלא תפקיד מרכזי בהזדקנות העור הוא השינויים ההורמונליים והביוכימיים שעורנו עובר עם הגיל.

 

אחד השינויים החשובים הוא הירידה ההדרגתית שחלה בייצור ובהפרשה של הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון בגיל המעבר. כתוצאה מכך, יורדת כמות השומן התת-עורי, ובמקביל פוחתת גם יכולת שימור המים בעור, וקצב התחלופה והייצור של תאי העור יורד אף הוא. כך למשל, חלה ירידה במספרם של התאים הפיברובלסטים, יצרני הקולגן והאלסטין, וכתוצאה מכך, פוחת משמעותית הייצור של שני חלבוני העור החשובים האלה.

 גם הייצור של רכיבים נוספים בעור האחראים על מראהו המתוח והבריא יורד ככל שהעור מתבגר. למשל, החומצה ההיאלורונית. במקביל חלה ירידה בקצב תחלופת התאים בעור, והשלד התומך במרכיבים הבין תאיים של העור מתחיל להתדלדל. כל התהליכים הללו גם יחד מגבירים את הנטייה להופעת קמטים ולצניחה והתדלדלות של העור.

 

גנטיקה

לצד קרינת השמש והתהליכים ההורמונליים והביוכימיים, הגנטיקה ממלאת אף היא תפקיד מרכזי ביותר בקצב הזדקנות העור. לדוגמה, הגנטיקה שלנו היא זו שקובעת את מידת היעילות שבה יתוקנו נזקים שנגרמו לדנ"א שלנו, ואת מידת היעילות של פעילות אנזימים שונים בגופנו כנוגדי החמצון.

 

 

איך ניתן להאט את תהליך הזדקנות העור ולהגן על העור מפני כתמים?

תכשירים מקצועיים מתקדמים מאפשרים כיום לצמצם את נזקי הפוטו-אייג'ינג והגיל, ולמנוע קמטים, כתמי פיגמנטציה ונזקים נוספים.

תכשירים אלו מתבססים על רכיבים וטכנולוגיות המטפלים במנגנונים שאחראים לנזקים על מנת לעכבם, ובו בזמן, רכיבים המעודדים את מנגנוני התיקון והשיקום הטבעיים הקיימים בעור.

 

אם העור שלכם סובל מכתמי פיגמנטציה ו/או יש לכם נטייה גנטית לפיגמנטציה, סדרה אפקטיבית במיוחד שמומלץ לכם להכיר היא סדרת דרמה לייט. סדרה חדשנית זו מיועדת להבהרת העור, והיא פועלת ביעילות רבה להעלמת כתמי פיגמנטציה. יעילותה הרבה נובעת מהשילוב הפעיל של רכיבים פעילים ייחודיים, בהם ארבוטין, חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ניאנצמיד וויטמין C.

רכיבים אלה יוצרים טיפול עוצמתי רב-שלבי שמתמקד בו זמנית במגוון מסלולי מפתח בתהליך יצירת המלנין, מבהיר כתמים ועוזר להגן על העור מפני התפתחות כתמים נוספים:

  1. עיכוב יצירת הטירוזינאז והפחתת האפקטיביות של האנזים בייצור המלנין.
  2. עיכוב תהליכים ביוכימיים נוספים בעור האחראים לייצור המלנין.
  3. פעילות נוגדת חמצון.

כל אחד מהרכיבים הללו פועל לעיכוב פעילות אנזים הטירוזינאז, והשילוב ביניהם מאפשר להשיג תוצאה מהירה ויעילה במיוחד.

 

לטיפול בעור מתבגר המאופיין בקמטים וסימני גיל ולמניעת הזדקנות העור פותחה במיוחד סדרת פרפקט טיים. התכשירים בסדרה ייחודית זו מבוססים על רכיבים חדשניים, בהם חומצות אמינו וליפו-פפטידים, חומצה היאלורונית, פיטו-אסטרוגנים וויטמינים חיוניים. השילוב בין רכיבים אלו וחומרים פעילים נוספים פועל להעלאת נפח השומן התת עורי, לשיפור מוצקותו ולהעלאת רמת הלחות ומניעת התנדפותה, ועל ידי כך, למילוי קמטים עמוקים ולטשטוש קמטי הבעה.

התוצאות ניכרות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך: לצד אפקט מתיחה והחלקת קמטים, ניתן להיווכח כיצד בתוך זמן קצר העור הופך לח, מוצק וגמיש יותר.

 

שלושת הגורמים העיקריים האחראים להזדקנות מואצת של העור הם חשיפה לשמש, גנטיקה ושינויים הורמונליים.

כיום ניתן באמצעות תכשירים מקצועיים מתקדמים לצמצם את הנזקים הנגרמים על ידי גורמים אלו ולאפשר עיכוב של תהליך הזדקנות העור ומניעת קמטים, כתמי פיגמנטציה ונזקים נוספים.

תכשירים אלו מתבססים על רכיבים וטכנולוגיות המטפלים במנגנונים שאחראים לנזקים על מנת לעכבם, ובו בזמן, רכיבים המעודדים את מנגנוני התיקון והשיקום הטבעיים הקיימים בעור.

שילוב בין טיפול מקצועי במכון הקוסמטי, לבין התמדה בשגרת טיפול יומית תוביל לתוצאות יעילות במיוחד ולמראה עור צעיר, מוצק וגמיש יותר לאורך שנים.

 

 

לכתבות נוספות לחצי כאן

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן