כך זה נגרם: קמטים

פורסם ב: 23/03/2020

קמטים

אומרים שהקמטים שלנו משקפים את סיפור חיינו. הבעיה היא שבמקרים רבים, הסיפור איננו מדויק. מדוע חלק מהאנשים מתקמטים בגיל צעיר ואילו עורם של אחרים נראה חלק וצעיר מגילם? מהם המנגנונים המעורבים בהופעת הקמטים?

שאלות אלו מעסיקות כבר שנים רבות מדענים בתחום האנטי-אייג'ינג. המחקרים מצביעים על מגוון מנגנונים, בהם כאלו הקשורים להזדקנות הטבעית של העור,  ובמקביל, נזקים סביבתיים שונים, הקשורים לזיהום אוויר, עישון, תזונה, ובעיקר לחשיפה לקרני השמש. מנגנונים אלו מובילים להופעת קמטים דרך השפעה על כל מבני העור – החל בעצמות הפנים, דרך השרירים התומכים בעור, וכלה בעור עצמו על כל שכבותיו.

אז מהם הגורמים לקמטים?

 • תהליכים הורמונליים
  הופעת הקמטים בעור היא במידה רבה תוצאה של תהליכים הורמונליים וביוכימיים הקשורים לגיל. אצל נשים, תהליכים אלו הופכים משמעותיים במיוחד בתקופת גיל המעבר, כשהשחלות מפסיקות בהדרגה לייצר את הורמוני המין הנשיים – האסטרוגן והפרוגסטרון. הצניחה ברמות ההורמונים מובילה לירידה בהפרשת החלב ובכמות השומן התת-עורי, להפחתה ביכולת שימור המים בעור ולירידה בקצב הייצור והתחלופה של תאי העור, בהם בין היתר, התאים הפיברובלסטים בדרמיס. כתוצאה מכך, פוחת גם ייצור הקולגן והאלסטין, ובמקביל, סיבי הקולגן הופכים דחוסים יותר, ככל הנראה בשל התמעטות כמות החומר הבין-תאי המגן עליהם. יתירה מכך, עם ההזדקנות מייצרים התאים הפיברובלסטים כמות מוגברת של אנזימים הפוגעים בקולגן ובאלסטין. בעור בריא וצעיר, אנזימים אלו מפוקחים על ידי מנגנוני הבקרה של העור, ואולם עם השנים פוחתת יעילותם של מנגנונים אלה, מה שגורם לפעילות הרס מוגברת.

 

 • התפרקות השכבה הדרמו-אפידרמית
  מנגנון נוסף האחראי להופעת קמטים קשור להתפרקות שכבת החיבור הדרמו-אפידרמית (Dermal-Epidermal Junction = DEJ). שכבה זו, שמחברת בין הדרמיס לאפידרמיס, יוצרת מעין רשת הלוכדת בתוכה סיבי קולגן מחלקו העליון של הדרמיס, ובצד האפידרמי, מקבעת את התאים הקרטנוציטים (התאים הדומיננטיים בשכבה זו). כך, היא מבטיחה את ההיצמדות והלכידות בין האפידרמיס לדרמיס ומספקת תמיכה מכנית לאפידרמיס. הצורה הגלית של ה-DEJ מבטיחה הגדלה של שטח הפנים לחילוף החומרים בין השכבות וחיזוק לכידותן, אלא שעם השנים היא הופכת שטוחה יותר, וכתוצאה מכך, האפידרמיס מאבד את התמיכה והופך מדולדל יותר. גם הקשר בין הדרמיס לאפידרמיס מתרופף, כך שהאפידרמיס זוכה לפחות הזנה וחמצן, נעשה דק יותר ולא מאורגן, והתחדשותו פוחתת משמעותית.

 

 • ירידה בכמות החומצה ההיאלורונית
  החומצה ההיאלורונית ממלאת תפקיד מרכזי במניעת קמטים ובתפקוד התקין של העור. המולקולות שלה, המצויות על שטח הפנים של תאי העור, קושרות אליהן מים, וכך מספקות לעור לחות ומעניקות תכונות של לו נפח, רכות וגמישות, החשובות למניעת קמטים. בנוסף, נמצא שהחומצה ההיאלורונית ממלאת תפקיד מפתח בתקשורת בין התאים, כשהיא פועלת כמתווך, המעביר לתאים את המסר לייצר קולגן ורכיבים נוספים החשובים לעור. אלא שעם השנים יורד ייצור החומצה ההיאלורונית בעור ותפקודה משתבש. כתוצאה מכך, פוחתת יכולת העור לשמר לחות וגמישות העור נפגעת. במקביל, נפגעת העברת התקשורת בין תאי העור, כך שהתא אינו מקבל עוד את המסרים שלהם הוא זקוק כדי לשמר את מראהו ומרקמו הצעיר. פגיעה זו מובילה להפחתה נוספת בייצור הקולגן, מאיצה את תהליך הזדקנותו וצניחתו ואת ההופעה של קמטים.

 

 • אבדן מסת עצמות הפנים
  התהליכים ההורמונליים והביוכימיים המתרחשים עם הגיל משפיעים על הופעת קמטים לא רק באופן ישיר, אלא גם באופן עקיף, דרך האפקט שיש להם על עצמות הפנים. בעוד שבעבר מקובל היה לחשוב שכוח המשיכה הוא אחד הגורמים המרכזיים התורמים להופעת הקמטים האופייניים להזדקנות, הרי שמחקרים מהשנים האחרונות מראים שגורם משמעותי הרבה יותר הוא אובדן מסת עצמות הפנים, כאשר עם ההזדקנות, העצמות הללו מאבדות נפח ונסוגות. התדלדלות העצמות מתרחשת בעיקר במרכז הפנים, בעצמות שמתחת לעיניים ומסביב לאף, והיא שכיחה יותר אצל נשים לעומת גברים.

 

 • נזקי הקרינה
  מעבר לתהליכים הטבעיים המתרחשים עם הגיל, הגורם שהוא אולי המשמעותי ביותר להופעת קמטים הוא החשיפה לקרינת השמש במהלך החיים. לנזקים הנגרמים לתאי העור אחראים הרדיקלים החופשיים. מולקולות בלתי יציבות והרסניות אלו מיוצרות בגופנו באופן טבעי כל הזמן, ואולם, גורמים שונים, כגון סטרס, זיהום אוויר, עישון וקרינה, כולל הקרינה העל-סגולה של השמש, מגבירים את ייצורן. כשהרדיקלים החופשיים מתרבים, הם הופכים הרסניים, כשהתגובה החמצונית שלהם גורמת לשינויים ולפגיעה מתמשכת בכל שכבות העור, החל מהאפידרמיס וכלה בדרמיס. אחד הביטויים המובהקים של פגיעה זו היא הופעה מוקדמת של קמטים וקמטוטים.

 

 • תנועות מימיקה
  לתהליכים פנימיים וחיצוניים אלו נוספות גם ההתכווצויות החוזרות והנשנות של העור כתוצאה מתנועות מימיקה שאנו מבצעים. עם השנים, ההתכווצויות המצטברות הללו, שגורמות להפעלה חוזרת של השרירים מתחת לעור, גורמות להופעת קמטים וקמטוטים שמכונים קמטי הבעה. המקומות האופייניים לקמטים אלה הם בין הגבות, במצח ולצידי העיניים.

 

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן

לכתבות נוספות לחצי כאן