עור יבש או מיובש?

תחושת יובש בעור היא אחת התלונות המוכרות והשכיחות במכון הקוסמטי. האם אכן מדובר בעור יבש או בעור מיובש? מהם ההבדלים בין שתי הבעיות, מה מאפיין כל אחת מהן ומהו הטיפול המתאים?

עור יבש או מיובש?

עור מיובש

ההגדרה של עור מיובש מתייחסת למצב של עור חסר לחות. מצב זה יכול להופיע בכל סוגי העור, כולל עור רגיל ואפילו בעור שמן ואקנתי, שכן הוא נובע מירידה בתכולת המים בעור, וליתר דיוק, בשכבה הקרנית של האפידרמיס – שכבת העור העליונה ביותר.

למרות שעובי העור נותר נורמלי וגמישות הקרטין תקינה, למחסור בלחות יש השפעה משמעותית על מראהו ומרקמו של העור. במצב זה, העור מתאפיין במרקם מחוספס ובהופעת רשת קמטוטים עדינה. עם זאת, כשהעור מטופל בצורה נאותה וכמות המים באפידרמיס חוזרת לנורמה – רשת הקמטוטים מצטמצמת.

הפגיעה בממשק המים מתבטאת בטורגור ירוד – כאשר בבדיקת טורגור העור המיובש חוזר באיטיות למקומו, במקום לחזור במהירות כמו במצב תקין, שבו העור רווי בלחות.

תכולת המים בשכבה הקרנית של העור תלויה במידה רבה בתפקודו התקין של המחסום האפדרמלי, האחראי למניעת אובדן מולקולות המים מהעור ולשמירה על ליחוח העור. מחסום זה, שנקרא מערכת הידרו-ליפידית, מורכב מיסודות חיוניים המיוצרים בעור, בהם סרמידים, חומצות אמינו, חומצות שומן, כולסטרול וטריגליצרידים, חומצה לינולאית, ובמקביל, חומרים היגרוסקופיים, הגורמים לספיחה ולאגירת מים. חומרים אלה, המוכרים בשם גורמי לחות טבעיים (Natural Moisturizing Factors – NMF's), כוללים בין היתר מולקולות סוכריות כגון החומצה ההיאלורונית וגלוקוזאמינוגלוקנים, שתכונתן החשובה היא יכולתן לקשור אליהן כמויות גדולות של מים, וכן חומצה לקטית, חומצות אמינו, אוריאה, סודיום PCA, ומינרלים כגון נתרן, אשלגן, סידן ומגנזיום.

יכולת התפקוד של מחסום העור מושפעת במידה רבה מהגיל, כאשר ככל שאנו מתבגרים, ייצורם של חומרים אלו בעור פוחת, וכתוצאה מכך, נפגע תפקודם של המנגנונים הפועלים לשימור הלחות בעור והעור נעשה מיובש יותר וחסר לחות. עם זאת, תפקודו של מחסום העור מושפע גם מגורמים סביבתיים שונים, בהם רמת הלחות באוויר, תנאי האקלים ואופן הטיפול בעור. רמת לחות נמוכה באוויר, קור ורוחות או ניקוי מוגזם של העור בסבון, פוגעים בשכבה הקרנית ובגורמי הלחות הטבעיים בעור.

עור יבש

בשונה מההגדרה של מחסור בלחות המאפיינת את העור המיובש, בהגדרה של עור יבש מתייחסים למחסור ברכיבים חיוניים בעור, בהם שומן, חלבונים – ובעיקר חלבוני הקולגן והאלסטין, וכן גליקוזאמינוגלוקנים כגון החומצה ההיאלורונית. מחסור זה הוא בעיקר תוצאה של שינויים תלויי גיל המתרחשים בעורנו עם השנים, אשר מובילים במשך הזמן לירידה בייצורם של רכיבים אלו ולהאטה בקצב חידוש התאים ובפעילות בלוטות החלב, כמו גם לשיבוש תיפקודו של המחסום האפידרמלי.

מאחר שהשינויים הרבים הללו מתרחשים לכל עומק שכבות העור – גם ביטוייה של בעיית העור היבש מופיעים בכל שכבות העור ומובילים להתדלדלות האפידרמיס והדרמיס.

במצב זה, העור הופך דק יותר ונטול ברק, נקבוביות סגורות, ולעתים תכופות הוא נוטה לרגישות ולאדמומיות ולהופעת קמטים. בשונה מעור מיובש המתאפיין בקמטוטים עדינים, במקרה זה מדובר בקמטים עמוקים ונוקשים, וגם כשהעור מטופל בלחות וכמות המים באפידרמיס נורמלית, הקמטים אינם נעלמים. עם זאת, בדומה לעור מיובש, גם בעור יבש הפגיעה בממשק המים מתבטאת בטורגור ירוד.

פתרונות

לעור מיובש

טיפול יעיל לשיקום עור מיובש פועל להשבת הרכיבים החיוניים שנפגעו – מחד הרכיבים האחראים לספיחת מים, ומאידך למניעת אידויים והתנדפותם לסביבה. במטרה להעלות את רמת הלחות בעור ולשפר את מוצקותו ומראהו, פותחה במעבדות HL סדרת ויטאלייז, המבוססת על גורמי לחות טבעיים, בהם חומצה היאלורונית, חומצה לקטית וויטמיני A, C ו-E, וכן פפטידים ומגוון שמנים: בוראז', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. רכיבים אלו פועלים להעלות משמעותית את רמת הלחות בעור ומסייעים להשיג מראה עור חיוני וצעיר.

לעור יבש

המטרה המרכזית בטיפול בעור יבש היא הזנת העור ברכיבים חיוניים הדרושים לו, כמו גם רכיבים שיעניקו לו לחות עמוקה וממושכת ויסייעו להגן על המחסום האפידרמלי, יעודדו את שיקומם של המנגנונים הטבעיים האחראים למראה עור צעיר, גמיש וחיוני וימנעו את תהליכי החמצון המזיקים.

למטרה זו פותחה במעבדות HL סדרת ג'ובילסט – סדרה חדשנית ויעילה במיוחד לשיקום עור יבש ולהזנתו. הסדרה מבוססת על פטנט בלעדי ל-DNA CoFactor ,HL. הפטנט משלב בתוכו אנזימי תיקון דנ"א וקומפלקס נחושת-פפטידי, המבוסס על שתי טכנולוגיות הובלה מתוחכמות אשר מחדירות את החומרים הפעילים אל השכבות העמוקות בעור, ובכך מאפשרות הזנה מתמשכת, שיפור משמעותי במרקם העור, הפחתה ניכרת בעומק הקמטים והאצת תהליכי תיקון מבנה העור.