כל הסיבות שיגרמו לכן להפסיק להשתזף

פורסם ב: 13/04/2022

כל הסיבות שיגרמו לכן להפסיק להשתזף

ימי האביב כבר כאן ועונת הרחצה כבר כמעט מעבר לפינה. החמימות ומזג האוויר הנעים מפתים לצאת לטבע ולשפת הים, להשתזף ולספוג את קרני השמש החמימות. אבל עם כל האהבה לחוף הים ולשיזוף, אסור לשכוח גם את הצד המסוכן של השמש, ולא מדובר רק בסרטן העור, אלא על כל ההשפעות של השיזוף על עור הפנים לאורך השנים, במיוחד במדינה שטופת שמש וחמה כמו ישראל.

הנה 8 סיבות שיגרמו לכן להפסיק להשתזף:

 

 • כוויות שמש
  עור אדום וצורב זה בהחלט לא נעים, בעיקר אם הצריבה מלווה גם בשלפוחיות. וזה גם בטח לא מוסיף יופי לעור של אף אחת. אצל בהירי עור כוויות שמש יכולות להיווצר כבר בעקבות חשיפה קצרה לקרינת השמש בשעות השיא שלה (10:00-16:00).

 

 • קמטים והזדקנות מוקדמת
  במחקר שפורסם ב-2014, שכותרתו "קרינה אולטרה סגולה, הזדקנות והעור", טוענים חוקרים כי חשיפה לקרינת השמש אחראית ל-80% מסימני ההזדקנות בעור, ובפרט לקמטים וקמטוטים המופיעים על עור הפנים, הצוואר והמחשוף. איך זה קורה? החוקרים מסבירים שקרינת ה-UV מאיצה את הייצור של רדיקלים חופשיים בתאי העור, שמשבשים לחלוטין את מנגנון ההגנה של העור וגורמים נזק לאלסטין ולקולגן, שיוצרים את המבנה שתומך בעור. התוצאה: המבנה הזה מתרופף ומאבד מהארגון שלו, מה שמוביל להופעת הקמטים ולצניחה של העור.

 

 • עור יבש
  את הנזק הזה אפשר לראות אפילו בגילאים צעירים יחסית. הייצור המוגבר של הרדיקלים החופשיים פוגע גם ביכולת של העור לשמר לחות, וכתוצאה מכך, הוא מתחיל כבר בשלב מוקדם לאבד מהחיוניות שלו ונראה יבש, חסר לחות וחסר גמישות.

 

אם אתן סובלות מכתמי פיגמנטציה כבר בגיל צעיר, אתן ממש לא לבד. הכתמים האלו הם הבעיה האסתטית הכי שכיחה שבגללה נשים פונות לקוסמטיקאיות ולרופאי עור. מחקרים שבהם נעשה שימוש בטכניקות הדמיה של אור סגול מראים באופן ויזואלי נזקים משמעותיים כבר בגילאי עשרים ומעלה, ואפילו אצל בני נוער וילדים. הבעיה הזו נובעת מכך שחשיפה לקרינה האולטרה סגולה של השמש גורמת להפעלה של תגובת נגד בתאים, וכתוצאה מכך לייצור מלנין על ידי התאים המתמחים בכך – מלנוציטים. הסיפור הוא פשוט: ככל שתיחשפו יותר לשמש, כך התאים האלו ייצרו יותר מלנין כדי להגן על העור. זו בעצם הסיבה למראה השזוף שנוצר. אבל אליה וקוץ בה – זו גם הסיבה לכתמים, שכן הפיזור של חלקיקי המלנין לא תמיד אחיד ונוטה להצטבר באזורים מסוימים בעור.

 

 • אדמומיות בפנים
  החשיפה לחום ולקרני ה-UV גם גורמת להרחבה משמעותית של כלי הדם בפנים, ובפרט באזור הלחיים, האף והסנטר, ולמראה אדמומי וסמוק. חשיפה חוזרת ונשנית עלולה לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בהם, שהתוצאה שלה היא מראה אדמומי קבוע ונימי דם מורחבים, ואף להוביל להתפרצות רוזציאה – מחלת עור כרונית שמתבטאת באדמומיות מוגברת, נימי דם מורחבים, תחושת צריבה, נפיחות ולעתים פצעונים. למרות שלמחלה יש מרכיב גנטי, הרי שחשיפה לשמש ולטמפרטורות גבוהות היא אחד הגורמים הבולטים שיכולים להוביל להתפרצותה.

 

 • התפרצויות אקנה
  אם העור שלכם שמן ונוטה לאקנה, חשיפה ממושכת לשמש עלולה לגרום להתלקחות של האקנה. יש לכך כמה סיבות, שהעיקרית בהן היא הזעה מוגברת בחום והפרשה מוגברת של סבום על ידי בלוטות החלב בעור, וכתוצאה מכך חסימה של הנקבוביות, שגורמת לשגשוג של חיידקי הפ. אקנה השוכנים בתוכן.

 

 • סרטן העור
  זה לא סוד שחשיפה לשמש היא הגורם המרכזי לסרטני עור, כמו בזליומה וסרטן תאי הקשקש וגם תורמים לסרטן מסוג מלנומה. על פי מחקר שפורסם ב-2013, הסיכון למלנומה קשור במיוחד לכוויות שמש, ובפרט כאשר אלו מתרחשות בגיל צעיר יחסית. כך, למרות שסרטני עור מאובחנים לרוב בעשור החמישי או השישי לחיים, הנזק שמחולל אותם מתרחש כתוצאה מהשיזוף בגילאים הצעירים. גם כאן, הגורם המרכזי הוא הרדיקלים החופשיים, שמשבשים את מנגנון ההגנה של העור מפני נזקי הקרינה. כשהפגיעה בדנ"א של התאים חוזרת על עצמה, היא מאבדת את היכולת לתקן את הנזקים.

 

איך תמנעו את הנזקים?
חשוב להדגיש: אין דבר כזה "שיזוף בריא". כדי למנוע את נזקי השיזוף חשוב להקפיד להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, ובמידה שיוצאים לשמש, למרוח קרם הגנה.
סדרת סנברלה
כוללת תכשירי הגנה מהשמש המשלבים לחות, ויטמינים ומקדם הגנה, והיא מתאימה לשימוש יומיומי להגנה מקסימלית על העור מפני קרינת UVA ו-UVB. הסדרה כוללת תכשירים עם מקדמי הגנה בשתי רמות - 30 SPF, וכן +SPF50, כך שניתן להתאים את רמת ההגנה בהתאם לגוון העור ולמידת רגישותו לשמש.

לצד מסנני קרינה UVA ו-UVB, תכשירי הסדרה מכילים ויטמיני C ו-E, הידועים בפעילותם לצמצום נזקי קרינת השמש בעור, וכך מעניקים לעור הגנה רחבה, מעבר לסינון הקרינה. תכשירי סנברלה +SPF50 מכילים בנוסף גם בוסטר של חומצה היאלורונית, המעלה את רמת הלחות בעור ומשפר את מרקמו ואת מראה הקמטים, וכך מעניקים לחות עם רכיבים פעילים והגנה רחבה במיוחד מהשמש.
כל תכשירי הסדרה מאופיינים במרקם קליל, שמותיר את עור הפנים רך ונעים, נספג במהירות ושומר על גוון העור הטבעי, ללא יצירת מיסוך לבן על הפנים, כך שניתן להשתמש בהם באופן יומיומי.  יתרון חשוב נוסף של הסדרה הוא שכל אחד מהתכשירים, בשתי רמות ההגנה – 30SPF ו- +SPF50, מוצעים גם בגרסה עם כיסוי דמי מייק. כמו כן, כל אחד מהתכשירים מוצע גם בגרסת "טו-גו", המאפשרת לשאת את התכשיר בתיק, כך שניתן להשתמש בו בכל מקום כשיוצאים לשמש, או לחדש את השימוש בעת הצורך.

 

איך נתאים את קרם ההגנה לעור הפנים שלנו?
באופן כללי, חשוב לבחור בתכשיר עם מקדם הגנה SPF 30 לפחות. אם אתם בעלי עור בהיר ונוטים להישרף מהר, אתם זקוקים למסנני קרינה בעלי SPF גבוה יותר - SPF 50 לפחות. בנוסף, אם אתם יוצאים מהבית לפעילות ממושכת, רצוי שתצטיידו בתכשיר בעל SPF 50.

 

עם כל ההנאה שבשיזוף, לחשיפת העור לשמש עלול להיות מחיר כבד, שיתבטא בנזקים הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, החל מכוויות שמש, דרך קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, פיגמנטציה, אדמומית, התפרצויות אקנה, ואף סרטן העור. כדי למנוע את הנזקים, חשוב להימנע במידת האפשר מחשיפה ממושכת לשמש, ובמידה שיוצאים לשמש, להגן על העור ולמרוח קרם הגנה איכותי. סדרת סנברלה מספקת פתרון איכותי מפני הקרינה – עם תכשירים המספקים הגנה מקסימלית על העור מפני קרני UVA ו-UVB המסוכנות, ובמקביל לחות עשירה וויטמינים שתורמים אף הם להגנה על העור מהקרינה, ומתאימים לשימוש יומיומי. התכשירים מוצעים גם בשילוב דמי מייק-אפ, וכן בגרסת טו-גו, שמאפשרת להשתמש בתכשיר בכל מקום ובכל זמן.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן