מהי מחלת הפסוריאזיס?

מהי מחלת הפסוריאזיס?


פסוריאזיס (ספחת) היא מחלה אוטואימונית כרונית, שבה ישנו שגשוג מואץ של תאי העור, המלווה בתהליך דלקתי. המחלה מתבטאת ברבדים עוריים, שצבעם לרוב אדום-סגול, המכוסים בקשקשת לבנה-כסופה.
שכיחות המחלה היא כ-3% מאוכלוסיית עולם. היא שכיחה יותר אצל אנשים ממוצא אירופאי. היא מתפרצת בעיקר בשתי תקופות בחיים: בגילאי 20-30, או בגילאי 50-60, אך עם זאת עלולה להופיע בכל גיל, גיל הופעה צעיר (מתחת גיל 15) קשור להתבטאות קשה יותר של המחלה. היא מופיעה בשכיחות שווה בקרב גברים ונשים. כ-30% מחולי הפסוריאזיס מפתחים גם דלקת מפרקים פסוריאטית, העלולה להוביל לנכות פיזית קשה.בהיותה מחלה אוטואימונית, הפסוריאזיס איננה מחלה מידבקת, ואין כל חשש במגע (גם בנגעים עצמם) באדם חולה.

תסמיני המחלה

הביטוי העיקרי של המחלה הוא פריחה בצורת של רבדים אדומים המכוסים קשקשת עבה לבנה כסופה, שצורתה לרוב סימטרית, אשר לעתים קרובות מלווה באדמומיות ובגרד. חומרת התסמינים משתנה מאדם לאדם, כאשר לעתים הם מתבטאים בנגעים יבשים, סדוקים ואדומים ואף מדממים, ובחלק מהמקרים גם מתפתחות פוסטולות. הנגעים יכולים להיות שונים בגודלם, כשלעתים הם מכסים אזורים קטנים בגוף, ולעתים אזורים נרחבים. נגעי הפסוריאזיס מופיעים בעיקר בקרקפת, במרפקים ובברכיים, אך יכולים להופיע גם בגב, בחזה, בבטן, בבתי השחי, בכפות הידיים והרגליים, בציפורניים ובמפשעה. גודלם יכול להיות שונה, והם יכולים לכסות אזורים קטנים או נרחבים של הגוף.

 

הגורמים לפסוריאזיס

הגורם המרכזי למצב הדלקתי נעוץ בפעילות מערכת החיסון עצמה, שמזהה בשוגג את תאי העור כפתוגן ותוקפת אותם. אף כי הגורם היסודי למחלה אינו ידוע, נראה כי מדובר במחלה רב-גורמית, כאשר מספר גורמים (לרוב כמה גורמים משולבים) מהווים טריגר להופעתה ולהתפרצותה:

 • נטייה גנטית והיסטוריה משפחתית – הרקע הגנטי מהווה גורם מרכזי ברוב המקרים, וככל הנראה, מעורבים בנטייה למחלה לא מעט גורמים גנטיים.
 • תהליך דלקתי וריבוי כלי דם – התהליך הדלקתי מתרחש בשכבת הדרמיס, כאשר תאי הדלקת וריבוי כלי הדם הם אלו שיוצרים את האדמומיות.
 • שגשוג מואץ של תאי קשקש באפידרמיס – בעוד שאצל אנשים בריאים, תאי הקשקש מתחלפים אחת לחודש, הרי שבמצבי פסוריאזיס התהליך נמשך ימים ספורים, ומספר התאים העוברים חלוקה גדול פי 27 אצל החולים לעומת ממספרם בעור בריא. כתוצאה מכך מצטברים תאי עור חדשים באפידרמיס בקצב מהיר מדי, לפני שהתאים הישנים הספיקו לנשור, מה שיוצר את שכבת הקשקשת הלבנה-כסופה.
 • תפקוד פגום של הכבד ו/או מערכת העיכול – נמצא קשר בין תפקוד לקוי של הכבד ובעיות בעיכול חלבון לבין פסוריאזיס.
 • מתח נפשי, טראומה ומצבי לחץ – מחקרים רבים הצביעו על קשר בין מצוקה נפשית לבין חומרת המחלה, ונמצא שבקרב 40%-60% מהמקרים קדמו מצבי סטרס ומתח נפשי להתפרצות המחלה או להחמרתה.
 • נטילת אנטיביוטיקה – גורמת לעתים לכשל בתהליך העיכול של חלבונים מסוימים, וככל הנראה בשל כך, להתפרצות המחלה.
 • עישון – נמצא שבקרב נשים העישון מגדיל את הסיכון לחלות בפסוראזיס.
 • חסרים תזונתיים – למשל, חסרים בוויטמיני A ו/או D ובאבץ.

 

כיצד מאבחנים פסוריאזיס?

הבדיקות הבאות עשויות לסייע בהערכת הסיבות האפשריות לפסוריאזיס:

 • רמות ההורמונים בדם – הבדיקות המומלצות: קורטיזול, בלוטת התריס, DHEA, טסטוסטרון, הורמון גדילה – 1-IGF, אסטרוגן ופרוגסטרון.
 • רמות ויטמינים ומינרלים – חשוב לשלול חסרים תזונתיים.
 • תפקוד מערכת העיכול – חשוב לבדוק הימצאות חיידקים, נגיפים, טפילים (בדיקת צואה).

 • אלרגיות או רגישויות למזון ו/או לגורמים סביבתיים – על ידי בדיקת דם.

 

הטיפול במחלה

אף כי לא ניתן לרפא את הפסוריאזיס, בהיותה מחלה אוטואימונית, ישנם טיפולים שונים שיכולים להקל משמעותית על החולים, להפחית מחומרת התסמינים ולשפר את איכות החיים של החולים. במקרים קלים עד בינוניים ניתן טיפול מקומי, שכולל קורטיקוסטרואידים, משחות המבוססות על נגזרות של ויטמין D, רטינואידים לטיפול מקומי ועוד. במקרים חמורים יותר משלבים את הטיפול המקומי עם טיפול מערכתי. במקביל, ישנם גם טיפול באור (פוטותרפיה).

בשנים האחרונות, המחקרים הרבים בתחום הובילו לפיתוח תכשירים קוסמטיים ייעודיים, שיכולים לשפר משמעותית את תסמיני המחלה ואת מראה העור. תכשירים אלו מבוססים על רכיבים הפועלים לשיכוך התהליך הדלקתי, שנמצא כאמור בבסיס המחלה, כמו גם רכיבים המיועדים להרגעת העור ולשיקומו.

סדרת קאלם דרם- פועלת להקלה והרגעה של תסמיני מחלות עור דלקתיות, לשיכוך הדלקת ולשיקום העור.
הסדרה מבוססת על רכיבים שהוכחו מחקרית כיעילים להרגעת המצב הדלקתי, כמו אלוורה, ביסבולול, אלנטואין ופנתנול.

רכיבים אלו מחזקים את מערכת החיסון של העור ומווסתים אותה, כמו בטה גלוקן, תמציות ואצות, ורכיבים המעודדים את שיקום העור, כמו אנזימים וקומפלקס נחושת פפטידי

לכלל מוצרי החברה לחצי כאן>>

לכתבות נוספות לחצי כאן>>