יובש בפנים? הגורמים והפתרונות

פורסם ב: 07/12/2022

החורף בא ואיתו היובש: גורמים ופתרונות

יובש בעור הפנים היא בעיה נפוצה שממנה סובלים רבים ובעונת בחורף היא מורגשת ומטרידה במיוחד. מהם הגורמים המרכזיים לבעיה, כיצד היא מתבטאת ואיך אפשר לטפל בה?

תחושת יובש בעור היא אחת התלונות השכיחות במכון הקוסמטי. בעונת החורף, הבעיה נפוצה במיוחד, ורבים סובלים ממנה, אבל העונה הקרה איננה הגורם היחיד ליובש בעור הפנים.מהם הגורמים המרכזיים לבעיה, כיצד היא מתבטאת ואיך אפשר לטפל בה, ולשמור על הזוהר של העור לאורך החורף?

מהם המאפיינים של עור יבש?

ראשית, חשוב להבחין בין סוג עור יבש לבין מצב זמני שבו העור מיובש. ההגדרה של עור מיובש מתייחסת למצב של עור חסר לחות. מצב זה יכול להופיע בכל סוגי העור, כולל עור רגיל ואפילו עור שמן ואקנתי, שכן הוא נובע מירידה בתכולת המים בעור.

בשונה מכך, בהגדרה של עור יבש מתייחסים למחסור ברכיבים חיוניים בעור, בהם שומן, חלבונים וגורמי לחות כמו חומצה היאלורונית. מחסור זה הוא בעיקר תוצאה של שינויים תלויי גיל, המובילים עם השנים לירידה בייצורם של רכיבים אלו ולשיבוש בתפקודו של מחסום העור. עור יבש הוא לרוב דק יחסית, ונראה חסר חיים, נטול גמישות, עמום ונטול ברק ולעתים קרובות מחוספס. במקרים רבים היובש אף גורם לאדמומיות, לרגישות, לגירוד ולתחושה לא נוחה.

הגורמים לבעיה

יובש בעור יכול להיות תולדה של מגוון גורמים, החל מאלו החלים בעור עם הגיל, דרך גורמים סביבתיים, כמו חילופי עונות וחשיפה למזג אוויר יבש, וכלה בגורמים נוספים כמו מחלות ומצבים רפואיים או נטילת תרופות שונות.

חשיפה לגורמים סביבתיים

 • חשיפה למזג אוויר קר – הסיבה המרכזית להתייבשות העור בחורף היא ירידה בתכולת המים בשכבה הקרנית של האפידרמיס. תכולת המים בשכבה זו תלויה במידה רבה בתפקודו התקין של מחסום העור, האחראי למניעת אובדן מים מהעור ולשמירה על לחותו. מחסום זה, שנקרא מערכת הידרו-ליפידית, מורכב מחומרים שנקראים NMF`s – גורמי הלחות הטבעיים, בהם חומצה היאלורונית, חומצה לקטית, חומצות אמינו ומינרלים כמו נתרן, אשלגן, סידן ומגנזיום.
 • עישון וזיהום סביבתי – גורמים אלו מעודדים יצירה מוגברת של רדיקלים חופשיים הפוגעים בשכבה הקרנית של העור, במחסום העור ובגורמי הלחות הטבעיים, מאיצים את הזדקנות העור וגורמים לאובדן גמישות וחיוניות ולהופעה מוקדמת של כתמים וקמטים.
 • שימוש בסבון מייבש – שימוש בסבון מייבש עלול לגרום אף הוא לפגיעה במחסום העור, וכתוצאה מכך להתייבשות העור, לעתים עד כדי הופעת תסמינים כמו גרד או גירוי.

 

יובש הנובע משינויים החלים עם הגיל

אין ספק שככל שאנו מתבגרים, השינויים החלים בעור, הכרוכים בירידה בייצור רכיבים חשובים, מובילים במקרים רבים להתייבשות העור. עם הגורמים האלה נמנים:

 • ירידה בייצור החומצה ההיאלורונית – החומצה ההיאלורונית, המיוצרת בשכבת הדרמיס, היא אחד המרכיבים החיוניים היוצרים את המחסום האפידרמלי של העור, שתפקידו להגן על העור ולמנוע התנדפות מים ואובדן לחות. זאת, בזכות יכולתה לקשור כמויות גדולות של מים.

עם השנים ייצורה פוחת בגופנו, ירידה זו מובילה לפגיעה במחסום העור, וכתוצאה מכך, להופעת יובש בעור.

 • האטה בפעילות בלוטות החלב – החֵלֶב (סבום) המופרש מבלוטות אלו מהווה מרכיב חיוני נוסף של מחסום העור. הירידה בפעילותן פוגעת אף היא במחסום האפידרמלי. כמו כן, משתבש תפקודה של המערכת ההידרו-ליפידית בעור, שתפקידה בין היתר לשמור על רמת הלחות בעומק העור. כתוצאה מכל אלה העור הופך יבש יותר, דק, מקומט ונטול ברק.

 

גורמים נוספים

 • מחלות עור – מחלות עור שונות יכולות לגרום לעור יבש. העיקרית שבהן היא דלקת עור אטופית (אסתמה של העור). זהו מצב דלקתי כרוני המתבטא ביובש משמעותי בעור, המלווה בתחושת גרד מציקה, תפרחת אדומה ודלקת זיהומית בעור.
 • מחלות מערכתיות – יובש של העור עשוי להיגרם עקב מחלות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או סוכרת. לכן, כאשר מופיע יובש ניכר בעור מסיבה לא ברורה, מומלץ לפנות לרופא כדי שיפנה אתכם לבדיקות דם.
 • תרופות – התרופות השכיחות ביותר הגורמות לעור יבש הן איזוטרטינואין (רואקוטן/קיורטן), או סטטינים (תרופות להורדת רמת הכולסטרול).

 

אז, איך מטפלים בעור יבש?

 • התייעצי עם הקוסמטיקאית שלך – חשוב לפנות לקוסמטיקאית מקצועית כדי שתאבחן את מצב העור שלך – האם מדובר בעור יבש או מיובש, ותתאים לך את התכשירים המתאימים.
 • השתמשי בתכשירים איכותיים, העשירים בלחות וברכיבים שיעזרו להעלות את רמת הלחות בעור – במטרה להעלות את רמת הלחות בעור ולשפר את מוצקותו ומראהו, פותחה ב-HL סדרת ויטאלייז. תכשירי הסדרה מבוססים על גורמי לחות טבעיים, בהם חומצה היאלורונית, חומצה לקטית וויטמיני A, C ו-E, וכן פפטידים ומגוון שמנים, בהם שמן הבורג', קוקואי, מקדמיה ואגוז ברזיל. רכיבים אלו פועלים להעלות משמעותית את רמת הלחות בעור ומסייעים להשיג מראה עור חיוני וצעיר.
 • אם העור רגיש ומגורה, שלבי תכשירים טיפוליים ייעודיים – סדרת קאלם דרם היא סדרה טיפולית הפועלת להרגעת העור, להקלה על תחושת גרד וגירוי ולהעלאת רמת הלחות. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקמו, כגון סרמידים, אומגה 6 ואלוורה, רכיבים מרגיעים, כמו הממליס, ורכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים. כמו כן, הסדרה מכילה רכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור, כמו אנזימים וקומפלקס פפטיד-נחושת.
 • הקפידי למרוח תחליב לחות לפחות פעמיים ביום – נסי את תחליב הלחות מסדרת קאלם דרם, שירגיע את העור, ימנע את תחושת היובש ולשקם אותו. הוא מבוסס על תמציות צמחים, בהם הממליס וקמומיל, ועל קומפלקס שמני חוחובה, שקדים וקוקואי.
 • מרחי את תכשיר הלחות על עור לח מעט – כך שמולקולות המים בתכשיר ייקשרו טוב יותר לעור.
 • אל תשכחי את אזור הצוואר והמחשוף – שנוטים להתקמט ולהסגיר ראשונים את הגיל.
 • לפחות פעמיים שלוש בשבוע השתמשי בסרום לחות מרוכז – סרום הלחות האינטנסיבי מסדרת ויטאלייז מעלה משמעותית את רמת הלחות בעור, ממצק ומשפר את גמישות העור. הוא מבוסס על חומצה היאלורונית, אצות ים, שמן אגוז ברזילאי, תה ירוק, סנטלה אסיאטיקה, סויה, בטטת בר ותמצית אשכוליות.
 • פנקי את העור גם במסכה מלחחת – מסכת הלחות האינטנסיבית מסדרת ויטאלייז מעלה את רמת הלחות, משפרת את מרקם העור ומותירה אותו רך, נעים וגמיש. אם העור שלך מרגיש מגורה ורגיש בגלל היובש, נסי את המסכה מסדרת קאלם דרם, המבוססת על תערובת צמחי מרפא ייחודיים, ופועלת להפחתת אדמומיות ולהקלה במצבים של עור מגורה.

 

יובש בעור הוא מצב שכיח, ובפרט בעונה הקרה. התחושה הלא נוחה מלווה לעתים קרובות ברגישות, אדמומיות, גרד וגירוי. מה עושים? ראשית, חשוב לפנות לקוסמטיקאית מקצועית כדי שתאבחן את מצב העור ואת הגורם/ים ליובש – האם מדובר בעור יבש או מיובש? האם מזג האוויר הוא ה'טריגר', או שמא גורמים אחרים, כמו מצב בריאותי, תרופה כלשהי שאתם נוטלים, או שינויים תלויי גיל.

הקוסמטיקאית תוכל גם להתאים לך באופן אינדיבידואלי את התכשירים המתאימים למצב העור. חשוב להשתמש בתכשירים איכותיים, העשירים בלחות וברכיבים שיעזרו להעלות את רמת הלחות בעור, ובמידת הצורך, אם העור רגיש ומגורה, בתכשירים ייעודיים טיפוליים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן