איך נפטרים מהקמטים מתחת לעיניים ולצידיהן?

פורסם ב: 01/05/2023

לראות תוצאות בעיניים

איך נפטרים מהקמטים מתחת לעיניים ולצידיהן? האם יש דרך להעלים את העיגולים השחורים ואת הנפיחות? סימני הגיל המסגירים שמאפיינים את האזור העדין של מתאר העין מתחילים להופיע לעתים כבר באמצע שנות העשרים לחיים, ועם הזמן הופכים לבולטים יותר, וגורמים לך להיראות עייפה יותר. אבל מתברר שבהחלט יש מה לעשות כדי להעלים ולטשטש אותם, ואף לעכב את הופעתם. הנה עשרה טיפים שיעזרו לך לראות תוצאות בעיניים

 

זה מתחיל בקמטוטים עדינים, לרוב כמעט לא מורגשים, שמופיעים מתחת לעיניים ולצידיהן, לעתים כבר באמצע שנות העשרים לחיים. בתחילה הם מופיעים רק כשאת מחייכת או כועסת, אך עם הזמן הם הופכים לקמטים של ממש, עמוקים ובולטים יותר, ומצטרפים אליהם עיגולים שחורים, נפיחות ו"שקיות", שגורמים לך להיראות מבוגרת ועייפה יותר.

העיניים הן החלק הדומיננטי ביותר בפנים שלנו. הן המראה של הנפש, מעידות על האופי שלנו ומביעות את הרגשות. כאשר העור באזור העיניים מטופל ומוזן היטב, הפנים נראות חיוניות וזוהרות. אלא שאזור זה הוא גם הראשון להסגיר את סימני הגיל השונים. הסיבה לכך נעוצה במאפיינים הייחודיים של העור באזור העיניים, המבדילים אותו מהעור ביתר אזורי הפנים. מה גורם לקמטים, לעיגולים השחורים ולשקיות מתחת לעיניים, איך אפשר לטשטש את סימני הגיל ואת הכהויות, וכיצד ניתן למנוע אותם?

 

מה גורם להופעת הקמטים והקמטוטים מסביב לעיניים?

העור באזור מתאר העין הינו עדין ודק מיתר אזורי הפנים. למעשה עובי העור באזור זה מגיע בממוצע לכרבע מהעובי באזורים אחרים. בעוד שעובי העור בדרך כלל עומד על כ-2 מילימטרים בממוצע, הרי שעוביו של העור מסביב לעיניים הוא כ-0.5 מילימטר בלבד. כתוצאה מכך, הוא רגיש ופגיע יותר להשפעתם המצטברת של נזקים סביבתיים, בהם קרינת השמש, רוחות, קור, מזגנים ועוד. נוסף על כך, בשונה מאזורים אחרים, באזור מתאר העין אין בלוטות חלב, ולכן הוא חסר שומן ונוטה יותר ליובש. גם שכבת השומן התת- עורי באזור זה דקה מאוד, ומנגד, נימי הדם בו צפופים מאוד, דבר שהופך אותו מועד יותר לנפיחות. כתוצאה מכך נוצרים קמטים וקמטוטים, עיגולים שחורים, שקיות ונפיחויות, וכן שקעים מתחת לעיניים.

עם הגיל מתרחשת גם ספיגה הדרגתית של השומן התת-עורי, שמתבטאת במיוחד באזור מתאר העין וגם היא מגבירה את הנטייה לקמטים. אצל חלק מהאנשים, השקעים יוצרים גם אשליה של כהות מתחת לעיניים, כאשר הכהות היא למעשה הצל של העפעף התחתון.

 

נוסף על התהליכים הטבעיים, ישנם כמה גורמים התורמים להופעה מוקדמת של קמטים וקמטוטים מסביב לעיניים:

 • תנועת מימיקה – אזור מתאר העין מאופיין בתנועתיות רבה, שכן אנו נוטים לבצע בעזרת העיניים הרבה מאוד פעולות מימיקה, פעולות אלה גורמות לכיווץ שריר
  ה- orbicularis oculi - שריר העין החוגי הסובב את העין, ומהוות את הגורם העיקרי לקמטים ולקמטוטים שבצידי העיניים ("רגלי העורב") ובין הגבות.
 • חשיפה מרובה לשמש – זהו הגורם העיקרי להופעת קמטים בעור הדק והעדין באזור הזה. הנזק הנגרם מקרני השמש מתווך על ידי הופעת רדיקלים חופשיים בעור. מולקולות פעילות אלו הינן בעלות השפעה הרסנית על תאי העור ועל רקמת החיבור.
 • בעיות ראייה – כדי להתגבר על בעיות של קוצר או רוחק ראייה, אנו נוטים למצמץ ולכווץ את העיניים, וכתוצאה מכך מאיצים את הופעת הקמטים שבצידי העין.
 • טיפול לא נכון – כשהעור באזור מתאר העין יבש ואינו מוזן היטב, האלסטיות שלו נפגעת, ולכן השפעתן של פעולות המימיקה גוברת, ועם השנים היא מצטברת ומשווה לעינינו מראה עייף, נפול ומקומט.
 • מחלות שונות – כגון מחלות כליה, יתר לחץ דם ומחלות שונות הפוגעות בניקוז הלימפטי עלולות לגרום להופעה מוקדמת של סימני הגיל באזור הרגיש של מתאר העין, כולל קמטים מתחת לעיניים, ובמיוחד נפיחות ושקיות.
 • עישון – נמצא במחקרים שאנשים מעשנים נוטים יותר להופעה מוקדמת של "רגלי עורב", שכן העישון מגביר את פעילות הרדיקלים החופשיים, ובנוסף, גורם למצמוץ מוגבר בשל הגירוי שנגרם לעיניים מעשן הסיגריות.
 • צריכה מוגזמת של אלכוהול – המכבידה על הכליות, שתפקידן לסנן את הנוזלים בגוף, וכתוצאה מכך גורמת לפגיעה חמצונית בעור, שמתבטאת במיוחד באזור העדין מסביב לעיניים, ומובילה להופעה מוקדמת של קמטים, קמטוטים ונפיחות מתחת לעיניים.
 • צריכת מלח מוגברת – הגורמת אף היא לבצקת ולאגירת נוזלים.
 • אנמיה וחוסר בוויטמינים – נמצא במחקרים כי חוסר בברזל הינו גורם מרכזי להופעת כהויות באזור מתאר העין. בנוסף, אנמיה וחוסר בוויטמינים גורמים לחיוורון, המבליט את הנימים מתחת לעור.
 • חוסר שינה – עייפות וחוסר שינה פוגעים בזרימת הדם, דבר המוביל לריכוז גבוה יותר של הדם בנימים שמסביב לעיניים.

 

איך אפשר לטשטש את הקמטים מסביב לעיניים והאם יש דרך למנוע את הקמטים, העיגולים השחורים והשקיות?

האזור הדק והעדין של מתאר העין דורש טיפול מיוחד, השונה משגרת הטיפוח הרגילה. כדי למנוע הופעה מוקדמת של הקמטים וסימני הגיל, חשוב בראש ובראשונה להשתמש בתכשירים ייעודיים לאזור העיניים. בשנים האחרונות פותחו תכשירים ייעודיים המתאימים במיוחד לאזור זה, ומבוססים על רכיבים הפועלים לצמצום הקמטים והקמטוטים ולהחלקתם, ובמקביל, לשיפור הניקוז הלימפטי, להעלאת רמת הלחות ולהפחתת נפיחות ושקיות מתחת לעיניים.

 

הנה כמה טיפים שיעזרו לך להשיג מראה צעיר ומואר יותר באזור מתאר העין:

 1. הקפידי על טיפול נכון ועל שגרת טיפול יומיומית – לא משנה בת כמה את או מהו סוג או מצב העור שלך, חשוב מאוד לכלול קרם עיניים בשגרת הטיפוח שלך. אם כבר הופיעו קמטים מתחת לעיניים שלך, נסי את קרם העיניים האינטנסיבי מסדרת סי דה סקסס, המבוסס על ויטמין C, חמאת שיאה, תמצית תפוח, פפטידים וחומצה היאלורונית. הקרם המזין פועל לטשטוש קמטי ההבעה ומעניק בוסט של לחות לאזור מתאר העין.
 2. כדי לראות תוצאות מהירות במיוחד, בקשי מהקוסמטיקאית סרום עיניים שמכיל ריכוז גבוה של ויטמין C וחומצה היאלורונית – ויטמין C הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר לטיפול בקמטים, שכן נוגד חמצון עוצמתי זה נלחם ברדיקלים החופשיים ומגביר את ייצור הקולגן. החומצה ההיאלורונית היא מרכיב טבעי בעור, שהמולקולות שלו קושרות אליהן כמויות גדולות של מים, וכך מעניקות לעור נפח, רכות וגמישות. בנוסף, גם היא מעודדת את ייצור הקולגן והאלסטין בעור, וכך עוזרת למנוע קמטים ולטפל בהם. סרום העיניים מסדרת סי דה סקסס, מכיל ריכוז גבוה במיוחד של ויטמין C וחומצה היאלורונית, ובנוסף גם צמחים מרגיעים, מבהירים ומשקמים, בהם הממליס, ארניקה, ג'יקנו בילובה וליקוריץ. שימוש יומיומי בסרום ישפר משמעותית את מראה העור באזור מתאר העין ויפעל לצמצום עומק הקמטים.
 3. העניקי למתאר העין שלך מנת קפאין – אם את סובלת גם מעיגולים שחורים מתחת לעיניים נסי את קרם העיניים מסדרת דרמהלייט, שפועל להפחתת כהויות ומעניק לאזור מתאר העין מראה אחיד וקורן. הקרם מבוסס על קפאין, קומפלקס נחושת וויטמין C. הקפאין הוכח כבעל יכולת להמריץ את פעילות התאים ואת זרימת הדם והלימפה, וכך לסייע בניקוז הנוזלים מהחלל הבין-תאי ולהפחית את הנפיחות והשקיות. קומפלקס הנחושת מעורר את ייצור הקולגן, האלסטין וחלבונים סוכריים, וכתוצאה מכך מאיץ את תהליכי התיקון ברקמת העור.
 4. עסי את אזור מתאר העין – הנחת הקרם בבוקר ובערב היא גם הזדמנות מצוינת לעסות בעדינות רבה את אזור מתאר העין, כדי לשפר את הגמישות ואת זרימת הדם ולהפחית נפיחות. שלבי את העיסוי עם קרם העיניים המזין מסדרת ג'ובליסט, הפועל להפחתת נפיחויות באזור מתאר העין ולשיפור הגמישות. הקרם הייחודי הזה מבוסס על קומפלקס נחושת פפטידי ועל ליפוזום מצמח הארבידופסיס, כמו גם על פפטידים ייחודיים, שפועלים לשיפור זרימת הדם והניקוז הלימפטי, ועל ידי כך לצמצום משמעותי של הנפיחות, לחיזוק העור ולמיצוקו.
 5. בחורף כדי להשתמש בקרם עיניים עשיר יותר – שכן הקור והרוחות מגבירים עוד יותר את הרגישות של אזור מתאר העין. מומלץ להשתמש בקרם עיניים מסדרת ביו-ריפאר, המבוסס על ויטמין E, קולגן, אלסטין וקומפלקס מתקן. השילוב בין הרכיבים המשקמים האלו פועל להזנת העור ולטשטוש השקעים והקמטים מתחת לעיניים.
 6. הגני על העור באזור מתאר העין מפני השמש – מרבית התכשירים לעיניים לא מכילים מקדמי הגנה נגד קרינת UV. לכן, חשוב להקפיד על שימוש בתכשיר מסנן קרינה איכותי בכל יציאה לשמש. כמו כן, הקפידי להרכיב משקפי שמש, שיספקו הגנה נוספת לאזור שמסביב לעיניים.
 7. נסי להימנע מעישון – שכאמור מאיץ את ההופעה של קמטים וקמטוטים מתחת לעיניים ובצידיהן.
 8. הפחיתי צריכת מלח ואלכוהול – כדי למנוע הצטברות נוזלים ופגיעה חמצונית בעור.
 9. הקפידי על תזונה בריאה ומגוונת – העשירה בחלבונים ובפירות וירקות, כדי לספק לעור את הוויטמינים והמינרלים ולמנוע אנמיה.
 10. הקפידי לישון מספיק – ולפחות שבע-שמונה שעות בלילה.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן