פילינגים בסתיו – טיפולי התחדשות העור

טיפולי התחדשות העור

 
עונת הסתיו היא התקופה האידיאלית לחדש את עור הפנים. זה הזמן לטיפולי פילינג מקצועי, שישקם את נזקי הקיץ, יפחית קמטים וקמטוטים, יבהיר את העור ויעניק לו מראה בריא, רענן וצעיר יותר.

טיפולי הפילינג נמנים בשנים האחרונות בין הטיפולים המובילים בתחום הקוסמטיקה והאסתטיקה הרפואית בזכות יעילותם הרבה, הם משמשים כטיפול להצערת העור לא רק במכונים הקוסמטיים, אלא גם במרפאות של כירורגים פלסטיים ורופאי עור.  
מטרות הפילינג מגוונות, החל מהבהרת כתמים, בהם כתמי שמש, כתמי גיל, כתמי הריון וכתמים שנותרים לאחר אקנה, דרך טשטוש צלקות, צמצום קמטים וקמטוטים ומיצוק העור, וכלה בטיפול בעור שמן ואקנה.
 

מהו פירוש המונח "פילינג" ?

פירוש המילה פילינג הוא קילוף. ואכן, טיפולי הפילינג מבוססים על קילוף והמסה של תאי העור המתים בשכבות העור העליונות. 

כתוצאה מכך, העור עובר תהליך התחדשות טבעי, והשכבות שקולפו מתחלפות בתאי עור חדשים. בנוסף, הקילוף גורם להפרשת מתווכי דלקת שונים, המאיצים ומנרמלים תהליכים שונים שהואטו ונפגעו עם השנים. את טיפולי הפילינג ניתן לבצע בשיטה כימית – באמצעות מריחה של תרכובות הגורמות לקילוף; בשיטה מכנית – על ידי שפשוף העור בטכניקות שונות, החל מתכשירי מריחה המכילים גרגרים, דרך אבן יהלום וכלה בלייזר; או בשילוב של שתי השיטות.

 

דרגות עומק של פילינג

קיימות שלוש דרגות של פילינג – שטחי, בינוני ועמוק, כאשר ההבדל ביניהן הוא בריכוז החומרים ובעומק החדירה לעור. הפילינג השטחי גורם לקילוף שכבת האפידרמיס בלבד ומעודד את התחדשות התאים. הפילינג הבינוני מקלף את העור עד לחלקו העליון של הדרמיס, ואילו טיפולי הפילינג העמוק מקלפים את העור עד לחלקה העמוק של שכבת הדרמיס.
את הפילינג העמוק רשאים לבצע אך ורק רופאי עור. הוא מבוסס על טיפול אחד ויחיד (בדרך כלל בחומצה מסוג פנול בריכוז גבוה), אך בעל סיכונים ומגבלות משמעותיים, בהם כאבים ואי נעימות, רעילות הפנול בריכוזים גבוהים, פגיעה בפיגמנטציה של העור וזמן החלמה ממושך. לעומת זאת, הפילינג הבינוני, שאותו מבצעות קוסמטיקאיות, מצריך סדרה בת מספר טיפולים, אך מאפשר להשיג בדיוק את אותה תוצאה בהצערת העור – עם יתרון משמעותי: ללא הטראומה הקשה לעור ולמטופל, ללא הסיכונים והכאבים ותופעות הלוואי וללא החלמה ממושכת בבית.

 

הרכיבים הפעילים בפילינג 

בטיפולי הפילינג המבוצעים על ידי קוסמטיקאיות מככבים שלושה רכיבים מרכזיים, שיעילותם הוכחה היטב במחקרים מדעיים: חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול. מרבית תכשירי הפילינג הקוסמטיים כיום מכילים לפחות אחד משני סוגי החומצות (אלפא ובטא הידרוקסי) או שילוב של שניהם בריכוזים וביחסים משתנים, וחלקם מכילים גם רכיבים פעילים נוספים.

 

החומצות האלפא הידרוקסיות בפילינג

קיימים שני סוגים של חומצות אלפא הידרוקסיות: סינתטיות וטבעיות. בניגוד לחומצות הסינתטיות, המיוצרות במעבדה, מקורן של החומצות האלפא הידרוקסיות הטבעיות הוא בחלב (חומצה לקטית) ובפירות (חומצה גליקולית, חומצה מלית, חומצה ציטרית וחומצה טרטרית).
החומצות הטבעיות פועלות במספר מנגנונים:

  • קילוף תאי העור המתים – הקילוף גורם להיפרדות ולהתנתקות תאים מתים בשכבה הקרנית ובשכבת העור הבזלית, וכך מאפשר לתאי העור המתים לנשור ולפנות מקום לצמיחה של תאי עור חדשים ובריאים. כך נוצרת רקמה חדשה, צפופה ואחידה, בעלת מרקם וגוון אחיד יותר. בנוסף, הסרת התאים המתים מסייעת לפתוח את הנקבוביות החסומות ומאפשרת ספיגה טובה יותר של תכשירים קוסמטיים בעור.
  • עיצוב מחדש של הדרמיס בעור – החומצות האלפא הידרוקסיות הטבעיות גורמות  לייצור מוגבר של סיבי קולגן ואלסטין בתאים הפיברובלסטים והאנדותליים בשכבת הדרמיס, וכמו כן משפרות את איכות סיבי הקולגן והאלסטין.
  • העלאת רמת הלחות בעור - הגברת ייצורה של החומצה ההיאלורונית בדרמיס ובאפידרמיס – החומצה ההיאלורונית סופחת אליה מים, מספקת לחות ומעניקה נפח, רכות ואלסטיות לעור.
  • פעילות נוגדת חמצון – המסייעת לנטרל את נזקי הרדיקלים החופשיים לעור, המובילים להזדקנות מוקדמת של העור.

 

חומצה בטא הידרוקסית בפילינג 

החומצה הבטא הידרוקסית היא למעשה נגזרת של המרכיב הפעיל באספירין – חומצה אצטיל סליצילית. היא מזרזת את התחדשות תאי העור ולה איפיונים ייחודיים ההופכים אותה ליעילה במיוחד לשימוש בעור שמן עם קומדונים ופצעונים. מנגנוני הפעילות שלה כוללים:

  • קילוף השכבה הקרנית ופתיחת נקבוביות סתומות – החומצה הבטא הידרוקסית חודרת לנקבוביות העור המכילות סבום (שומן) ומקלפת את תאי העור המתים המצטברים בתוכן וסותמים אותן. כך היא מביאה לפתיחת זקיקי שיער סתומים, הגורמים ליצירת פצעי אקנה.
  • פעילות נוגדת דלקת ונוגדת חיידקים –  החומצה הסליצילית פועלת כחומר אנטי דלקתי, ממשפחת האספירין. כמו כן, היא מדכאת הפרשת חומרים בעור הנחוצים להתרבות חיידקים ופטריות.

 

רטינול בפילינג

הרטינול הינו נגזרת של ויטמין A שלה יעילות מוכחת בעיכוב הזדקנות העור, וכן בחידוש העור ובשיקום העור. המנגנונים שבהם פועל הרטינול כוללים:

  • האצת תהליכי התיקון והשיקום הטבעיים בעור – הרטינול מגביר את קצב חלוקת התאים ומאיץ את התחדשות האפידרמיס, במקביל פועל בשכבת הדרמיס, שם הוא מזרז תהליכי תיקון ושיקום.
  • הגברת ייצור הקולגן והאלסטין – החלבונים החיוניים לשמירה על המבנה והאלסטיות של העור. בנוסף, הרטינול מעודד את ייצור הפרו-קולגן – חומר המוצא שממנו נוצר הקולגן בעור. כפועל יוצא, הוא משפר את המרקם, העובי וגמישות העור.
  • עידוד ייצור החומצה ההיאלורונית – וכמו כן, עידוד הייצור של גליקוז אמינוגליקן –  מולקולה סוכרית נוספת, שאף היא קושרת אליה מים. בכך מסייע הרטינול לשיפור רמת הלחות בעור.
  • הבהרת כתמי פיגמנטציה – הרטינול  מסייע לוויסות ייצורו של פיגמנט המלנין (הצבען המגן על העור מקרינת השמש). בנוסף, הוא פועל לתיקון נזקי עור מצטברים המופיעים לאחר חשיפה לשמש ולהבהרת פגמי פיגמנטציה ומֶלַזְמָה, הנפוצים בקרב נשים הנוטלות גלולות ונשים הרות, ובקרב אנשים המרבים להיחשף לשמש.

 

התאמה מדויקת של רכיבי הפילינג

יעילות טיפולי הפילינג תלויה במידה רבה בהתאמה המדויקת של עוצמת הפילינג ורכיביו לסוג ולמצב עורו של המטופל. לכן, לבניית תוכנית טיפול מקצועית, המבוססת על אבחון ועל התאמה מקסימלית למטופל, יש חשיבות רבה.
במטרה לענות על צורך זה, פותחה ב-HL סדרת פילינגים מקצועית המבודלת ברמות העוצמה השונות של התכשירים בה ובסוג הטיפול.
הסדרה כוללת 6 תכשירי פילינג, שכל אחד מהם מאופיין בעוצמה שונה, המתבטאת בריכוז החומצות בתכשיר וביחס בין החומצות. כמו כן, תכשירי הפילינג בסדרה נבדלים זה מזה בסוג הטיפול. זאת, על מנת לאפשר התאמה מקסימלית למצב העור ולמטרת הטיפול.

תכשירי הסדרה, המבוססים על פורמולה חדשנית, מאפשרים לאנשי המקצוע לבחור את הפילינג המתאים ביותר למטופל ולצרכיו ולהשיג תוצאות נראות לעין וארוכות טווח. בנוסף לחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול, כוללת כל אחת מהפורמולות החדשות רכיבים בעלי פעילות ייחודית , המגבירים את אפקט הפילינג ומאפשרים לשקם את העור ולתת מענה למצבו ולצרכיו הספציפיים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן