עור יבש

מאפיינים

10057009 l

בשונה מהעור היבש המבוגר, העור היבש הצעיר מאופיין בעיקר בחוסר מים בשכבה הקרנית – שכבת העור החיצונית והעליונה ביותר. כתוצאה מכך, הוא נראה חסר לחות, מיובש וחסר חיוניות. התחושה שעליה מתלוננים אנשים הסובלים ממצב עור זה היא שהעור מרגיש מיובש ומתוח, כשתכשיר הלחות מסייע להקל עליה רק לזמן קצר מאוד.

גורמים

37350843 l

מחסור בלחות יכול להופיע בכל סוגי העור, כולל בעור שמן, והוא נובע בעיקר מאבדן מים מהשכבה הקרנית של העור. תכולת המים בשכבה זו מושפעת מגורמים סביבתיים שונים, בהם רמת הלחות באוויר, תנאי האקלים ואופן הטיפול בעור. רמת לחות נמוכה באוויר, קור ורוחות או ניקוי מוגזם של העור בסבון, פוגעים בשכבה הקרנית ובגורמי הלחות הטבעיים בעור. לתכולת המים בעור יש תפקידים חשובים הרבה מעבר לבעיה האסתטית או לתחושה הלא נעימה של עור מתוח ומיובש. למעשה, רבים מתפקודי העור עלולים להיפגע ללא רמה מספקת של לחות, וכתוצאה מכך, בריאותו, שלמותו ומראהו. לכן, הזנחת מצב זה, גם בעור שמן, מאיצה את תהליך ההזדקנות וגורמת לאובדן גמישות וחיוניות, כמו גם להופעת קמטים בטרם עת.

פתרונות

טיפול יעיל לשיקום עור יבש צעיר הוא כזה שיחזיר לעור את אותם רכיבים שנפגעו – אלו החיוניים מחד לספיחת מים, ומאידך למניעת אידויים והתנדפותם לסביבה. בין החשובים בהם נכללים רכיבים סופחי מים, כגון חומצות אמינו, חומצות אלפא הידרוקסיות, אוריאה וגליצרין – שכמה מהם מהווים את גורמי הלחות הטבעיים המצויים בעור וחלקם מחקים אותם; חומצה היאלורונית – הקושרת אליה מים ומספקת לעור לחות, נפח, רכות וגמישות; רכיבים אוטמים – כגון חומצות שומן וכולסטרול; ויטמינים ונוגדי חמצון, וכן מים, שמשמשים כגורם לחות זמני וגם מסייעים לפיזור המרכיבים הפעילים בתכשיר ולספיגתם.