איך משקמים את העור?

שיקום העור

 

גם הניתוחים, ההזרקות וחומרי המילוי המשוכללים והאיכותיים ביותר לא יכולים להחליף את הטיפולים הקוסמטיים לשיקום העור, שהם הפתרון היחיד שיכול להחזיר לעור שלך את החיות, המראה הצעיר והרעננות. למה חשוב לשקם את העור, מה ההבדל בין שיקום עור בוגר לעור צעיר, ואיך בדיוק עושים את זה?

 

גם הניתוחים האסתטיים המתקדמים ביותר, ההזרקות וחומרי המילוי האיכותיים ביותר, לא יגרמו לעור שלך להיראות צעיר, רענן ובוהק אם הוא עייף וחסר חיות. עד לפני כמה עשורים, הרעיון של שיקום העור לא היה אפשרי. ואולם, כיום, טיפולים מתקדמים מאפשרים להשיג תוצאות מרשימות בטיפול, בין אם מדובר בשיקום מנזקי גיל, או מנזקי שמש וסביבה שהעור חשוף אליהם.
למה חשוב לשקם את העור, מה ההבדל בין שיקום עור בוגר לעור צעיר, ואיך בדיוק עושים את זה?

 

אז למה באמת חשוב לשקם את עור הפנים?


הסיבה המרכזית היא שהעור שלנו הוא למעשה החיץ שמגן על הגוף. הוא מונע חדירה של גורמים מזיקים לתוך הגוף ואבדן נוזלים ולחות ממנו החוצה. ליכולת של העור לתפקד באופן מוצלח כל כך להגנה על הגוף אחראי המחסום האפידרמלי, שנמצא בחלק החיצוני של שכבת האפידרמיס – השכבה העליונה ביותר של העור.

פגיעה בתפקודו של המחסום האפידרמלי מהווה איפה גורם מכריע בהזדקנות העור, שכן היא פוגעת ביכולתו לשמר לחות ובייצור התקין של רכיבים חיוניים לשמירה על העור. בנוסף, נזק למחסום האפידרמלי מהווה את אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות דלקות כרוניות ומחלות עור, שבתורן מאיצות אף הן את הזדקנות העור.

באופן טבעי פועלים בעור שלנו מנגנוני שיקום עצמיים לתיקון הנזקים שהתרחשו בתאים. ואולם, עם השנים, כשהעור מזדקן, פוחת כושרם של מנגנונים אלה. גם החשיפה המתמשכת לשמש ולגורמים סביבתיים מזיקים, כגון זיהום אוויר ועישון, כמו גם מצבים קיצוניים, כגון טראומות לעור, פציעות, ניתוחים וכוויות, פוגעים בפעילותו ומחלישים את יכולתו לפעול, כך שהוא זקוק לעזרה חיצונית שתחדש ותשפר את פעילותו, ותסייע לו להשתקם.

 

מה ההבדל בין שיקום עור צעיר לבוגר?


ההבדל בשיקום עור הפנים צעיר לבוגר נעוץ בעיקר בגורמים המובילים לפגיעה בעור ובמחסום האפידרמלי. בעור צעיר, הגורם העיקרי הוא חשיפה לגורמים סביבתיים, ובעיקר לקרינת ה-UV המזיקה של השמש. הנזק שמחוללים הרדיקלים החופשיים גורם להרס התאים והרקמות, להתפרקות מואצת של סיבי הקולגן והאלסטין ולפגיעה מתמשכת בכל שכבות העור. עישון וזיהום אוויר מגבירים אף הם את ייצור הרדיקלים החופשיים, ובמקביל, גורמים לירידה באספקת החמצן בעור, לפגיעה בייצור של רכיבים חיוניים בעור, ולהיווצרות חומרים רעילים ברקמות, הגורמים לעור הפנים להיראות אפרפר וחסר חיות. גורמים נוספים שיכולים להשפיע לרעה על העור בגיל צעיר הם מחסור בשעות שינה, מתח וסטרס מצטברים, עישון וחשיפה לזיהום אוויר, ותזונה לא בריאה.

לעומת זאת, בעור בוגר, הגורמים מורכבים יותר, כאשר על הנזק הסביבתי המצטבר נוספים גם תהליכים הקשורים לגיל. התהליך המרכזי שמוביל לפגיעה הוא הירידה בכושר חלוקת התאים ובקצב התחלופה שלהם, כתוצאה מהירידה ההדרגתית בייצור ובהפרשה של הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון. שינויים אלה בולטים במיוחד בגיל המעבר, כשהם מובילים לירידה הדרגתית בייצור סיבי הקולגן והאלסטין המעניקים לעור חוזק וגמישות, ורכיבים חשובים נוספים, כמו השומנים וגורמי הלחות הטבעיים היוצרים את המחסום האפידרמלי.  

 

כיצד ניתן לשקם את העור ולסייע למנגנוני השיקום העצמיים שלו להחזיר לעור את תפקודו ואת המראה הצעיר שלו?

