שמנים לטיפוח עור הפנים

שמנים לטיפוח עור הפנים

 

עשרות שמנים משמשים כיום בתכשירי הקוסמטיקה המקצועית ומספקים תכונות מרגיעות, מזינות, מחדשות, מלחחות ומטהרות לעור. אבל מה בדיוק הם עושים, מהם יתרונותיהם ואיך הם משפיעים על עור הפנים שלנו, ואיך תדעי אילו שמנים מתאימים לעור שלך?

 

סגולותיהם של שמנים צמחיים לטיפוח העור מוכרות היטב מזה אלפי שנים, וכיום מככבים עשרות מהם בתכשירי הקוסמטיקה המקצועית ומהווים את אחד הכלים היעילים שמסייעים לשיקום עור הפנים ולחידושו. מהם השמנים שבהם משתמשים בתכשירי הקוסמטיקה, מהם יתרונותיהם, איך בדיוק הם משפיעים על עור הפנים שלנו, ואיך תדעי אילו שמנים מתאימים לעור שלך?

 

מהם השמנים בהם משתמשים בעולם הקוסמטיקה המקצועית?

מגוון השמנים המככבים כיום בתכשירי הקוסמטיקה המקצועית גדול מאוד. הוא כולל בין היתר את שמני האובליפיחה, אבוקדו, בוראז', חוחובה, מנטה, שקדים וזית, תפוז, מנדרינה, אגוז ברזילאי, קוקואי, מקדמיה ועוד. שמנים אלו מופקים מצמחים, זרעים, גלעינים, פירות וירקות שונים. זאת, בתהליך כבישה קרה, באמצעות מעיכת הזרעים והוצאת השמן מהם ללא חימום – שיטה השומרת על איכות השמן ועל ערכם של הוויטמינים והמינרלים.

 

מהם היתרונות והסגולות של השמנים לעור שלנו?


לשמנים השונים יש יתרונות רבים מאוד – כל שמן בהתאם להרכב הייחודי שלו. באופן כללי, כל השמנים עשירים בחומצות שומן חיוניות, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, ולהם תכונות ריפוי חשובות ויכולת לשפר את רמת הלחות בעור, לשמור על גמישותו ומוצקותו ולעכב את הזדקנות העור.

 

אילו שמנים הכי מתאימים לסוג ולמצב העור שלך, ואיך תדעי במה לבחור?  

שמנים שונים נמצאו כיעילים לטיפול בכל אחד מהסוגים ומצבי העור – החל מעור מעורב, דרך עור יבש, עור חסר לחות, עור הסובל מסימני אייג'ינג ו/או פוטו-אייג'ינג, עור הזקוק לשיקום, וכלה בעור אקנתי. כדי לוודא אילו מהם מתאימים לך באופן ספציפי, חשוב להתייעץ עם קוסמטיקאית מקצועית ומוסמכת. השמנים הבאים נמצאו כיעילים למצבי עור שונים:

 

עור מבוגר ויבש

בעור מבוגר ויבש הזקוק להזנה, שמנים עשירים בחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, 6 ו-9, בוויטמינים חשובים כגון ויטמין E ובמינרלים, יסייעו משמעותית להעשרתו ולעיכוב הזדקנותו.

 • שמן האסאי – המופק מפירות דקל האסאי, עשיר בפוליפנולים, כימיקלים צמחיים נוגדי חמצון, פיטוסטרולים, חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, 6 ו-9 וויטמין C. הוא גם פועל לאגירת לחות בעור, מזרז את התחדשות התאים ומקנה לעור מראה בריא.
 • שמן הבוראז' (זִיפָן רפואי) – הינו המקור העשיר ביותר לחומצת השומן GLA(גאמא לינולאית). חומצת שומן זו נמנית על קבוצת אומגה 6, ולה תכונות נוגדות דלקת, שחשובות למניעת הזדקנות מואצת של העור. כמו כן היא חיונית לבניית קרומי התאים, לשיפור גמישותם ויכולתם לקלוט חמצן ולהפריש פסולת. למעשה, ניתן לומר כי היא פועלת לשימון העור "מבפנים".
 • שמני התפוז והמנדרינה – עשירים בוויטמין C ופועלים להגברת ייצור הקולגן בעור ולהרגעתו.
 • שמן האגוז הברזילאי – עשיר בחומצות השומן אומגה 6 ו-9, בוויטמיני A ו-E ובסלניום, וכן בחומצה פלמיטית. הוא פועל למיצוק ומתיחת העור ושומר על רכותו ועל מראה עור צעיר.

 

עור חסר לחות

לכמה מהשמנים יש תכונות התורמות רבות לשימור הלחות בעור ומובילות לשיפור ניכר בעור חסר לחות.

 • בוראז' ואגוז ברזילאי – בנוסף לתכונות האנטי-אייג'ינג החשובות שלהם, שמנים אלה תורמים רבות לשימור הלחות בעור ומביאים לשיפור ניכר בעור חסר לחות.
 • שמן הקוקואי – נחשב לחומר ליחוח מעולה, ולו יכולת לחדור במהירות לשכבות העמוקות של העור, שם הוא יוצר שכבת הגנה הנועלת את הלחות בעור. בעור יבש או פגוע הוא מספק הקלה מיידית ומותיר אפילו את העור היבש והסדוק ביותר עם תחושה רכה, חלקה ורוויה.
 • שמן מקדמיה – הינו אחד השמנים הקלילים והעדינים, ואף הוא בעל תכונות ליחוח המסייעות לשמירת הלחות בעור ומונעות את התייבשותו.

עור רגיש ומגורה, ועור הסובל ממצבי דלקת


התכונות המרגיעות ונוגדות הדלקת של חלק מהשמנים הופכים אותם לטיפול יעיל מאוד במצבים אלו.

 • שמן האבוקדו – עשיר בוויטמיני A, B ו-D, לציטין וחומצות שומן חיוניות. הוא נספג בקלות בעור, מזין את העור ופועל להרגעת עור מגורה ולטיפול במצבי אקזמה. כמו כן, השמן משמש כנוגד חמצון ומסייע לחידוש רקמות, לטיפול בסדקים ופיצוצים בעור ולאיחוי פצעים.
 • שמן הבוראז' – צמח הזייפן שימש במשך מאות בשנים ברפואה המסורתית לטיפול בבעיות עור שונות. מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על התכונות נוגדות הדלקת שלו ומראים כי הוא מטפל ביעילות בגירויי עור, באקזמות, במצבים של אדמומיות וקשקשת בעור, וכן מסייע להפחית את התסמינים של דלקות עור כגון קונטקט דרמטיטיס (דלקת עור במגע), וגם בבעיות עור דלקתיות כגון סבוריאה ואקנה.

 

עור הזקוק לשיקום ולחידוש


שמנים מסוימים מכילים ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן הפועלים לחידוש ולשיקום העור.

 • שמן החוחובה – מכיל חומצות שומן חיוניות, ריכוז גבוה של ויטמין E , וכן ויטמינים ומינרלים המסייעים לשיקום העור ולחידושו – לטיפול בכתמים, צלקות, סימני מתיחה וסבוריאה. הוא גם מסייע לשיפור גמישות העור, לצמצום עומק הקמטים ולעיכוב הופעתם. מאחר שהרכב השמן דומה מאוד להרכב עורנו, הוא חודר לשכבות העמוקות של העור ואינו מותיר הרגשת שמנוניות.
 • שמן הזית – העשיר בחומצות השומן מסוג אומגה 9, בפוליפנולים עוצמתיים וויטמין E, פועל אף הוא לשיקום העור ומגן עליו מפני הרדיקלים החופשיים הפוגעים בו.
 • שמן הקוקואי – מלבד תכונותיו המלחחות, יש לשמן הזה גם ערך בלתי יסולא בפז לשיקום העור במצבים רבים, בהם נזקי קרינת השמש, ריפוי צלקות ועוד.

 

עור שמן ואקנתי


למרות שאינטואיטיבית בעלי עור שמן נרתעים לעתים קרובות משימוש בשמנים, חשוב לדעת שישנם שמנים שהם מעולים לעור שמן ואקנתי – בעיקר אלו שהינם בעלי תכונות קוטלות חיידקים ונוגדות דלקת.

 • קליפטול – הרכיב הפעיל בשמן המופק מאקליפטוס, הינו בעל תכונות חיטוי ותכונות קוטלות חיידקים ונוגדות דלקת, ולכן יעיל מאוד לטיפול בבעיות עור, כולל אקנה, וגם פצעים, חתכים, כוויות ועקיצות. שמן זה עדין יותר מכמה מהתכשירים הרפואיים, שגורמים לעור להיות יבש וקשקשי.
 • שמן מנטה – הרכיב הכימי העיקרי בשמן זה הוא מנטול, שהוא בעל יכולת להקל על כאב ועל גירויי עור בשל תחושת הקרירות המתקבלת מהשימוש בו. לכן, נעשה בו שימוש רב במשחות שונות, רפואיות וקוסמטיות.

 

עור הסובל מסימני פוטו-אייג'ינג

לכמה מהשמנים הצמחיים יש גם יכולת להבהיר ביעילות כתמים ופיגמנציה.

 • שמן הגרניום – השמן, המופק מצמח הגרניום, מעודד את חידוש העור ומסייע להבהרת כתמים.
 • שמן האובליפיחה – מכיל ריכוז גבוה של ויטמינים נוגדי חמצון, מינרלים, חומצות שומן חיוניות, חומצות אמינו ורכיבים נוגדי דלקת. לכן, הוא יעיל במיוחד בטיפול בכתמים ובעיכוב הזדקנות העור. הוא מאיץ את התחדשות תאי העור ופועל לאיחוי ולשיקום רקמות שנפגעו.

 

 

 

שניים מהתכשירים החדשניים המומלצים שמבוססים על ריכוז גבוה של שמנים הם התמצית הטיפולית מסדרת ג'ובילסט ותרכיז השמן עם ויטמין E מסדרת ביו ריפאר.

התמצית הטיפולית מסדרת ג'ובילסט להזנת העור מבוססת על שמנים טבעיים, בהם שמני שקדים, חוחובה ואגוז ברזילאי, בשילוב עם קו-אנזים 10Q, ביסבלול וויטמיני A ו-E. שילוב ייחודי זה פועל להמרצת התחדשות התאים ולהאטת הזדקנות העור.

תרכיז שמן עם ויטמין E מסדרת ביו ריפאר מכיל ריכוז גבוה מאוד של הוויטמין, שנועד לעודד את מנגנון הריפוי והשיקום העצמי של תאי העור, לעזור לבנייה מחודשת של מרקם העור, ולהאט את הזדקנותו.

 

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור? 

 • מגוון השמנים המככבים כיום בתכשירי הקוסמטיקה המקצועית גדול מאוד. באופן כללי, כולם עשירים בחומצות שומן חיוניות, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, ולהם תכונות ריפוי ויכולת לשפר את רמת הלחות בעור, לשמור על גמישותו ומוצקותו ולעכב את הזדקנות העור.
 • עם זאת, שמנים מסוימים נמצאו כיעילים לטיפול בסוגים ובמצבי עור ספציפיים – החל מעור מעורב, דרך עור יבש, עור חסר לחות, עור הסובל מסימני אייג'ינג ו/או פוטו-אייג'ינג, עור הזקוק לשיקום, וכלה בעור אקנתי.