עור מעורב

מאפיינים

3840911 l

עור מעורב כשמו כן הוא: בחלקו שמן ובחלקו רגיל או יבש. באזור ה-T – המצח, האף והסנטר, העור שמנוני, ולעתים מופיעים עליו גם פצעונים. לעומת זאת, ביתר חלקי הפנים – לרוב באזור הלחיים, הפה וסביב העיניים, העור נורמלי, ולעתים יכול להיות אפילו יבש במקצת.

גורמים

mint leaves

אזור ה-T – המצח, האף והסנטר, מאופיינים בבלוטות חֵלֶב רבות יחסית לשאר אזורי הפנים. לכן, במצב שבו ישנה פעילות יתר של הבלוטות, והן מפרישות כמות גדולה יחסית של חֵלֶב (סבום), אזור זה ייראה שמנוני ומבריק, ולעתים אף יופיעו עליו קומדונים ו/או פצעונים. מאידך, ביתר חלקי הפנים, שבהם יש מיעוט בלוטות חלב, העור נותר נורמלי או אפילו יבש. מצב עור זה הינו שכיח ביותר.

פתרונות

10960858 m

הטיפול בעור מעורב משלב אפוא התייחסות לשני סוגי העור, ומטרתו לאזן את העור ולספק לכל אחד מהאזורים את הטיפול המתאים לצרכיו: הטיפול באזור ה-T נועד לאזן ולווסת את פעילות בלוטות החלב, למנוע היווצרות מוקדים דלקתיים, לכווץ את הנקבוביות המורחבות, לרפא את העור ולהאיץ את התחדשותו. לעומת זאת, ביתר אזורי הפנים עיקר תשומת הלב ממוקדת בליחוח העור ובשימור הלחות, על מנת למנוע התייבשות והזדקנות מואצת של העור.
בראש ובראשונה, חשוב לנקות בעדינות את העור בתכשירים שישמרו על איזון רמות השומן, ולהקפיד על ליחוחו בקרם עשיר בלחות, שיקנה לו הגנה וישמור על גמישותו ורכותו. האזורים השומניים דורשים ניקוי יסודי במיוחד, ובמידה שהעור באזור ה-T נוטה לקומדונים ולפצעונים, מומלצים תכשירים המבוססים על תמציות צמחים מרגיעות ובעלות תכונות חיטוי וריפוי, כגון אקליפטוס, ציפורן, מנטה וקמומיל, הממליס, ארניקה, קלמין, אלנטואין וקמפור. לצד אלו, תכשירים המכילים חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות יסייעו לאזן את בלוטות החלב, וכן מסירים בעדינות את תאי העור המתים החוסמים את פתחי הנקבוביות, ובדרך זו מאפשרים ניקוז יעיל של החלב.