עור רגיש ומגורה

 

מאפיינים

5820086 m

המאפיין העיקרי של עור רגיש ומגורה הוא תגובות תחושתיות מהירות ואינטנסיביות יותר לחומרים מגרים לעומת אנשים בעלי עור "נורמלי". אנשים בעלי עור רגיש מתארים תחושה של אי-נוחות, ובמקרים רבים של גירוי כתוצאה ממגע של תכשירי קוסמטיקה מסוימים בעור. חלק גדול מהם מתארים את התגובות הללו כתחושות עקצוץ וצריבה. במרבית המקרים, התגובה התחושתית הסובייקטיבית לגירוי אינה מלווה באדמומיות או בסימנים אחרים ניכרים לעין של גירוי. לעומת זאת, במקרים אחרים כן נמצא קשר בין הדיווחים על התחושות הסובייקטיביות, לבין התסמינים בפועל.

גורמים

aloe vera

אחת הסיבות המרכזיות לרגישות יתר של העור היא פגיעה במחסום ההגנה של העור. במספר מחקרים נמצא שבקרב אנשים בעלי עור רגיש, כמות הסרמידים בשכבה הקרנית (השכבה החיצונית והעליונה ביותר של העור) נמוכה יותר משמעותית לעומת אנשים שאינם מדווחים על רגישות בעורם. סרמידים הם מולקולות שומניות חיוניות גדולות המצויות בריכוזים גבוהים בתוך הקרומים המקיפים את התאים. הם מהווים את אחד המרכיבים השומניים ב"מלט" הבין-תאי המאחד את תאי העור בשכבה הקרנית, ואשר יוצר את מחסום העור, ועוזרים לשמר את שלמותו. ככל הנראה, הירידה בכמות הסרמידים קשורה להתפתחות הרגישות. 


פתרונות

22154263 l

מאחר שפגיעה במחסום העור היא אחד מגורמי המפתח לרגישות יתר של העור, הטיפול בעור הרגיש חייב להתבסס על תכשירים בעלי חומציות (PH) נייטרלית, שלא תפר את האיזון של שכבת המגן של העור. רמת החומציות הנייטרלית של העור הינה 5.5. תכשירים בעלי רמת חומציות זו יאזנו את העור ולא ייבשו או יגרו אותו.
במקרים של עור רגיש ומגורה, מומלץ במיוחד להשתמש בתכשירים מתאימים, שימנעו גירוי ויעזרו לשקם את העור. כיום קיימים תכשירים ייעודיים, שפותחו במיוחד לצורך שיקום העור ולטיפול בעור רגיש, מגורה ופגוע. תכשירים אלו פועלים לשיקום טבעי של העור על ידי המרצת תהליך הריפוי הטבעי של תאי עור פגועים וזירוז התחדשות התאים, ומסייעים להפחית כאב, אדמומיות, דלקת ונפיחות בעור.
הרכיבים האופייניים המשמשים בתכשירים ייעודיים ומתקדמים לעור רגיש כוללים ויטמינים נוגדי חמצון שמגינים על העור, כגון A, C ו-E, ותמציות צמחים כגון אכיניציאה, אלוורה, קמומיל, חוחובה, קלנדולה, תה ירוק, גינקו בילובה, קמומיל וג'ינג'ר. רכיבים אלו מרגיעים את העור הרגיש, מחזקים את מנגנון החיסון הטבעי שלו ומסייעים לשקם את מחסום העור.