החומר הפעיל לפעולת האנטי אייג'ינג

פורסם ב: 03/08/2023

חומצה אלפא ליפואית

מהי חומצה אלפא ליפואית? המרכיב הזה, שנחשב כיום לאחד ממרכיבי האנטי אייג'ינג היעילים ביותר, מככב בתכשירי קוסמטיקה להצערת העור. אבל מה זה בעצם? מה מיוחד בחומצה האלפא ליפואית, מהן התועלות שלה בקוסמטיקה המקצועית ובאילו תכשירים ניתן למצוא אותה? כל התשובות על המרכיב הייחודי הזה בכתבה הבאה

 

החומצה האלפא ליפואית (ALA) נחשבת לאחד החומרים היעילים ביותר המוכרים כיום להבטחת עור חלק וגמיש ולהאטת הזדקנות העור. לכן, אין זה מפתיע שחברות הקוסמטיקה המובילות משתמשות בה בתכשירי אנטי אייג'ינג. אבל מה זה בעצם? מה מייחד את החומצה האלפא ליפואית? הכתבה הבאה מפרטת את כל התועלות של המרכיב הייחודי הזה בקוסמטיקה המקצועית, וגם באילו תכשירים ניתן למצוא אותה.

 

מהי בעצם החומצה האלפא ליפואית?


החומצה האלפא ליפואית, שמכונה גם ALA, היא חומר דמוי ויטמין המצוי באופן טבעי בכל תא מתאי גופנו. היא נחשבת כחיונית למגוון תהליכים בגוף הקשורים לחילוף החומרים, ובנוסף, לנוגד חמצון עוצמתי ובעל יעילות גבוהה, תכונה שבזכותה היא מהווה כיום את אחד מכלי האנטי אייג'ינג החשובים ביותר לעור.

 

 מה מיוחד בה?

אולי התכונה הייחודית והחשובה ביותר של החומצה האלפא ליפואית היא היכולת שלה לפעול הן בסביבה שומנית והן בסביבה מימית. זאת, בשונה למשל מוויטמין C, שהוא מסיס מים בלבד, או מוויטמין E, המסיס בשומן בלבד. זו הסיבה שהיא זכתה לכינוי "נוגד חמצון אוניברסלי". בזכות תכונה זו, היא יכולה לפעול ביעילות הן בקרומי התאים, שהם סביבה שומנית, והן בחלל הבין תאי, שהוא סביבה מימית.

נוסף על כך, מאחר שהמולקולה של החומצה האלפא ליפואית היא זעירה, היא נספגת ביעילות בעור וחוצה בקלות את קרומי התאים.

תכונה נוספת שמייחדת אותה היא היכולת שלה לפעול בסינרגיה עם נוגדי חמצון אחרים, כגון ויטמיני C ו-E, מה שמגביר עוד יותר את היעילות של כל אחד מהם. יתירה מכך, מתברר שהחומצה האלפא ליפואית מאריכה את חייהם של ויטמיני  C ו-E, ושל נוגדי חמצון אחרים, ובכך מאפשרת פעולה ארוכת טווח יותר.

 

מהן התועלות שלה בקוסמטיקה המקצועית ומה היא עושה לעור?


לחומצה האלפא ליפואית יש כמה יכולות חשובות שהופכות אותה למרכיב יעיל וחשוב בטיפול הקוסמטי המקצועי:

 • נלחמת בנזקי החמצון - מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים שמריחה עורית של החומצה האלפא ליפואית מגינה על חלבוני הקולגן והאלסטין בעור מפני הנזק החמצוני שגורמים הרדיקלים החופשיים.
 • משככת תהליכי דלקת – יכולת חשובה נוספת שהופכת את החומצה האלפא ליפואית לאמצעי אנטי אייג'ינג חשוב היא יכולתה לשכך ולמתן תהליכי דלקת, המאיצים את הזדקנות העור.
 • מונעת גליקוליזציה בעור – גליקוליזציה היא תהליך שבו נוצרת ריאקציה בין סוכר (גלוקוז) לבין חלבונים, כמו למשל חלבון הקולגן. הגלוקוז נמצא בכל תא בגוף והוא יציב יחסית, אך כשהוא חובר לחלבון נוצרות מולקולות גדולות שמזיקות לתאים ומשבשות את יכולתם לתפקד באופן נורמלי. בעור, תהליך הגליקוליזציה פוגע בתפקוד הקולגן וגורם להפחתת הגמישות של העור, להתקמטות מהירה, לנוקשות ולנטייה להצטלקות.
 • עוזרת להבהיר את העור - מריחת תכשירים המכילים ALA על העור מסייעת גם להילחם בנזקי פיגמנטציה. זאת, על ידי כך שהיא מעכבת יצירה בלתי מבוקרת של המלנין בעור, וכמו כן משפרת את מרקם העור שניזוק מהשמש.
 • מפחיתה בצקות ונפיחות בעור – לחומצה האלפא ליפואית יש גם תפקיד חשוב בייצור מולקולות של חנקן חד-חמצני, חומר המאפשר את התרחבות כלי הדם ומסייע לשפר את זרימת הדם לעור, וכתוצאה מכך מעניקה לעור מראה בריא ומפחיתה בצקות ונפיחות בעור, כולל נפיחות מתחת לעיניים.

