המדריך שלך לשגרת טיפוח לילית

פורסם ב: 04/04/2023

מה השתנה הלילה הזה? שגרת טיפוח לילית

מדוע יש הבדל בין שגרת טיפוח העור בבוקר לשגרת הטיפוח בערב? התשובה לשאלה נעוצה בהבדל בתהליכים ובגורמים השונים שעימם מתמודד העור במהלך הלילה, לעומת שעות היום. על מה חשוב להקפיד ואילו מוצרים חשובים במיוחד בשגרת טיפוח הערב?

 

הקפדה על שגרת טיפוח פעמיים ביום, בבוקר ובערב, היא המפתח לשמירה על עור מטופח, בריא ויפה. הבנת התהליכים המתרחשים בעור במהלך הלילה יכולה לעזור לנו להבין את ההבדלים בין שגרת טיפוח העור בבוקר ובלילה, כמו גם על מה חשוב להקפיד ואילו מוצרים חשובים במיוחד בשגרת טיפוח הערב?

 

מדוע בכלל יש הבדל בין שגרת הטיפוח בבוקר ובלילה?

התשובה לשאלה זו נעוצה בהבדל בתהליכים ובגורמים השונים שעימם מתמודד העור במהלך הלילה, לעומת שעות היום.

 

מה קורה בעור בשעות היום:

 • במהלך היום, העור עובד קשה כדי להגן על עצמו מהמתקפה המתמדת של גורמים מזיקים – למשל, זיהום אוויר, עשן, אבק וקרינת השמש. כל אלה מעוררים ייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים, שגורמים לחמצון ולנזק למבנים חיוניים בעור, לפגיעה ארוכת טווח ולהזדקנות מואצת של העור.
 • ייצור מוגבר של השומן העל עורי ובניית המחסום האפדרמלי של העור– כדי להגן על עצמו מפני ההשפעות המזיקות, העור מייצר יותר סבום, והייצור מגיע לשיא בשעות הצהריים.

 

מה קורה בעור בשעות הלילה:

 • תהליכי שיקום ובנייה כשאנו ישנים והעור נח, הוא עובר ל"מצב התאוששות", זה הזמן שבו המערכות הפיזיולוגיות שלנו פועלות באינטנסיביות לתיקון, שיקום, בנייה והתחדשות. למשל:

 בשעות הערב הגוף מתחיל לייצר יותר מלטונין. הורמון המלטונין, שלו תפקיד חשוב בשעון הביולוגי שלנו, הוא גם נוגד חמצון חשוב שפועל לנטרול הרדיקלים החופשיים, והוא מגביר את יכולת העור לתקן את עצמו. ייצור המלטונין עולה עוד יותר במהלך הלילה.

 כ-1-3 שעות לאחר ההירדמות, בלוטת יותרת המוח משחררת הורמון שנקרא סומטוטרופין, שאחראי על תיקון העור ושומר על מראה צעיר וחיוני של העור.
הורמון נוסף שנכנס לתמונה בזמן שאנו ישנים הוא HGH (הורמון הגדילה האנושי), שאחראי על האצת תיקון העור והתחדשות התאים. כתוצאה מכך, בין השעות 23:00 לשתיים לפנות בוקר, ייצור התאים שלנו מכפיל את עצמו. בהמשך, בין השעות שתיים לארבע לפנות בוקר, אם אנו שקועים בשינה עמוקה, תחלופת התאים עשויה אף לעלות פי 3.

השלב האחרון של השינה מתאפיין בייצור מוגבר של קולגן, החלבון האחראי על מוצקות העור.

 • חדירות גבוהה יותר של העור וספיגה טובה יותר – כשהעור במנוחה, זרימת הדם מהירה יותר והטמפרטורה עולה. כמו כן, מחסום העור "עובד פחות קשה" כדי להגן על העור ונעשה חדיר יותר. כתוצאה מכך, גם הספיגה של תכשירים קוסמטיים תהיה טובה יותר, ותגובת העור אליהם תהיה יעילה יותר.
 • איבוד מוגבר של נוזלים – הצד השני של המטבע הוא שכתוצאה מהעלייה בטמפרטורת העור ובחדירות שלו, הסכנה היא שהוא יאבד נוזלים בקצב מוגבר. איבוד הנוזלים מגיע לשיא לקראת סוף הלילה, כאשר חדירות העור נמצאת בשיאה.

 

אילו מוצרים הם החשובים במיוחד בשגרת טיפוח הערב?

המשמעות של כל זה היא שבעוד שטיפוח הבוקר מתמקד בהגנה על העור ובאספקת לחות, ולכן צריך לכלול בעיקר קרם יום העשיר בלחות ובנוגדי חמצון, ותכשיר הגנה מהשמש – הרי ששעות הלילה הן הזמן הטוב ביותר להעניק לעור טיפול אינטנסיבי, וטיפוח העור בערב צריך להיות ממוקד בשיקום ובהתחדשות.

 

במה בדיוק זה מתבטא הלכה למעשה?

התכשירים הייעודיים לשגרת הטיפוח בערב הם כאלה המבוססים על ריכוז גבוה של חומרים מזינים, כדי לעודד את תהליך השיקום המתרחש בעור במהלך הלילה ולהמריץ בנייה מחודשת של התאים וייצור מוגבר של רכיבים חיוניים, כמו קולגן ואלסטין. שלושה סוגים מרכזיים של תכשירים נכללים בקטגוריה זו: סרום, מסכה וקרם לילה, ובנוסף כמובן, קלינזר לניקוי העור.

 • קלינזר – ניקוי העור הוא אחד השלבים החשובים בשגרת הטיפוח, ובערב חשיבותו רבה במיוחד, כדי להסיר את האיפור, הלכלוך והפסולת שהעור נחשף אליהם במהלך היום, ולאפשר ספיגה טובה של התכשירים הפעילים בהמשך. קלינזר המותאם במיוחד לעור עם סימני גיל התחלתיים ומתקדמים הוא הג'ל קלינזר מסדרת מולטי ויטמין, המבוסס על קומפלקס ויטמינים A, E, F ומעניק ניקוי יסודי ותחושת רעננות. לעור רגיש, אדמומי וקופרוזי, מומלץ לנסות גם את התחליב מסדרת קאלם דרם, שמבוסס על קומפלקס נחושת פפטידי ואוריאה. הסבון מנקה בעדינות את העור, מסייע לפעילות התקינה של תאי העור ומעלה את רמת הלחות בעור.

 • מסכה – שעות הערב הן הזמן המתאים ביותר למסכה טובה, שתספק לעור ריכוז גבוה של חומרים פעילים, ויטמינים ורכיבי הזנה, כמובן, בהתאם למצב העור ולצרכיו. המסכה 'נועלת' את הרכיבים הפעילים ומאפשרת להם להיספג היטב בעור. אידיאליות במיוחד הן מסכות ייעודיות לחידוש העור, כמו המסכה המחדשת מסדרת רה-ניו פורמולה, שמכילה ריכוז גבוה של חומצה אלפא ליפואית, תה ירוק וג'ינקו בילובה – מסכה שמחדשת ומשקמת את העור, משפרת את מרקם העור ועוזרת להשיג מראה עור חלק וגוון אחיד. לעור הזקוק לטיפול אנטי אייג'ינג מומלצת המסכה הטיפולית האינטנסיבית מסדרת סי דה סקסס, המבוססת אף היא על ריכוז גבוה של ויטמין C, בשילוב עם למון גרס, תמצית צמחים מבהירה ומינרלים. המסכה פועלת לחידוש העור ולהבהרתו, ולהענקת גוון עור אחיד וזוהר.

 • סרום – תכשירי הסרום מבוססים על ריכוז גבוה במיוחד של חומרים פעילים, כגון ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון, שמנים חיוניים ופפטידים, וכן פועלים כזרז המעצים את פעילותו של קרם הלילה שמורחים לאחריו. למרות שישנם כמובן סרומים המותאמים גם לשעות היום, הרי שסרומים מרוכזים ועשירים במיוחד הם התכשיר המושלם לעידוד תהליך השיקום בלילה. אם העור שלכן נוטה לסימני גיל, תכשיר סרום שאתן חייבות לנסות הוא סרום ויטמין C מסדרת סי דה סקסס.
  סרום אנטי אייג'ינג זה מכיל מיליקפסולות עם ריכוז גבוה במיוחד של ויטמין C, וכן שמן מנדרינות והממליס, והוא פועל להאטת הזדקנות העור, להגברת ייצור הקולגן ולצמצום עומק הקמטים. סרום אחר שפותח במיוחד לחידוש ולשיקום העור הוא הסרום המחדש מסדרת ABR קומפלקס סרום עוצמתי זה מבוסס על ריכוז גבוה של חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות ורטינול המאוחסן במיליקפסולות. הוא מסיע להסרת תאי העור המתים, להאצת והגברת תהליכי התחדשות בעור, וכך פועל לשיפור מרקם העור ולחידושו, ולהאטת תהליך הזדקנות העור.

 • קרם לילה – מעל לסרום, חשוב למרוח קרם לילה. בשונה מקרם היום, שהמרכיב העיקרי בו הוא לחות, קרמי הלילה מכילים ריכוז גבוה של רכיבים מזינים. למשל, קרם ההזנה ללילה מסדרת סי דה סקסס. קרם ייחודי המבוסס על ריכוז גבוה במיוחד של ויטמין C ולמון גראס. בעוד שקרם היום מסדרה זו פועל להעלאת רמת הלחות ולהאטת תהליך ההזדקנות של העור, הרי שקרם ההזנה ללילה פותח במיוחד כדי להזין ולשקם את העור, להפחית את נזקי הרדיקלים החופשיים, לצמצם קמטים ולהעניק לו מראה בהיר וזוהר. לעור יבש הזקוק לשיקום, מומלץ לנסות את קרם הלילה האינטנסיבי מסדרת ג'ובליסט – קרם עשיר ופעיל במיוחד, שמבוסס על שילוב בין קומפלקס נחושת-פפטידי, לבין סרמידים, ליפוזום מצמח הארבידופסיס, חומצה היאלרונית, חמאת שיאה וויטמינים. הוא פועל להזנה ולהחייאת העור, לשיפור הגמישות, לטשטוש קמטים ולהאטת תהליך הזדקנות העור.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן