שאלות נפוצות

01 תכשיר הלחות שבו אני משתמשת מכיל מסנן קרינה. האם אפשר להסתפק בו ולא למרוח מעליו גם קרם הגנה?

מסנני הקרינה המצויים כיום בתכשירי טיפוח רבים אכן זהים לאלו המצויים בתכשירי ההגנה הייעודיים. למרות זאת, לא ניתן להסתפק במריחת תכשיר לחות המכיל מסנן קרינה, שכן כמות החומר המסנן שאותה מורחים על העור אינה מספיקה. כדי להשיג הגנה מספקת, יש למרוח את מסנן הקרינה בכמות נדיבה (2 מיליגרם קרם לכל 2 סנטימטרים בעור – מה שאומר, כחצי כפית עבור כל הפנים, האוזניים והצוואר), ומאחר שאת קרם הלחות מורחים בכמות קטנה יחסית, כמות החומרים המסננים אינה מספיקה.

02 עברתי טיפול פילינג בחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות אצל הקוסמטיקאית, ולאחר הטיפול העור הפך לאדמומי. האם מדובר בתופעה תקינה?

בהחלט כן. החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות יוצרות חום, שהוא חלק מפעילות הפילינג. לכן, למעשה, מופיעה אדמומיות אצל כל מי שעובר את הטיפול, כולל אנשים שבדרך כלל אינם נוטים לאדמומיות. עם זאת, אצל חלק מהמטופלים התופעה תהיה ניכרת יותר לעין, בעוד שאצל אחרים פחות. בכל מקרה, האדמומיות פוחתת ונעלמת בהדרגה בתוך כחצי שעה עד שעה.

03 העור שלי נוטה להבריק, ובתוך שעתיים לאחר מריחת הלחות והאיפור, הוא כבר נראה שמנוני. איך כדאי לטפל בו כי להפחית את הברק? 

בעור שמן הסובל מברק מומלץ להעדיף תכשירי טיפוח, מייק-אפים ומסנני קרינה בעלי מרקם קליל המבוססים על מים ונטולי שומן. חשוב להקפיד על ניקוי יסודי של העור, בבוקר ובערב. מומלץ לנקות בג'ל מקציף בעל רמת PH של 5.5 (רמת החומציות הטבעית של העור), ולאחר מכן להשלים את הניקוי במי פנים המותאמים לסוג העור. מאידך, מומלץ שלא להגזים, שכן ניקוי תכוף או אגרסיבי מדי יביא לכך שהעור יפתח תגובת נגד ויפריש עוד יותר שומן.

04 בשנים האחרונות מופיעים על עורי כתמי פיגמנטציה, שהולכים ומתרבים. כיצד אוכל להבהירם?

קיימים כיום תכשירים קוסמטיים ייעודיים להבהרת העור, המבוססים על רכיבים שנמצאו כיעילים למטרה זו, בהם ארבוטין וחומצה קוג'ית, שמעכבים את ייצור המלנין בעור (במצב של יתר פיגמנטציה, ישנו ייצור מוגבר של המלנין); הידרוקינון, שחודר לתאי המלנין בעור והורס אותם; רטין A – המסייע לוויסות ייצור המלנין, וגם גורם להגברת קצב חלוקת התאים ולחידוש העור, וכך יוצר אפקט הדומה לפילינג. כמו כן, מומלץ הטיפול בחומצה לקטית – חומצה אלפא הידרוקסית היוצרת פילינג שמסייע לחידוש העור ומעניק תוצאות מרשימות בהפחתת כתמי עור. עם זאת, חשוב לזכור שהטיפול הטוב ביותר המניעה, באמצעות שימוש קבוע ומוקפד במסנני קרינה. חשוב לוודא שהתכשיר מספק הגנה הן בפני קרינת ה-UVA, והן בפני קרינת ה-UVB, ושהוא בעל מקדם הגנה (SPF של 15 לפחות).

05 אני סובלת מפצעי בגרות ומטופלת ברואקוטן, שגורם לי לתחושת יובש. מה ניתן לעשות כדי להפחית את היובש?

אכן, רואקוטן עלול לגרום ליובש בעור. כדי להקל על התחושה, חשוב להקפיד על שימוש בתכשיר לחות ולבחור בתכשיר המותאם לעור בעייתי, שכן קרם עשיר מדי עלול לגרום להחרפת האקנה. כמו כן, יש להימנע משימוש בתכשירים המכילים רטינול, שכמו הרואקוטן, אף הוא נגזרת של ויטמין A והשילוב עלול להגביר עוד יותר את היובש והרגישות. חשוב לדעת שהרואקוטן גם עלול לגרום לרגישות מוגברת לשמש, שמובילה להתפתחות כתמי שמש. לכן, יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש במהלך נטילת התרופה, ולהקפיד על מריחת תכשיר הגנה בכל יציאה לשמש.

06 אני סובלת מעור רגיש. באילו תכשירים כדאי להשתמש?

בעור רגיש מומלץ להשתמש בתכשירים בעלי חומציות (PH) נייטרלית, שלא תפר את האיזון של שכבת המגן החיצונית של העור. רמת החומציות הנייטרלית של העור הינה 5.5. תכשירים בעלי רמת חומציות זו יאזנו את העור ולא ייבשו או יגרו אותו. כאשר העור רגיש ומגורה, ההמלצה היא להשתמש בתכשירים מתאימים, שימנעו גירוי ויעזרו לשקם את העור. קיימים תכשירים ייעודיים, הפועלים לשיקום טבעי של העור הרגיש על ידי המרצת תהליך הריפוי הטבעי של תאי עור פגועים וזירוז התחדשות התאים, ומסייעים להפחית כאב, אדמומיות, דלקת ונפיחות בעור.

07 אני משתמשת כבר כמה שנים בתכשיר לחות ובמסכה שאני מרוצה מהם מאוד. האם כדאי להחליפם כדי שהעור לא יתרגל ויפסיק להגיב אליהם?

אין סיבה לזנוח תכשירים שהינם יעילים ומתאימים לעור. רק במידה שחלו שינויים בעור כדאי להחליף את תכשירי הטיפוח, בהתאם למצב העור.

08 איך מורחים נכון את קרם העיניים?

את קרם העיניים יש למרוח בטפיחות קלות סביב העין, ולהקפיד שלא למרוח אותו קרוב מדי לקו הריסים ולשקע העין, כדי למנוע חדירה שלו לצינורית ניקוז הדמעות, המהווה גורם שכיח לתופעת ה"שקיות" מתחת לעיניים.