 

  • ספקו לעור רכיבים משקמים – בראש ובראשונה חשוב לספק לעור רכיבים משקמים, שיעזרו להמריץ את תהליכי השיקום והריפוי הטבעיים שלו, וכך, להפוך אותו לחיוני וקורן. כיום, ישנם טיפולים מתקדמים שפותחו במיוחד למטרה זו. דוגמה לכך היא סדרת ביו ריפאר, שפותחה במיוחד לצורך שיקום העור מפגעי השמש, הסביבה והגיל. הסדרה פועלת לשיקום טבעי של העור על ידי המרצת תהליך הריפוי הטבעי של תאי עור פגועים וזירוז התחדשות התאים. תכשירי הסדרה מבוססים על קולגן, אלסטין, ויטמין E וקומפלקס אנזימים ייחודי, המופק מצמחים ודומה למבנה הדנ"א האנושי. כאשר הוא חודר לעומק העור, מפעיל קומפלקס זה את התאים הפגועים, ממריץ את תהליך התחדשות תאי העור ואף מבהיר כתמים ומסייע בהעלמת כתמי שמש. התכשיר האוניברסלי והפעיל ביותר בסדרה הוא הג'ל המשקם – ג'ל מיוחד לשיקום התא. תכשיר זה מבצע פעולת מתיחה, והוא מומלץ כבסיס לפני מריחת קרם יום או קרם לילה. בעור מגורה ופגוע, הג´ל מפחית כאב, אדמומיות ונפיחות, מסייע באופן ניכר לעידוד תהליכים שיקומיים ומונע היווצרות צלקות וכתמים.
  • הקפידו ללחח את העור – חשוב מאוד לדאוג ללחח את העור לפחות פעמיים ביום בכדי לעזור לשקם את המחסום האפידרמלי. קרם היום בסדרת ביו ריפאר מעלה משמעותית את רמת הלחות בעור, ועל ידי כך מסייע לרענן ולשפר אותו.
  • קבעו תור לטיפול פילינג במכון הקוסמטי – טיפולי הפילינג במכון הקוסמטי עם חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות מאפשרות להגיע לתוצאות מרשימות בשיקום העור, ויעזרו לעורר את מנגנוני השיקום הטבעי שלו, לשפר את גוון העור ומרקמו ולתקן את נזקי השמש. חומצות אלו מאפשרות קילוף והמסה של תאי העור המתים, וכתוצאה מכך העור עובר תהליך התחדשות טבעי, והשכבות שקולפו מתחלפות בתאי עור חדשים. בנוסף, נמצא שחומצות אלו פועלות להגברת ייצור הקולגן והאלסטין בעומק העור, וכן לעידוד ייצורם של מרכיבי עור חשובים נוספים כגון חומצה היאלורונית.
  • הרוו את העור גם מבפנים – התחילו את היום עם שתיית כוס מים, והקפידו לשתות מספיק מים לאורך כל היום, כדי לעזור לעור שלכם להחזיר לעצמו את הלחות והזוהר הטבעיים.
  • הגנו על העור מהשמש – כדי למנוע את נזקי הקרינה הפוגעים במחסום האפידרמלי ובמנגנוני השיקום, חשוב להימנע ככל האפשר מחשיפה מוגזמת לשמש בימים ובשעות חמים, ולמרוח תכשיר הגנה איכותי כאשר יוצאים החוצה.
  • הקפידו לישון מספיק – הזמן המרכזי שבו מתרחשים תהליכי שיקום וחידוש הם במהלך שנת הלילה. לכן חשוב לישון מספיק, ולפחות 7-8 שעות בלילה.

 

ולסיכום, מה כדאי לזכור? 

  • טיפולים מתקדמים מאפשרים להשיג כיום את מה שבעבר לא היה אפשרי – תוצאות מרשימות בשיקום העור מנזקי גיל ומנזקי שמש וסביבה.
  • לשיקום העור יש חשיבות רבה, שכן פגיעה במחסום האפידרמלי, האחראי ליכולת העור לתפקד כחיץ שמגן על הגוף, מהווה גורם מכריע בהזדקנות העור והתפתחות דלקות כרוניות ומחלות עור.
  • ההבדל בשיקום עור הפנים בין שיקום עור צעיר לבוגר נעוץ בעיקר בגורמים המובילים לפגיעה בעור ובמחסום האפידרמלי. בעור צעיר, הגורם העיקרי הוא חשיפה לגורמים סביבתיים, ובעיקר לקרינת ה-UV המזיקה של השמש. לעומת זאת, בעור בוגר, הגורמים מורכבים יותר, כאשר על הנזק הסביבתי המצטבר נוספים גם תהליכים הקשורים לגיל.
  • כדי לשקם את העור ולסייע למנגנוני השיקום העצמיים שלו לפעול, חשוב לספק לעור רכיבים משקמים; להקפיד ללחח את העור; להקפיד על טיפולים במכון הקוסמטי, ובעיקר על טיפולי פילינג שמאפשרים לעורר את מנגנוני השיקום הטבעיים של העור ולהגיע לתוצאות מרשימות בשיקום העור; לשתות מספיק מים כדי להרוות את העור גם מבפנים, לישון מספיק ולהגן על העור מהשמש.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן