אחת ולתמיד: כך תדעי מהו סוג העור שלך

פורסם ב: 15/11/2021

אחת ולתמיד: כך תדעי מהו סוג העור שלך

את השאלה הזו כל קוסמטיקאית שומעת אינספור פעמים: "אז מהו סוג העור שלי?". אין ספק, כדי לטפל נכון בעור חשוב לאבחן תחילה את סוג העור ואת מצבו. הכתבה שלפניכם נועדה לעזור לכם לעשות בדיוק את זה – לזהות בעצמכם את העור שלכם ולהתמצא בסבך התכשירים והפתרונות.

 

איך נדע מהו סוג העור שלנו ומהם ההבדלים בין סוגי העור השונים?

לכל אחד מהסוגים ומצבי העור השונים מאפיינים ייחודיים לו:

 • עור מעורב- נתחיל בסוג השכיח ביותר – עור מעורב, אשר כשמו כן הוא: בחלקו שמן ובחלקו רגיל או יבש. באזור ה-T – במרכז המצח, באף ובסנטר, ישנן יותר בלוטות שומן יחסית לשאר הפנים. לכן, העור יכול להיראות שמנוני ומבריק, ולעתים אף לסבול מפצעונים וקומדונים. לעומת זאת, באזורים של צידי הפנים, הפה וסביב העיניים, שבהם יש מיעוט בלוטות שומן, העור נורמלי, ללא שומניות וברק יתר, ובעל מראה ומרקם בריאים. לעתים, הוא יכול אפילו להיות יבש .
 • עור שמן ואקנתי- העור השמן מאופיין במראה מבריק-שמנוני, ונוטה לנקבוביות מורחבות, בעיקר באזור הלחיים, הסנטר והאף. לעתים עור שמן נוטה גם להופעת קומודונים (לבנים או שחורים) ופצעונים, ולהיווצרות מוקדים דלקתיים קלים עד חריפים. בחלק מהמקרים יכולים להופיע גם אקנה קל עד חמור, וכן אדמומיות ורגישות מוגברת. מצב זה מאפיין בעיקר את גיל ההתבגרות, כתוצאה משינויים הורמונליים, אך מתרחש גם בקרב מבוגרים.
 • עור יבש - הסובל מחוסר לחות מאופיין במראה מיובש ומתוח, וגם מרגיש כך, ולא משנה כמה תקפידו ללחח אותו, ההקלה היא קצרת טווח בלבד. במצב שבו יש גם חוסר בשומן בעור, תחושת היובש מלווה לעתים בקשקשת, גירוד וסדקים.
  עור יבש מהווה אף הוא מצב שכיח, והוא נובע משילוב של גורמים בהם גנטיקה, חשיפה לגורמים סביבתיים כמו קרינת השמש, ושינויים תלויי גיל. השינויים החלים בגופנו עם הגיל מובילים לירידה בייצור השומן ורכיבים חיוניים כמו קולגן ואלסטין, ובקצב חידוש התאים. בנוסף, הם גם גורמים לשיבוש תפקודו של המחסום האפידרמלי בעור – זה שאחראי למניעת אבדן מים מהעור ולשמירה על לחותו. לטווח ארוך, השלכות היובש
   הן האצת קצב הזדקנותו והופעה מוקדמת של קמטים, קמטוטים וצניחה של העור.
 • עור רגיש - המונח "עור רגיש" מתאר תגובות תחושתיות לא נעימות בעקבות חשיפה לחומרים שאינם אמורים לעורר תחושות כאלו. איך תדעי אם העור שלך רגיש? עור רגיש מתאפיין בנטייה להפוך בקלות לאדמומי, בהופעה תכופה של פריחות, וכן במגוון רחב של תסמינים נוספים, בהם עקצוץ או צריבה לאחר שימוש בתכשיר טיפוח או בחשיפה לחומרים אחרים, הופעה תכופה של פריחות על העור, גרד או תחושה שהעור מגורה, קילוף ולעתים הופעת פצעונים. שכיחות התופעה גבוהה ביותר: 60%-70% מהנשים ו-50%-60% מהגברים מדווחים על דרגה כלשהי של עור רגיש. 

 

האם סוג העור הוא קבוע, או שהוא משתנה עם הזמן?

חלק מהגורמים המשפיעים על סוג העור הינם תורשתיים ומולדים, ואילו חלקם תלויי סביבה ואנו יכולים להשפיע עליהם ולשנותם. לדוגמה, רגישות בעור יכולה להיות מולדת, או לחילופין, להתפתח בהדרגה במהלך החיים, או להופיע באופן פתאומי. שינוי כזה יכול לנבוע מפגיעה במחסום ההגנה של העור, למשל, כתוצאה מחשיפה מוגזמת לשמש, מנטילת תרופות מסוימות, או מחשיפה לחומרי ניקוי שונים, או כתוצאה ממתח וסטרס.

עור יבש – בין אם מחוסר בלחות או מחוסר בשומן, יכול אף הוא להשתנות עם הזמן, כשהוא מושפע במידה רבה מהגיל: השינויים ההורמונליים שחלים בגופנו עם השנים מובילים במשך הזמן להאטה בפעילות בלוטות החלב. במקביל, פוחת בהדרגה הייצור של רכיבים החיוניים לשימור הלחות בעור, כמו חומצה היאלורונית. כתוצאה מכך, העור יכול להפוך ליבש יותר, או למיובש יותר.
מאותן סיבות, גם העור השמן הופך להיות פחות שמן עם השנים, כתוצאה מהירידה בפעילות בלוטות החלב והשינויים ההורמונליים. הנטייה של עור מעורב לשמנוניות וברק באזור ה-T פוחתת אף היא עם השנים, וכתוצאה מכך, הוא יכול להפוך לעור "נורמלי", ולעתים לעור יבש.
חשוב לזכור שבמידה רבה, סוג העור יכול להשתנות לטובה, כאשר על רבים מהגורמים יש לנו שליטה. אחד הגורמים החשובים הוא טיפול נכון בעור.

לצד הטיפים באבחון העור, מומלץ לפנות לאבחון מקצועי אצל קוסמטיקאית, שגם תוכל להתאים את הטיפול הנכון לעורכם, כך שתפיקו ממנו את התועלת המרבית.

 

אז איך מתאימים את תכשירי הקוסמטיקה לסוגי העור השונים?

 • עור יבש – אם העור שלכם יבש, קרם לחות רגיל, יקר ככל שיהיה, לא יספיק. במצב זה, חשוב לספק לעור רכיבים שיעזרו לשקם אותו, במקביל להזנתו ולהעלאת רמת הלחות. כדאי שתכירו את סדרת ג'ובליסט, שמבוססת על DNA CoFactor – פטנט רשום שנבדק והוכח כיעיל במיוחד לשיפור מרקם העור ולהפחתת עומק הקמטים. הודות לשתי פורמולות ייחודיות שעליהן מבוססת הסדרה – קומפלקס נחושת-פפטידי ואנזימים מתקני דנ"א, סדרת ג'ובילסט פועלת ביעילות להעלאת רמת הלחות בעור, לשיפור הגמישות והחיוניות של העור, להפחתת קמטים, כתמים וסימני הזדקנות בעור, ולשיפור אחידות גוון העור. 
 • עור שמן ואקנתי – המטרות העיקריות בסוג עור זה היא לאזן את פעילות בלוטות החלב ולמתן את הפרשות הסבום, ובמקרה של דלקת, להרגיע ולהפחית את התהליך הדלקתי. תכשירים מתקדמים שפותחו במיוחד למטרות אלו, סדרת אקנוקס פלוס, תביא לתוצאות מרשימות. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים נוגדי דלקת, כמו חומצה סליצילית וחומצה שיקימית, חומרים הפועלים להפחתת הפעילות החיידקית כמו פרוביוטיקה, וכן חומרים הפועלים לחידוש העור כמו אבץ.
 • עור רגיש – בעור רגיש, התאמת התכשירים הנכונים חשובה שבעתיים מבכל סוג עור אחר. סדרת קאלם דרם, המיועדת לטיפול בעור רגיש ואף בעור עם מחלות עור דלקתיות כמו סבוריאה, רוזציאה, אסתמה של העור ופסוריאזיס, פועלת להרגעת העור, להקלת תחושת הגרד, לשיכוך הדלקת ולשיקום העור. תכשירי הסדרה מבוססים על רכיבים המיועדים לשמור על מחסום העור ולשקמו, כגון אומגה 6, אלוורה, ביסבולול, אלנטואין ופנתנול, רכיבים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים, בטה גלוקן, תמציות ואצות. כמו כן, הסדרה מכילה רכיבים המעודדים תהליכי ריפוי ושיקום בעור, כמו אנזימים וקומפלקס פפטיד-נחושת.
  סדרת קאלם דרם עברה מבחן לעור רגיש. מבחן זה מיועד לבחון התפתחות גירויים בעור בעקבות השימוש בתכשיר, והוא נחשב למחמיר אפילו יותר מבדיקת היפואלרגניות, שכן התנאים לביצועו נוקשים יותר.

 

ח-ד-ש קרם מחדש לעור רגיש עם בקוצי'אול- קרם ייחודי הפועל לחידוש העור ולהאטת תהליך הזדקנות העור ומיועד לעור רגיש.  הקרם מכיל חומצות פולי הידרוקסיות (PHA) המופקות ממקור צמחי ופועלות לחידוש משמעותי של העור ללא אדמומיות ותחושת גירוי ובקוצ'יאול המופק מצמח שרעול ומשמש כרטינול ממקור צמחי ללא גירוי יתר של העור ופועל לצמצום הקמטים ושיפור מרקם העור. 

 

לאבחון עור אצל קוסמטיקאיות מורשות לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן