הקולגן

הקולגן
images

 

קולגן: מה הוא עושה וכיצד בדיוק הוא משפיע על הפנים?

 

אם יש מרכיב אחד בתכשירי הקוסמטיקה שאותו כולם מכירים ושעל חשיבותו כולם מסכימים, זהו הקולגן. למרות שמדובר באחד המרכיבים הוותיקים והשכיחים, טרנד השימוש בקולגן רק הולך וגובר, מקרמי פנים ועד לתוספי תזונה. אבל מהו בדיוק הקולגן, מה הוא עושה, ומדוע הוא כל כך חשוב לטיפוח העור?

 

החלבון הכי שכיח בגוף


הקולגן הוא החלבון הכי שכיח בגוף שלנו, והחיוני ביותר בעורנו. ביוונית, פירוש המילה קולגן היא "דבק", ואכן, חלבון זה הוא זה האחראי לתמיכה ולחיזוק מרקם העור (המטריקס). הוא גם זה שמעניק לעור את המראה המוצק, הרענן והבריא שלו. הקולגן בנוי מסיבים עבים ושזורים הפונים לכיוונים שונים ועל ידי כך שומרים על חוזקו של העור. למרות שהוא אינו גמיש, הקולגן הוא בעל חוזק מתיחה רב, ולכן מאפשר לעור להימתח מבלי להיקרע.

קולגן: מה הוא עושה וכיצד בדיוק הוא משפיע על הפנים? 

ייצור הקולגן בעור מתרחש בעיקר בשכבת הדרמיס – השכבה האמצעית של העור, על ידי תאים שנקראים פיברובלסטים.
מה בדיוק התפקיד שלו? חלבון הקולגן יוצר מבנה התומך בתאי העור. בעור צעיר, סיבי הקולגן רבים, מאורגנים ומתוחים, ולכן מעליהם מתוח וחלק.  

 

כשמבנה הקולגן קורס – העור צונח


מה קורה כאשר העור מתבגר וייצור הקולגן פוחת? ראשית, עם השנים, מבנה הקולגן התומך מתחיל לצנוח, וכתוצאה מכך אינו מספק עוד די תמיכה לעור. ואם זה לא מספיק, הרי שכשהעור מתבגר, הרדיקלים חופשיים, אותן מולקולות מחמצנות המקושרות עם היבטים רבים של ההזדקנות, מובילים לייצור מוגבר של האנזים קולגנז, השובר את מולקולת הקולגן. למרות שייצור הקולגן הוא תהליך שנמשך לכל אורך החיים, עם הגיל חלה ירידה ברמותיו ואילו הנזקים למולקולות שלו מתרבים. כתוצאה מכך, העור צונח ונראה מקומט, רפוי ועייף ואף נוטה להיפצע ולהיקרע בקלות.

 

הבשורה הטובה היא שמחקרים מהשנים האחרונות מראים שניתן להגן על הקולגן מפני המשך הנזקים שגורמים הרדיקלים החופשיים ואף לתקן את הנזקים שכבר נגרמו. איך בדיוק עושים זאת?

הנה 5 טיפים מעולים:

  • דאגי לספק לעור רכיבים משקמים – המרצת תהליכי הריפוי והשיקום הטבעיים של העור היא מקום טוב להתחיל בו. סדרת ביו ריפאר עושה בדיוק את זה. אחד המרכיבים המרכזיים בסדרה, שפותחה במיוחד לשיקום עור עייף ופגוע, הוא קולגן. ולא במקרה – השילוב בין הקולגן הפעיל בסדרה לבין אלסטין, קומפלקס טבעי מתקן ורכיבים נוספים כמו ויטמין E, ממריץ את תהליך השיקום הטבעי של תאי עור פגועים ומזרז את התחדשות התאים.

 

  • לחות, לחות, לחות – קרם לחות איכותי שמכיל קולגן הוא בסיס חשוב לטיפול. קרם יום מסדרת ביו ריפאר מספק לעור קולגן, ובו בזמן גם הרבה מאוד לחות, שמעלה את רמת הלחות בעור וכך עוזרת לשפר משמעותית את המראה והמרקם שלו.

 

  • גרי מחדש את ייצור הקולגן – כן, זה אפשרי, כפי שמראים מחקרים מהשנים האחרונות. איך? הכירי את סרום ויטמין C – אחת התכונות החשובות של ויטמין C, בנוסף להיותו נוגד חמצון עוצמתי, הוא היכולת שלו לעודד את ייצור הקולגן. התכונה הזו הופכת אותו למרכיב קריטי בטיפול, שיכול לגרות מחדש את ייצור הקולגן ואף לתקן את העיוותים בשזירת הסיבים שלו בעור מבוגר. מה עושים? השתמשי בסרום ויטמין C , שמכיל ריכוז גבוה של ויטמין C טהור במיליקפסולות המאפשרות לשמר את הוויטמין הרגיש הזה.

 

  • הגני על הקולגן – לא מספיק לגרום לעור לייצר קולגן חדש ולתקן את הנזקים שכבר ישנם – חשוב להגן על הקולגן שעדיין מיוצר בעור. השתמשי בתכשיר הגנה עם SPF של 30 ומעלה, ואם העור שלך בהיר, בתכשיר עם SPF של 50+. סדרת תכשירי ההגנה סנברלה פותחה במיוחד כדי להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני קרני UVA ו-UVB. הסדרה כוללת מסנני קרינה עם מקדמי הגנה 30 SPF ו-+50 SPF, ובנוסף משלבים גם מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית.

 

  •  אפשר גם לצרוך קולגן בבליעה – ישנם כיום תוספי קולגן, בצורת אבקה או כמוסות, שיכולים להשלים את הטיפול הקוסמטי בעור. בעוד שההחדרה באמצעות תכשירי קוסמטיקה מאפשרת פעילות ישירה של שיקום הקולגן בעור עצמו, התוצאות של צריכת קולגן בצורת תוסף פחות עוצמתיות, ויש להן פחות ראיות מחקריות. עם זאת, מספר מחקרים בעכברים הראו שמתן קולגן בבליעה הוביל לשיפור בהחלמה מפצעים, בהגנה על העור מקרינה ובשיפור בגמישות העור.

 

סדרת ביו ריפאר פועלת לשיקום עור שניזוק מפגעי הסביבה. הסדרה מבוססת על קולגן, אלסטין וריפאר קומפלקס ייחודי המונע ומתקן את הנזקים שנגרמו לתאי העור ופועל להמרצת מנגנוני התיקון והשיפור הפנימיים של תאי העור.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן

כתבות נוספות

המדריך לשימוש נכון בפילינג

מה זה פילינג? אילו סוגי פילינג קיימים? ואילו תכשירים תרמים להתחדשות העור? המדריך המלא לשימוש נכון בפילינג בכתבה הבאה >>

איך מבהירים כתמי היפר-פיגמנטציה?

מדובר בבעיה אוניברסלית המשפיעה על כל סוגי העור, והיא נחשבת לאחד האתגרים המורכבים ברפואת ובאסתטיקת העור. אבל החדשות הטובות הן שישנם כיום פתרונות יעילים מאוד שמאפשרים לטפל בבעיה ולהשיג תוצאות מעולות. כל הפרטים כאן >>

הגורמים לקמטים ולהזדקנות העור

מדוע חלק מהאנשים מתקמטים בגיל צעיר ואילו עורם של אחרים נראה חלק וצעיר מגילם? כל הגורמים להזדקנות העור והופעת הקמטים בכתבה הבאה >>