 

באילו מוצרים ניתן למצוא את החומצה האלפא ליפואית?

 

את החומצה האלפא ליפואית ניתן למצוא כיום בתכשירי קוסמטיקה מחברות מובילות, ובפרט בתכשירי אנטי אייג'ינג. התכשירים המתקדמים להצערת העור משלבים בין ה-ALA לבין נוגדי חמצון נוספים, ובכך יוצרים סינרגיה שמעצימה עוד יותר את הפעילות שלה.

סדרת רניו פורמולה של HL פועלת לעיכוב תהליך הזדקנות העור הנובע מנזקי השמש והרדיקלים החופשיים. הסדרה מבוססת על ריכוז גבוה במיוחד של החומצה האלפא ליפואית וגם ויטמינים A, E ו-C וחומצה אזאלית, ופועלת להעלאת רמת הלחות בעור, טשטוש קמטי הבעה והאטת הזדקנות העור.

הסרום מסדרת רניו פורמולה מכיל חומצה אלפא ליפואית, בשילוב עם ויטמין C וויטמין E, שגם הם כידוע פועלים כנוגדי חמצון ונוגדי דלקת – מה שיוצר סינרגיה עוצמתית שיעילותה בהצערת העור גבוהה לאין שיעור מהיעילות של כל אחד מהם בנפרד. הסרום נספג בשכבות העמוקות של העור, פועל לנטרול רדיקלים חופשיים ולהאטת קצב הזדקנות העור ומביא לתוצאות מרשימות בחידוש העור ובתיקון נזקי הסביבה לעור, ולמראה עור בריא וקורן.

קרם היום הידרו - סופט וקרם הלילה מסדרת רניו פורמולה מכילים גם הם חומצה אלפא ליפואית יחד עם שילוב של ויטמינים ותמצית תה ירוק. קרם היום בעל מרקם קליל שנספג בקלות בעור, פועל לצמצום עומק הקמטים ומזין אותו לאורך שעות היום. בעוד שקרם הלילה הוא בעל מרקם עשיר ופועל להזנה, להאטת תהליך הזדקנות העור ולטשטוש סימני גיל התחלתיים. 

מוצר נוסף שמכיל ריכוז גבוה של חומצה אלפא ליפואית הוא המסכה המחדשת. המסכה מסייעת לפעולת החידוש ולהשגת מראה עור חלק ובעל גוון אחיד.

 

ולסיכום, מה חשוב לזכור?

 

 • החומצה האלפא ליפואית (ALA) נחשבת לאחד ממרכיבי האנטי אייג'ינג היעילים ביותר המוכרים כיום בקוסמטיקה המקצועית.
 • זהו חומר דמוי ויטמין המצוי באופן טבעי בכל תאי הגוף שלנו.
 • היא נחשבת לנוגד חמצון אוניברסלי, שכן היא פועלת הן בסביבה שומנית כמו קרומי התאים, והן בסביבה מימית כמו החומר הבין-תאי, ולכן יעילותה נגד נזקי הסביבה גבוהה במיוחד.
 • היא גם פועלת בסינרגיה עם נוגדי חמצון אחרים, כמו ויטמיני C ו-E, ואף מאריכה את חייהם ומאפשרת להם לפעול לאורך זמן רב יותר.
 • לחומצה האלפא ליפואית יש פעילות רב-גונית, שהופכת אותה למרכיב יעיל וחשוב בטיפול הקוסמטי המקצועי: היא נלחמת בנזקי החמצון, פועלת כנוגד דלקת, מונעת גליקוליזציה בעור, נלחמת גם בנזקי הפיגמנטציה ומפחיתה בצקות ונפיחות בעור.
 • את החומצה האלפא ליפואית ניתן למצוא בתכשירי אנטי אייג'ינג מחברות קוסמטיקה מובילות. התכשירים המתקדמים להצערת העור משלבים בינה לבין נוגדי חמצון נוספים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן