עור שמן

מאפיינים

acne

העור השמן מאופיין במראה מבריק-שמנוני ומרקם גס, ונוטה לנקבוביות מורחבות, להופעת חטטים, קומודונים ופצעונים, ולהיווצרות מוקדים דלקתיים קלים עד חריפים. בחלק מהמקרים יכולים להופיע גם אקנה קל, וכן אדמומיות ורגישות מוגברת.


תופעות אלה הן תוצאה של פעילות יתר של בלוטות החֵלֶב, הממוקמות בצמוד לזקיק השערה, אשר מפרישות כמות גדולה יותר של חֵלֶב (סבום). תפקיד החֵלֶב, המורכב מתערובת של שומנים ושעווה, הוא לשמש כשכבת סיכה, המגנה על פני העור מפני פלישת חיידקים וגורמים מזיקים אחרים, לרכך את העור ולמנוע אבדן מים, אך כאשר הוא מופרש בכמות מוגזמת, הוא מעניק לעור מראה שומני, מבריק ולא אסתטי. הפרשת יתר של חלב בעור מאפיינת בעיקר את גיל ההתבגרות, אך מתרחשת במקרים רבים גם בקרב מבוגרים.

פתרונות

camomile

הטיפול בעור שמן נועד לווסת ולאזן את פעילות בלוטות החלב, להסיר בעדינות את תאי העור המתים החוסמים את פתחי הנקבוביות, ובכך, לאפשר ניקוז יעיל של החלב. מטרת הטיפול היא למנוע היווצרות מוקדים דלקתיים, לרפא את העור ולהביא להתחדשותו, לכווץ את הנקבוביות המורחבות, לרפא את העור ולהביא להתחדשותו.
התכשירים הייעודיים לטיפול בעור השמן מבוססים על תמציות צמחים כגון אקליפטוס, ציפורן, מנטה וקמומיל, הממליס, ארניקה, קלמין, אלנטואין וקמפור, שלהם תכונות אנטיספטיות ותכונות וריפוי, וכן על מינרלים וחומרים נוספים הפועלים לספיחת השומן העודף, כגון סולפור ואבץ.
מרכיב יעיל נוסף המשמש בתכשירים מתקדמים לעור שמן הוא פרוביוטיקה. החיידקים הפרוביוטיים חיוניים מחלות הנגרמות על ידי זיהומים חיידקיים ולהגנה על מערכת החיסון. מזונות המכילים חיידקים פרוביוטיים ידועים מזה זמן רב כתוספת חיונית להגנה ולהשגת איזון פנימי תודות לתכונותיהם החיוביות, וכיום מוכיחים מחקרים כי מריחתם על העור בתכשירי קוסמטיקה מסייעת לספק לעור את אותן יכולות הגנה, איזון והזנה.
במקביל, מבוסס כיום הטיפול בעור שמן במידה רבה על טיפולי פילינג. בשנים האחרונות פותחו תכשירי פילינג חדשניים, שהטיפול בהם מאפשר לחדש ולרפא את העור. אלה מבוססים על חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, רטינול ורכיבים נוספים כגון ויטמין C, שמזרזים את קילוף העור בשכבה הקרנית, מגבירים ייצור תאים חדשים ומאזנים את העור, ולטווח ארוך מצליחים להביא לשיפור מתמשך במראה העור.
תהליך הטיפול והתכשירים המשמשים לטיפול בעור שמן זהים בין אם מדובר בעור שמן בגיל ההתבגרות או בגיל מבוגר, ובשני המקרים מטרת הטיפול היא לווסת ולאזן את פעילות בלוטות החלב כדי להפחית את הפרשת הסבום, ומאידך, למנוע מצב של חוסר לחות בעור. עם זאת, בעור מבוגר, העלאת רמת הלחות בעור חשובה במיוחד. לכן, במקביל לאיזון העור, חשוב להשתמש בתכשיר עתיר לחות.