מה שחשוב לדעת על ויטמין E

פורסם ב: 13/11/2023

E אפשר שלא להתאהב: ויטמין E

 

מדוע הפך שמן ויטמין E לאחד הטרנדים הבולטים של שנת 2023 בתחום הקוסמטיקה? למעשה, זה לא צריך להפתיע אותך, מפני שאם תסתכלי על רשימת המרכיבים של מוצרי הטיפוח האהובים עלייך, תגלי שהוויטמין הזה מהווה מרכיב מרכזי לפחות בכמה מהם. מהם היתרונות של ויטמין E לעור הפנים, כיצד בדיוק הוא פועל, ולמה כדאי להשתמש בו?

 

אם לא שמעת עדיין על הבאזז של שמן ויטמין E, זה הזמן להתעדכן, מפני שהמרכיב הזה הוא אחד הטרנדים החמים ביותר בתחום הקוסמטיקה בשנת 2023. למעשה, רוב הסיכויים שוויטמין E נמצא בכמה ממוצרי הטיפוח האהובים עלייך, פשוט מפני שזהו מרכיב מרכזי בתכשירי טיפוח רבים – ומסיבה טובה. העור שלך יבש? הוא סובל מנזקי שמש, קמטוטים, בעיות דלקתיות? כן, ויטמין E מטפל בכל אלה, ועוד. איך בדיוק הוא עושה זאת, מהם היתרונות שלו ומדוע כדאי להשתמש בו – על כך בכתבה הבאה.

 

מהו ויטמין E?

ויטמין E הוא נוגד החמצון החשוב ביותר בגופנו, והוא ממלא תפקיד מרכזי בהגנה על מערכות הגוף מפני מולקולות הרדיקלים החופשיים, ומהנזק החמצוני שהם גורמים. תפקידיו החשובים בשמירה על בריאותנו ובמניעת הזדקנות מוקדמת, במניעה ובטיפול במחלות שונות, הוכח באלפי מחקרים גדולים.

למעשה, השם "ויטמין E" מתייחס למשפחה של מרכיבים שנקראים בהכללה טוקופרולים. אלפא-טוקופרול, שהוא המרכיב שבו משתמשים בתוספי תזונה ובתכשירי קוסמטיקה, הוא הצורה השכיחה מביניהם, והוא גם בעל הפעילות הביולוגית הגבוהה ביותר.

בין היתר, ויטמין E ממלא תפקיד חשוב בהגנה על קרומי התאים ועל רקמות בגוף, כגון העור, העיניים, הכבד, השד ועוד, מנזקי החמצון, במניעה של צמיחת גידולים ובייצוב קרומי התאים.

 

מהם היתרונות של ויטמין E לעור הפנים?

  • הוא מגן על מחסום העור – חשבי על מחסום העור כעל קיר חוסם המונע מרעלים מזיקים לחדור לעור שלך ולגרום לנזק, ועל תאי העור כעל לבנים בקיר הזה. מחקרים רבים הראו שתאים בגופנו שאינם עשירים בוויטמין E פגיעים יותר לנזק החמצוני שגורמים הרדיקלים החופשיים, ולמעשה, נהרסים על ידם. פגיעה במחסום העור עלולה להוביל לתהליכי דלקת, להתייבשות העור, ולהופעת תסמיני אדמומיות, קילוף ובעיות רבות אחרות. ויטמין E עוזר למנוע זאת על ידי הגנה על השומנים הטבעיים בעור שלך, שהם חלק חיוני ממחסום העור.
  • הוא אנטי דלקתי, ויכול לעזור בריפוי פצעים – בזכות היותו נוגד חמצון, ויטמין E יכול לעזור לטיפול במצבי דלקת שהגורם המרכזי להופעתם הם הרדיקלים החופשיים. ואכן, ישנן עדויות רבות לכך, ממחקרים ומהשטח, שוויטמין E עוזר לריפוי פצעים, כולל פצעים חמורים כמו במצבי כוויות. שילוב עם נוגדי חמצון ודלקת נוספים, כמו ויטמין C ואבץ.
  • הוא עוזר למנוע את נזקי השמש וגם לטפל בהם – כשזה מגיע להגנה מפני קרינת ה-UV, תפקידו של ויטמין E הוא גם מונע וגם טיפולי. תכונותיו נוגדות החמצון יכולות למזער את נזקי הרדיקלים החופשיים בקרני השמש, שפוגעים בדנ"א של תאי העור. במחקרים על תאי עור אנושיים שנחשפו למולקולות רדיקלים חופשיים, נמצא ששימוש בוויטמין E מונע כמעט לחלוטין את השינויים הנגרמים על ידי מולקולות הרסניות אלה. בנוסף הוא יכול לסייע בטיפול בנזקי ה-UV ולהפחית את תופעות הלוואי שכיחות של כוויות שמש, כמו אדמומיות וצריבה שנגרמות על ידי דלקת.
  • הוא מעניק לחות ועוזר להחליק את מרקם העור – יש סיבה טובה לכך שוויטמין E מהווה מרכיב מרכזי בתכשירי קוסמטיקה רבים, ובעיקר בקרמי לחות לעור הפנים והגוף: הוא נספג בקלות בשכבות העור העליונות, מה שמאפשר לו, כפי שמראים מספר מחקרים, לחזק את מחסום העור ולעזור לו לאצור מים ולמנוע את התאדותם מהעור. כשמחסום העור ניזוק, נפגעת גם יכולתו להחזיק מים, וכתוצאה מכך, העור הופך למיובש ומחוספס. ככל שמחסום העור של יהיה חזק יותר ומלא לחות, כך מרקם העור שלך יהיה חלק יותר.
  • הוא פועל בסינרגיה עם נוגדי חמצון נוספים - כמו למשל, ויטמין C, חומצה אלפא ליפואית ועוד. חשבי על הרכיבים האלה האלה כחברים הכי טובים, כאשר משלבים אותם במוצרי טיפוח, הסינרגיה שנוצרת מפעילותם המשותפת מגבירה משמעותיות את יעילותם בהגנה מפני הרדיקלים החופשיים ובתיקון נזקי החמצון. ישנם מחקרים שמראים יעילות מוגברת של השילוב בין ויטמיני E ו-C ביחד עם רטינול בהפחתת קמטים ועיגולים כהים מתחת לעיניים.


איך ניתן לצרוך את הוויטמין?

בעבר מקובל היה לחשוב שרק בליעה של ויטמין E (כמו גם ויטמינים נוספים) יכולה להועיל למראה ולבריאות העור. אולם בשנים האחרונות הוכח שוויטמין זה נספג היטב בעור באמצעות מריחה, חודר לשכבות העמוקות ומצליח לתקן נזקים שנגרמו לעור ולחולל שינויים מובהקים. עם זאת, כמובן שהשילוב בין המריחה לבין הקפדה על צריכתו דרך המזון הוא היעיל ביותר, וישיג תוצאות מיטביות.

מבין התכשירים למריחה, מגוון המוצרים הקיימים שמכילים ויטמין E הינו גדול מאוד, כולל קרמים עם ויטמין E ושמן ויטמין E. השמן מכיל ריכוז גבוה של הוויטמין. סדרת ביו ריפאר, שפותחה במיוחד לצורך שיקום העור, מבוססת על שילוב של ויטמין E עם קולגן, אלסטין, וקומפלקס אנזימי ייחודי, הממריץ את התחדשות תאי העור, מבהיר כתמים ומסייע בהעלמת כתמי שמש. תרכיז שמן עם ויטמין E מסדרה זו, כשמו כן הוא, מכיל ריכוז גבוה מאוד של הוויטמין, שנועד לעודד את מנגנון הריפוי והשיקום העצמי של תאי העור, לעזור לבנייה מחודשת של מרקם העור, ולהאט את הזדקנותו.

 

סדרות נוספות שמכילות ויטמין E הן רניו פורמולה וויטאלייז.

סדרת רניו פורמולה מכילה ויטמיני C ו-E  וחומצה אלפא ליפואית בריכוז גבוה, לצד רטינול, חומצה בטא הידרוקסית, חומצה אזלאית ותמצית פרוביוטית. השילוב בין כל המרכיבים הללו יוצר סינרגיה עוצמתית וטיפול בעל יעילות יוצאת דופן בחידוש העור שנפגע מנזקי הסביבה ובתיקונו. הוא מאפשר למנוע את הופעת הנזקים, ובמקביל לאזן את רמת הלחות של העור ולשפר את הגוון והמרקם שלו.

סדרת ויטאלייז, הפועלת להעלאת רמת הלחות בעור ולשיפור מוצקותו ומראהו הצעיר, מבוססת אף היא על שילוב של ויטמין E עם ויטמינים נוגדי חמצון אחרים (C ו-A), לצד חומצה היאלורונית חומצה לקטית, פפטידים, תה ירוק ושמני בורג', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל.

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור?

  • ויטמין E הוא נוגד החמצון החשוב ביותר בגופנו, והוא ממלא תפקיד מרכזי בהגנה על מערכות הגוף מפני מולקולות הרדיקלים החופשיים, ומהנזק החמצוני שהם גורמים.
  • הוא מגן על מחסום העור, פועל כנוגד דלקת ויכול לעזור בריפוי פצעים, עוזר למנוע ולטפל בנזקי שמש, מעניק לעור לחות ופועל בסינרגיה עם נוגדי חמצון ורכיבים נוספים.
  • בשנים האחרונות הוכח שוויטמין E נספג היטב בעור הן לא רק באמצעות בליעה, אלא גם באמצעות מריחה, וכי חודר לשכבות העמוקות ומצליח לתקן נזקים שנגרמו לעור ולחולל שינויים מובהקים.
  • מבין התכשירים למריחה, מגוון המוצרים הקיימים שמכילים ויטמין E הינו גדול מאוד, כולל קרמים עם ויטמין E ושמן ויטמין E.

 

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן