כך תטפלי נכון בעור רגיש

פורסם ב: 01/01/2023

טיפול בעור רגיש – מה מומלץ ומה לא כדאי לעשות


עור רגיש הוא בעיה שכיחה שממנה סובלים במידה כזו או אחרת למעלה ממחצית מהאנשים. איך מזהים עור רגיש, כיצד ניתן להקל על התסמינים והרגישות ולהרגיע את הגירוי, באילו תכשירים מומלץ להשתמש ומה לא מומלץ לעשות? כל הטיפים במדריך שלפניכם:

העור שלכם רגיש? אתם ממש לא לבד. רגישות בעור היא אחת מתופעות העור השכיחות ביותר. למעשה, יותר ממחצית מהאוכלוסייה – למעלה מ-60% מהנשים וכ-50% מהגברים, מדווחים על רגישות עורית במידה כלשהי.

מה גורם לרגישות?

הגורמים לרגישות רבים, בהם גורמים גנטיים וסביבתיים. עור רגיש יכול להיות תולדה של מצב מולד, אך לעתים, הרגישות מתפתחת בהדרגה במהלך החיים, או אף מופיעה במפתיע. אצל חלק מהאנשים הסובלים מהבעיה, תאי העצב המצויים מתחת לפני העור רגישים יותר. סיבה שכיחה אחרת היא פגיעה במחסום ההגנה של העור. זאת, כתוצאה מחשיפה לגורמים סביבתיים שונים, כמו טמפרטורות קיצוניות – חום, ומאידך גם קור ורוחות, קרינה אולטרה-סגולה, זיהום אוויר, כימיקלים וגם תרופות שונות.
בנוסף גם מצבים נפשיים כמו מתח וסטרס עלולים להגביר את הרגישות בעור הנוטה לכך.

איך מזהים עור רגיש?

רגישות בעור יכולה להתבטא במגוון תסמינים, בהם עור אדמומי, גרד, תחושת צריבה או עקצוץ, אי-נוחות, קילוף, קשקשת, ולעתים אף פצעונים.


טיפים להקלה על התסמינים והרגישות
ולשמירה על העור הרגיש

 • נסו לבדוק מה הגורם שהוביל לגירוי – האם השתמשתן בתכשיר קוסמטי חדש, בחומר ניקוי או אולי נטלתם תרופה חדשה? אם כן, תוך כמה זמן מהרגע שהתחלתן להשתמש בתכשיר התפתחה התגובה? אם יש לכם חשד בתכשיר מסוים, מומלץ להפסיק באופן מידי את השימוש בו.

 • פנו לייעוץ מקצועי אצל קוסמטיקאית מוסמכת – בחירה לא נכונה של תכשירי קוסמטיקה עלולה להוביל לגירוי בעור ולהופעת אדמומיות ורגישות. כדי למנוע מצבים כאלה, חשוב לפנות לייעוץ מקצועי אצל קוסמטיקאית מוסמכת, שתאבחן את עור הפנים שלכן ותוכל להתאים לכן באופן אינדיבידואלי את התכשירים לעור הפנים על פי מצבו ובהתאם לבעיות הספציפיות.

 • השתמשו בתכשירים ייעודיים להרגעה ולשיקום העור – כאלו המבוססים על רכיבים שיעזרו להרגיע את העור ולהקל על התסמינים, להפחית דלקת ולשקם את מרקם העור. סדרת הטיפוח המומלצת במיוחד לעור רגיש היא סדרת קאלם דרם – סדרה טיפולית יעילה הפועלת להרגעת העור, להקלה על תחושת גרד, להפחתת הדלקת, לשיקום העור ולהעלאת רמת הלחות. הסדרה מיועדת לעור רגיש, קופרוזי ואדמומי, וגם למקלה על תסמיני מחלות עור דלקתיות כגון: רוזציאה, סבוריאה, אסתמה של העור ופסוריאזיס.

  תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקמו, כגון סרמידים, אומגה 6 ואלוורה, רכיבים מרגיעים, כמו הממליס, ורכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים. כמו כן, הסדרה מכילה רכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור, כמו אנזימים וקומפלקס פפטיד-נחושת.

 • נקו את עור הפנים בעזרת תכשיר ניקוי עדין המותאם לעור רגיש – נסו את הפדים הייעודים לניקוי ולהרגעת העור, המיועדים במיוחד לבעלי עור רגיש ולאנשים הסובלים ממחלות עור. הפדים מכילים אזולן המופק מצמח הקמומיל, בעל תכונות נוגדות חמצון והרגעה ואלנטואין, המגן על העור מפני נזקים סביבתיים, מעניק לחות ומסייע בתהליכי שיקום העור. הניקוי העדין פועל להרגעת העור, להעלאת רמת הלחות ולהשגת עור קורן, רגוע ובריא.

 • הקפידו ללחח את העור – יובש עלול להגביר את הרגישות של העור ואף לגרום לנטייה מוגברת לגירויים. לכן, במיוחד בתנאי יובש חשוב להקפיד להשתמש בתכשירים שיעניקו לעור לחות מקסימלית. לאחר ניקוי הפנים בבוקר ובערב, השתמשו בתחליב מסדרת קאלם דרם. תחליב לחותי זה מבוסס על תמציות צמחים, בהם ברוקולי, הממליס וקמומיל, ועל קומפלקס שמני חוחובה, זרעי ענבים, שקדים וקוקואי. הוא מעודד את פעילות מנגנון הריפוי הטבעי של העור, מרגיע ומונע תחושת יובש בעור.

 • גם עור רגיש זקוק לחידוש – הרכיבים הפעילים לחידוש העור, ובראשם רטינול, עלולים לגרות את העור ולגרום לצריבה, אי נעימות ותהליך דלקתי. לכן, בשנה האחרונה השקנו את הקרם המחדש מסדרת קאלם דרם המבוסס על המרכיב בקוצ'יאול במאפשר לחדש באופן בטוח גם עור רגיש. מרכיב חדשני זה מופק ממקור צמחי ומהווה תחליף מושלם לרטינול המעודד את ייצור הקולגן ופועל ביעילות רבה לחידוש העור, להפחתת קמטים וקמטוטים, להבהרת פיגמנטציה וכתמים, ולשיפור גמישות העור ומוצקותו.

ממה כדאי להימנע?

הנה כמה מהגורמים שעלולים לגרות את העור הרגיש ומומלץ להימנע מהם:

 • שימוש בתכשירים קוסמטיים המכילים רכיבים הידועים כמעוררי רגישות – כגון פרבנים, בשמים ורכיבים שהם תוצרי תעשיית הנפט, שנמצאו כקשורים לרגישויות וגירויים בעור.
 • שימוש בחומרי ניקוי מגרים – תעשיית חומרי הניקוי עושה שימוש רב בדטרגנטים המבוססים על תוצרי נפט. אם העור שלכם רגיש, הקפידו להשתמש אך ורק בחומרי ניקוי נטולי תוצרי נפט.
 • חשיפה לשמש ולטמפרטורות גבוהות – חשיפה לשמש עלולה להוביל אצל אנשים בעלי עור רגיש לפריחה אדומה המלווה בתחושת גרד.
 • חשיפה לרוחות וליובש קיצוני – גם מזג אוויר יבש ורוחות יכול לעורר גירוי ורגישות בעור. לכן, בימים כאלה השתדלו להגן על העור שלכם וללחח אותו ככל האפשר.

רגישות בעור היא אחת מתופעות העור השכיחות ביותר. הגורמים לבעיה רבים, כולל גורמים גנטיים וסביבתיים. הרגישות יכולה להתבטא במגוון רחב של תסמינים, החל מאדמומיות, גרד ותחושות צריבה, וכלה בקילוף, קשקשת, ולעתים אף פצעונים.

אם מדובר במצב חדש, כדאי לבדוק מה גרם לגירוי. חשוב לפנות לייעוץ מקצועי אצל קוסמטיקאית מוסמכת, שכן גם בחירה לא נכונה של תכשירי קוסמטיקה עלולה לגרום לגירוי ולרגישות. במקביל, יש להימנע משימוש בתכשירים המבוססים על רכיבים שידועים כמעוררי רגישות, כמו גם מחומרי ניקוי המכילים כימיקלים מגרים, ומחשיפה של העור הרגיש לשמש ולטמפרטורות גבוהות, לרוחות וליובש קיצוני.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן