עור יבש או מיובש?

פורסם ב: 09/06/2020

עור יבש או מיובש

תחושת יובש בעור היא אחת התלונות המוכרות והשכיחות במכון הקוסמטי. אבל איך תדעי האם העור שלך יבש או מיובש? מה מאפיין כל אחד ממצבי העור הללו ואיך מטפלים בהם?

 

העור שלך מרגיש יבש, מתוח ולא נעים. אבל האם זה אומר שהוא יבש – או אולי הוא פשוט מיובש וחסר לחות? איך תדעי? הבעיה היא שלא תמיד פשוט להבחין בין שני המצבים, וכדי לזהות את הבעיה ולהתאים לה טיפול נכון חשוב לפנות לאבחון מקצועי אצל קוסמטיקאית מוסמכת. מה ההבדל בין עור יבש לעור מיובש? מה מאפיין כל אחד מהמצבים ואיך מטפלים בהם? כל התשובות בכתבה שלפנייך.

אז מה ההבדל בין עור יבש לעור מיובש? בקצרה, המצב הראשון מתייחס בעיקר למחסור בשומנים, ואילו השני למחסור בלחות.

 

מהו עור יבש?


עור יבש מאופיין במחסור ברכיבים חיוניים, ובעיקר בשומנים, האחראים להגנה על העור ולהזנתו.

 

מהם התסמינים האופייניים?


במצב זה, העור נעשה דק יחסית ונראה חסר חיים, נטול גמישות, עמום ונטול ברק, ונוטה לקמטים עמוקים ונוקשים. קמטים אלה אינם נעלמים גם כשהעור מטופל בלחות וכמות המים באפידרמיס תקינה.

 

מהם הגורמים לבעיה?

 • גנטיקה – זהו הגורם המרכזי שמוביל לעור יבש.
 • שינויים תלויי גיל – ככל שאנו מתבגרים, חלה ירידה בייצורם של רכיבים החיוניים למבנה ולתפקוד התקין של העור, ובכלל זאת שומנים וחלבונים מבניים כמו קולגן ואלסטין. במקביל, חלה האטה בקצב חידוש התאים ובפעילות בלוטות החלב, שמייצרות את הסבום, המשמש כשכבת הגנה לעור. כל אלה מובילים גם לשיבוש בתפקודו של מחסום העור, האחראי מניעת אובדן מים מהעור ולשמירה על ליחוח העור. שינויים אלה מתרחשים לכל עומק שכבות העור, ולכן גם הביטויים שלהם רבים, ומובילים לפגיעה רב-שכבתית בעור.
 • מחלות עור - מחלות עור שונות יכולות לגרום לעור יבש. העיקרית שבהן היא דלקת עור אטופית (אסתמה של העור). זהו מצב דלקתי כרוני המתבטא ביובש משמעותי בעור, המלווה בתחושת גרד מציקה, תפרחת אדומה ודלקת זיהומית בעור.
 • מחלות מערכתיות - יובש של העור עשוי להיגרם עקב מחלות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או סוכרת. לכן, כאשר מופיע יובש ניכר בעור מסיבה לא ברורה, מומלץ לפנות לרופא כדי שיפנה אתכם לבדיקות דם.
 • תרופות - התרופות השכיחות ביותר הגורמות לעור יבש הן איזוטרטינואין (רואקוטן/קיורטן), או סטטינים (תרופות להורדת רמת הכולסטרול).

לצד גורמים אלה, ישנם גורמים התורמים לבעיה, כמו חשיפה למזג אוויר קר, יובש ורוחות, וכן תזונה לקויה, המובילה למחסור ברכיבי מזון חיוניים לעור.

 

איך ניתן לטפל בעור יבש?


הטיפול היעיל ביותר לעור יבש הוא באמצעות תכשירים העשירים ברכיבי הזנה, כמו סרמידים, ויטמינים מסיסי שומן כמו ויטמיני A ו-E, חומצות שומן חיוניות כמו חומצה לינולאית ולינולנית, וחמאות מזינות. סדרת ג'ובליסט היא סדרה חדשנית יעילה מאוד לטיפול עור יבש, להזנתו ולשיקומו. הסדרה מבוססת על פטנט בלעדי – DNA CoFactor . הפטנט משלב בתוכו אנזימי תיקון דנ"א וקומפלקס נחושת-פפטידי, המבוססים על שתי טכנולוגיות הובלה מתוחכמות אשר מחדירות את החומרים הפעילים אל השכבות העמוקות בעור, ובכך מאפשרות הזנה מתמשכת, שיפור משמעותי במרקם העור, הפחתה ניכרת בעומק הקמטים והאצת תהליכי תיקון מבנה העור.

 

מהו עור מיובש?


עור מיובש הוא עור חסר לחות. מצב זה יכול להופיע בכל סוגי העור, כולל עור רגיל ואפילו עור שמן ואקנתי, שכן הוא נובע מירידה בתכולת המים בעור, וליתר דיוק, בשכבה הקרנית של האפידרמיס – שכבת העור החיצונית והעליונה ביותר. למרות שעובי העור נותר נורמלי וגמישות הקרטין תקינה, למחסור בלחות יש השפעה משמעותית על מראהו ומרקמו של העור.

 

מהם התסמינים האופייניים לעור מיובש?


במצב זה, העור מתאפיין במראה מתוח, סדוק, ולעתים קרובות אדמומי, ונוטה בעיקר להופעת רשת קמטוטים עדינה. עם זאת, כשהעור מטופל בצורה נאותה וכמות המים באפידרמיס חוזרת לנורמה – רשת הקמטוטים מצטמצמת.

 

מהם הגורמים לבעיה?

גורמים סביבתיים –  זהו הגורם המרכזי במקרה זה. חשיפה לקור, רמת לחות נמוכה באוויר, רוחות, זיהום אוויר, עישון או שימוש מוגזם בתכשירים שמייבשים את העור כמו סבון מייבש, פוגעת בשכבה הקרנית ובגורמי הלחות הטבעיים בעור. כתוצאה מכך, היא עלולה להוביל לפגיעה בתפקודו התקין של מחסום העור. מחסום זה, שנקרא מערכת הידרו-ליפידית, מורכב מיסודות חיוניים המיוצרים בעור, בהם סרמידים, חומצות אמינו, חומצות שומן, כולסטרול וטריגליצרידים, חומצה לינולאית, ובמקביל, גורמי לחות כמו החומצה ההיאלורונית, הקושרים אליהם אליהן כמויות גדולות של מים.

 

איך אדע אם העור שלי יבש או מיובש?

 • בחני את התסמינים – אם בנוסף לתחושת היובש, העור שלך נוטה לעתים קרובות לאדמומיות, לרגישות ולתחושה לא נוחה, רוב הסיכויים הם שהוא מיובש. לעומת זאת, מראה עמום ונטול גמישות וברק יכולים להוות אינדיקציה לכך שאת סובלת מעור יבש.
 • התייעצי עם הקוסמטיקאית שלך – כדי לזהות את מצב העור שלך במדויק, חשוב שתתייעצי עם קוסמטיקאית מוסמכת, שתוכל לאבחן באופן מקצועי את העור ולהתאים לך את הטיפול הנכון.
 • בדיקת טורגור העור (skin turgor) – בדיקה זו משקפת את מצב ממשק המים בעור, ויכולה לחזק את ההשערה שהעור מיובש. הבדיקה מבוססת על משיכת העור כלפי מעלה. במצב תקין, כשהעור רווי במים, הוא יחזור במהירות למקום. לעומת זאת, העור המיובש חוזר למקומו באיטיות.

 

איך ניתן לטפל בעור מיובש?


עור מיובש זקוק לריכוז גבוה של רכיבים מלחחים כמו חומצה היאלורונית וגורמי לחות נוספים. סדרת ויטאלייז נועדה במיוחד למטרה הזו. תכשירי הסדרה מבוססים על גורמי לחות טבעיים, בהם חומצה היאלורונית, חומצה לקטית וויטמיני A, C ו-E, וכן פפטידים ומגוון שמנים, בהם שמן הבורג', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. רכיבים אלו פועלים להעלות משמעותית את רמת הלחות בעור ומסייעים להשיג מראה עור חיוני וצעיר.

 

ועוד כמה טיפים:

 • התייעצי עם הקוסמטיקאית שלך – חשוב לפנות לקוסמטיקאית מקצועית כדי שתאבחן את מצב העור שלך – האם מדובר בעור יבש או מיובש, ותתאים לך את התכשירים המתאימים.
 • הקפידי למרוח תחליב לחות – אם העור שלך מיובש, נסי את קרם היום הלחותי מסדרת ויטאלייז, שיעזור להעלות משמעותית את רמת הלחות בעור ולמנוע את תחושת היובש בעור. הוא מבוסס על חומצה היאלורונית, חומצה לקטית, ויטמיני A, C ו-E, תה ירוק וסנטלה אסיאטיקה.
  אם העור שלך יבש, השתמשי בקרם היום האקטיבי מסדרת ג'ובילסט, שיעניק לעור שלך לחות והזנה ויעזור לשקם אותו. הוא מכיל קומפלקס נחושת-פפטידי, ליפוזום מצמח הארבידופסיס, חומצה היאלרונית, סרמידים, ויטמין E ושמן בוראז'.
 • מרחי את תכשיר הלחות על עור מעט לח – כך שמולקולות המים בתכשיר ייקשרו טוב יותר לעור.
 • פעמיים-שלוש בשבוע השתמשי בסרום מרוכז – אם העור שלך מיובש, סרום הלחות האינטנסיבי מסדרת ויטאלייז יעלה משמעותית את רמת הלחות בו, יעזור למצק אותו וישפר את גמישותו. הוא מכיל חומצה היאלורונית, אצות ים, שמן אגוז ברזילאי, תה ירוק, סנטלה אסיאטיקה, סויה, בטטת בר ותמצית אשכוליות.
  אם העור שלך יבש, השתמשי בסרום ההזנה העשיר מסדרת ג'ובילסט, שמכיל קומפלקס נחושת- פפטידי, חומצות אמינו, ליפוזום מצמח הארבידופסיס, סרמידים, שמני שקדים ואגוז ברזילאי, ג'ינקו בילובה, ויטמיני A ו-E.
 • הקפידי גם על מסכה מלחחת – מסכת הלחות האינטנסיבית מסדרת ויטאלייז מעלה את רמת הלחות, משפרת את מרקם העור ומותירה אותו רך, נעים וגמיש. אם העור שלך יבש, נסי את מסכת ההזנה העשירה מסדרת ג'ובליסט, שמבוססת על קומפלקס נחושת פפטידי, סרמידים, סויה, בטטת בר, עמילן אורז, ויטמיני A ו-E, חומצה לינולאית וחומצה לינולנית.

  ולסיכום, מה חשוב לזכור?

 • עור יבש סובל ממחסור ברכיבים חיוניים, ובעיקר בשומנים. לעומת זאת, עור מיובש מאופיין בעיקר במחסור במים.
 • התסמינים האופייניים לעור יבש הם מבנה דק ומראה חסר חיים, גמישות וברק, ונטייה לקמטים עמוקים. לעומת זאת, עור מיובש מאופיין במראה מתוח, סדוק ואדמומי, ונוטה להופעת רשת קמטוטים עדינה
 • הגורמים המרכזיים לעור יבש הם גנטיקה ושינויים תלויי גיל, כשלגורמים סביבתיים כמו מזג אוויר ותזונה יש גם השפעה . לעומת זאת, כשמדובר בעור מיובש, הגורם הסביבתיים ממלאים תפקיד מרכזי.
 • הטיפול המתאים לעור יבש הוא באמצעות תכשירים העשירים ברכיבי הזנה, חומצות שומן חיוניות, וחמאות מזינות. לעומת זאת, עור מיובש זקוק בעיקר לרכיבי לחות עוצמתיים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן