מה זה SPF ואיך ניתן למנוע פיגמנטציה בתקופת הקיץ?

פורסם ב: 21/04/2021

מה זה SPF ואיך ניתן למנוע פיגמנטציה בתקופת הקיץ?

 

כתמי שמש, נמשים, פיגמנטציה וקמטים – לכל הנזקים האלו, שהם הבעיות השכיחות ביותר שבהן מטפלות הקוסמטיקאיות במכון, יש גורם משותף אחד שמאיץ את הופעתם – קרני השמש.  ההשפעות ארוכות הטווח של החשיפה לקרינת השמש הן פונקציה של זמן. ככל שאנו חשופים יותר לקרני השמש, כך הנזק לדנ"א של תאי העור הולך ומצטבר. לכן, חשוב מאוד להגן על העור ולספק לכל סוג עור את ההגנה המתאימה עבורו

 

מה זה SPF ואיך ניתן למנוע פיגמנטציה בתקופת הקיץ

על פי האגודה האמריקנית לסרטן, למעלה מ-90 אחוז מסימני ההזדקנות בעורנו נגרמים על ידי הקרינה העל סגולה (אולטרה סגולה - UV) של השמש.                                     

קרינת ה-UV היא קרינה אלקטרומגנטית. קרינה זו יכולה להגיע ממקורות טבעיים, כמו השמש, או לחילופין ממקורות מלאכותיים כמו מיטות שיזוף. היא מאופיינת באנרגיה גבוהה מאוד שיכולה לגרום נזק לעור, וההשפעות ארוכות הטווח של החשיפה אליה, במיוחד במדינה חמה כמו ישראל, הן פונקציה של זמן.                         

ככל שאנו חשופים אליה שנים רבות יותר ומשך החשיפה גדול יותר, כך הנזק לדנ"א של תאי העור הולך ומצטבר. ומתברר שהתאים "זוכרים" את הפגיעה, גם אם התרחשה בגיל צעיר,  והיא מתבטאת בגילאים מבוגרים יותר, בדמות פיגמנטציה, כתמי שמש, נמשים וקמטים.

קרני ה-UV מסווגות על פי אורך הגל שלהן: UVA (הגלים הארוכים ביותר), UVB (הגלים הבינוניים), ו-UVC (הגלים הקצרים ביותר).

 

מה זה SPF?

SPF זהו המדד הנפוץ ביותר אשר קובע את רמת ההגנה של תכשירי הגנה משמש. המדד קובע כמה זמן ניתן לחשוף את העור לקרני השמש תוך שמירה על מידת סיכון מינימלית מפני כוויות. המספר על גבי מקדם ההגנה (15, 30,50+) קובעים את משך הזמן שבו המוצר מגן על העור מפני האדמומית וכוויות השמש הנגרמת מקרינת UVB.

 

כיצד משפיעות קרני ה-UVB על העור?

 • קרני ה-UVB הן בעלות אורך גל בינוני – קצר יותר מאשר קרני ה-UVA.
 • הן נספגות חלקית על ידי שכבת האוזון, אך חלק מהקרניים עדיין חודרות את האטמוספירה. כ-5% מקרינת ה-UV שמגיעה לקרקע היא קרינת UVB.
 • הן אינן חודרות מבעד לחלונות, ורוב הקרינה שלהן מסוננת על ידי עננים.
 • הן חודרות לשכבת האפידרמיס של העור (השכבה החיצונית ביותר של העור) ונספגות בה.

יש להן השפעה מיידית על העור – למעשה, קרני ה-UVB הם הגורם העיקרי שגורם לעור שלנו להאדים להיכוות כשאנחנו נחשפים זמן ארוך מדי לשמש.

רוב מיטות השיזוף עושות שימוש בשילוב של קרינת UVA ו-UVB. ישנן מיטות שיזוף המבוססות אך ורק על קרני UVB ומוצגות כבטוחות, אך הן עדיין גורמות לנזק לעור.

 

כיצד משפיעות קרני ה-UVA על העור?

 • הן בעלות אורך הגל הארוך ביותר, אך רמות אנרגיה נמוכות יותר מיתר גלי ה-UV.
 • הן אינן נספגות על ידי שכבת האוזון. כ-95% מקרני ה-UV שמגיעות לקרקע הן קרני UVA.
 • הן יכולות לחדור גם מבעד לעננים ואפילו מבעד לחלונות.
 • הן חודרות עמוק יותר לעור מאשר קרני ה-UVB – עד לשכבת הדרמיס (השכבה שמתחת לאפידרמיס), מה שאומר שהן יכולות להשפיע על תאים בעומק העור.
 • ההשפעות שלהן על העור שלנו הן גם מיידיות וגם ארוכות טווח.

בחשיפה חוזרת וממושכת, הן גורמות נזק ישיר לדנ"א של תאי העור, ואף ליצירת שינויים בביטוי של גנים מסוימים וליצירת מרכיבים מעודדי דלקת. כל אלו מובילים להרס מבנים ומרכיבים חשובים בעור, בהם חלבוני העור – הקולגן והאלסטין, הליפידים (שומנים), החשובים להזנת העור והחומצה ההיאלורונית, החיונית לשימור המים בעור.

כתוצאה מההרס הזה, הן גורמות לעור להזדקן מוקדם ומובילות להשפעות נראות לעין כמו קמטים, כתמי גיל ופיגמנטציה. כמו כן, הן קשורות למספר סוגי סרטן.

 

איך תוכלי לעזור ללקוחה שלך להגן על העור מתהליכים מזיקים אלו?

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות רבות אודות הנזקים של קרינת ה-UVA וה-UVB. מאחר שזמן החשיפה המזיק לקרינת ה-UVA עלול להיות קצר יותר מאשר הזמן שלוקח לקרינת ה-UVB לפגוע בעור, ההמלצה כיום היא להשתמש בתכשיר הגנה לספקטרום רחב של אורכי גל, כולל גלי UVA ו-UVB. כמו כן, חשוב שהתכשיר יכיל מקדם הגנה (SPF).
SPF (Sun protection factor) הוא מדד ליכולת ההגנה של תכשירי הגנה מהשמש על העור באמצעות סינון הקרינה. מדד זה מוגדר כיחס בין מנת הקרינה הנדרשת לגרום לאדמומיות וכוויה בעור שמוגן בתכשיר הגנה, בהשוואה למנת הקרינה הנדרשת לגרום לאדמומיות וכוויה ללא שימוש בתכשיר ההגנה.  

 

מוצרי HL קוסמטיקה

סדרת סנברלה - סדרת תכשירי ההגנה סנברלה פותחה במטרה להעניק לעור הגנה מקסימלית מפני שני סוגי הקרינה ההרסניים לעור – UVA ו-UVB.                                                                                                                                                                       

הסדרה כוללת מסנני קרינה עם מקדמי הגנה בשתי רמות – 30 SPF ו-+50 SPF. בנוסף, משלבים התכשירים גם מגן שמש הפועל לחסימת הקרינה בדרך פיסיקלית. תכשירי הסדרה עומדים בתקן משרד הבריאות הישראלי ובתקן האירופאי.

ועכשיו ח-ד-ש סנברלה +SPF50 להגנה מירבית מפני קרני השמש!

 • סנברלה +SPF 50 – קרם הגנה לחותי המעניק הגנה גבוהה מפני קרני השמש המזיקות UVA ו-UVB, בנוסף הקרם מכיל ויטמין E הפועל כנוגד חימצון עוצמתי להאטת תהליך הזדקנות העור. הסנברלה מכילה בוסטר של חומצה היאלורונית לשיפור מרקם העור ומעניקה מראה בריא וקורן.
 • סנברלה דמי מייק אפ 50+ SPF - קרם הגנה המכיל דמי מייק אפ לכיסוי מקסימלי ואחיד לעור הפנים ניתן להשיג גם  בגרסת "To Go" – בגודל קומפקטי של 50 מ"ל, המיועד במיוחד לנשיאה בתיק היד.

 

לכתבות נוספות לחצי כאן

לאבחון עור ורכישת מוצרים דרך קוסמטיקאיות מורשות בפריסה ארצית לחצי כאן