פפטידים, ליפו-פפטידים וחומצות אמינו

בעשור השלישי של חייך? כדאי שתכירי
images

פפטידים, ליפו-פפטידים וחומצות אמינו

 

בעשור השלישי של חייך? כדאי שתכירי: פפטידים, ליפו פפטידים וחומצות אמינו. פפטידים הם אחד מכלי האנטי אייג'ינג העוצמתיים ביותר כיום בתחום הקוסמטיקה. הנה כל מה שאת צריכה לדעת לפני שאת משלבת את המרכיב החשוב הזה בשגרת טיפוח העור שלך

 פפטידים הם אחד מכלי האנטי אייג'ינג העוצמתיים ביותר כיום בתחום הקוסמטיקה. יעילותם הרבה בהצערת העור, במיצוקו, בשיקומו ובחידוש העור, כמו גם במילוי קמטים ובהעלאת רמת הלחות בעור, הובילו את חברות הקוסמטיקה לפתח סוגים שונים של פפטידים קוסמטיים בעלי יתרונות ספציפיים לעור. איך בדיוק הם עושים זאת? אם את בעשור השלישי של חייך, הנה כל מה שאת צריכה לדעת לפני שאת משלבת את המרכיב החשוב הזה בשגרת טיפוח העור שלך.

מהם בכלל פפטידים?

אי אפשר לדבר על פפטידים מבלי להתייחס לחומצות אמינו. חומצות האמינו הן אבני הבניין של החלבונים בגופנו. בעוד שהחלבונים מורכבים מכמות גדולה של חומצות אמינו (יותר מ-50 חומצות אמינו) – הפפטידים הם שרשרת קצרה של חומצות אמינו, לרוב באורך של 2-50 חומצות אמינו.

הפפטידים מהווים מרכיב חשוב של כל התאים בגופנו, ולהם תפקידים מגוונים ורבים בגוף. בעור שלנו הם חיוניים כדי לייצר אלסטין, קרטין, ובעיקר קולגן – החלבונים שמעניקים לעור את המבנה, הגמישות והחוזק שלו. למעשה, פפטידי קולגן מהווים כ-75-80% מהדרמיס, שכבת העור שמתחת לאפידרמיס. בנוסף לחלבונים אלה, הפפטידים תורמים גם להגברת הייצור של חלבונים סוכריים החיוניים לשמירה על תכולת המים בעור, כמו החומצה ההיאלורונית.

הבעיה היא שככל שאנו מתבגרים, הייצור הטבעי של פפטידים בגופנו פוחת, וגם אלו שכן מיוצרים הופכים לפחות יעילים. כתוצאה מכך, יורד גם הייצור של חלבוני הקולגן, האלסטין והקולגן – ירידה המובילה לכל אותם סימני הזדקנות שכולנו מכירים – צניחה של העור וירידה בגמישותו, יובש, ירידה בברק העור, וכמובן הופעת קמטים וקמטוטים.

האתגר הזה הוביל חוקרים בתחום הקוסמטיקה לפתח פפטידים ביומימטיים, הכוונה היא – פפטידים המחקים את הפעילות הביולוגית שממלאים הפפטידים הטבעיים המיוצרים בעור (ביומימטיקה = חיקוי של הפעילות הביולוגית הטבעית בגוף). פפטידים אלה הם קצרים מאוד, ומכילים 3-6 חומצות אמינו. הם מיוצרים לרוב ממקור צמחי או באמצעות ביו-טכנולוגיה. מחקרים רבים שנערכו בתחום הקוסמטיקה הצביעו על יעילותם הרבה ככלי לטיפולי אנטי-אייג'ינג ולטיפולים לשיקום העור.

 

מהם התפקידים שממלאים הפפטידים בעור?

 

הפפטידים ממלאים מגוון תפקידים בעור, וזו הסיבה שהם חיוניים כל כך. הנה כמה מהמרכזיים שבהם:

 • הם מעודדים את התאים להאיץ את פעילותם בדומה לפעילות בעור צעיר. למשל, להאיץ את ייצור הקולגן והאלסטין וחלבונים נוספים החיוניים לעור.
 • הם מעודדים בנייה ושיקום של העור.
 • הם מגנים על הקולגן, האלסטין, ויתר חלבוני העור, בין היתר, על ידי כך שהם מעכבים את היצירה של אנזימים המפרקים אותם.
 • הם פועלים כנוגדי חמצון בעור.
 • הם עוזרים לעיכוב תהליכי דלקת.
 • הם פועלים כנשאים המעבירים לעור רכיבים חיוניים.
 • הם מסייעים לוויסות ייצורו של פיגמנט המלנין בעור.

מהם היתרונות של פפטידים קוסמטיים לעור?

באופן טבעי, בגוף שלנו ישנם סוגים שונים של פפטידים, שלכל אחד מהם תפקידים ויתרונות מגוונים לעור. במטרה לחקות את פעילותם של פפטידים אלה פותחו בשנים האחרונות פפטידים קוסמטיים בעלי יתרונות ספציפיים לעור. ניתן לסווג אותם בהתאם לאופן פעילותם.

 • פפטידים מאותתים – תארי לעצמך שהיה לך קו ישיר לתאי העור שלך. "היי, אני מתחילה להבחין בקמטים עדינים בין הגבות שלי", היית יכולה לסמס להם הודעה. "האם נוכל להתחיל להכפיל את ייצור הקולגן השבוע?". כמובן שקו כזה הוא עדיין בגדר מדע בדיוני, אבל מה שכן עומד לרשותך הם פפטידים מאותתים. פפטידים קוסמטיים אלה תוכננו למלא את אחת הפעולות החשובות ביותר שמבצעים הפפטידים הטבעיים בעורנו: הם מתפקדים כשליחים זעירים לתאי העור שלנו ושולחים אותות המעודדים את התאים לתקשר ביניהם ולבצע את תפקידיהם השונים ביעילות רבה יותר. לדוגמה, הם משפיעים על התאים הפיברובלסטים, תאי רקמת החיבור האחראים על ייצור הקולגן, ומאותתים להם להגביר את ייצורו. כך למשל, נמצא שהפפטיד מטריקסיל מעודד את ייצור הקולגן והאלסטין בשכבת הדרמיס, ובזאת עוזר למנוע היווצרות קמטים ומסייע למילוי קמטים קיימים.
 • פפטידים נשאים – פפטידים אלו, כשמם כן הם, משמשים כנשאים, ומצליחים להחדיר אל תוך תאי העור מגוון רכיבים קוסמטיים חשובים, כגון נחושת ומגנזיום. מינרלים אלה חיוניים לבריאות העור, והוכח כי הם משפרים את הייצור של קולגן ופרו-קולגן, את האלסטיות של העור ואת המראה הכללי שלו. פפטידי נחושת הם הסוג הנפוץ ביותר של פפטידים נשאים. הם מסייעים למסלולי שיקום וריפוי בעור, ובנוסף יש להם השפעה נוגדת חמצון.
 • פפטידים מעכבי אנזימים – פפטידים מהסוג הזה יכולים להפחית את פירוק הקולגן והאלסטין בעור. זאת, על ידי כך שהם מפריעים לאנזימים בגוף שלך שמפרקים חלבונים אלו.
 • פפטידים המעכבים מוליכים עצביים – פפטידים ייחודיים אלה מעכבים את השחרור של מוליכים עצביים מסוימים שעוזרים לכיווץ השרירים, באופן המחקה את השפעת הבוטוקס. כתוצאה מכך, הם מפחיתים במידה ניכרת את קמטי ההבעה ומביאים לשיפור משמעותי במראה שלהם. דוגמה לפפטיד כזה הוא הארג'ילרין, שמשמש בתכשירי קוסמטיקה חדשניים כיום.

מהם ליפו-פפטידים ומהו היתרון שלהם לעור?

 

ליפו-פפטידים הם פפטידים בעלי שרשרת קצרה, הבנויים מ-4-7 חומצות אמינו בעלות משקל מולקולרי נמוך, הקשורים לקצה ליפופילי (שומני). קצה שומני זה משפר את החדירה של הפפטיד לקרומי התאים, שכן גם הקרומים הינם שומניים. לאחר מכן, הליפו-פפטיד מפורק על ידי אנזימים בעור לחלק שומני וחלק פפטידי.

טיפים לבחירת תכשיר עם פפטידים

 

 • התייעצי עם הקוסמטיקאית שלך – כשמדובר בתכשיר המבוסס על פפטידים, חשוב במיוחד להתאים את המוצר הנכון בהתאם לצרכים הספציפיים של העור, שכן לכל אחד מסוגי הפפטידים יש כאמור פעילות שונה, ותכשירים שונים משלבים פפטידים שונים, ברובם עם רכיבים נוספים.
 • בקשי מהקוסמטיקאית שלך תכשיר שמכיל ליפו-פפטידים – שהוא כאמור בעל יכולת חדירה טובה יותר לתאי העור בזכות הקצה הליפופילי.
 • רצוי לבחור בתכשיר שמכיל שילוב של מספר פפטידים וחומצות אמינו – כאשר לכל אחד מהפפטידים פונקציות ייחודיות משלו, והסינרגיה בפעילות בין הפפטידים השונים לבין עצמם ובינם לבין חומצות האמינו יוצר אפקט עוצמתי.

 סדרת פרפקט טיים, המיועדת לעור מתבגר המאופיין בקמטים ופועלת למיצוק ולטשטוש קמטים, מבוססת על קומפלקס של ליפו-פפטידים שכולל בין היתר את הפפטידים ארג'ילרין ומטריקסיל, בשילוב עם חומצות אמינו. קומפלקס הפפטידים הייחודי משפר את גמישות העור ואת מוצקותו, מרגיע את פעילות שרירי ההבעה ובכך תורם לצמצום הקמטים, ומסייע בהפחתת נפיחויות. כמו כן, משלבת הסדרה חומצה היאלורונית, פיטו-סטרואידים וויטמינים חיוניים. האפקט המתקבל הוא כפול: אפקט מתיחה מידי המעניק לעור מראה מתוח ומהודק, ובמקביל – תוצאות ממשיות ומצטברות לאורך זמן, כשהעור הופך מוצק, גמיש ולח יותר.

ולסיכום, מה חשוב לזכור?

 

 • הפפטידים הוכחו כאחד הכלים היעילים ביותר בהצערת העור, במיצוקו, בשיקומו ובחידושו, כמו גם במילוי קמטים ובהעלאת רמת הלחות בעור.
 • הם עשויים משרשראות קצרות של חומצות אמינו, שהן אבני הבניין של החלבונים בגופנו.
 • בעור שלנו הם חיוניים לייצור חלבוני העור, כגון אלסטין, קרטין, ובעיקר קולגן.
 • ככל שאנו מתבגרים, הייצור הטבעי של פפטידים בגופנו פוחת. כדי להתמודד עם האתגר פותחו פפטידים ביומימטיים –המחקים את הפעילות הביולוגית של הפפטידים הטבעיים.
 • הפפטידים ממלאים תפקידים רבים בעור – בהם תיווך בין התאים ושכבות העור, עידוד הבנייה והשיקום של העור, הגנה על חלבוני העור ועוד.
 • במטרה לחקות את פעילות הפפטידים הטבעיים פותחו בשנים האחרונות מגוון פפטידים קוסמטיים, בהם פפטידים מאותתים, נשאים, מעכבי אנזימים ופפטידים המעכבים מוליכים עצביים.
 • פיתוח חשוב נוסף הוא ליפו-פפטידים –פפטידים בעלי שרשרת קצרה, הקשורים לקצה ליפופילי (שומני), שמשפר את החדירה שלהם בצורה משמעותית לקרומי התאים.

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן

כתבות נוספות

איך משפיעים הרדיקלים החופשיים על העור?

מהו תהליך הפוטו-אייג'ינג ולמה הוא צריך להדאיג אותך כבר בגילאי העשרים? כל התשובות כאן >>

הכיסוי המושלם לעור הפנים

מהו הכיסוי המושלם לעור הפנים ואיך ניתן לקבע את הCC נטורל שיחזיק ליום שלם? כל הטיפים מחכים לכן ממש כאן בכתבה>>

ממה נוצרים קומודונים?

איך מישהי שלא חוותה את תופעת ה'ראשים השחורים', אבל מה גורם להופעתם בעור הפנים ואיך נפטרים מהם? כל התשובות בכתבה הבאה >>